Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο έρωτας στα χρόνια της χημείας!


katrina

Recommended Posts

Μου άρεσε και σας το παραθέτω...

Τί λέτε;;;

Η πρόοδος της επιστήμης και οι νέες ανακαλύψεις συχνά μας φέρνουν μπροστά σε νέα δεδομένα, τα οποία ενίοτε ανατρέπουν μερικά από τα δικά μας. Αυτό, η ανατροπή, μπορεί να σημαίνει είτε πλήρη εγκατάλειψη των αξιών και των αξιωμάτων μας, είτε συχνότερα αναπροσαρμογή. Σημασία έχει κάθε φορά πώς αξιοποιούμε τις νέες πληροφορίες που έχουμε διαθέσιμες... Και μια και το έχει η μέρα, ας δούμε τι έφερε η επιστήμη στον τομέα του έρωτα. Λένε λοιπόν οι επιστήμονες ότι ο έρωτας δεν είναι παρά μια συμπαιγνία ορμονών που εκκρίνονται και κατακλύζουν τον οργανισμό και τον ψυχισμό μας καθιστώντας το σώμα και το πνεύμα μας υποχείριό τους. Και είναι η ώρα που ο καθένας λέει αντίο στον γνωστό του εαυτό και εκπλήσσεται από τη νέα εικόνα που παρουσιάζει προς τα έξω και προς τα μέσα.

Για μερικούς είναι η πιο όμορφη εκδοχή τους, "σαν στρατιά σε παράταξη μάχης". Με κάθε αίσθηση οξυμένη, με το πνεύμα σε πλήρη εγρήγορση, με την κορμοστασιά αισιόδοξη μπροστά στην προσμονή της συνάντησης. Το αντικείμενο του πόθου ακτινοβολεί και το ζευγάρι εκπέμπει μια απίστευτη ενέργεια που μπορεί να γίνει αντιληπτή ακόμη και από όσους δεν πιστεύουν στη δύναμη του έρωτα. Κι όλα αυτά χάρη και λόγω εκείνης της εκρηκτικής ενεργοποίησης των ορμονών. Αλλάζει όμως αυτή η διαπίστωση, η συμβολή των ορμονών δηλαδή, σε οτιδήποτε τα αισθήματα της ευφορίας και της οδύνης που μας προσφέρει ο έρωτας;

Όσο και η χρήση επιστημονικής ορολογίας στον πόνο! Άμα κόψεις το δάχτυλό σου, είτε πεις "κόπηκα" είτε πεις ότι παρουσιάζεται "λύση της συνεχείας του δέρματος" πονάς το ίδιο. Έτσι και οιστρογόνα και τεστοστερόνη μπορεί να είναι μέρος της συνταγής για την αρχική προσέγγιση αλλά δεν μπορούν να αφαιρέσουν την ένταση μιας ματιάς γεμάτης υπονοούμενα. Αδρεναλίνη, ντοπαμίνη και σεροτονίνη έρχονται και ξαπλώνουν στο κρεβάτι μας κάθε φορά που συναντιόμαστε ερωτικά με το αγαπημένο μας άτομο, αλλά δεν αρκούν για να περιγράψουν τη δύναμη της έλξης, ούτε φυσικά και το θεσπέσιο αίσθημα ενός κορμιού που έχει χορτάσει τον πόθο του. Κι αργότερα, πάντα όπως τα λένε οι επιστήμονες, ξεχύνονται η οκυτοκίνη και η βαζοπρεσίνη για να ξεπηδήσει το αίσθημα της απόλυτης πληρότητας κοντά στον αγαπημένο και της οδυνηρής απώλειας μακριά από αυτόν. Λοιπόν, κι αν τα πούμε επιστημονικά αλλάζει κάτι; Ο έρωτας θα παραμένει πάντα μια κινητήρια δύναμη για το καλύτερο και το χειρότερο, κατά περίπτωση. Θα είναι εκεί τις στιγμές της έμπνευσης, τις μέρες της οδύνης, τις ώρες της ηδονής. Και ο κυνισμός της επίκλησης των χημικών αντιδράσεων για την αποκωδικοποίηση των συναισθημάτων δεν είναι παρά μια απόπειρα θεραπείας από τα συμπτώματα του έρωτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτά ακριβώς θυμάμαι που μας τα έλεγε ένας καθηγητής της φυσικής (μας έκανε και χημεία) στην α' λυκείου. Τότε μου είχαν κάνει εντύπωση, τώρα όχι πια (αφού τα ξέρω απο την α' λυκείου :P :p :P ).

