Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΖΥΜΑΡΙΚΑ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ ΚΑΙ ΗΜΙΑΠΟΦΛΟΙΩΜΕΝΟ ΡΥΖΙ..


Recommended Posts

Η μικρη μου ειναι 8,5 μηνων και θελω να προσθεσω

στις σουπιτσες της αστρακι ολικης αλεσης και ρυζακι ημιαποφλοιωμενο.

Κανει να τις τα δωσω?Τα δικα σας παιδακια τα εχουν δοκιμασει?

Επισης της δινω,συμφωνα με τις συμβουλες της παιδιατρου,4 με 5 φορες

τη βδομαδα μοσχαρι ποντικι και 2 με 3 κοτοπουλο το οποιο δεν της αρεσει και ιδιαιτερα.Μηπως ειναι πολλες οι φορες που τρωει μοσχαρι?

Κανει 2 γευματα με στερεες τροφες,φρουτα το πρωι και σουπα το μεσημερι και τα υπολοιπα ειναι θηλασμος..πειτε μου τη γνωμη σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατί να μην κάνει? εμείς μόνο ολικής αλέσεως ζυμαρικά τρώμε και ρύζι τελείως απεξέργαστο ή αναποφλοίωτο!!! το καφέ!!

και εγώ έτσι έκανα 2 γεύματα μόνο στερεές και τα υπόλοιπα θηλασμός....τώρα εμένα προσωπικά 5 φορές την εβδομάδα μοσχαράκι μου φαίνονται πολλές!!! μόνο λαχανικά δεν δίνεις καθόλου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μονο λαχανικα εδωσα για 5 μερες οταν τα ξεκινησαμε και μετα

προσθεσαμε κρεας,σκετα δεν τα εχω ξαναδωσει απο τοτε.Λες οτι θα επρεπε να κανω και ενα γευμα μονο χορτοσουπα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατί όχι? βάζεις πολλά λαχανικά -καροτάκι, κολοκυθάκι, σέλινο, πατατούλες κ.λπ. - και έτσι έχει μια μέρα χορτοφαγική!!!!

τώρα που η δικιά μου μεγάλωσε - τρόπος του λέγειν!!! - προσπαθώ να της δίνω την εβδομάδα από όλα .....και όσπρια και μοσχαράκι και κοτόπουλο και ψάρι και μόνο λαχανικά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αληθεια ειναι οτι χθες που μου ειχε τελειωσει το

βιολογικο μοσχαρι που της βαζω,της εκανα χορτοσουπα και

το αποτελεσμα ηταν να μου τη γυρισει στη μουρη...!!

Δεν της αρεσε καθολου.Θα το ξαναπροσπαθησω παντως..

Κατι αλλο να σε ρωτησω

οταν πολτοποιεις στο μιξερακι το αστρακι ή το ρυζι

σου αφηνει μικρα μικρα κουκουτσακια?

Σε μενα αφηνει και η μικρη με παραμικρο κομματακι που

θα ξεφυγει στην πολτοποιηση αναγουλιαζει και ειναι ετοιμη

να τα βγαλει.Θα δοκιμασω να τα βρασω παραπανω ωστε να λιωσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

ειχα ρωτησει την παιδιατρο μας και ειχε πει οχι ακομα ολικης αλεσης, ειναι λιγοτερο ευπεπτα μαλλον τι να πω..

εγω δινω 2 μερες κοτοπουλο,2 μερες μοσχαρι(ή κατσικακι) 1 οσπρια, 1 ψαρι και αλλη μια ή κοτοπουλο ή μοσχαρι..ή σπανακορυζο. θα εδινα ψαρι αλλα ακομα το δοκιμαζουμε μας βγαζει κοκινιλες που και που..

αλλα εγω του το κανω κανονικο φαγητο..δηλ. σημερα εχει κοτοπουλο πρασσοσελινο με καροτο και πατατα. μακαρονια 1 φορα την εβδομαδα και τις υπολοιπες αρακα φασολακια κτλ σε συνδιασμο με τα κρεατα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

γιατί να μην κάνει? εμείς μόνο ολικής αλέσεως ζυμαρικά τρώμε και ρύζι τελείως απεξέργαστο ή αναποφλοίωτο!!! το καφέ!!

και εγώ έτσι έκανα 2 γεύματα μόνο στερεές και τα υπόλοιπα θηλασμός....τώρα εμένα προσωπικά 5 φορές την εβδομάδα μοσχαράκι μου φαίνονται πολλές!!! μόνο λαχανικά δεν δίνεις καθόλου?

argi μου και τις μικρες αναποφλοιωτο δινεις? απ οποτε? απο την αρχη..τωρα που το σκεφτομαι οι κρεμες του εχουν δημητριακα ολικης αλεσης...αρα...

για πες!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βενετία έχω ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι!!! :laugh:

εγώ στην ηλικία που είναι το παιδί της NtieLa έδινα λίγο ρυζάκι και μακαρονάκι, κυρίως έδινα λαχανικά που προσφέρουν περισσότερες βιταμίνες...δεν έδινα π.χ. κρέας με ρύζι ή μακαρόνι...έδινα κρέας με λαχανικά και έβαζα πολύ λίγο ρυζάκι ή μακαρονάκι...επίσης προτιμούσα τις πατάτες!

πρόσθετα και μαιντανό, άνιθο, βασιλικό, σέλινο για να τους δώσω καλύτερη γεύση επειδή δεν έβαζα αλατάκι!

NtieLa εγώ έχω το μπλεντερ χειρός αυτό που το βάζεις πάνω στα φαγητά και τα κάνεις πουρέ και ποτέ δεν είχα "κουκουτσάκια"!!! όμως δεν δοκιμάζεις το φαγητό πριν της το δώσεις? εννοώ να δεις αν έχει μαγειρευτεί το ρυζάκι ή ό,τι άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μικρη μου ξερει τι γευση μονο απο τα ζυμαρικά ολικης και το αναποφλοιωτο ρυζι . Βεβαια και γω δεν της εδινα συχνα κατω του ετους εδινα μεγαλυτερη σημασια στα λαχανικά .

Κρεας κοκκινο σ΄αυτη την ηλικια καλο ειναι να τρωει και καθε μερα μην σε ανησυχει !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

argi μου συγνωμηηηηηη το ξερω βρε μπερδευτηκα!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

εγω οποτε δινω ζυμαρικο με κρεας ειναι σε μικρη ποσοτητα και βαζω παντα καροτο μπροκολο κτλ.

τωρα πηρα και εγω αναποφλειωτο ρυζι να του βαζω αντι ασπρο... :)

θελει ομως πολυ βρασιμο ετσι δεν ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...