Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΜΙΑ;;;;;;


thaumatheo

Recommended Posts

Κορίτσια έχω κατά αγχωθεί ο γυναικολόγος μου είπε όχι έχω κάτι χαμηλές τιμές στο τοξόπλασμα θετικές και θα το παρακολουθήσουμε και έχω τρελαθεί από το άγχος με αυτά που διαβάζω στο ιντερνετ, φοβάμαι μην γεννηθεί με τίποτα σοβαρό το μωρό....Είχε καμία ανάλογη εμπειρία ,σημειωτέων τώρα είμαι στην 8η εβδομάδα κύησης.Σε κάποιο σημείο στο ιντερνετ διάβασα οτι κάποια διέκοψε την εγκυμοσύνη της κατί που και στην ιδέα μόνο τρελένομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχουμε γάτες έχουμε σκυλιά στην αυλή αλλά δεν τα πλησιάζω ο άντρας μου τα ταίζει αλλα διάβασα οτι είναι και απο μη καλα ψημένω κρέας ,απο άπλυτα λαχανικά ,και κάτι που πάει το μυαλό μου γιατί τώρα πάει στα πάντα είναι μήπως απο τα ξύλα που ανάβουμε το τζάκι απο ποντικοκούραδα που πιθανόν να έχουν περάσει απο επάνω αν ΠΑΝΤΑ πλενω τα χέρια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι γλυκια μου,κατι θα υπαρχει,να σκεφτεσαι θετικα,μηπως εγινε λαθος;γιατι εμενα μου τηλεφωνησαν απο το μικροβιολογικο και μου ειπαν οτι εχω μεσογειακη αναιμια,και το εψαξα σε παλαιοτερες εξετασεις και δεν ειχα,τους το ειπα το ξαναεκαναν και βγηκαν φυσιολογικα τα αποτελεσματα...γινονται και λαθη,να σκεφτεσαι το μωρακι σου και να χεις θετικες σκεψεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thaumatheo, μήπως είχες περάσει κάποια στιγμή παλιότερα; Γιατί κοιτάζουν και το τώρα και αν έχεις αντισώματα (σε περίπτωση που είχες περάσει κάτι παλιά). Το "θα το παρακολουθήσουμε" πάντως ακούγεται αρκετά καθησυχαστικό, οπότε κάτι περισσότερο θα ξέρει ο γιατρός από το ίντερνετ... Μην διαβάζεις αυτά που γράφουν. Υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις. Ακολούθησε τις οδηγίες του και όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kuo28 δεν ξέρω σίγουρα αν περασα παλαιότερα μάλλον όχι γιατί του είπα οτι και στο 1ο παιδί μου είπε να είμαι μακριά απο σκυλιά και γατιά αλλα μου απάντησε ναι αλλα τότε ήταν αρνητική ενώ τώρα είναι θετικό με μικρές τιμές, έχει και μία τάση να είναι πάντα ήρεμος αλλα ρε παιδιά εγώ αγχόθηκα γιατί να συμβεί αυτο ρε γμτ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thaumatheo εγω που ειχα κανει αυτην την εξεταση ειχε βγει αρνητικη και μου ειπε ο γιατροσ να προσεχω γιατι δεν εχω ανοσια,και να την ξανακανω αργοτερα,αν σε σενα βγαινουν χαμηλεσ οι τιμεσ σημαινει οτι στο παρελοθον ειχεσ περασει και τωρα εχεισ αντισωματα.Αυτη ειναι η μια εκδοχη κατα τη γνωμη μου,η αλλη ειναι να κολλησεσ τωρα που εισαι εγκυοσ αλλα και παλι ολα ελεγχονται με υπερυχουσ,αφου σου ειπε και ετσι ογιατροσ μην στεναχοριεσαι γιατι κανεισ κακο στο μπεμπακι σου οκ?

α και μη διαβαζεισ οτι λενε στο internet γιατι καθε ανθρωπος και οργανισμος ειναι διαφορετικος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τοξόπλασμα είναι πάρα πολύ σοβαρό αν τώρα νοσείς.

ΟΜΩΣ το ίδιο είχα πάθει κι εγώ. Η εξέταση έβγαινε ασθενής θετική. Υπάρχει μια μέθοδο που κάνουν την ανάλυση που λέγεται Ελάιζα. Αυτή λοιπόν η μέθοδος δεν είναι καλή. Κι εμείς είχαμε τρελαθεί. Πήγαμε σε άλλο κέντρο και την ξανακάναμε. Το κέντρο αυτό το έχουν στρατιωτικοί γιατροί. Με την Ελάιζα έβγαινε πάλι ασθενές θετικό αλλά με άλλες πιο αξιόπιστες μεθόδους ήταν καρααρνητικό. Οι άνθρωποι για να είναι σίγουροι έστειλαν δείγμα και σε άλλα 3 εργαστήρια.

