Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ


minou

Recommended Posts

Καλησπερα,τυχαια ανακαλυψα την σελιδα και ειπα να μοιραστω μαζι σας την τραγικη ιστορια μου. Μετα απο 4 χρονια προσπαθειων για δευτερο παιδι και αφου ο γιος μου εφτασε 7 ετων επιτελους ηρθε η πολυποθητη εγκυμοσυνη....Ολα πήγαιναν καλα εκτος απο μια ασημαντη ουρολοιμωξη ανευ σημασιας. Επλεα σε πελάγη ευτυχιας μέχρι την 17η Αυγουστου που ξύπνησα με πονους χαμηλα στην κοιλιά. Πανικος τρέλα...ηθελα ακομη δυο μερες να μπω στον ενατο μηνα...τρεξαμε στο "ΕΛΕΝΑ" οπου ο γιατρος μου ελειπε δεν σηκωνε το κινητο του και ο καφρος ο βοηθος του αντι να με αναλλαβει τον επαιρνε τηλεφωνο να ζητησει οδηγιες...ουτε καν να ζητησει βοηθεια απο τους εφημερευοντες αφου ηταν αχρηστος.... Το μωρο το ακουγα ...Χτυπουσε σαν τρελο...Τυχαια περνάει ενας γιατρος και μολις με βλεπει φωναζει "δεν την βλεπετε την κοπελα που εχει πρηστει ολοκληρη γρηγορα χειρουργειο....Αυτο ηταν η αρχη του τελους.....Ειχα παθει εκλαμψια και το μωρο εσκασε κλασματα δευτερολεπτου πριν με βαλουν χειρουργειο.....Θα εφευγα και εγω μαζι ημουν 4 μερες εντατικη αλλα φαινεται οτι ο Θεος λυπηθηκε το αγορακι μου και του χαρισε την μανουλα του αλλα τι κριμα οχι την αδερφουλα του που τοσο πολυ ηθελε και περιμενε.......Θλιψη απογνωση απεραντα γιατι εχουν στοιχειωσει την ζωη μου και μονη μου παρηγορια η ελπιδα οτι ειναι αγγελουδακι διπλα στην Παναγιτσα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ,

Η ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙ!!!!ΚΟΥΡΑΓΙΟ :(

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΑΠΑΛΗΝΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρέπει να δημοσιοποιήσεις τα ονόματα αυτών των γιατρών του θανάτου!!!

Είμαι πολύ εκνευρισμένη για να σου γράψω οτιδήποτε άλλο, θα επανέλθω όμως...

ΕΛΕΟΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω κανει μηνυση αλλα αυριο το πρωι θα παω να την αποσυρω διοτι μου ειπε ο δικηγορος οτι δεν προκειται κανεις απο κει μεσα να ερθει να καταθεσει οτι με καθυστερησαν περιπου 4 ωρες μεχρι να με βαλουν στο χειρουργειο.Κοιταζω το προσωπακι της στον τρισδιαστατο τελευταιο υπερηχο που ειχα κανει και ειναι σα να μου λεει ΓΙΑΤΙ ΜΑΜΑ;;;; Και εγω αυριο που θα παω στο νεκροταφειο οπως καθε μερα δεν θα εχω απαντηση να της δωσω παρα μονο τα δακρυα μου για τον τοσο αδικο χαμό της...... Σας ευχαριστω που με ακουσατε ευχομαι να ειναι το δικο μου περιστατικο το τελευταιο για ολες τις μαμαδες και μπαμπαδες του κοσμου........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω λόγια... :(:(

Ας αναπαύσει ο θεούλης την ψυχούλα της...

Να σου ζήσει το αγοράκι σου!!!

Για τους γιατρούς δεν έχω λόγια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσάκι μου.. Λυπάμαι πολύ για τον άδικο χαμό του παιδιού σου και σου εύχομαι να είσαι δυνατή για να συνεχίσεις και για να προσπαθήσεις ξανά.. Αυτό το περιστατικό που μας περιέγραψες νομίζω ότι είναι ο φόβος όλων των γυναικών, ειδικά οταν πλησιάζουν στο τέλος της εγκυμοσύνης.. Εύχομαι κι εγώ, να μην συμβεί ξανά σε καμια γυναίκα και σε κανένα μωράκι.. Άσε ένα λουλουδάκι κι από μένα αύριο, μαζί με τη σκέψη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να κάνεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου και όχι αυτό που σου λέει ο δικηγόρος σου... Πράγματι δεν θα ρθει κανείς να καταθέσει εναντίον των συγκεκριμένων γιατρών από τους υπόλοιπους γιατρούς του ΕΛΕΝΑ αλλά και τι έγινε;;; Θα το κάνεις για σένα και την πριγκήπισσά σου...Ναι δεν θα πάει κανείς φυλακή αλλά και τι έγινε;;;; Μπορείς να σιωπήσεις;;;; Ας κάτσουν έστω και για λίγο στο σκαμνί μπάς και καταλάβουν ότι δεν είμαστε ζώα!!!

