Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός σε ξαπλωτή στάση και ύπνος


Recommended Posts

Καλησπέρα :)

Θηλάζετε τα μωράκια σας ξαπλωμένες?

Σας παίρνει ο ύπνος θηλάζοντας?

Έχω ένα άγχος όταν αποκοιμιόμαστε μαμά και κόρη θηλάζοντας ξαπλωμένες ότι του...κόβω τον αέρα του παιδιού :S

Όταν ξυπνάω έχει πάντα τη μουρίτσα της κολλημένη πάνω μου... Μήπως είναι επικίνδυνο?

Επίσης...τα σηκώνεται να ρευτούν?

Τα γυρίζετε να κοιμηθούν ανάσκελα ή τα αφήνετε έτσι στο πλάι?

Εγώ δεν τολμάω ούτε να κουνηθώ γιατί ξυπνάει πολύ εύκολα....

Μήπως είναι επικίνδυνο να την αφήνω να κοιμάται τόσο κοντά μου?

Ουφ....έχουμε μεγάλο θέμα με τον ύπνο...δεν ξέρω τι ν κάνω πια... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι μικρουλα ε? Εγω απο 2 μηνων τον παιρνω μαζι μου και κοιμομαστε ξαπλωτα. Δεν τον σηκωνω να ρεφτει. Βεβαια πιανομαι γιατι δεν κουνιεμαι αλλα... Μονο ετσι μπορω να ξεκουραστω λιγο. Νομιζω οτι αν εχεις τον νου σου δεν πειραζει. Στην αρχη μολις τον θηλαζα και κοιμοταν απομακρυνομουν απο κοντα του και εβαζα αναμεσα μας και στην πλατη του ενα μαξιλαρι ωστε να μας χωριζει και να μην τον πλακωσω. Κι οταν εκλαιγε εβγαζα το μαξιλαρι τον θηλαζα και του αλλαζα πλευρο. Και εγω πηγαινα απο την αλλη ακρη του κρεβατιου... :) Τωρα κολλαει σαν βδελα πανω μου και απολαμβανουμε αγκαλιτσες και χαδακια!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl σε καταλαβαίνω απόλυτα με το θέμα του ύπνου.Και εγώ τον ταίζω σε ξαπλωτή στάση αλλά προσπαθώ να μην με παίρνει ο ύπνος όχι για να μην του κόψω τον αέρα αλλά γιατί μετά θέλω να ρευτεί και τον σηκώνω 10 λεπτά.Βέβαια αφού φάει και ρευτεί μετά κάνει κακά του οπότε τον πλένω και ξυπνάει έτσι και αλλιώς και μετά για να κοιμηθεί ξανά πολύ δύσκολο!ούφ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣ κι εγώ πιάνομαι και παγώνω κι όλας γιατί δε σκεπάζομαι καλά από φόβο μη την κουκουλώσω κατα λάθος....Καλύτερα πιασμένη και παγωμένη παρά άυπνη :P Θα δοκιμάσω να βάζω κι εγώ ένα μικρό μαξιλαράκι ανάμεσά μας αν και όταν απομακρύνομαι ξυπνάει :S Τη σκεπάζεις με το δικό σου πάπλωμα ή με ξεχωριστό?

bembini αυτό με τα κακά είναι απελπισία... Εκεί που έχει επιτέλους αποκοιμηθεί ακούς το γνώριμο πρρρρρρρρρ και χάνεις το παιχνίδι :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης αναρωτιέμαι ...αν όντως της κόβω τον αέρα δε θα αντιδράσει κάπως?

Δε θα πει "κάνε λίγο πέρα ρε μάνα να ανασάνουμε?" :laugh:

Σοβαρά τώρα, δε θα ξυπνήσει να παραπονεθεί?

Ή είναι πολύ μικρούλα για τέτοιες αντιδράσεις? Ξέρετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini έγραψε:

snowgirl σε καταλαβαίνω απόλυτα με το θέμα του ύπνου.Και εγώ τον ταίζω σε ξαπλωτή στάση αλλά προσπαθώ να μην με παίρνει ο ύπνος όχι για να μην του κόψω τον αέρα αλλά γιατί μετά θέλω να ρευτεί και τον σηκώνω 10 λεπτά.Βέβαια αφού φάει και ρευτεί μετά κάνει κακά του οπότε τον πλένω και ξυπνάει έτσι και αλλιώς και μετά για να κοιμηθεί ξανά πολύ δύσκολο!ούφ...

bebini και η δικια μου στην αρχη οταν την ταιζα εκανε κακα δωκιμασε οταν ξυπναει να την αφηνεις 5 λεπτακια και να της χαιδευεις την κοιλιτσα. Εγω ετσι της κανω και τα κανει τωρα πριν το φαγητο. Οσο για την ξαμπλωτη σταση με αγχωνει πολυ γιατι κοιμαμαι του καλου καιρου οποτε το εχω δωκιμασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το δικο μου. κατεβαινω στο υψος του κεφαλιου και ενω εγω κουκουλωνομαι το μωρο ειναι σκεπασμενο μεχρι την μεση! Ασε σου λεω το εχω κανει επαγγελμα το θεμα γιατι δεν την εβγαζα αλλιως!! Καλε μεχρι και σιδερο εμαθα να κανω με το ενα χερι!! :laugh: :laugh: :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

Επίσης αναρωτιέμαι ...αν όντως της κόβω τον αέρα δε θα αντιδράσει κάπως?

