Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΑΦΗ ΜΑΛΛΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

κορίτσια ανοίγω αυτό το θέμα γιατί είμαι πολύ πολύ μπερδεμένη για το αν μπορώ να βάψω ή όχι!!!! ειμαι στην 20η εβδομάδα, και έχει βρεί μια ρίζα να!!!!! και δεν μπορώ!!!! θέλω πολύ να τα βάψω, αλλά φοβάμαι!!!! ο γιατρός μου έχει πει ότι μπορώ, αλλά εγώ φοβάμαι!!! εσείς τι έχετε κάνει??? τα έχετε βάψει???? :dry::dry::dry::dry::dry::dry::dry::dry::dry::dry::dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ρένα,

και εγώ είχα τον ίδιο προβληματισμό μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα! Ο γιατρός μου μου είπε ότι μπορώ να τα βάψω αρκεί να είναι φυτική η βαφή! Ετσι πήγα στο φαρμακείο, πήρα τη βαφή και πήγα στο κομμωτήριο (μιας και εκει που πάω παρ'όλο που είναι γνωστή αλυσίδα δε χρησιμοποιούν φυτικά) και μου τα έβαψαν!!!Έτσι εδώ και μια εβδομάδα έχω πάλι τέλειο μαλλί (μιας και τα βάφω λόγω ότι έχω λίγα άσπρα).

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα λίγες ανταύγειες με φυτική μιας κ είμαι ακομη στον τρίτο και γύρω στον έκτο θα τα βάψω όλα πάλι με φυτική φυσικά.Τα μαλλια ηταν από τις πρώτες ερωτήσεις που έκανα στο γιατρό μου όταν διαπίστωσα οτι είμαι έγκυος ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκι μου,με το καλό το μωράκι σου!!! ;)

Εμένα ο γιατρός μου μου απαγόρεψε να βάψω τα μαλλάκια μου μέχρι να κλείσω κ τον 3ο μήνα..Μετά με διαβεβαίωσε οτι δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα,κ τα έβαψα(τα έχω ξανθά,οπότε ήταν απαραίτητο..)Μάλιστα μου είχε πει οτι είναι πιο σημαντικό να έχω καλή ψυχολογία κ να νιώθω καλά απ το να εισπνεύσω για 10 λεπτάκια τη μυρωδια της βαφής!

Βέβαια η αλήθεια είναι οτι τα έβαψα μόνο 3 φορές στην εγκυμοσύνη,πάντως κ ο κομμωτής μου είχε την ιδια άποψη με τον γιατρό μου!!

Το πιο τραγικό που είδα στο κομμωτήριο ήταν μια κοπέλα που κάπνιζε το ένα τσιγάρο πίσω απ το άλλο με την κοιλιά στο στόμα,αλλα κατα τ άλλα τα μαλλιά της δε τα έβαψε 9 μήνες!!

Να κάνεις ότι σου λέει το ένστικτό σου κοπέλα μου!

Φιλάκια πολλά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια

αν χρησιμοποιησεται της korre ή της apivita που ειναι φυτικες απο το φαρμακειο δεν θα εχετε προβλημα.εγω αυτες χρησιμοποιουσα και μιας που με βολεψαν χρησιμοποιω ακομα και μετα την γεννα.

καλο βραδυ και με το καλο να δειτε τα νινακια σας οταν ερθει η ωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummydi έγραψε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου,με το καλό το μωράκι σου!!! ;)

Εμένα ο γιατρός μου μου απαγόρεψε να βάψω τα μαλλάκια μου μέχρι να κλείσω κ τον 3ο μήνα..Μετά με διαβεβαίωσε οτι δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα,κ τα έβαψα(τα έχω ξανθά,οπότε ήταν απαραίτητο..)Μάλιστα μου είχε πει οτι είναι πιο σημαντικό να έχω καλή ψυχολογία κ να νιώθω καλά απ το να εισπνεύσω για 10 λεπτάκια τη μυρωδια της βαφής!

Βέβαια η αλήθεια είναι οτι τα έβαψα μόνο 3 φορές στην εγκυμοσύνη,πάντως κ ο κομμωτής μου είχε την ιδια άποψη με τον γιατρό μου!!

Το πιο τραγικό που είδα στο κομμωτήριο ήταν μια κοπέλα που κάπνιζε το ένα τσιγάρο πίσω απ το άλλο με την κοιλιά στο στόμα,αλλα κατα τ άλλα τα μαλλιά της δε τα έβαψε 9 μήνες!!

Να κάνεις ότι σου λέει το ένστικτό σου κοπέλα μου!

