Μετάβαση σε περιεχόμενο

Kostos spermatodiagramma kai apotelesmata aimatos.


Recommended Posts

Kalh spera sas koritsia.

Shmera phga na milhso me to gynekologo sto dhmotiko nosokomeio gia ta apotelesmata ths exetaseis aimatos pou exo kanei. Den exo stathero kuklo kai prospathoume 2 xronia + gia ena paidaki. Mou eipe oti einai ola mia xara kai na kanei o antras mou spermatodiagramma. Tora spiti exo koitaxei ta apotelesmata kai fusiologikes thmes kai telika DEN mou fainontai mia xara! Einai apo thn trhti mera tou kiklou.

PRL 7.2 (entaxei nomhzo)

E2 20.0 (xamhlo)

FSH 8.30 (kalo)

TSH 2.93 (kapos anevasmeno)

FT4 0.8 (Xamhlo)

FT3 2.54 (entaxei)

Den xero giati den mou egrapse na kano test LH. Mono tora sto diadixtio exo dei poso shmantiko einai.

To hxografhma shmera (8' mera tou kuklou) den edeikse kystes opos eixa prin ena krono alla eixa paxous endometrium mono 0.09. Ksero oti einai noris sto kuklo alla akoma poli lepto mou fainetai.

H giatros phge na moy grapsei gia na kanei o antras mou to test spermatos sto nosokomeio alla thn akousa na rotisei to afentiko kai eipe "afou thelei na to kanei ayth, pes ths na paei na to kanei allou!" Poso kostisei auto? Prepei na kleinoume rantevou? H apla pame ekei grhgora me to polu fresko to sperma :silly:

Hlpisa shmera na mou grapsei kapoia farmaka gia ormones h gia theroihdh kai na proxorhsoume kapos alla pali sthn idia thesi briskomai :(

Oti exete na mou peite tha to ektimhso paaaaara polu!

xx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου καλημερα!!

Εφοσον δεν εισαι σιγουρη γι αυτα που σου ειπε ο γιατρος γιατι δεν πας σε καποιον αλλον να παρεις μια δευτερη γνωμη??

Σαλπιγγογραφια εχεις κανει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thebigbite καλημερα!!!!

Συμφωνω με την Κατερινα, καλυτερα να δεις κι εναν αλλο γιατρο που θα σου εμπνεει εμπιστσυνη.

Για της τιμες αυτες που αναφερεις δεν ξερω να σου πω κατι. Το ενδομητριο ειναι οντως πολυ λεπτο, ωοθηλακιο ειδανε στον υπερυχο? Η Ε2 ηταν 2οο ή 20?

Σπερμοδιαγραμμα καναμε στο Ιασω Αθηνων, υπαρχει το απλο σπερμοδιαγραμμα που δειχνει κατα προσεγγυση αριθμο και κινητικοτητα, η καλλιεργεια που δειχνει αν υπαρχουν τυχων μικροβια και το πληρες που δεχνει με λεπτομερεια αριθμο, κινητικοτιτα και μικροβια. Στο Ιασω το πληρες αν δεν κανω λαθως εκανε 120 και τα αλλα δυο 70 ευρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τις τιμές είμαι άσχετη και δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Οσον αφορά όμως το σπερμοδιάγραμμα (πρέπει να κάνετε και καλλιέργεια σπέρματος) δεν κλείνεις ραντεβού όταν το πας εσύ από το σπίτι...σε αυτή την περίπτωση το συλλέγετε σε ουροσυλλέκτη και σε μισή ώρα πρέπει να το έχετε πάει... (φρόντισε να το κρατήσεις ζεστό εννοώ σε θερμοκρασία σώματος) ρώτησε όμως μέχρι τι ώρα το παίρνουν...συνήθως πρωί. Τώρα αν η συλλογή γίνει στο κέντρο (γίνεται κι αυτό σε δωμάτιο ειδικό, οπότε θα πρέπει να ρωτήσεις αν έχουν - προσοχή διότι τον άντρα μου τον οδήγησαν στις τουαλέτες τους - κι έγινε χαμός - και μάλιστα μεγάλο ιδιωτικό κέντρο....) θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού...