Δε θα πει "κάνε λίγο πέρα ρε μάνα να ανασάνουμε?" :laugh:

Σοβαρά τώρα, δε θα ξυπνήσει να παραπονεθεί?

Ή είναι πολύ μικρούλα για τέτοιες αντιδράσεις? Ξέρετε?

Ε κατι θα κανει!! Εμενα χτυπαει τα ποδαρακια. Της βαζεις ορο στην μυτουλα? Ε οπως κανει οταν της βαζεις ορο ετσι θα κανει κι αμα της κοπει η ανασα! :)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαγδα εγω θηλαζω ξαπλωτη απο την πρωτη μερα στο μαιευτηριο!

Και οι μαιες οι εξυπνες μου λεγαν ναι μαθε του τετοια!

Εγω τον σκεπαζω με την δικη του κουβερτα κι εγω εχω την δικη μου και οταν τελειωσει κανω λιγο πιο εκει.

Επισης τον σηκωνω να ρευτει γιατι αλλιως βγαζει γουλιτσες.

Τωρα πια επειδη ξυπναει μια φορα το βραδυ τον βαζω στην καλαθουνα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

μ

Καλε μεχρι και σιδερο εμαθα να κανω με το ενα χερι!! :laugh: :laugh: :blink:

Κι εγώ τώρα μαθαίνω να πληκτρολογώ με το ένα χέρι :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon έγραψε:

Τωρα πια επειδη ξυπναει μια φορα το βραδυ τον βαζω στην καλαθουνα του.

Εσύ Χρύσα είπαμε δε θα γράφεις σε θέματα περί ύπνου.... :P :laugh: :P

Ακούς εκεί ξυπνάει μόνο μια φορά...τστστσ τι μωρό είναι αυτό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

lemon έγραψε:

Εσύ Χρύσα είπαμε δε θα γράφεις σε θέματα περί ύπνου.... :P :laugh: :P

Ακούς εκεί ξυπνάει μόνο μια φορά...τστστσ τι μωρό είναι αυτό[/quote:1qkeoukr]

Σορυ ρε Μαγδα!!

Παρασυρομαι!!!!

Χα χα χα!!

Καλα να σου πω ολα αλλαζουν,ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθουν

(πτπτ κακα στο στομα μου)!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πρεπει να προσεξετε πολυ καποια πραγματα για ασφαλες cosleeping! Οι συμβουλες που ανταλλασετε ειναι λαθος .

1) Το μωρο πρεπει να σκεπαζεται ΜΟΝΟ με δικα του σκεπασματα ή υπνοσακο. Σε καμια περιπτωση με τα σκεπασματα των γονιων.

2) Το μωρο ΠΟΤΕ στη μεση του κρεβατιου . ΠΑΝΤΑ στην εξωτερική θεση διπλα στη μητέρα . Μπορει διπλα κολλητα να ειναι η κουνια του ή ενα προστατευτικο για να μην πεφτει .

3) ΠΟΤΕ μαξιλαρια , κουβερτουλες και διαφορα γυρω απο το μωρο . Η θεση υπνου ειναι ανασκελα και δεν χρειαζεται τιποτα να το στηριζει .

4) Δεν εχει συμβει μητερα να πλακωσει το μωρο γιατι το μητρικο ενστικτο ειναι παρα πολυ δυνατο και προφυλάσει . Καλο ειναι παντως μετα τον θηλασμο να απομακρυνεται ελαφρα το μωρο και να κοιμαται διπλα αλλα οχι κολλημενο πανω σας .

Θα επανελθω μολις θυμηθω και τα υπολοιπα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω θηλαζω σε ξαπλωτη σραση το βραδυ

συνηθως και εγω πιασμενη βγαινω ευτηχως ομως εγω μετα απο λιγο εχω την κουνια κολλημενη στο κρεββατι μας διπλα και την παω σπρωχνωντας σιγα σιγα

μονο μια φορα εχω κοιμηθει σαν το βοδι αλλα και ειχα πλακωσει το χερακι της με τον ομο μου και αυτο ηταν μια μερα που ειχε παει 1και 30 το βραδυ και καταχτυπιοταν ειχα λοιμηθει εκεινη τη φορα πριν απο εκεινη

και εμενα οποτε κοιμομαστε μαζι το εχω και εγω το αγχος μηντην πλακωσω και αν θα αντιδρασει :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa, δεν εχω κανει τιποτα απο'οτι λες! :blink:

Γιατι οχι με τα σκεπασματα των γονιων?

