Μετάβαση σε περιεχόμενο

εμβολια


ΒΙΚΥ 2

Recommended Posts

επιεδη στο θεμα του θηλασμου βγηκαμε εκτος θεματος ανοιξα αυτο για να πουμε εδω καποια πραγματα μηπως καποια μαμα θελει να παρει μια ιδεα η για να μπορει να διαβασει εδω καποια πραγματα

θα τοποθετηθω και εγω λοιπον και θα πω οτι τα εμβολια ειναι το καλυτερο δωρο που μπορουμε να κανουμε στα παιδια μας και ολες ξερουμε πολυ καλα τι γινετε στην αφρικη για 1 εμβολιο !!τα θωρακιζουμε με αυτα και αν δεν υπηρχαν δεν ξερω και εγω ποσα παιδακια τωρα θα ηταν αρωστα καθως ειναι δυσκολοι καιροι και οι μαμαδες εργαζονται και τα αφηνουν σε παιδικους σταθμους για φανταστειτε ολα να ηταν αρωστα με ιλαρα ας πουμε ;;;; χαμος !! και δεν ειναι η ιλαρα που ηταν πριν απο καποια χρονια εχουν μεταλαχτει οι ιοι και κανουν πολλες παρενεργειες στον οργανισμο !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα ΒΙΚΥ2, ποιός άλλωστε δεν συμφωνεί ότι πρέπει τα παιδιά να κάνουν εμβόλια? Μπορώ να σου πω εγώ, που έχω δουλέψει με Τσιγγανάκια, τα οποία κατά 99% δεν κάνουν τα εμβόλια τους, πόσο ευαίσθητα και εκτεθειμένα ήταν σε αρρώστιες. Άλλωστε δνε είναι τυχαίο που γίνονται εκστρατείες ενημέρωσης για τους εμβολιασμούς και ειδικά σε κοινωνικές ομάδες, όπως οι τσιγγάνοι, που είναι πολύ αμελείς σ΄αυτά τα θέματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειμαι τσιγγανα και εχω 2 παιδια !! δεν μπορω να καταλαβω αυτην την νοοτροπια μερικων απο μας να μην τους κανουν εμβολια !! με θυμωνει πολυ ομως που πεθαινουν πολλα παιδακια απο τετανο ελεος δηλ !!!απο ενα σκουριασμενο καγκελο πχ να βαλουν τα χερακια στο στομα καινα το τον αρπαξαν τον τετανο !! υπαρχει αγνοια μεγαλη !!! δεν φτανουν οι εκξστρατειες φιλεναδα μου οταν το μυαλο ειναι κολημενο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειμαι τσιγγανα και εχω 2 παιδια !! δεν μπορω να καταλαβω αυτην την νοοτροπια μερικων απο μας να μην τους κανουν εμβολια !! με θυμωνει πολυ ομως που πεθαινουν πολλα παιδακια απο τετανο ελεος δηλ !!!απο ενα σκουριασμενο καγκελο πχ να βαλουν τα χερακια στο στομα καινα το τον αραπαξαν τον τετανο !! υπαρχει αγνοια μεγαλη !!! δεν φτανουν οι εκξστρατειες φιλεναδα μου οταν το μυαλο ειναι κολημενο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Πιστεύω ότι τα εμβόλια είναι απαραίτητα για τα παιδιά μας και θα πρέπει να είμαστε ευγνώμονες που έχουμε την δυνατότητα να τους τα κάνουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΙΚΥ2 ελπίζω να μην παρεξήγησες κάτι απ΄αυτά που έγραψα, καλοπροαίρετα το έκανα. Απλώς επειδή δούλεψα μαζί τους έβλεπα τρομερή αμέλεια. Οι διευθυντές στο σχολείο πολύ συχνά δυσφορούσαν που τα βιβλιάρια τους ήταν άδεια απ' τα εμβόλια και γενικά εξέφραζαν την ανησυχία τους γαι τα άλλα παιδιά. Δεν είχαν και άδικο νομίζω! Αν και πολλές φορές πίσω απ΄ τη προσποιητή τους καλοσύνη κρυβόταν μια έντονα ρατσιστική διάθεση. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, δεν έχει θέση εδώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρτεμης ετσι ειναι οπως τα λες !!!! δεν εχω λογο να παρεξηγηθω εδω εγω η ιδια εχω αγανακτησει αλλα επειδη εβγαλα ενα λυκειο ( σιγα τοο πραμα θα μου πεις ) δεν μπορω να αφηνω τα παιδακια μου και να μη τα εμβολιαζω !! εδω ενα σκυλαι ειχα και 15 χρονια του εκανα εμβολια και τα παιδακια μου θα τα αφησω ετσι ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΙΚΥ2 όχι βέβαια, εγώ ούτε που διανοήθηκα ποτέ να μην εμβολιάσω το γιο μου αλλά και ποτέ δεν καθυστέρησα τα εμβόλια του, πάντα πήγαινα την ημερομηνία που μου έλεγε ο παιδιάτρος. Δεν νομίζω βέβαια πως υπάρχουν και πολλοί γονείς που δεν ενδιαφέρονται για τα εμβόλια των παιδιών τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα να δεις !! εγω εχω την παιδατρο μου και παρακολουθει τα παιδια μου απο την πρωτη μερα της ζωης τους !!! ξερει που εχουμε αλεργιες κλπ οι ξαδερφες μου με κοροιδευουν και μου λενε τζαμπα τα λεφτα που δινεις και σε πιανει κοροιδο και αλλα τετοια χαζα!!! κα οπως λες καθε μηνα στην μερα μας τα εμβολια μας τα παντα στην ωρα τους !! δεν μπορω να αμελησω τετοια πραγματα !! εκεινες ομως το κανουν !!! τωρα τι να πω ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξέρω, ειλικρινά! Πεταμένα τα λεφτά για τα εμβόλια? Μην τρελαθούμε τελείως. Μ΄αυτή τη λογική πεταμένα είναι και τα λεφτά για το γάλα και τις πάνες. Να γυρίσουμε σε προϊστορικές εποχές, αν είναι έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BIKY 2 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...Δεν υπάρχει λόγος να μην κάνει ένα παιδί το εμβόλιό του...Βέβαια υπάρχουν και οργανισμοί που δεν αντιδρούν καλά στα εμβόλια..Για παράδειγμα η πεθερά μου πριν 35 χρόνια είχε κάνει στο γιο της το μεγάλο ένα εμβόλιο(δε θυμάμαι πιο) και παραλίγο να πάθει εγκεφαλίτιδα...Βέβαια 35 χρόνια μετά έχει εξελιχθεί η επιστήμη και οι παρενέργειες είναι ελάχιστες...

