Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος...κ κρεμουλες.....


Recommended Posts

φιλεναδιτσες μου θα ηθελα τη συμβουλη σας! :)

ο θανασακης μου ειναι τωρα 5 μηνων κ κατι!!στο 2ο παιδακι μου αρχισα φρουτοκρεμα κ σουπιτσα 5,5 μηνων...αλλα...μετα απο 1 μηνα σχεδον το γαλα λιγοστευε..μεχρι που σταματησε τελειως...θηλαζε μονο πρωι κ βραδυ κ αρχισε να μειωνεται η παραγωγη....

τωρα δεν ξερω τι να κανω με τον μικρουλη...αγχωνομαι μην συμβει παλι το ιδιο.... :(:unsure:

να καθυστερησω να του δωσω κρεμες κ φρουτα??τι να κανω?? :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλα καλησπέρα!!!!

Καταρχήν να πω οτι οι φωτο σου είναι τέλειες...Υπέέέροχη οικογένεια!!Φτου,φτου,γεροί να είστε όλοι!!!

Είμαι της άποψης οτι ο θηλασμός δεν έχει να κάνει με την ηλικία που αρχίζει το μωράκι στερεές τροφές!Απλά στο άλλο σου παιδάκι προφανώς ήταν να μειωθεί η παραγωγή σου κ μειώθηκε...Δυστυχώς εγώ όταν αρχίσαμε τις κρεμούλες είχα ήδη αποθηλάσει,οπότε δε μπορώ να σου πω απο προσωπική εμπειρία,θ σου πω όμως μόνο οτι η κολλητή μου έχει μωράκι 10 μηνών,το οποίο πια τρώει τα πάντα,αλλα πρωί κ βράδυ θηλάζι κανονικότατα!!!

Όπως να χει βέβαια καλό είναι να μοιραστείς τους φόβους σου με τον γιατρό σου!!!

Φιλάκια πολλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κ σε σενα.να χαιρεσαι τα παιδακια σου!κ εγω αρχισα 5,5μηνων τα φρουτα 6μηνων τα λαχανικα που στη συνεχεια προσθεσα κ κρεας κ συνεχιζω ακομη να θηλαζω κανονικοτατα.θηλαζω στα ενδιαμεσα κ οχι μονο πρωι βραδυ.α κ απογεθματινο της δινω καποιες μερες απο λιγο κ στη συνεχεια θηλασμο.το πρωι βραδυ γαλα απο τοσο μικρο μωρο ειναι για παιδακια που πινουν ξενο γαλα.αυτο καταλαβα εγω..θα σου πουν κ αλλες πιο εμπειρες απο μενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΗΛΑΖΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΕΣΥ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΦΑΓΑΚΙ Η΄ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΕ ΘΗΛΑΣΜΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! :kiss:

Αν δεν θελεις να αποθηλασεις μπορεις να του δινεις στηθος και μετα απο λιγο τα φρουτακια του.

Για αρχη καλο ειναι να δινεις 2 γευματα την ημερα και οχι 3!

Τα φρουτακια του και το φαγακι του.

Μην κοιτας ωρες και να δινεις στηθος οποτε ζηταει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummydi έγραψε:

Απλά στο άλλο σου παιδάκι προφανώς ήταν να μειωθεί η παραγωγή σου κ μειώθηκε...

Το γαλα μειωνετε οταν μειωνονται οι θηλασμοι . Το γαλα δεν σταματα απο μονο του , ουτε εχει ημερομηνια ληξης . Οσο θηλάζουμε τοσο εχουμε γαλα και αυτο μπορει να κρατησει για χροοοοοοονια :)

Μανουλα3 οι γενικες οδηγιες ειναι οτι ο θηλασμος ειναι η κυρια τροφη του μωρου για το πρωτο ετος και οι στερεες τροφες συμπληρωματικες . Αν θηλαζεις οταν ζητα το μωρο , με ενα ή δυο γευματα στερεες τους επομενους μηνες δεν υπαρχει περιπτωση να μειωθει η παραγωγη . Στην αρχη δεν αντικαταστουμε γευματα αλλα συμπληρωνουμε τον θηλασμο .

Τι αλλο θα ηθελες να μαθεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ...μεσα στο μυαλο μου εισαι...

μονο που ο γιατρος μου λεει ρυζαλευρο για 2 βδ...κ τον ακουσε κ ο αντρας μου!!! :dry:

βλεπω να δινω φρουτα καθημερινες κ ρυζαλευρο σκ! :P:unsure: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Αχ...μεσα στο μυαλο μου εισαι...