Πρέπει να χετε αποχή αν θυμάμαι καλά 3 μέρες...

Εμείς διαλέξαμε την πρώτη λύση μετά από πολύ ταλαιπωρία, όπως είδες, γιατί δεν ξέραμε...

Πάντως έτσι ή αλλιώς καλό θα είναι να πάρεις τηλέφωνο πρώτα στο κέντρο και να συνεννοηθείς...

Οπως και να έχει καλή επιτυχία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sas eyxaristo olous gia ta sxolia kai bohtheia sas.

Exo parei apofasei na kleiso rantevou me endokrinologos. Exo psaksei ki allo kai exo milhsei me alles pou exoun upotheroeidh kai to apotelesmata tou TSH sto 2.93 einai psilo yia na prospathoume yia morw, eprepe na einai apo 1.0 mexri 2.0. Tha palw thl avrio na kleiso rantevou giati shmera exei apergia. Dustixos den exo lefta na pao idiotiko.

Ephseis phra thl sto mikrobiologiko grafeio pou brisketai 15 lepta makria kai mou eipan oti mono sth polu ginetai to spermatodiagramma. Krima giati einai polu makrua kai den tha mporoume na to "mazepsoume" sto spiti. O antras mou mou leei na do endokrinologos kai na ftiaksoume ta dika mou problhmata prota :angry:

Gia to endometrium pou einai lepto. Exo kanei perusi allo uxografima sto 17 mera tou kuklou. To endometrium tote htan mono 0.43ek, kai mou eipe oti sths eipomenes 24 ores tha ginei oogenish. Autos htan idiotikos maieythras xeirourgos gynaikologos kai tou eipa oti prospathoume na kanoume paidi kai mou eipe oti extos apo tis kustes sths oothikes (mono 10-15 sth kathe mia) ola fainotan kala - giati den moy eipe tipota gia to endometrium pou htan lepto? :S

Aba - to E2 mono 20. Ksero oti to estrogoni ftiaxnei to kalo to endometrium. Mallon gi'auto to diko mou einai lepto. An to endokrinologos mou dinei farmaka gia to theroiidi, tha bohthaei to estrogoni?

Ax - niotho oti mporei na mhn gino mana pote.

xx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χιλια συγγνωμη αλλα λυσε μου μια απορια...τι ειναι το pcos

ρωταω γιατι μου εκανε εντυπωση γενικως το ποστ!

επισης σε παρακαλω μην τα βαλεις ποτε κατω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xina - PCOS einai syndromi polukustikes oothikes. Symptomata exo mh-stathero kuklo, polu trixoma sto soma, akme, kustes. Hpotheroihdh kai PCOS einai suxna mazi.

Katerina - erotisa na kano salpiggografia kai mou eipe oti tha to kanoume an einai ola kala ta apotelesmata apo to spermatodiagramma.

Aba - nai, mou eipe xthes oti hpurxan oothulakia "alla tipota to spoudaio". Elpizo na to leei auto epeidi itan mono to 8' mera tou kuklou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααα!!!ετσι λοιπον!

να πω κατι ασχετο?εμενα η νυφη μου ειχε κανει μια εκτρωση και εννω ειχε πολυκυστικες καταφερε και επιασε παιδι αλλα ειχε στετικα δυσκολη εγκυμοσυνη!

ξερω δε σε παρηγορει αυτο αλλα γιατι να μην τα καταφερεις και εσυ,δε το καταλαβα!θα τα καταφερεις!τελος!

αχ τα πιο ομορφα γινονται οταν γυναικες που προσπαθουν λενε ελεος και σταματανε τη προσπαθεια και τσουπ μενουν εγκυος!

ευχομαι να πιασουν τοπο οι προσευχες σου και να γινεις μια ομορφη στρουμπουλη εγκυος!!!!!

