Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ....


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑ....ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΣΥΝΕΧΗ ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΛΑ ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΟΝΟ...ΑΥΡΙΟ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΘΩΡΑΚΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΟΣ....ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ??????ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΟΝΟ ΛΕΤΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλυτερα να πεις στο νοσοκομειο οτι ισως να εισαι εγκυος και να κανεις ενα τεστ εκει πριν την ακτινογραφια. καλα αποτελεσματα σε ολα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία καλησπερα, θα έλεγα να το αφησεις καλυτερα κι να περιμενεις λιγες μερες εαν δεν ειναι πολυ επειγον...

εαν είναι επειγον να γινει η ακτινογραφία μίλα πρωτα με το γιατρό σου...

σου εύχομαι ολοψυχα να είσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η γνωμη μου ειναι να περιμενεις μεχρι να αδιαθετησεις ..θα υπαρξει προβλημα αν περιμενεις μια δυο μερες ...η 9 μηνες??????

η ακτινογραφια σιγουρα απαγορευεται στην εγκυμοσυνη ,για αυτο πριν βγαλεις την ακτινα σε ρωτανε σχεδον παντα αν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης ..τα τεστ εγκυμοσυνης του νοσοκομειου δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατο να ανιχνευσουν μια χαμηλη χοριακη ( καθως δεν εχεις πολλες μερες καθυστερηση)..

περιπτωση εγκυμοσυνης παντως υπαρχει σιγουρα ,ναι ακομα και με μια φορα! για αυτο σου ευχομαι να μην χρειαστει να κανεις ακτινογραφια ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anastasiaagria έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑ....ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΕΞΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΣΥΝΕΧΗ ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΛΑ ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΟΝΟ...ΑΥΡΙΟ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΘΩΡΑΚΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΟΣ....ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ??????ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΟΝΟ ΛΕΤΕ?

anastasia καλησπέρα, συμφωνώ με την xmaria , πάρε το πρωι ένα clear blue που είναι πολύ ευαίσθητο (αυτό που ανιχνεύει χοριακή απο 10uml) γιατί τα άλλα ανιχνεύουν από πιο ψηλά και είσαι οριακά για να δείξει. όπως και να έχει και ακόμη και στην περίπτωση εγκυμοσύνης δεν έχει σχηματιστεί ούτε σάκος οπότε στην παρούσα φάση η ακτινοβολία δεν πιστεύω ότι μπορεί να επηρεάσει. καλύτερα ρώτα και τον γιατρό σου όμως πρώτα το τέστ.φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου απάντησα και στο άλλο θέμα:

Με τίποτα δε θα κάνεις ακτινογραφία αν δε σιγουρευτείς πρώτα ότι δεν είσαι έγκυος. Κάνει μεγάλο κακό και απαγορεύεται. Να φανταστείς, πέρσι έκανα μια ακτινογραφία κι ο γιατρός μου είπε καλό είναι να μην προσπαθήσω για εγκυμοσύνη εκείνο το μήνα.

Θα τους πεις να σου κάνουν μια χοριακή πρώτα για να'σαι 100% σίγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη ρισκάρεις με τα τεστ. Μπορεί και να μη δείξει, όπως έχει γίνει με τόσες κοπέλες. Πες τους στο νοσοκομείο να σου κάνουν μια χοριακή. Στο νοσοκομείο λογικά το αποτέλεσμα θα βγαίνει πιο γρήγορα απ' ότι σ'ένα μικροβιολογικό εργαστήριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζήτα να σου κάνουν μια χοριακή στο νοσοκομείο. Έτσι κι αλλιώς θα σε ρωτήσουν πριν κάνεις την ακτινογραφία αν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης...Κάνε κι ένα τεστ φαρμακείου πρωι πρωι...

Νομίζω οτι δεν απαγορεύεται 100% η ακτινογραφία...αλλά σίγουρα είναι καλό να αποφευγεται... Αν σπάσεις κανένα χέρι ή πόδι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χρειάζεται οπωσδήποτε ακτινογραφία... (έχει τύχει σε φίλη της μαμάς μου). Και σε μία καθηγήτριά μου στο σχολείο έκανε εγχείρηση σκωληκοειδίτη στον 5ο μήνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ CRAZY ΤΩΡΑ ΜΕ ΦΟΒΙΣΕΣ ΠΟΛΥ..Η ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΕΣΑΣΕΙ ΕΛΑΦΡΙΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΕΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην την κανεις γιατι και μονο η ιδεα οτι εχεις κανει κακο στο μωρο σου δεν παλευεται..ειχα κανει κι εγω ακτινογραφιες στο χερι χωρις να το ξερω και σε ολη την εγκυμοσυνη μου τα ειχα χρειαστει παρολο που με ειχε βεβαιωσει ο γιατρος οτι δεν πειραζε...μην το κανεις!και αν ειναι απαραιτητο ρωτα στο νοσοκομειο.μπορουν να σου βαλουν μια ειδικη ποδια σε ορισμενες ακτινογραφιες για προστασια απο την ακτινοβολια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην κανεις!Αφου δεν ειναι επειγον και τωρα εισαι καλα να την αναβαλλεις.Μιλα με το γυναικολογο σου και σιγουρεψου πρωτα οτι ΔΕΝ εισαι εγκυος.Οι ακτινογραφιες απαγορευονται κατηγορηματικα στην εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου μην τρομάζεις, απλά σιγουρέψου πριν κάνεις οτιδήποτε.