Γιατι οχι στην μεση?

Εγω, αν ηθελα να αλλαξω στηθος, πηγαινε και στην μεση το παιδι.

Τωρα, μονο στην μεση!

Ανεκαθεν με σκεπασματα δικα μας! :dry:

Μονο πολυ μωρο μεχρι 4 μηνων που το ειχα παντα τυλιγμενο με πανα!

Υπαρχει κυνδηνος για κατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχην δεν συγκρινουμε μωρα 6 μηνων με μωρα σχεδον ασαράντιστα . Βεβαια αυτες οι οδηγιες ισχυουν μεχρι το μωρο να χρονισει και παραπανω!

Οχι στη μεση , γιατι ο μπαμπας δεν εχει μητρικο ενστικτο ! Επισης μπορει να χωθει μεσα στα σκεπασματα και να παθει ασφηξια .

Οχι με δικα μας σκεπασματα για τον παραπάνω λογο . Το παπλωμα σε βρεφη απαγορευεται !

Αν θελετε να αλλαξετε στηθος αλλαζετε θεση με τον μπαμπα και οχι με το μωρο . Επισης με λιγη εκπαιδευση μπορειτε να θηλάζετε και με τα δυο στηθη χωρις να αλλαζετε θεση .

Ελενη θα σε μαλωσω ! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαξιλαρι το βγαζω παντα οταν ξαπλωνουμε μαζι

αλλα αυτο με τα σκεπασματα κανω οτι και η ΤΡΙΣ οταν κοιμομαστε στο ιδιο κρεββατι

μονο 3-4 φορες την εχω σκεπασει με τα δικα της αλλα συνηθως την προτιμω να την βαζω διπλα στην κουνια της ουτε και στην μεση την εχω βαλει εκτος απο μια φορα που ειμασταν και οι 3 μας ξυπνιοι και παιζαμε

περιμενω και εγω να δω τι αλλη συμβουλη θα μας δωσεις για πιο ασφαλη υπνο με τα μωρα μας

Σ ευχαριστουμε!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θελετε να αλλαξετε στηθος αλλαζετε θεση με τον μπαμπα και οχι με το μωρο . Επισης με λιγη εκπαιδευση μπορειτε να θηλάζετε και με τα δυο στηθη χωρις να αλλαζετε θεση . α αυτο μ αρεσει...πως? :P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, λαλα, δεν αλλαζω πλευρο πλεον, εχω εκπαιδευτει και πινει και απο τα δυο χωρις να χρειαζεται να κουνιθω!

Μαλωσε με , γιατι, ετσι κοιμομαστε απο ημερων!

Τωρα, πια, περασαμε τον χρονο!

Αρα, να πω, οτι υπηρξα, τυχερη? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη εξηγησε στη Θου για τον θηλασμο !

Θου θα γυρισεις λιγο περισσοτερο στο πλαι και θα βολευτεις . Για μικροτερα μωράκια μπορει να τα στηριξουμε -ανυψώσουμε και λιγο με το χερι μας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ...όλα λάθος τα κάνω τελικά...

Κι άντε και να τη βάζω πάντα στην εξωτερική θέση και με τα δικά της σκεπάσματα, τι να κάνω όμως που αν προσπαθήσω να τη γυρίσω ανάσκελα ή απομακρυνθώ εγώ μου ξυπνάει?

Ένας άλλος τρόπος που κοιμόμαστε είναι: εγώ ανάσκελα (με κανα 3αρι μαξιλάρια) και η μπέμπα μπρούμητα πάνω μου.....σκεπασμένη με το δικό μου πάπλωμα....Αλλά κι αυτό δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι...κι έχει αρχίσει και γίνεται όλο και πιο άβολο και για τις δυο μας.....

Καμιά άλλη ιδέα για μωρό που δεν κοιμάται αν δεν είναο κολλημένο στη μανούλα? :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Η θεση υπνου ειναι ανασκελα και δεν χρειαζεται τιποτα να το στηριζει .

Λάλα, πώς σχετίζεται η θέση ύπου με το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου?

Ξέρω πως η ύπτια θέση μειώνει την πιθανότητα για αιφνίδιο θάνατο αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί...

Την ημέρα που είμαι κοντά της και την παρακολουθώ μπορώ να τη βάζω να κοιμάται μπρούμητα?

Όταν τη βάλω ανάσκελα, όσο κοιμισμένη κι αν είναι ξυπνάει το πολύ στο 10λεπτο...μπρούμητα έχει τύχει να κοιμηθεί και 2 ώρες συνεχόμενες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...