σορρυ που ειμαι εκτος θεματος

τα φιλια και την αγαπη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mama-Xina - elpiso na exeis dixio kai tha ginei etsi xoris iatriki bohtheia. Gia auto perimena 2 misi xronia prin phga sto giatro...

Molis phra thl sto nosokomeio na kleiso rantevou me endokrinologos kai mou leei oti den yparxei tetoia giatro sto nosokomeio, tha prepei na do idiotiko mou leei. :( Ax - makari na yphrkse lefta na pao idiotiko, den tha phga kan sto nosokomeio! Kserei kamia an yparxei endokrinologos sto dhmosio nosokomieo sto giannena? Yiati ego meno kerkyra. An einai tha pao noembrh (telos tou sezon) sto giannena, (tote tha mboro na exo mezepsei lefta yia karabi kai ksenodoxeio) kai tote tha exo to bibliario OGA.

Kreiazomai mexri tote tis eyxes sas na meino egkuos me fusukous tropous.... :whistle:

(me suxoreite gia poso asxima grafo sta ellhnika) :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bigbite σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μην χρειαστεις ιατρικη βοηθεια και να μεινεις εγκυος πολυ πολυ γρηγορα!!!!!

Μην ανησυχεις για τα Ελληνικα σου :) αρκει που σε καταλαβαινουμε ;)

Στα Γιαννενα εχει ολες τις ειδικοτητες γιατι εχει Πανεπιστημιακη κλινικη.

Απο που εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Apo Nottingham sthn Agglia.

Apla pao sta Giannena xoris rantebou? Poses meres les na meino ekei? Tha mporo na kano eksetaseis kai milhso sto thl gia apotelesmata? Tote tha exo liga lefta gia ksenodoxeio alla den thelo na plhroso na meino pano apo mia ebdomada.

Exo skeftei na pao agglia na do giantros alla ekei perimeneis gyra sto 6 ebdomades mono gia rantebou....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα, εμένα η ΤSH καλή μου φαίνεται, όσον αφορά το σπερμοδιάγραμμα είχε κάνει και ο αντρας μου πριν κάνουμε εξωσωματική, κοστίζει μόνο 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά και τα αποτελέσματα βγαίνουν σε τρεις ώρες γιατί ελέγχουν τη ζωή του σπέρματος ανά ώρα. Σπερμοδιάγραμμα μπορείς να κάνεις παντού πάντως αν είσαι αθηνα θα σου συνιστούσα το κέντρο ΛΥΜΠΕΡΌΠΟΥΛΟΣ που είναι εξειδικευμένο μόνο σε αυτό .Γενικά εξετάσεις προγεννετικού έχεις κάνει? ειναι αρκετές ξέρεις και για τον θυροειδή καλό είναι να κάνεις και υπέρηχο και να σε δει κάποιος ειδικός ενδοκρινολόγος γιατί έχω και εγω θυροειδή (υποθυροειδισμό) και δεν είναι να παίζουμε με αυτά. Τις αιματολογικές του θυροειδή πάντως καλό είναι να τις κάνεις σε πυρηνικά εργαστήρια για απόλυτη ακρίβεια. ξερω σε κούρασα αλλα τα έχω περάσει και τα ξέρω φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Opou kai exo psaksei leei oti to TSH mexri 3.0 einai mia xara alla gia gynaikes pou prospathoun na meinoun egkous einai to kalitero apo 1.0 mexri 2.0. Exo brei se allo foroum 2 kopelles pou eixan noumera san ta dika mou kai phran xamilo dosologia (25) synthroid kai meta apo liges ebdomades to TSH eixe pesei kai gia tous duo kai h mia einai tora egkuos, mono 4 mhnes meta.

Ti kanoun gia Γενικά εξετάσεις προγεννετικού? Den mou to exei pei auto kanena giatro.

Den me kourases katholou, xairomai na milhso me kapoion pou kserei!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...