Σε αρχικό στάδιο της εγκυμοσύνης, που το έμβρυο δημιουργείται, είναι μεγάλο ρίσκο η ακτινοβολία, γι'αυτό και ρωτάνε πριν σου κάνουν ακτινογραφία.

Κι εγώ θώρακος είχα κάνει το καλοκαίρι γιατί είχα λοίμωξη του αναπνευστικού. Ήξερα πως σίγουρα δεν είμαι έγκυος γι'αυτό και την έκανα, αλλιώς κι εγώ χοριακή θα έκανα πρώτα.

Κάνε χοριακή οπωσδήποτε. Και καλά αποτελέσματα σε όλα!!! :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ναι!ειχα κανει και χοριακη πριν και ειχε βγει ΑΡΝΗΤΙΚΗ! γι αυτο προσεχε!πρεπει να περασει τουλαχιστον μια εβδομαδα απο τη συλληψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ.. ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΧΟΡΙΑΚΗ...ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙ Η ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΩΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ......ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!!

Την πρώτη μου εγκυμοσύνη την έμαθα όταν είχα πάει στο νοσοκομειο με πυρετό...Χρειάστηκε κι εγώ να κάνω ακτινογραφία αλλά καθώς ημουν υποψιασμένη για εγκυμοσύνη μιας και προσπαθούσαμε με τον άντρα μου τους είπα οτι υπήρχε περίπτωση εγκυμοσύνης και μου έκαναν τεστ ούρων...Σε δυο ωρίτσες το πολύ ήξερα!!!Και φυσικά δεν μου έκαναν την ακτινογραφία!!!

Σιγούρεψέ το πρώτα και σε καμία περίπτωση μην κάνεις ακτινογραφία εάν δεν σιγουρευτείς 100% οτι ΔΕΝ είσαι έγκυος που σου εύχομαι ολόψυχα να είσαι!!!

Πιστεύω στο ρητό κάθε εμπόδιο για καλό!!!Μπορεί να είναι για καλό το ότι δεν μπόρεσες σήμερα να κάνεις την ακτινογραφία ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου τα αποτελέσματα της χοριακής σε μικροβιολογικό βγαίνουν σε 1 ώρα! Αρκεί να το ζητήσεις εσύ. Μπορούν πρώτα να βγάλουν αν είσαι ή όχι έγκυος και μετά να σου πουν το νούμερο της χοριακής.

Την απάντηση όμως θα την έχεις σύντομα. Κοστίζει 15-20€

Είναι ότι πιο ασφαλές. Αυτό με την ποδιά ισχύει αλλά εγώ δεν θα το ρίσκαρα με τίποτα...

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τι πιο καλή βαλίτσα σκέφτεσαι να κανείς εσυ κορίτσι των διακοπών για τώρα είναι ότι πρέπει 😊 που σκέφτεστε να πάτε διακοπές ; και εγω μαιευτηρίου δεν έχω κάνει μόνο παραγγελία έχω κάνει περιμένω να έρθουν τα πράγματα και αυτά γιατί τα παρήγγειλε ο αντρας μου αυτός θέλει να είμαστε έτοιμοι για κάθε ενδεχόμενο μας είπε και η μαία για γεννά στις 38 εβδ και κάπως το έχω δέσει κόμπο τώρα εγω ότι 9-10 Αυγούστου να με βάλει για γεννά 😂  και εγω 40 εβδ + 2 γέννησα το πρώτο είχα ετοιμάσει τζαντα και είχα βαρεθεί να την βλέπω μέσα στην ντουλάπα 😂
    • Κι εγω αυτο που πήρα! Νομιζω θα βολέψει και για πιο μετα☺️
    • Ναι αυτά λέω κι εγώ! Λέω να πάρω ένα τέτοιο! Εγώ έχω λίκνο από μια φίλη μου, οπότε σκέφτομαι πόσο θα κοιμηθεί στην κούνια αν πάρω την κλασική; Ενώ το άλλο αξιοποιείται για κάποια χρονακια 
    • Πιστεύω έχεις περιθώριο ακόμα να γυρίσει..Μια γνωστή μου όταν πήγε να γεννήσει κ λίγο πριν το πάρουν με καισαρική γτ ηταν ανάποδα, γύρισε τελευταία στιγμή μόνο του και γέννησε φυσιολογικά κ όλα καλά.. Όσο για τις συσπασεις ρώτησα χθες τη γιατρό κ μου ειπε ότι θα τις καταλάβω αν είναι γιατί θα έχω πονακια..Όχι ότι με κατατοπισε αλλά αυτό μου είπε..
    • Κι εγώ έχω δει αυτα  που βγαίνουν τα κάγκελα ,γίνεται κρεβατάκι και κοιμάται εκεί ως 6 χρονών..Μου φαίνεται θα βολεύει καλύτερα..τέτοιο σκέφτομαι να πάρω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...