Όσο αληθινά κι αν είναι, που είναι, αλίμονο αν τα σκέφτεται οποσδήποτε ερωτευμένος!!! Θα καταλήξουμε να γονιμοποιούμαστε σε εργαστήρια!

Παρ' όλα αυτά, όσο καταρτισμένοι κι αν είμαστε επιστημονικά, όταν ερωτευόμαστε, ερωτευόμαστε με το μυαλό, την καρδιά και το σώμα μας. Κι αν αυτό ονομάζεται έκκριση ορμονών ή φτερούγισμα της καρδιάς, τίποτα δεν αλλάζει!!!

Κατρίνα, όταν παραθέτεις κάτι, φρόντιζε να βάζεις και την πηγή, γιατί την άλλη φορά είχαμε ιστορίες με έναν παιδίατρο που μας ανακοίνωσε ότι έχει κινήσει νομικές διαδικασίες επειδή κάποια άρθρα ήταν αντιγραμμένα από το site του (με παράθεση ονόματος συγγραφέως και ημερομηνία, παρακαλώ!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Αυτά ακριβώς θυμάμαι που μας τα έλεγε ένας καθηγητής της φυσικής (μας έκανε και χημεία) στην α' λυκείου. Τότε μου είχαν κάνει εντύπωση, τώρα όχι πια (αφού τα ξέρω απο την α' λυκείου :P :p :P ).

α...εγώ γιατί δεν τα ήξερα;;; :angry:

δάσκαλε πού δίδασκες;;;... :angry: :laugh:

Όσο αληθινά κι αν είναι, που είναι, αλίμονο αν τα σκέφτεται οποσδήποτε ερωτευμένος!!! Θα καταλήξουμε να γονιμοποιούμαστε σε εργαστήρια!

:laugh: :woohoo:

Παρ' όλα αυτά, όσο καταρτισμένοι κι αν είμαστε επιστημονικά, όταν ερωτευόμαστε, ερωτευόμαστε με το μυαλό, την καρδιά και το σώμα μας.

Οι άντρες μήπως ερωτεύονται μόνο με το σώμα;;; :woohoo:

Από την άλλη ο έρωτας του νου είναι βασανιστικός... :huh: συμφωνείτε;;;

Κατρίνα, όταν παραθέτεις κάτι, φρόντιζε να βάζεις και την πηγή, γιατί την άλλη φορά είχαμε ιστορίες με έναν παιδίατρο που μας ανακοίνωσε ότι έχει κινήσει νομικές διαδικασίες επειδή κάποια άρθρα ήταν αντιγραμμένα από το site του (με παράθεση ονόματος συγγραφέως και ημερομηνία, παρακαλώ!).

Άννα-Μαρία αλήθεια;;;

Η ασχετοσύνη μου στο μεγαλείο της πάλι... :blush::S

www.alfavita.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραια που ειναι οταν ολες οι..."-ινες" χορευουν!!!!! :P :laugh:

Παντως δε θα με χαλουσε να φτιαξουν ενα χαπακι για να παραμεινουμε ερωτευμενοι για μια ζωη!!!!!! :P:P:P

ποιος να τρεχει να κραταει τη φλογα αναμμενη!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Ωραια που ειναι οταν ολες οι..."-ινες" χορευουν!!!!! :P :laugh:

Παντως δε θα με χαλουσε να φτιαξουν ενα χαπακι για να παραμεινουμε ερωτευμενοι για μια ζωη!!!!!! :P:P:P

ποιος να τρεχει να κραταει τη φλογα αναμμενη!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Tί ωραία τσαχπίνικα λόγια...!!! :);)

Ειδικά για κάποιες ούσες τεμπέλες, (καλή ώρα)!!! :laugh:

Ένα χαπάκι παρακαλώ... :);)

και αν τύχει υπερδοσολογία;;; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Anastacia έγραψε:

Tί ωραία τσαχπίνικα λόγια...!!! :);)

Ειδικά για κάποιες ούσες τεμπέλες, (καλή ώρα)!!! :laugh:

Ένα χαπάκι παρακαλώ... :);)

και αν τύχει υπερδοσολογία;;; :P[/quote:3uc0tq74]

Εεεε... Τότε πας από overdose έρωτα!

Μα τι καλύτερο!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλενάδα έχεις κέφια και .... προθυμίες? :P

Καληνύχταααααααααα...

Μοναξιές σήμερα.. Ο Βαλεντίνος μου δουλεύει! :huh:

Πάω να παραδοθώ στην αγκαλιά του Μορφέα! ;)

Φιλιά πολλά! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...