Την πρώτη εξέταση της είχα κάνει στην Βιοϊ...... (δεν το γράφω όλο για ευνόητους λόγους). Δεν ξαναπέρασα ούτε απέξω.

Κατά τη γνώμη μου πήγαινε αλλού να την επαναλάβεις και ζήτα να μην στην κάνουν με ελάιζα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΩ ΠΡΑΣΙΝΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΛΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΤΡΩΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΕΝΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ,ΤΑ ΣΑΠΟΥΝΙΖΩ,ΡΙΧΝΩ ΞΥΔΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 17Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΜΑΡΟΥΛΙΑ ΚΛΠ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχώνεσαι απλά λίγη προσοχή θέλει, όπως είπαν και τα κορίτσια σε ωμά λαχανικά(γενικά σαλάτες εκτός σπιτιού καλύτερα ξέχνα τις).Αν πάλι η χαμηλή τιμή σημαίνει αντισωματα είσαι σε ακόμα καλύτερη μοίρα από τις υπόλοιπες :) .Εγώ ευτυχώς έπεσα και σε γατόφιλο και δεν μου είπε καν να διώξω τις γατούλες μου(απλά να μην ασχολούμε εγώ με τον καθαρισμό της άμμου τους).

Όλα θα πάνε καλά! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσευχη σου και ολα θα πανε καλα.η συνηφαδα μου ηταν θετηκο το τοξοπλασμα και την επανελαβε μετα απο μηνες αλλα ολα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

min stenaxoriese !!!!!ego stin 1 egkimosini den ixa stin 2 ixa thetiko o giatros mou ipe oti den mpori na gini auto !!!!ekana pali epanaliptikes k vgike thetiko allaja mikroviologo k pali thetiko!!!prosexa ta laxanika frouta k kreas k ola pigan kala tora i beboula mou ine 4 minon ola pigan mia xara!!!!sou euxome na exis nia kali egkimosini na tin zisis omorfa giati ine mia iperoxi periodos k na erthi to moraki sou gero k dunato!!!!!!!be happy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια και γω ηθελα να ρωτησω για το θεμα αυτο

εχω γατα σπιτι μου,την ειχε ο αντρας μου απο πριν και μου λεει εχει κανει ολα τα απαραιτητα εμβολια,εχουμε ξεκινησει προσπαθειες για παιδακι και με τρομαζει πολυ το θεμα γατα,ασε που την αγαπαμε πολυ μεχρι πριν αρχισουμε τις προσπαθειες κοιμομασταν με την γατουλα μας αγκαλια τωρα απο την μερα που ξεκινησαμε εχω το δωματιο κλειστο για εκεινη.

επισης μενω στην κωνσταντινουπολη και δεν ξερω πως θα πω στον μικροβιολογο να μου κανει τεστ για τοξοπλασμα.

τι να κανω να διωξω την γατα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka έγραψε:

αχ κοριτσια και γω ηθελα να ρωτησω για το θεμα αυτο

εχω γατα σπιτι μου,την ειχε ο αντρας μου απο πριν και μου λεει εχει κανει ολα τα απαραιτητα εμβολια,εχουμε ξεκινησει προσπαθειες για παιδακι και με τρομαζει πολυ το θεμα γατα,ασε που την αγαπαμε πολυ μεχρι πριν αρχισουμε τις προσπαθειες κοιμομασταν με την γατουλα μας αγκαλια τωρα απο την μερα που ξεκινησαμε εχω το δωματιο κλειστο για εκεινη.

επισης μενω στην κωνσταντινουπολη και δεν ξερω πως θα πω στον μικροβιολογο να μου κανει τεστ για τοξοπλασμα.

τι να κανω να διωξω την γατα?

ελαχιστες γατες εχουν τοξοπλασμα και κολλας απο αυτες μονο αν ερθεις σε επαφη με τις ακαθαρσιες τους,οι περισσοτερες κολλανε απο λαχανικα που δεν ειναι καλα πλυμμενα και απο κρεας που δεν ειναι καλα ψημενο
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ ευχαριστω pink ομως λες να κανω εξετασεις πριν πιασω παιδακι?ετσι ειναι το σωστο?η μετα?οι γιατροι εδω φανταζομαι ξερουν απο αυτα θα μου την κανουν αυτη την εξεταση και να μην τους το πω ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka έγραψε:

σ ευχαριστω pink ομως λες να κανω εξετασεις πριν πιασω παιδακι?ετσι ειναι το σωστο?η μετα?οι γιατροι εδω φανταζομαι ξερουν απο αυτα θα μου την κανουν αυτη την εξεταση και να μην τους το πω ???
σιγουρα να κανεις,εγω εκανα αν και δεν προσπαθω για παιδακι,εχω και 3 γατες,δεν ειχα τοξοπλασμα,αλλα και αν εχεις απ'ο,τι ξερω εφοσον το μαθεις πριν την εγκυμοσυνη αντιμετωπιζεται
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka κι εμείς έχουμε γάτα κι ο μισός κόσμος έχει γάτα. Από τη στιγμή που δεν τριγυρνάει έξω δεν έχεις πρόβλημα. Καλού κακού κάνεις μία εξέταση σε μικροβιολόγο, βρίσκεις τρόπο να ζητήσεις από ένα κτηνίατρο να κάνει στη γάτα για να είσαι σίγουρη και ζητάς από τον άντρα σου να αναλάβει αποκλειστικά την τουαλέτα του ζώου. Γενικά πάντως δεν έχεις φόβο από γάτα που ζει μέσα στο σπίτι. Από άλλες πηγές είναι πιο πιθανό να την πατήσει κανείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 έγραψε:

rebbeka κι εμείς έχουμε γάτα κι ο μισός κόσμος έχει γάτα. Από τη στιγμή που δεν τριγυρνάει έξω δεν έχεις πρόβλημα. Καλού κακού κάνεις μία εξέταση σε μικροβιολόγο, βρίσκεις τρόπο να ζητήσεις από ένα κτηνίατρο να κάνει στη γάτα για να είσαι σίγουρη και ζητάς από τον άντρα σου να αναλάβει αποκλειστικά την τουαλέτα του ζώου. Γενικά πάντως δεν έχεις φόβο από γάτα που ζει μέσα στο σπίτι. Από άλλες πηγές είναι πιο πιθανό να την πατήσει κανείς.

KAI EΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΓΑΤΑΚΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΟΧΙ ΕΥΤΥΧΩΣ...ΟΣΟ ΓΙΑ 2 ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ 4 ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΑΠΛΥΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΟΧΙ ΚΑΛΑ ΨΗΜΕΝΑ ΚΡΕΑΤΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ...Ο ΓΑΤΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΕ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΤΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΕΞΩ!

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια συμφωνω και εγω....η γατα αν δεν βγαινει απο το σπιτι δεν υπαρχει προβλημα...το τοξοπλασμα δεν το κολλας μονο απο τη γατα....εμεις εχουμε γατουλα στο πατρικο μου και οταν πηγαινουμε παιζω μαζι της...και δεν εχω τοξοπλασμα...οντως πρεπει να προσεχεις λιγο τα λαχανικα και το κρεας το οποιο δεν εχει ψηθει η βρασει καλα....και μην αγωνεσαι απο τη στιγμη πυ ο γιατρος σου δεν αγχωθηκε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξερει καμια απο σας γλυκες μου πως λενε το τοξοπλασμα στα αγγλικα??η στα τουρκικα τελος παντων χιχιχι,αχ τι θα κανω με τους γιατρους εδω πως θα συνενοηθω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια,ευχαριστώ οσες απαντήσατε,χάθηκα μετά το ερώτημα μου γιατί η αλήθεια πέρασα δύσκολα,σκέφτηκα τα χειρότερα ΑΛΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΑΞΙΑΡΧΗ ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!Επανέλαβα τις εξετάσεις μεσα σε μία εβδομάδα για να δώ ποτε ακριβώς το είχα κολήσει (σύμφωνα με κάποιους γνωστούς μου τα στέλνουν στην Παστέρ και εκείνοι έχουν την ευχέρια να σου πούνε πότε ακριβώς το κόλησες -αυτό για όσες ενδιαφέροντε)και τελικά βγήκαν αρνητικά απο δύο μικροβιολογικά.Ο γιατρός μου με έβαλε για σιγουριά να το επαναλάβω σε ένα ακόμη εργαστήριο και καλα υπερσύγχρονο για να είμαστε σίγουρι μιας και δεν ήξερε τα αλλα μικροβιολογικά και έτσι και τρίτη φορά βγήκε ΑΡΝΗΤΙΚΟ!Παντος κορίτσια επειδή φοβήθηκα πάρα πολυ δεν ξέρω τι να σας πω σε όσες έχουν γάτες,είμαι τρελή με τα ζώα είχα 9 χρονια σκύλο στο σπίτι αλλα φοβήθηκα τόσο πολύ ,ή σκέψη οτι το μωρό μπορεί να γεννιότανε με κάποιο πρόβλημα ή το μεγαλύτερο δίλιμμα που μπορεί να μου βάζανε για να σταματήσω την κύηση(ούτε την λέξη δεν μπορώ να πώ-ούτε να σκεφτό οτι θα το έκανα!)κόντεψε να με αρρωστήσει!Θέλει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσοχή,καλά ειναι όσες προσπαθούν να μείνουν έγκυες να κάνουν την εξέταση για να μην πω επιβάλετε!Πάντος για το πρώτο μικροβιολογικό που μου έβγαλε λάθος αποτελέσματα ......δεν ξέρω τι να πώ :(:angry: εύχομε σε όσες το περνάν να έχουν την δική μου κατάληξη και κάτι τελευταίο ...η πίστη σώζει όποιος μπορεί να το καταλάβει θα ευεργετηθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι για το άποτέλεσμα, είναι μεγάλη ανακουφιση να ξέρεις ότι όλα πάνε καλά. Πάντως να διορθώσω κάτι, το τοξόπλασμα δεν έχει να κάνει μονο με τις γάτες αλλά με τα κόπρανα όλων των ζώων που τυχόν βρίσκονται στο χώμα. Γιαυτό μην τρως σαλάτες σε εστιατόρια που ίσως δεν έχουν πλυθεί καλά και τα δικά σου λαχανικά να τα σαπουνίζεις καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΝΑ: ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 5ΜΙΣΙ ΜΗΝΕΣ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ!!ΗΜΟΥΝ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΧΑΡΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΧΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ!!!ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ!!!ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΘΑ ΤΑΝ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΝΑ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ!!!!!Η ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΑ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ!!!!ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΗΡΕΜΟΥΣΕ ΣΕ ΟΛΑ!!!ΜΗ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!

