Μετάβαση σε περιεχόμενο

αποξεση-αιμα


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια.συγνωμη που ανοιγω ενα καθολου ευχαριστο θεμα αλλα λυστε μου μια απορια οσες εχετε γνωση.εκανα αποξεση τη πεμπτη δυστυχως.απο τοτε εχω λιγο αιμα,μειωμενη ροη σε σχεση με τη πρωτη μερα σχεδον σταγονιτσες πλεον.αλλα ειναι λογικο;ο γιατρος μου ειπε οτι δε θα χω αιμα γενικα.αλλα μηπως ξερετε ποσες μερες κραταει;επισης μου ειπε αποχη 15 μερες(οχι οτι υπαρχει κ ορεξη)αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.ποσο καιρο μετα αρχισατε να εχετε ελευθερη επαφη(με το ενδεχομενο να ξαναμεινετε εγκυος εννοω).αν ξερει καποια ας βοηθησει.ευχαριστω.φιλιααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσακι λυπαμαι που σου απανταω για τετοιο θεμα!τα περασα και εγω τον οκτωβριο!εγω για 10 μερες δεν ειχα τιποτα,αιμα ειδα την 10 μερα και μου κρατησε 7 μερες με ροη σταγονας ομως!απο οτι ξερω ελευθερες επαφες μπορεις να εχεις σε 3 μηνες ,ωστε το ενδομητριο να αναδομηθει!!κουραγιο :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ,κ εγω σταγονιτσες εχω.μου ειπε ο γιατρος οτι κανονικη περιοδο θα εχω μετα απο 30-40 μερες.αυτη τη βδομαδα μου συστησε να κανω κ εναν υπερηχο για παν ενδεχομενο καθως κ μια χοριακη.ευχαριστω κ παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα μου εγώ είχα κάνει απόξεση 6η εβδομάδα. Ήταν Παρασκευή πρωί. Την ίδια μέρα το απόγευμα είχα ελάχιστο αίμα και μετά μέχρι την Κυριακή δεν είχα καθόλου. Από την Κυριακή και μετά κατέβηκε αίμα αρκετό, σαν περίοδος σχεδόν και διήρκησε αρκετές μέρες, σχεδόν 2 βδομάδες.. τις πρώτες μέρες σαν περίοδος, τις επόμενες καθαρίσματα. Είχα πάρα πολύ πόνο τις πρώτες μέρες, μόνο με μπουσκοπάν υπόθετα ένιωθα καλύτερα.

Μετά μου ήρθε περίοδος κανονικά στις μέρες που περίμενα, υπολογίζοντας σαν πρώτη μέρα περιόδου την ημέρα της απόξεσης.

Επειδή είχε προηγηθεί μια αποβολή, ο γιατρός μου είπε να κάνω κάποιες εξετάσεις 3 μήνες μετά την απόξεση (το πακέτο για καθ' έξιν αποβολές - στα'χω νομίζω γράψει και στο άλλο θέμα που'χες ανοίξει). Κι έτσι εμείς δε ρισκάραμε μια νέα εγκυμοσύνη πριν να διαπιστώσουμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Πάντως αυτό περί 3 μηνών αναμονής νομίζω είναι το σύνηθες που λένε οι γυναικολόγοι. Αν θυμάμαι καλά, κι εμένα ο γιατρός μου το ίδιο είχε πει.

Τελικά δε θα κάνεις εξετάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crazy θα κανω οπωσδηποτε εξετασεις κ ας μου ειπε ο γιατρος οτι τη 1η φορα δε τις κανουμε.στις ποσες δηλαδη;υπαρχει πλαφον;θα τις κανω.απλα θελω να ηρεμησω λιγο.απο το νοεμβρη δεν εχω ησυχασει.εξωσωματικη.αποτυχια.εγκυμοσυνη.παλινδρομη.αποξεση.δε παλευεται.θελω λιγο χρονο να ηρεμησω.να ησυχασω.και.............να χασω τα 7 κιλα που εχω παρει απο τις ορμονες.λεω να αφησω κανα 2 μηνο να περασει κ μολις γινουν ολα αυτα θα ξεκινησω να ψαξω οτι υπαρχει.σε ευχαριστω για την απαντηση και φυσικα θα ακολουθησω οτι μου εχεις πει να ψαξω.να μου σταματησει θελω κ αυτο το αιμα γιατι το βλεπω και πραγματικα ανατριχιαζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αποξεση εκανα στην 9η εβδομαδα....για μια εβδομαδα μετα την επεμβαση δεν ειχα καθολου αιμα και μετα για δυο-τρεις μερες ειχα αιμα στο χαρτι...

οι επαφες ηταν απαγορευμενες για 20-30 μερες περιπου και μετα ο γιατρος μας ειχε δωσει το ελευθερο για μωρο...

