Μετάβαση σε περιεχόμενο

Eξωσωματική & FSH


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

Τη βοήθειά σας θα ήθελα. Έπειτα από τη 4η προσπάθεια εξωσωματικής ζήτησε ο γιατρός να επαναλάβω ορμονικές εξετάσεις FSH, LH, και οιστραδιολη. Ενώ πριν ξεκινήσω τις εξωσωματικές τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά με FSH 5 τώρα στον επόμενο κύκλο από την εξωσωματική (3μέρα του κύκλου) το αποτέλεσμα ήταν 13 με φυσιολογικές τιμές 3-12. Ξέρετε αν υπάρχει περίπτωση να έχει επηρεαστεί από τις πολύ υψηλές δόσεις Gonal & Αltermon (450 μονάδες΄/μέρα σε κάθε προσπάθεια)? Η μέτρηση έγινε στον κύκλο αμέσως μετά από την τελευταία προσπάθεια. Να σημειώσω ότι έχω φτωχή ανταπόκριση στις ορμόνες, με 2-4 ωάρια σε κάθε προσπάθεια. Ξέρετε αν είναι φυσιολογικό μετά από εξωσωματική να ανεβαίνει η FSH? Πως μπορεί να πέσει? Ότι εμπειρία υπάρχει από αντίστοιχη περίπτωση θα μου ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινούλα συνομήλικη αυτό που ξέρω απ'την εμπειρία μου είναι ότι για προσπάθεια ivf οι γιατροί θέλουν την fsh κάτω από 10, ώστε να προκύψουν αρκετά και ποιοτικά ωάρια. Η φτωχή σου ανταπόκριση στη διέγερση ίσως οφείλεται στην ανεβασμένη fsh. Μίλησε με το γιατρό σου σχετικά, μήπως σε κατευθύνει σε εξωσωματική φυσικού κύκλου, μην παίρνεις άδικα τόσες ορμόνες. Εκτός κι αν έτυχε ανεβασμένη σ' αυτή τη μέτρηση, οπότε παρακολούθησέ την και τους άλλους μήνες για να έχεις μια σαφή εικόνα. Πάντως εμένα στα 37 μου πια, η fsh μου το τελευταίο εξάμηνο κυμαίνεται από 8+ έως 9+, κι ο γιατρός κου με συμβουλεύει να βιαστώ αν θέλω να επιχειρήσω προσπάθεια για 2ο παιδάκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aργυρούλα συνομήλικη ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Τώρα με πήρανε τηλέφωνο από την κλινική και θεωρούνε πολύ καλές τις εξετάσεις μου!!! Δεν μίλησα με τον ίδιο το γιατρό αλλά τι να πω...Μήπως όντως περιμένουνε στον επόμενο κύκλο η fsh να εξακολουθεί να είναι επηρεασμένη από τις ορμόνες της πρόκλησης?? Θα μιλήσω και με τον ίδιο οπότε να τον ρωτήσω πιο συγκεκριμένα...Είναι περίεργο όμως να έχει ανέβει τόσο πολύ σε ένα χρόνο από το 5 στο 13! Κατευθείαν ήθελαν να μου δώσουν το νέο πρωτόκολλο - αν τους είχε ανησυχήσει φαντάζομαι θα μου ζητούσαν να επαναλάβω στον επόμενο κύκλο την εξέταση για να είμαστε σίγουροι... φαντάζομαι...

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τι πιο καλή βαλίτσα σκέφτεσαι να κανείς εσυ κορίτσι των διακοπών για τώρα είναι ότι πρέπει 😊 που σκέφτεστε να πάτε διακοπές ; και εγω μαιευτηρίου δεν έχω κάνει μόνο παραγγελία έχω κάνει περιμένω να έρθουν τα πράγματα και αυτά γιατί τα παρήγγειλε ο αντρας μου αυτός θέλει να είμαστε έτοιμοι για κάθε ενδεχόμενο μας είπε και η μαία για γεννά στις 38 εβδ και κάπως το έχω δέσει κόμπο τώρα εγω ότι 9-10 Αυγούστου να με βάλει για γεννά 😂  και εγω 40 εβδ + 2 γέννησα το πρώτο είχα ετοιμάσει τζαντα και είχα βαρεθεί να την βλέπω μέσα στην ντουλάπα 😂
    • Κι εγω αυτο που πήρα! Νομιζω θα βολέψει και για πιο μετα☺️
    • Ναι αυτά λέω κι εγώ! Λέω να πάρω ένα τέτοιο! Εγώ έχω λίκνο από μια φίλη μου, οπότε σκέφτομαι πόσο θα κοιμηθεί στην κούνια αν πάρω την κλασική; Ενώ το άλλο αξιοποιείται για κάποια χρονακια 
    • Πιστεύω έχεις περιθώριο ακόμα να γυρίσει..Μια γνωστή μου όταν πήγε να γεννήσει κ λίγο πριν το πάρουν με καισαρική γτ ηταν ανάποδα, γύρισε τελευταία στιγμή μόνο του και γέννησε φυσιολογικά κ όλα καλά.. Όσο για τις συσπασεις ρώτησα χθες τη γιατρό κ μου ειπε ότι θα τις καταλάβω αν είναι γιατί θα έχω πονακια..Όχι ότι με κατατοπισε αλλά αυτό μου είπε..
    • Κι εγώ έχω δει αυτα  που βγαίνουν τα κάγκελα ,γίνεται κρεβατάκι και κοιμάται εκεί ως 6 χρονών..Μου φαίνεται θα βολεύει καλύτερα..τέτοιο σκέφτομαι να πάρω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...