μονο που ο γιατρος μου λεει ρυζαλευρο για 2 βδ...κ τον ακουσε κ ο αντρας μου!!! :dry:

βλεπω να δινω φρουτα καθημερινες κ ρυζαλευρο σκ! :P:unsure: :woohoo:

Ξεκινάτε από τώρα;;;;

Για πες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

mummydi έγραψε:

Το γαλα μειωνετε οταν μειωνονται οι θηλασμοι . Το γαλα δεν σταματα απο μονο του , ουτε εχει ημερομηνια ληξης . Οσο θηλάζουμε τοσο εχουμε γαλα και αυτο μπορει να κρατησει για χροοοοοοονια :)

Μανουλα3 οι γενικες οδηγιες ειναι οτι ο θηλασμος ειναι η κυρια τροφη του μωρου για το πρωτο ετος και οι στερεες τροφες συμπληρωματικες . Αν θηλαζεις οταν ζητα το μωρο , με ενα ή δυο γευματα στερεες τους επομενους μηνες δεν υπαρχει περιπτωση να μειωθει η παραγωγη . Στην αρχη δεν αντικαταστουμε γευματα αλλα συμπληρωνουμε τον θηλασμο .

Τι αλλο θα ηθελες να μαθεις ?[/quote:119tlp6s]

Να συμπληρώσω ότι οι στέρεες στα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά ξεκινάνε μόλις κλείσει ο 6 μήνας και μπεις στον 7. Άλλα βέβαια το ξεκινάνε και αργότερα. Εμένα το μωρό μέχρι και τον πρώτο χρόνο έκανε 2 γεύματα στέρεες μαζί με θηλασμό και τα υπόλοιπα ήταν μόνο θηλασμός. Πολλοί το προτείνουν αυτό για τα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά αφού το γάλα είναι η κύρια τροφή τους. Φαντάσου ότι το έκανα αυτό σ'ένα μωρό που ήταν πολύ μεγαλύτερο για την ηλικία του και πάλι του έφταναν 2 γεύματα εφόσον δεν δούλευα και πρόσφερα όποτε ήθελε. Τώρα που χρόνισε του πρόσθεσα και το τρίτο γεύμα.

Εννοείται ότι δεν έδωσα ΤΙΠΟΤΑ τυποποιημένο στυλ ριζάλευρο, μπισκοτοκρεμες, φαριν λακτε και τέτοια, παρά μόνο φρέσκα φρούτα και λαχανικά, κρέας κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koριτσια..οχι ακομα αλλα σε 15-20 μερες!!

Εμενα..με ψιλοξερετε!Δεν θελω ΟΥΤΕ το χαζορυζαλευρο,ουτε πριν κλεισουμε τον 6ο αλλα...εχω θεματακι με τον συζυγο! :P

Να σας πω τι ειπε ο γιατρος!?ας μου επιτρεψει η μανουλα αφου ειναι σχεδον ιδιο θεμα!

Λεει ξεκιναμε με ρυζαλευρο για να μαθει να τρωει στερεες...(δε συμφωνω γτ κ με τα φρουτα μποριε να μαθει!)

Παιρνουμε ενα συγκεκριμενο χωρις γαλα αφου εχουμε την αλλεργια!

Τις 1ες μερες δεν μας νοιαζει ποσο κ αν φαει αλλα προς το τελος των 2 εβδ θα προσπαθησουμε να εχιε αντικαταστισει γευμα! :woohoo: (ναι καλα ειπα μεσα μου!!!)

Λεει να της δινω νερακι εστω κ με κουταλακι μετα το ρυζαλευρο..Κ μετα τις 1ες μερες.....Κρατηθειτε!!!

Να μηνπροσφερω λεει στηθος για 3-4 ωρες κ αν πειναει να ξαναδωσω λιγο ρυζαλευρο..... :huh::huh:

Ξερω...Λεει βλακειες κ ετσι(αν συνεχισω κ μετα) θα με οδηγησει σε αποθηλασμο!

ΟΜΩΣ!Πισω εχει η αχλαδα την ουρα!!!

Θα κανω οπως παντα του κεφαλιου μου!!!

:P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoyla 3 ειχα ακριβως το ιδιο αγχος καθως στα αλλα μου παιδια δεν καταφερα να θηλασω επι μακρον .σε αυτο λοιπον ξεκινησα σχεδον 5,5 μηνων φρουτα ,6 λαχανικα ,7 και κρεατακι κρεμα του σουπερ μαρκετ δεν εδωσα. μετα τον 7 ο εδινα καποιες φορες μεσα στην εβδομαδα βιολογικη κρεμα holle ,τριτο γευμα αρχισα να δινω πιο εντατικα τωρα που ειμαστε στο 10 ο μηνα( τραχανα ,τοστακι ,βρωμη, λαχανικα ) και αυτο οχι παλι καθε μερα .ολο αυτο το διαστημα θηλαζω παντα οποτε βλεπω το μωρο ανησυχο ,οποτε νομιζω οτι πειναει πριν ή μετα τις στερεες ,βασικα οποτε να ειναι και σιγουρα 3-4 μεσα στη νυχτα .το γαλα δε μειωθηκε αισθητα ,σιγουρα βεβαια ελαττωθηκε αλλα νομιζω οτι θα τα καταφερω μεχρι το επομενο φθινοπωρο.αν το θηλαζεις 7-8 φορες το 24ωρο δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν νομιζει ςοτι κατι δεν θα σου παει καλα, τοτε καλθυστερησε το!