Φιλάκια πολλά :kiss:

Να σε ρωτησω κατι και εγω ως...ξανθια ;) Κανονικη βαφη εκανες ή φυτικη?Γιατι η αληθεια ειναι οτι οι ανταυγειες με φυτικη που εκανα εγω αρχισαν ηδη να ξεθωριαζουν :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω θελω να τα βαψω!!!

το καλοκαιρι με επιασε μια τρελα με την εμφανιση μου και εγινα ξανθια,απο καστανη που ημουν..ειναι σιγουρο οτι δεν πειραζει το μωρο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα ο γιατρος μου το ιδιο μου ειπε....οτι μετα τον τριτο δεν επηρρεζεται το νινακι....οποτε βουρ....εγω θα παω αρχες του μαρτη τωρα τελευταια φορα για να ειμαι ετοιμη για τον ερχομο του ζουζουνιου μου......χι χι χι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell μου σε ευχαριστω,εγω αυριο θα παω για β επιπεδου και μετα θα παρω και μια φυτικη βαφη(τις φοβαμαι λιγο τις κανονικες βαφες,ειδικα τις ξανθες,) και θα τα βαψω,τι να κανω,η ριζα μου κοντευει να με φαει!!!! :laugh

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαφη ΚΟΡΡΕΣ χωρις αμμωνια,μου εχει πει η κομμωτρια μου οτι δεν εχει αμμωνια και ειναι φυτικη οποτε δεν υπαρχει προβλημα!!!βαψτα αφοβα!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ziz έγραψε:

mummydi έγραψε:

Να σε ρωτησω κατι και εγω ως...ξανθια ;) Κανονικη βαφη εκανες ή φυτικη?Γιατι η αληθεια ειναι οτι οι ανταυγειες με φυτικη που εκανα εγω αρχισαν ηδη να ξεθωριαζουν :([/quote:1hkqb63p]

Kανονική αγάπη μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα.

Μετά τον 3ομήνα μου είχε επιτρέψει ανταύγιες,διότι δεν πάει στη ρίζα η βαφή.

Επειδή ούτως η άλλως έκανα ανταύγιες, έκανα λίγο υπομονη στην αρχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost έγραψε:

bell μου σε ευχαριστω,εγω αυριο θα παω για β επιπεδου και μετα θα παρω και μια φυτικη βαφη(τις φοβαμαι λιγο τις κανονικες βαφες,ειδικα τις ξανθες,) και θα τα βαψω,τι να κανω,η ριζα μου κοντευει να με φαει!!!! :laugh

Καποιος κομμωτης μου ειχε πει οτι κ οι φυτικες ειναι υποπτες,

γιατι , οκ, αμμωνια δεν εχουν αλλα εφ όσον αλλάζουν το χρώμα,

δεν μππορει κατι αλλο εχουν! ;) Τι να πω! ειναι στην κριση του καθενος!

Εξ' αλλου τα βαφεις με δική σου ευθυνη κ μονο! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ για χάρη της κόρης μου τα έβαψα με φυτική στο φυσικό μου αλλά από το σημείο που είχε βγει ήδη το φυσικό μου και μετά. Τότε ήταν περίπου 4 δάχτυλα κάτω από την ρίζα.

Πριν τα είχα ξανθά με ανταύγες. Ανταύγες μπορούσα να κάνω είπε ο γιατρός μετά τον 3ο μήνα αλλά επειδή έπρεπε να περάσω ρεφλέ που θα ακουμπούσε στη ρίζα αποφάσισα να το γυρίσω στο μελαχροινό!!!

Δεν με πειράζει όμως! Δεν θα ρίσκαρα με τίποτα την υγεία του παιδιού μου για μια χαζοβαφή...

Μετά τον θηλασμό θα επανέλθω στο ξανθό! Οι αλλαγές καλές είναι!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα έβαψα στον τέταρτο, επειδή παντρευόμουν (ο γιατρος μου είχε πει να μην τα βάψω το πρώτο τρίμηνο) και μία ακομα στον έκτο στο φυσικό μου χρώμα, ώστε να μην χρειαστεί να τα βάψω ούτε κατά το θηλασμό! Έκανα κανονικές βαφές!

Αυτό με τις φυτικές ισχύει: δεν υπάρχει 100% φυτική βαφή... Από την άλλη οι σύγχρονες βαφές είναι πια πολύ πιο light απ' ότι οι παλιότερες!

Σας παραπέμπω και στο blog μου, που το θέμα αυτό είχα ζητήσει και τη γνώμη δύο πολύ καλών κομμωτών: http://tomwro.blogspot.com/2009/11/blog-post_16.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα μου εδωσε το ελευθερο να βαφω τα μαλλια μου απο την αρχη μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης και τα εβαφα κανονικα στο κομμωτηριο περιπου 1 φορα καθε 1μιση μηνα και εγω και το μωρο μου ειμαστε μια χαρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...