Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προβλημα ωορηξιας..?


Konstans

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια...

Ηθελα να ρωτησω, αν καποια απο εσας, αντιμετωπισε προβλημα με την ωορηξια της...τι εννοω...αν ενω η ωοθηκη ηταν ετοιμη να απελευθερωσει το αβγουλακι, για καποιο λογο δεν το εκανε...η εμενε εκει στην ακρη...σε επαφη με την ωοθηκη....

Ο λογος που ρωτω ειναι...οταν εκανα το χειρουργιο κ αφαιρεσα τη δεξια σαλπιγγα, (λογω εξωμητριου)το εκανα με λαπαροτομια, γιατι ειχα κ μια μικρη κυστη στην αριστερη ωοθηκη, σε επαφη μαζι της...

Την παρασκευη, πηρα αδεια απο τη δουλεια κ πηγα για επανελεγχο...ημουν 18η μερα του κυκλου....μου βρηκαν ενα μορφωμα 37mm x 33mm στην αριστερη ωοθηκη....κ απορω γιατι η ωοθηκη μου ειναι λεει 39mm x 31mm , δηλαδη...ηταν οσο η ωοθηκη...??

Τελοσπαντων...ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν ωαριο ετοιμο να σκασει...αλλα εγω ειχα ωορηξια τη 10η μερα....οπως εχω παντα....οποτε, η που εκανα 2η ωορηξια...η που ειναι ωχρο σωματιο, ξερετε, οταν ελευθερωνεται το ωαριο, αυτο μενει για να τροφοδοτησει το εμβρυο προγεστερονη μεχρι να φτιαχτει ο πλακουντας...

Οπως κ ναχει, ο γιατρος μου ειπε να μη σκαω, θα κανουμε επανελεγχο σε λιγο καιρο...συνηθως κατι τετοια τα απορροφαει ο οργανισμος μας..

Εμενα ομως μου εχει καρφωθει στο μυαλο αυτο....μηπως αυτη η ωοθηκη μου, η αριστερη....που συνδεεται με την απομενουσα σαλπιγγα μου...δεν ελευθερωνει το ωαριο...κ ξερετε τι φοβαμαι...αν κολλαει εκει το αβγουλακι κ γονιμοποιηθει, μηπως εχω παλι εξωμητριο....ουφ...αγχωνομαι...στεναχωριεμαι...

Στο γιατρο μου δεν ειπα το σεναριο αυτο...το σκεφτηκα οπως γυρναγα απο το Μητερα... θα τον παρω αυριο το μεσημερι...

Συγνωμη που σας κουρασα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν προσπάθησε να μην πλάθεις σενάρια με το μυαλό σου... κακό! Τζιζ!

Αυτό που λες, να παραμείνει το ωάριο στην ωοθήκη αλλά να γονιμοποιηθεί, νομίζω δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεί να συμβεί. Για να γονιμοποιηθεί το ωάριο πρέπει να 'χει βγει από την ωοθήκη, έτσι δεν είναι; Το εξωμήτριο συνήθως γίνεται στη σάλπιγγα, δηλαδή έχει ήδη φύγει το ωάριο από την ωοθήκη και προχωράει στη σάλπιγγα, γονιμοποιείται και εμφυτεύεται κάπου μέσα στη σάλπιγγα αντί για τη μήτρα.

Τώρα, όσον αφορά το αν γίνεται η ωορρηξία ή όχι, αυτό είναι άλλο κεφάλαιο και πολλά τα πιθανά σενάρια. Για παράδειγμα, μπορεί να υπάρχει πρόβλημα πολυκυστικών ωοθηκών ή κάποια ορμονική διαταραχή. Ή μπορεί να'σαι πολύ αγχωμένη κι αυτό να εμποδίζει την ωορρηξία σου.

Τελικά μίλησες με το γιατρό σου;; Τι σου είπε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια..

Εχω ερθει επαρχια για δουλεια..ευτυχως εχω παρει το λαπτοπ κ τωρα κατεβηκα στο λομπυ να συνδεθω..

Τον πηρα το γιατρο crazy μου χτες κ μου ειπε να μην αγχωνομαι κ να μη στεναχωριεμαι..οτι ολα θα πανε καλα...τον ρωτησα αν θα πρεπει να κανω σαλπιγγογραφια για την απομενουσα σαλπιγγα μου, αλλα μου ειπε οτι λογω της πιεσης του υγρου που σου βαζουν, φοβαται τα ραμματα που εχει δεσει το σημειο που εκοψε την δεξια σαλπιγγα...ειναι ακομα πολυ νωρις δηλαδη..