Αν όμως το να την αποσύρεις σου κάνει καλό πάω πάσο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω κοριτσια, εχουν αρχισει και τρεχουν τα ματια μου και ο γιος μου με κοιταει καλα καλα....Δεν ξερει βλεπετε ολην την αληθεια απλα νομιζει οτι ο θεουλης μετανοιωσε και δεν θα του χαρισει την αδερφουλα του προς το παρον.....Πως να του πω την αληθεια για θανατους και τετοια...Για την απανθρωπια και την αδιαφορια???Θα το κρατησω μυστικο οσο μπορω για να μην μαυρισω την καρδουλα του....Αρκετες ενοχες νιωθω που με βλεπει χωμα....Δεν πρεπει να του το κανω αυτο......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Irene1 έγραψε:

Να κάνεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου και όχι αυτό που σου λέει ο δικηγόρος σου... Πράγματι δεν θα ρθει κανείς να καταθέσει εναντίον των συγκεκριμένων γιατρών από τους υπόλοιπους γιατρούς του ΕΛΕΝΑ αλλά και τι έγινε;;; Θα το κάνεις για σένα και την πριγκήπισσά σου...Ναι δεν θα πάει κανείς φυλακή αλλά και τι έγινε;;;; Μπορείς να σιωπήσεις;;;; Ας κάτσουν έστω και για λίγο στο σκαμνί μπάς και καταλάβουν ότι δεν είμαστε ζώα!!!

Αν όμως το να την αποσύρεις σου κάνει καλό πάω πάσο....

Με καλυψε η Ειρηνη!!!

:(:(:(:( Κουραγιο καλη μου...το αγορακι σου θα σου δωσει ολση δυναμη χρειαζεσαι μεσα απο τα ματακια του οταν θα σε κοιταζει και θα συνεχισεις!!!Παρε τον χρονο που χρειαζεσαι και το αγγελακι σου θα σου στειλει το αδερφακι του μικρου σου συντομα!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ...

ΚΟΥΡΑΓΙΟ

ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΟΥΝ.

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΕΚΛΑΜΨΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΤΗΣ

ΕΚΛΑΜΨΙΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΡΤΑΣΗ???

ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΚΛΑΜΨΙΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΗΔΕΙΣΗΣ..

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΘΕΙΣ ΣΕ ΛΙΓΗ ΩΡΑ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΩ

ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΕ ΕΙΔΕ ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ??

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΒΑΖΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ''ΤΡΙΠΑΚΙ'' ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ Κ ΣΑΝ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ!!!

Κ ΤΙ ΕΞΗΓΗΣΗ ΣΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ????

ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝΕ ΤΟ

ΒΡΕΦΟΣ ΠΩΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΑΝΕ???

ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ Κ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΕΙ ΕΝΑ

ΔΕΥΤΕΡΟ ΥΓΙΗ ΠΑΙΔΑΚΙ!!

ΦΙΛΙΚΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λυπαμαι πολυ για οτι σου συνεβη...και ειναι σαν να ξαναζω ενα κοματι απο την δικη μου ιστορια...

εμενα με πηγαν εκτακτα με προεκλαμψια στο αλεξανδρας σαββατο...και ενας να μην τον χαρακτηρησω γιατρος δεν ειχε γραψει ολα οσα ειχα στο ιστορικο μου...μεχρι την δευτερα το πρωι με ανεβοκατεβαζαν στους τοκετους με τον καρδιοτοκογραφο κολημενο πανω μου....

δευτερα πρωι ερχεται ο μεγαλος γιατρος και λεει

'αυτη η κοπελα ειναι με την πιεση?'

του λεω δεν εχω μονο αυτο και αρχιζω να του εξηγω...τρελαθηκε ο ανθρωπος ολα οσα του ειπα δεν τα ειχαν καταγραψει τα ειχαν ΞΕΧΑΣΕΙ!!

δευτερα μεσημερι σταματαει να κινειται το μωρο μου..ημουν 31 εβδομαδων...και με βαλανε αρων αρων χειρουργειο αλλα τωρα που τα θυμαμαι με πηραν για χειρουργειο στις 6 και γεννησα 9:45!!

ευτυχως που το παιδακι μου αντεξε!!!!!

κατα την διαρκεια του χειρουργειου παραλιγο να χαθουμε και οι 2....

δυστυχως χανουν πολυτιμα ΛΕΠΤΑ!!!!

δυστυχως δεν σκευτονται οτι σε τετοιες περιπτωσεις ακομη και το ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ μετραει!!!!!

σου ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου αυριο εκει που θα πας και καθε μερα που θα πηγαινεις να της λες μονο ποσο την ΑΓΑΠΑΣ μονο τοτε θα γαληνεψετε και οι 2 σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kουράγιο minou moυ...

O Θεός ας αναπαύσει την ψυχούλα της....

Ο γιος σου είναι εκεί να σου θυμίζει πως η ζωή συνεχίζετε και σε θέλει καλά και εσένα κα τον μπαμπά του! Κουράγιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι στιγμες που απλα δεν εχω λογια...

