Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΣΙΡΙΔΕΣ!!!!!!!!!


Recommended Posts

Ο γιος μου που δεν είναι ακόμα 2,5 τον τελευταίο καιρό εκτός από όλα τα άλλα που κάνει, άρχισε να τσιρίζει και μάλιστα χωρίς λόγο. Φωνάζει ααααααα τόσο τσιριχτά που μας βουϊζουν τα αυτιά μας. Τα μωρά φοβούνται και ξεσπάνε σε κλάματα και ο ίδιος μετά τρίβει τα αυτιά του.

Και δεν το κάνει για τα μωρά γιατί το κάνει παντού. Στο δρόμο του λένε τί όμορφο αγοράκι είσαι κι αυτός τσιρίζει και λέει φύγε, σταμάτα :blush: . Ρεζίλι με έχει κάνει :unsure: . Αυτός που του μιλάει μαζεύεται και σαστίζει.

Τί στο καλό μετά το τραύλισμα άλλη φάση λέτε να είναι αυτή; Πώς θα τον κάνω να το σταματήσει; Θέλουμε οικογενειακώς ωρηλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ποσο σε καταλαβαινω,τα ιδια κανει και ο γιοσ μου που ειναι 3,5.το κανει καιρο τωρα,μπορει να βλεπει τηλεοραση και στα καλα καθουμενα να φωναξει,να ουρλιαξει,να τσιριξει.τωρα που εχουμε και μικρο μωρο το προσεχουμε περισσοτερα,αλλα αυτοσ το κανει δεν μπορω να καταλαβω...απο υπερενταση ισωσ..αν και παει παιδικο.δεν ξερω αν ειναι φαση,και θα περασει..θα δειξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ίσως το κάνει για να σας τραβήξει τη προσοχή. Πολλά παιδάκια όταν αποκτούν αδερφάκι φοβούνται ότι θα χάσουν την αγάπη και την αφοσίωση των γονιών τους και εκδηλώνουν διάφορες ασυνήθιστες συμπεριφορές προκειμένου να τραβήξουν την προσοχή τους.

Καλό θα ήταν να αφιερώνετε κάποια ώρα της ημέρας αποκλειστικά σε εκείνον (όπως για παράδειγμα να πάτε μιά βόλτα στην παιδική χαρά ή στην αγορά) έτσι ώστε να νιώσει ο μικρός και πάλι συναισθηματικά ασφαλής.

Παιδικό πηγαίνει? Γνωρίζετε αν εκδηλώνει και εκεί παρόμοια συμπεριφορά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα τα παιδάκια περνάνε απο αυτή τη φάση όταν ενθουσιάζοναται και η δική μου το έκανε κι ας της λεγαμε "μη φωνάζεις" ! κ'αποια στιγμή μάλιστα φώναζε "αααααααααα χιοναζω! χιονάζω!" (φωνάζω φωνάζω!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kyriaki78 έγραψε:

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ίσως το κάνει για να σας τραβήξει τη προσοχή. Πολλά παιδάκια όταν αποκτούν αδερφάκι φοβούνται ότι θα χάσουν την αγάπη και την αφοσίωση των γονιών τους και εκδηλώνουν διάφορες ασυνήθιστες συμπεριφορές προκειμένου να τραβήξουν την προσοχή τους.

Καλό θα ήταν να αφιερώνετε κάποια ώρα της ημέρας αποκλειστικά σε εκείνον (όπως για παράδειγμα να πάτε μιά βόλτα στην παιδική χαρά ή στην αγορά) έτσι ώστε να νιώσει ο μικρός και πάλι συναισθηματικά ασφαλής.

Παιδικό πηγαίνει? Γνωρίζετε αν εκδηλώνει και εκεί παρόμοια συμπεριφορά?

Παιδικό δεν πηγαίνει. Όσο για τις βόλτες συνέχεια έξω είναι: μια μαζί μου, μια με τον μπαμπά του, τον παππού, τη γιαγιά. Βλέπει και πολύ συχνά τα ξαδελφάκια του που είναι μεγαλύτερα και τα λατρεύει.

Εγώ από όσο έχω παρατηρήση δεν το κάνει για να του δώσουμε προσοχή. Γι'αυτό κάνει άλλα πράγματα. Τσιρίζει και τον ενοχλεί και τον ίδιο αυτό το πράγμα γιατί μετά κλαίει. Άρα γιατί το κάνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω και εγω προβλημα και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω εμενα η δικια μου βαραει τα παιδακια κανει παρεα με την ξαδερφη της που και εκεινο σαν μωρο λιγο ζηλευεις και την δινει καμια και κανει και η δικια μου το ιδιο σε αλλα παιδακια αλλα δεν ειναι μονο αυτο βαραει ακαι εμας φυσικα δεν την αφηνω αλλα δε σταματαει μι αφορα την εδωσα μια στα χερια αλλα δεν εβαλε μυαλο χτυπουσε περισσοτερο τι νακνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι δεν το πονάει κάτι. Εξάλλου μιλάει πολύ καλά και όταν κάτι τον πονάει έρχεται και μου το λέει. Έτσι προλάβαμε πριν 2 μήνες και μια ωτίτιδα.

Αχ άβυσσος η ψυχούλα τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμ αφου δεν ποναει,αφου δεν θελει να τραβηξει τη προσοχη....μηπως δοκιμαζει ο ιδιος τον εαυτο του?θελω να πω μηπως ολα αυτα δεν εχουν να κανουν με σας και απλα ο ιδιος ψαχνει να δει τι του αρεσει?μηπως ειναι μια απλη φαση?θελω να πω και εμεις μερικες φορες δε ψαχνουμε να δουμε νεους τροπους επικοινωνιας???

και εξαλλου ισως ειναι μια καλη ευκαιρια για να δοκιμασετε διαφορα αντικειμενα που μπορειτε να βαζετε στα αυτια σας!πχ μαξιλαρια...τα οποια μπορειτε κιολας να μετατρεψετε σε παιχνιδι!

οι ωτοασπιδες ειναι αρκετα φτηνες και θα τις χριεαστειτε και για το αεροπλανο!

σκεψου οτι με τις φωνες του γλιτωνεις τις ενοχλητικες παρεμβασεις!!κατι σαν συναγερμος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...