Οταν γυρισω με το καλο, θα κοιταξω να παρω κ μια δευτερη γνωμη για το σεναριο που πλαθω..αλλωστε η δουλεια μου ειναι αυτη...ειμαι ολη μερα μεσα στους γιατρους...

Με φοβιζει το γεγονος ενος δευτερο εξωμητριου...μη χασω κ την αλλη σαλπιγγα κ το κυριοτερο...το ψυχολογικο...

Το σεναριο μου ε...τρομερο...σκεφτομαι οτι το σκαει η ωοθηκη αλλα δε το ρουφαει η σαλπιγγα...κ κολλαει εκει...τοοοοιν....ξερω κ εγω...

τον επομενο μηνα ...πιθανον να ξεκινησω κ παλι τις προσπαθειες...κ απλα σκεφτομουν μηπως παω κατευθειαν για εξωσωματικη....

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια..για ολα...

Ευχομαι τα καλυτερα για ολες μας...... :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα μου ντε...γιατι φοβαμαι αυτο το σεναριο...ημαρτον....επειδη στο χειρουργιο μου αφαιρεσαν εκεινη την κυστουλα που ηταν σε επαφη με την ωοθηκη, εχει κολλησει το μυαλο μου...ακου να δεις ....

Γιαυτο που με ρωτησες πριν crazy μου, οχι δεν εχω πολυκυστικες ωοθηκες, ουτε ορμονικο προβλημα...το σιγουρο ειναι οτι ειμαι αγχωμενη πολυ, οχι για θεμα παιδιου, αλλωστε απαγορευεται τωρα να μεινω εγκυος...αλλα για θεματα αλλα, δουλειας, σπιτιου κ τα σχετικα...ξερεις....Να φανταστεις ειμαι τοσο αγχωμενη με τα υπολοιπα, που οταν βαλαμε μπρος για παιδι τον Αυγουστο, συνελλαβα τον Οκτωβρη...εχω κ οπισθια καμψη μητρας...τι να πω αβυσσος...

Τωρα τον επομενο μηνα μαλλον θα ξεκινησω .... κ θελω ως τοτε...να κανω οτι απαραιτητες εξετασεις ειναι...να ειμαι οσο το δυνατον πιο σιγουρη..γιατι 100% δε θα ειμαι....

Οτι θελει ο Θεος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H κάμψη της μήτρας δεν επηρεάζει στη σύλληψη.. κι εγώ τέτοια έχω κι έχω μείνει δυο φορές έγκυος πανεύκολα.. άσχετα που τα έχασα μετά.. τπ...

Τώρα όσον αφορά την εξωσωματική, όσο κι αν σου φανεί περίεργο, υπάρχει περίπτωση εξωμήτριου και από εξωσωματική. Το έπαθε μια πολύ καλή μου φίλη (έχω αναφερθεί στο φόρουμ σχετικά με το θέμα της). Κι εγώ δεν το πίστευα.. μου φαίνεται πολύ περίεργο το ότι συμβαίνει.. παρ' όλα αυτά συμβαίνει προφανώς.. για να το έπαθε!

Οπότε, αν ο μόνος λόγος που θες να κάνεις εξωσωματική είναι αυτός, δε νομίζω πως υπάρχει λόγος..

Τώρα όσον αφορά το εξωμήτριο και το πόσο πιθανό είναι να το ξαναπάθεις, αυτό θα πρέπει να το ρωτήσεις στο γιατρό σου... δεν ξέρω τι ισχύει.

Πάντως, προσπάθησε να αποβάλλεις όσο γίνεται το άγχος από τη ζωή σου... δες τα όλα λίγο αλλιώς.. όχι μόνο για το θέμα του παιδιού.. γενικότερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα crazy...

Συγνωμη, δεν καταφερα να απαντησω νωριτερα...σημερα γυρισα Αθηνα..επιτελους...

Σε αυτο που λες για εξωμητριο με εξωσωματικη, ναι το ξερω κ εγω...τελικα αν ειναι να σου τυχει θα σου τυχει...Μιλησα με ενα δευτερο γυναικολογο κ θα παω μες την εβδομαδα να παρω κ μια δευτερη γνωμη..αλλωστε, δε βλαπτει..