θελει ξεκουραση γενικα να μη σηκωνεις βαρη τον πρωτο καιρο και να μην κρυωσεις....

υπομονη και τα καλυτερα ειναι μπροστα μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσεχω οσο μπορω περισσοτερο.δε βγηκα καθολου απο το σπιτι απο φοβο μη κρυωσω κ τις δουλειες του σπιτιου να ναι καλα ο αντρας μου που τα κανει ολα αυτες τις μερες.να περασουν γρηγορα οι μερες να ηρεμησουμε.αυριο ξεκιναω κ δουλεια να ξεχαστω λιγο.το πιστευω κ εγω οτι τα καλυτερα θα ρθουν.περασα πολυ δυσκολη χρονια σχεδον 6 μηνες με το κεφαλι κατω ειμαστε κ να φανταστειτε οτι γενικα ειμαστε τερατα αισιοδοξιας.θα πω το γνωστο τετριμμενο ρητο.οταν θες κατι παρα πολυ ολο το συμπαν συνομωτει για να γινει.αυτο εινει το moto μου!!!!!!!!!!!!!!! :) ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις.για αλλη μια φορα βοηθησατε πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna k λυπάμαι πάρα πολύ για αυτό που τραβάς, ξέρω πόσο χάλια περίοδος είναι. Εννοείται πώς θα το ψάξεις μην το αφήσεις όπως λέει ο γιατρός σου. Τι αναίσθητοι που είναι κάποιοι. :angry:

Εγώ έκανα απόξεση Κυριακή 4/10/09 και το αίμα μου τελείωσε την Τρίτη 13/10/09. Ο γιατρός μου είχε πει ότι θα έχω λίγες μέρες αίμα, αλλά εμένα μου κράτησε παραπάνω όμως ήταν φυσιολογικό, αφού εγώ στην αποβολή μου έχασα ελάχιστο αίμα. Προφανώς λόγω προχωρημένης εγκυμοσύνης και θρομβοφιλίας μαζί. Αυτός ήταν και ο λόγος που θορυβήθηκε ο γιατρός μου και με έστειλε να κάνω την εξέταση της θρομβοφιλίας. Επίσης ο γιατρός μου μας είχε πει να περάσει 1 μήνας για να ξεκινήσουμε προσπάθειες, αλλά ο αιματολόγος ήθελε η εξέταση της θρομβοφιλίας να γίνει πριν μείνω έγκυος και μετά την 2η περίοδο από την απόξεση. Έτσι αναγκαστηκά περιμέναμε μέχρι τώρα.

Ελπίζω να βρεις τι έφταιξε και την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τι πιο καλή βαλίτσα σκέφτεσαι να κανείς εσυ κορίτσι των διακοπών για τώρα είναι ότι πρέπει 😊 που σκέφτεστε να πάτε διακοπές ; και εγω μαιευτηρίου δεν έχω κάνει μόνο παραγγελία έχω κάνει περιμένω να έρθουν τα πράγματα και αυτά γιατί τα παρήγγειλε ο αντρας μου αυτός θέλει να είμαστε έτοιμοι για κάθε ενδεχόμενο μας είπε και η μαία για γεννά στις 38 εβδ και κάπως το έχω δέσει κόμπο τώρα εγω ότι 9-10 Αυγούστου να με βάλει για γεννά 😂  και εγω 40 εβδ + 2 γέννησα το πρώτο είχα ετοιμάσει τζαντα και είχα βαρεθεί να την βλέπω μέσα στην ντουλάπα 😂
    • Κι εγω αυτο που πήρα! Νομιζω θα βολέψει και για πιο μετα☺️
    • Ναι αυτά λέω κι εγώ! Λέω να πάρω ένα τέτοιο! Εγώ έχω λίκνο από μια φίλη μου, οπότε σκέφτομαι πόσο θα κοιμηθεί στην κούνια αν πάρω την κλασική; Ενώ το άλλο αξιοποιείται για κάποια χρονακια 
    • Πιστεύω έχεις περιθώριο ακόμα να γυρίσει..Μια γνωστή μου όταν πήγε να γεννήσει κ λίγο πριν το πάρουν με καισαρική γτ ηταν ανάποδα, γύρισε τελευταία στιγμή μόνο του και γέννησε φυσιολογικά κ όλα καλά.. Όσο για τις συσπασεις ρώτησα χθες τη γιατρό κ μου ειπε ότι θα τις καταλάβω αν είναι γιατί θα έχω πονακια..Όχι ότι με κατατοπισε αλλά αυτό μου είπε..
    • Κι εγώ έχω δει αυτα  που βγαίνουν τα κάγκελα ,γίνεται κρεβατάκι και κοιμάται εκεί ως 6 χρονών..Μου φαίνεται θα βολεύει καλύτερα..τέτοιο σκέφτομαι να πάρω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...