ΕΠΙΣΞΣ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΥΣ ΜΙΑ ΖΩΗ! ΑΡΑ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΧΑΧΑ!!! ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΧΕΙΣ ΘΕΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έχω κάθε μέρα 2-3 πετρώματα. Την Τρίτη έχω γιατρο και θα του το αναφέρω. Γενικά είμαι καλά.., Σήμερα εκανα τις πρώτες εκπτωτικές αγορές της μπέμπας…ξέρω ξέρω είναι νωρις…αλλά το Ζάρα έβαλε εκπτώσεις και είχε κάτι κομματάκια χειμωνιάτικα μούρλια!!!!
    • Μεγαλωσε το μωρακι σου κορίτσι μου μια χαρά είναι 😊 Κορίτσι μου ο πλακούντας γερνάει σε όλες μας  έτσι είναι γίνετε όσο πλησιάζει ο καιρός να γεννήσουμε ωριμάζει είναι φυσιολογικό αυτό απλά οι γιατροί κοιτάνε μην ωριμάσει πιο γρήγορα από αυτό που θελουμε  ο πλακούντας είναι αυτός που τρέφει το μωρο… όσο γερνάει γερνάει ο πλακούντας, το μωρο πέρνει όλο και λιγότερο βαρος για αυτό προς το τέλος μειώνετε και η μεγάλη αύξηση βάρους του μωρού  Ο γιατρός θα το παρακολουθεί το Doppler σου σε κάθε εξετάσει και αν χρειαστεί να θα σε ξανά στείλει να την ξανά κανείς  τωρα αν δουν ότι μωρο δεν πέρνει άλλο βαρος δεν έχει νοημα να το αφηνουν μέσα στην κοιλιτσα σε βάζουν να γεννήσεις ώστε να αρχίσει να παίρνει βαρος τρώγοντας αυτό δεν σημαίνει ντε και καλά ότι θα γεννήσεις πρόωρα μπορεί όταν λένε νωρίτερα να εννοεί πχ 37 εβδ αντί για 39-40.. σε ένα μήνα σκέψου μπαίνουνε στο μήνας μας 🥳 παντως δεν είναι κάτι αγχωτικό γιατί το μωρο σου έχει είδη καλό βαρος 🥰
    • Εννοείς ότι καταλαβαίνεις αν είναι με το κεφάλι κάτω από τα εξογκώματα ;; Έχω την Τρίτη τώρα που μας έρχεται και μπαίνω 35η 
    • Εγω 29 εβδ & 5 που είχα πάει ήταν με το κεφάλι κάτω αλλά ήταν νωρίς ακόμα  η αλήθεια είναι πως βλέπω εξογκώματα από τον οφαλο και προς τα πανω αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα με το κεφάλι κάτω και τα εξογκώματα που βλέπω είναι πόδι 🤷‍♀️ 8/7 έχω ραντεβού ξανα εσυ ποτε έχεις επόμενο ραντεβού ; 
    • Αχχ τουλάχιστον εσένα πήρε ο μπεμπάκος! Καλύτερο μου ακούγεται για να δούμε τώρα την Τρίτη μαι εγω 35 μπαίνω είμαστε πολύ κοντά…εσύ κατάλαβες οτι πήρε θέση; Εννοώ νιώθεις κλωτσιές μόνο ψηλά στον θώρακα;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...