το μωρο απο μονο του θα σου δειξει ποτε εινια ετοιμο για στερεη τροφη!

εμεις ξεκινησαμε φρουτρα στο 8ο προς 9ο φυσικα οτι μου ελεγε η παιδιατρος εγω εκανα το δικο μου!

22μηνες θηλαζουμε και η μικρη τρωει απο το φαγητο του σπιτιου!

κανω 5-6 θηλασμους την ημερα!

φυσικα στην μετρηση μεσα δεν ειναι οι νυχτερινοι που δεν θυμαμαι ποτε ποσοι ειναι ουτε οι αντλησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου σας ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις συμβουλες σας!! :) ηταν πραγματικα παρα πολυ πολυτιμες!!!μαλλον τελικα εκανα λαθος στο δευτερο παιδακι μου με το θηλασμο... :blush: αρχισα τις κρεμες κ το φαγητο...εβλεπα οτι χορταινε κ μειωνα το θηλασμο μονο πρωι κ βραδυ κ σιγα σιγα ολο κ μειωνοταν το γαλα...αχ παλι μ'επιασαν οι τυψεις μου :(:( τωρα θα την θηλαζα ακομα..... :blush::unsure:

τωρα λεω να του δωσω μονο φρουτακια κ φαγητο αλλα πρωτα θα το θηλαζω κ θα του τα δινω για συμπληρωμα αυτα!!στο 2ο τα εδινα για βασικο γευμα αυτα κ φουσκωνε κ δεν ηθελε γαλα...θα προσεξω πολυ τωρα!!!

να σας ρωτησω κατι αλλο??? οι κοπελες που θηλαζετε για 1-2 χρονια τους δινετε ακομα κ μετα απο τοσο καιρο τους δινετε τα φαγητα σαν συμπηρωμα κτο γαλα σαν βαση???

συγνωμη που σας ζαλιζω...αλλα πραγματικα οι απαντησεις σας ηταν πολυ πιο σημαντικες απ'του παιδιατρου μου...που βαριεται κ να το αναλυσει :angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoula3 έγραψε:

να σας ρωτησω κατι αλλο??? οι κοπελες που θηλαζετε για 1-2 χρονια τους δινετε ακομα κ μετα απο τοσο καιρο τους δινετε τα φαγητα σαν συμπηρωμα κτο γαλα σαν βαση???

Αυτο θελεις να σου απαντησουμε ?

Ειπαμε οτι για τον πρωτο χρονο οι τροφες ειναι συμπληρωματικές του θηλασμου .

Στον δευτερο χρονο το μωρο εχει πλεον μπει στις στερεες τροφες , τρωει κανονικά απο το φαγητο της οικογενειας (φυσικα οχι λουκάνικα και πιτσες), τρωει μη αλεσμένη τροφη μονο του χρησιμοποιώντας πηρουνι-κουτάλι και ο θηλασμος ειναι το γαλα που χρειαζεται να πιει αλλα και η ασπιδα του , το καταφύγιο του !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ !!ΚΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ, ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΜΕ ΑΥΡΙΟ, ΜΟΥ ΧΕ ΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΟΣ ΓΕΥΜΑΤΟΣ ΜΕ ΣΤΕΡΕΗ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ!ΑΛΛΑ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙ Ας ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ!!ΑΣΕ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΝ 6ΜΗΝΑ Η ΜΙΚΡΗ !!ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΩΡΑ; ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ!!!ΤΙ ΒΙΑΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΙΑ :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ZOUZOUΝITSA έγραψε:

ΑΛΛΑ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ ΚΑΙ Ας ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ!!ΑΣΕ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΝ 6ΜΗΝΑ Η ΜΙΚΡΗ !!ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΩΡΑ; ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ!!!ΤΙ ΒΙΑΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΙΑ :angry:

Ζουζουνίτσα μου

νομίζω πως η ελλειψη γνώσης τους κάνει να βιάζονται...

Αααααααν ήταν ενημερωμένοι και αν δεν επικρατούσε στην Ελλαδάρα μας(!)η άποψη πως μετά τον 6ο το γαλατάκι μας γίνεται ...light, δεν θα είμασταν τόσο αγχωμένες και εμείς...

Η γιατρός μας, ενώ υποστηρίζει πως θα θηλάσουμε όόόσο θέλουμε, μου είπε μόλις ξεκινήσω τα φρούτα (κ φυσικα όχι κρέμες, ρυζάλευρα κτλ), να αντικαταστήσω και γεύμα... Αααααααρα , ψιλο-άσχετη και αυτή!

Ουφ, υπομονή κορίτσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...