Γιατί να μην προστατεύσουμε τα παιδιά μας δηλαδή;;;έστω να περνάνε πιο ελαφριά τις παιδικές ασθένειες...Ο άντρας μου και ο αδερφός του δεν είχαν κάνει εμβόλια για ανεμοβλογιά, ιλαρά, μαγουλάδες κλπ και τις πέρασαν όλες πολύ βαριά....Ενώ η ξεδέρφη τους που μεγάλωναν μαζί και είχε εμβολιαστεί, κόλλησε μεν, αλλά την πέρασε πολύ ελαφριά...

Εγώ κάνω κάθε μήνα το εμβόλιο στην Ιωάννα μου και ποτέ δεν έχει πάθει τίποτα...Ούτε εξανθήματα, ούτε παρενέργειες...Είναι μια χαρά!!

Εξάλλου ο ΠΟΥ στο βιβλιάριο παιδιού αναφέρει ποια είναι τα υποχρεωτικά εμβόλια και πότε πρέπει να γίνονται..Από 'κει και πέρα κάθε μανούλα κάνει ό,τι νομίζει καλύτερο για το παιδί της...

Και με τη λογική του ότι δεν ξέρουμε τί περιέχουν τα εμβόλια, ξέρουμε μήπως τί σκατά έχουν όλα αυτά που τρώμε;;;;Που όλα είναι μεταλλαγμένα;;;;Που θερίζει ο καρκίνος σε παιδιά και νέους;;;; :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ συμφωνώ να γίνονται τα εμβόλια στα παιδιά! είναι ότι καλύτερο μπορείτε να προσφέρετε! θα σας πω όμως κάτι που έζησα εγώ η ίδια. Όπως έχω αναφέρει δουλεύω με παιδιά με ειδικές ανάγκες, στο σύλλογο είναι μια κοπέλα 26 χρονών που είναι με ειδικές ανάγκες. από προσωπική επαφή που είχα με την οικογένεια της, έμαθα πως γεννήθηκε φυσιολογικότατο το παιδί. όταν έγινε 6 μηνών οι γονείς το πήγαν για να κάνει το τριπλό εμβόλιο (ένα από το τριπλό). όταν έγινε το εμβόλιο το μωρό την επόμενη μέρα έπαθε επιληπτική κρίση, αφού μίλησαν με τον παιδίατρο τους διαβεβαίωσε πώς όλα ήταν φυσιολογική αντίδραση από το εμβόλιο :unsure: οπότε στο δεύτερο επαναληπτικό συμβαίνει πάλι το ίδιο! Οι γονείς όμως δεν έμειναν έτσι και το ψάξανε το θέμα και τελικά το παιδί δεν μπορούσε να αντέξει τα αντισώματα του εμβολίου και γι αυτό πάθαινε όλα αυτά. αφού διαγνώστηκε αυτό πήγαν στο εξωτερικό για θεραπεία και εκεί ο γιατρός έκανε μεγαλύτερη ζημιά! το αποτέλεσμα? η κοπέλα αυτή έχει νοητική υστέρηση και παθαίνει επιληπτικές κρίσεις στον ύπνο της, να μην μιλήσω για τα χάπια που παίρνει καθημερινά από μωρό. μια απλή εξέταση αίματος θα ήταν σωτήρια για το μωρό πριν γίνει το εμβόλιο. η περίπτωση αυτή είναι μια στο εκατομμύριο αλλά δυστυχώς επειδή είναι τόσο σπάνια κανένας παιδίατρος δεν συμβουλεύει για αυτή την εξέταση πριν γίνουν τα εμβόλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...