Ειμαι καπως καλυτερα..ο καθαρος αερας μ' εκανε να τα σκεφτω αλλιως.. :)

Για να δουμε ο καιρος τι θα φερει...

Αντε κ εσυ βρε κουκλα...ευχομαι τα καλυτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γενικά ναι. Αλλά φέτος που είναι σε έξαρση είναι επικίνδυνο για τα νεογέννητα.
    • υπάρχει συγκεκριμένο χρόνος που σου λέει μέχρι ποτε πρέπει να ανακτήσει το βαρος γεννήσεις του αλλά δεν θυμάμαι ποσο χρόνο σου λένε 2-3  βδομάδες ; Δεν θυμάμαι τώρα 😅
    • Κορίτσι μου ούτε εμένα μου είπαν να το κάνω και δεν το έκανα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα όλοι οι γιατροί δεν έχουν κοινή γραμμή σε αυτά, για αυτό σου είπε και όχι.. τώρα αν εσυ θέλεις να το κανείς πες του ότι θα το κανείς με δικιά σου ευθύνη και λογικά θα στο δώσει παιδιατρος δεν νομίζω ότι μπορεί να το συνταγογράφηση στην φάση που είσαι τώρα 🤷‍♀️
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Καταρχάς χαίρομαι που νιώθεις πιο ήρεμη με την εγκυμοσύνη σου σήμερα ✨✨🌈🌈❤️❤️ Απ' αυτά που μας περιγράφεις ίσως αυτή η στάση των πεθερικών σου να σ έκανε κι εσένα υποσυνείδητα να αμφιβάλλεις για το μωράκι σου. Η απουσία της χαράς και της ενθάρρυνσης από την μεριά τους είναι δικό τους θέμα, σημασία έχει εσύ κι ο άντρας σου πως νιώθετε με το γεγονός ότι μεγαλώνει η οικογένεια σας και ποιο είναι το δικό σας πλάνο. Η απόκτηση ή μη παιδιών είναι μια απόφαση που αυστηρά αφορά εσάς και κανέναν άλλο. Μη στέκεσαι και αφήσεις να σε βασανίζει το ότι χάρηκαν λιγότερο ή περισσότερο, αν σε προβληματίζει τόσο πολύ κάνε μια κουβέντα με τον άντρα σου για να δεις και να τσεκαρεις ποια είναι η δική του στάση. Όχι να του πεις ευθέως αν συμφωνεί ή όχι με τον πατέρα του, απλά να τσεκαρεις μαζί του ότι εξακολουθείτε να είστε σύμφωνοι ότι θέλετε τα ίδια πράγματα (γεγονός που πιστεύω ήδη το ξέρεις, μιας κι αν είχε ο ίδιος ενδοιασμούς για το δεύτερο παιδί, θα σου το είχε πει). Σε κάθε περίπτωση, άσε τα πεθερικά εκεί που είναι, η αντίδραση τους είναι σεβαστή οποία κι αν ειναι, δε μπορείς να την αλλάξεις, αλλά εσύ να είσαι αφοσιωμένη στο στόχο και το πλάνο που έχεις δημιουργήσει με το σύντροφό σου για την οικογένεια ΣΑΣ.
    • ναι το έχω πάθει και εγω ειχα θετικο τεστ εγκυμοσυνης αλλά μετά από 2 μερες μου ήρθε περιοδος όπως και σε εσενα η χοριακη την μέρα που μου ήρθε το αίμα ήταν 8  δυστηχως λογικά είναι βιοχιμικη και συμβαίνει συχνα  😕 κρατησε το θετικό ότι υπήρχε σύλληψη αλλά για κάποιο λόγο δεν προχώρησε η φύση ξέρει και καλύτερα που έγινε νωρίς γιατί αργότερα είναι ακόμα χειρότερο  Παρε το χρόνο σου και όταν είσαι έτοιμη σήκωσε τα μανίκια και προχωρά δυνατά  εγω σκέψου περσυ τον Αύγουστο είχα παλινδρόμηση 8 εβδομάδων και έπρεπε να κάνω αποξεση άσχημη εμπηρια αλλά τον επόμενο μήνα με το που ήρθε η πρώτη περιοδος άρχισα αμέσως προσπάθειες και ξανά μενω εγκυος τώρα είμαι 7,5 μηνών τον Αύγουστο γεννάω   Σου εύχομαι σύντομα ένα θετικό αποτέλεσμα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...