κουραγιο...!!

η σκεψη μου κοντα σου..

το κοριτσακι σου αγγελουδι και προστατης ολων των παιδιων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντα στη ζωη μου ημουν υποτασικη ποτε δεν ειχα προβλημα ...Τρεις μερες πριν το συμβαν ειχα κανει την επισκεψη του μηνα στον γιατρο μου. Ηταν λιγο πρησμενα τα ποδια μου αλλα μου ειπε οτι ηταν απο το βαρος που ειχα παρει και το δικαιολογει η ουρολοιμωξη που ειχα παθει πριν 15 μερες γιατι μαλλον μου ειχε κανει νεφριτιδα. Ετσι μου ειπε ....Μου εδωσε εξετασεις τις οποιες δεν προλαβα να κανω διοτι μεσολαβησε δεκαπενταυγουστος....Ημουν μια χαρα το προηγουμενο βραδυ ημουν στο θεατρο τιποτα τιποτα τιποτα......Δεν ειχα τιποτα .....Ολα γιναν τοσο γρηγορα και θυμαμαι καθε στιγμη και καθε λεπτο ......Το μονο που μου συνεβει παραξενο εκτος απο τους πονους ηταν οτι ειχε στραβωσει το στομα μου και το ματι μου και ο γιατρος μου εξηγησε οτι πηγαινα για εγκεφαλικο.....Συγνωμη αν εισαι εγκυος και σε ταραξα δεν ηταν η προθεση μου...Καλο ειναι να μη μπαινεις σε τετοιες συζητησεις.....Ευτυχως η μοιρα ολων των ανθρωπων δεν ειναι ιδια......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ. :(

Δεν έχω λόγια.

Τι τραγική ειρωνία να είναι 15υγουστος και να μη δεις ότι έχει ανέβει το ουρικό οξυ.

Κριμα. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax kopela mou polu stenaxwrh8hka me thn istoria sou!sokaristhka mporw na pw!h mikrh sou mpempoula einai sthn agkalia tou Xristoulh mas k ths Panagitsas mas kai thn prosexoun mazi me ta upoloipa paidakia pou exoun xa8ei!einai sigoura eutuxismenh ekei panw!euxomai na vreite k eseis th galhnh suntoma!too mirko sou agoraki 8a sas voh8hsei na proxwrhsete +suntoma 8a er8ei na anaplhrwsei to keno ths mpempoulas sas ena allo mwraki to opoio 8a to agaphsete eksisou polu! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένε ότι ο θεός μας δίνει μόνο ότι μπορούμε να αντέξουμε...εύχομαι ολόψυχα Να σας δώσει δύναμη να κοιτάξετε μπροστά,γιατί δύσκολα αντέχει κανείς να χάσει ότι περιμένει και πλάθει τόσους μήνες.κουράγιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

minou mou lipamai poli gia ola ayta pou perases...euxomai grigora o THEOS na sou disei pisw to dwro tou kai ola na pane kala mexri to telos...

exw mia aporia omws...ti einai eklampsia....kai apo ti mporei na tin patheis...exei sxesi me tin piesi????ti akribws ginete mporei kapoios na mou pei?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισως η απορια μου να ειναι λιγο χαζη αλλα...πως νιωθεις μεσα σου?πιστευεις οτι το να τρεχεις σε δικαστηρια θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα?νιωθεις οτι αν πας στα δικαστηρια θα κανεις καλο στην σχεση σου με την κορη σου και πιστεψε με οσο την σκεφτεσαι και την αγαπας υπαρχει "σχεση".

να την αγαπας και να την σκεφτεσαι. εγω τον εχασα τον γιο μου αλλα τον σκεφτομαι και αυτο κραταει την σχεση μας δυνατη.δεν πηγα σε δικαστηρια γιατι ενιωσα οτι δεν θα αλλαζε κατι. εσυ τι νιωθεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.ΣΕ ΝΙΩΘΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.Η ΠΑΡΕΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.ΚΑΝΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟΚΑ ΣΟΥ.ΕΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΣΗ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΤΟΥΣ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΟΥΣ ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ ΠΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ ΥΠΕΥΘΗΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ.ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΕ ΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΤΑ ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΑΘΗ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ?ΠΑΩ ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΣΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΖΗΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ "ΜΙΚΡΗ" ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΗΣΩ.

ΣΦΙΞΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΞΑΝΑ.ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ.ΣΕ ΦΙΛΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oτι , μα οτι και να πω θα είναι τόσο λίγο....

Σου ευχομαι απλά να αισθανθείς σύντομα και πάλι δυνατή και να προχωρήσεις για χάρη του αγγέλου που έχεις σπίτι σου...του γιου

σου που στα μάτια του βλέπεις τόση απορία....Γίνε η μανούλα που είχε πριν και είμαι σίγουρη οτι η αδερφούλα που τόσο λαχταρά θα έρθει πάλι...

Σου ευχομαι να ερθει ξανα η γαλήνη στην ψυχή σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...