Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΝΕΡΟ!!ΠΕΙΡΑΖΕΙ??


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!!!

Να σας ρωτησω..τα μωρακια σας πινουν νερο?

Η μικρη μου ειναι 6,5 μηνων κ εδω κ 1 μηνα ξεκινησαμε κρεμες(φρουτα κ ρυζαλευρο)κ τωρα τελευταια κ πατατα,καρορο,σελινο κ προσπαθω να της δινω κ λιγο νερακι αλλα δε το θελει με τιποτα!!!0υτε 10-20ml δε πινει ολη μερα!Σημειωτεον οτι δε θηλαζω,που γνωριζω οτι το μητρικο γαλα ξεδιψαει κ ενυδατωνει τα μωρακια.

Να ανησυχω που δεν πινει νερο?Υπαρχει κινδυνος αφυδατωσης ή το γαλα κ τα φρουτα κ η σουπα με τα υγρα τους αρκουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ιδιο ακριβως ανατρρωτιμαι κι εγω... Αν και ο γιος μου ειναι μεγαλυτερος απο το δικο σου μωρο, τρωνε περιπου τα ιδια... Οχι κρεας ακομα δηλαδη...

Για νερακι δεν ψηνεται ευκολα να πιει... Του αρεσει να μασουλαει ενα ποτηρακι με λαστιχενιο καπακι κι ετσι κατα λαθος, ξεγελιεται και πινει λιγο μετα τη φρουτοκρεμα και τη χορτοσουπα... :S

Με το μπιμπερο ουτε λογος, αν το μπιμπερο δεν εχει γαλα ειναι πολυ κακο πραγμα... :P

Ξερω πως δεν ειναι αρκετο και γι αυτο στιβω και κανενα φρουτο επιπλεον μεσα στον πολτο αυτων που του εχω για να φαει... και κανω αρκετα ζουμερη τη χορτοσουπα... Πριμενω απλα να συνηθισει στην ιδεα του νερου, πραγμα που καλο ειναι, κατα τη γνωμη μου, να εχει γινει μεχρι και να μπει το κοτοπουλο - μοσχαρι στη διατροφη του...

Η αφυδατωση αλλωστε φαινεται και απο αλλα πραγματα οπως οι λιγοτερες βρεγμενες πανες, τα σκασμενα χειλη, τα κακα...

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

little-angel καλο απογευμα κ εμεις το ιδιο εδω κ 1,μιση μηνα που ξεκινησαμε κρεμουλες κ φαγακι νερο δεν πινει καθολου οπως λες 20 με 30 γραμ κ αυτα οχι καθε μερα,ασε που μερικες φορες γινομαστε μουσκεμα κ θελουμε αλαγμα μιας κ το εχει δει σαν παιχνιδι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικουλα μου σ'ευχαριστω για την απαντηση σου!!

Σιγα σιγα φανταζομαι θα συνηθισουν...οπως συνηθισαν κ τοσα αλλα :P:P

Απλα αναρωτιομουν αν ειναι λιγακι ανησυχητικο ...

Την 1η φορα που πηγα να της δωσω με το μπιμπερο ειχε πολυ γελιο...ανοιξε ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ στομα κ μολις καταλαβε οτι δεν ηταν γαλα εκανε μια γκριματσα :woohoo: :woohoo: .....ξενερωσε πολυ ασχημα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νinina κ μενα μονο για μπουγελο το δεχεται :P

Η μαμα μου το ανακαλυψε 1η που της εδωσε να κρατησει το μπιμπερο κ την εκανε λουτσα :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δόξα το Θεό,δεν είναι το μόνο μωράκι τελικά το δικό μου που δεν πίνει νερό!!!Ας ελπίσουμε σιγά σιγά να το συνιθίσουν κορίτσια μου!!Φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

little-angel μας πουλανε κ μας αγοραζουν αυτα :P εμενα να δεις τι κολπα αρχισε να μου κανει μολις τον ταισω το πρωι κ πρεπει να ξανακοιμηθουμε ξυπναμε στις 6 κ του δωσω την πιπιλα του με κοιταζει μ'ενα υφος σα'να μου λεει πηγενε εσυ εγω θελω παιχνιδια :huh::lol:

σορυ που πηγα αλλου το θεμα σου.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να σας παρηγορισω λιγακι...ο δικος μου ειναι 18 μηνων και αν δε καλοκαιριασει νερο δεν πινει!!!!!!!!!!!!!!

δοκιμασα τα παντα(ποτηρακια εκπαιδευτικα,μπιμπερο,μεχρι και με συριγγα του το εδινα)

καποια στιγμη λεω αστον 500ml γαλα την ημερα πινει,φρουτα τρωει τα παιρνει τα υγρα του

και τωρα τελευταια πριν καμια εβδομαδα ξαφνικα ηπιε απο κανονικο ποτηρι το κραταω και σκιβει και ρουφαει μερικες γουλιτσες οσο θεκει εκεινος

οποτε το κανω ετσι και το καλοκαιρι θα το παιρνει μαλλον μονος του και θα γινεται παπακι χιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχή κι εμένα δεν ήθελε καθόλου το νερό από το μπουκάλι, γι'αυτό κι εγώ της έδινα με το κουτάλι. Έβαζα νερό μέσα στο πιατάκι με τα φρούτα (όταν τελείωνε η κρέμα) κι έπαιρνε το νεράκι γεύση από τα φρούτα. 1,2,3 μετά της έδινα σκέτο νερό στο κουταλάκι, το έπινε ευχάριστα και στο τέλος καταφέραμε και από το μπουκάλι. Μας πήρε καμιά 10αριά μέρες όμως.

Τώρα? Όλη μέρα "γαγάι γαγάι" είναι (το γαγάι είναι το νεράκι)! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ'οτι καταλαβα η μικρη μου ευτυχως δεν κινδυνευει απο αφυδατωση :P !

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια :) !Σιγα σιγα θα το συνηθισουμε κ το νερακι κ ιδιαιτερα το καλοκαιρι,εχεις δικιο Μπεμπουλης ;)

Ιφιγενεια μου, ωραιο το κολπακι σας,θα το δοκιμασω απο σημερα ;)

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

little-angel έγραψε:

Κοριτσια καλησπερα!!!

Να σας ρωτησω..τα μωρακια σας πινουν νερο?

Η μικρη μου ειναι 6,5 μηνων κ εδω κ 1 μηνα ξεκινησαμε κρεμες(φρουτα κ ρυζαλευρο)κ τωρα τελευταια κ πατατα,καρορο,σελινο κ προσπαθω να της δινω κ λιγο νερακι αλλα δε το θελει με τιποτα!!!0υτε 10-20ml δε πινει ολη μερα!Σημειωτεον οτι δε θηλαζω,που γνωριζω οτι το μητρικο γαλα ξεδιψαει κ ενυδατωνει τα μωρακια.

Να ανησυχω που δεν πινει νερο?Υπαρχει κινδυνος αφυδατωσης ή το γαλα κ τα φρουτα κ η σουπα με τα υγρα τους αρκουν?

Καλημερα!

Να σου ζησει η μικρουλα! Να μην ανησυχεις, κι εμενα ετσι ηταν στην αρχη δεν επινε καθολου νερο και τωρα πινει παρα πολυ. Ειναι που δεν το εχει μαθει ακομα κ ειναι κ αγευστο οποτε καταλαβαινεις...

Θα δεις που θα στρωσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummydi έγραψε:

Little Angel καλημέραααααα!!!!Ναι,8 Ιουλίου κ εγώ!!!(Τι ενθουσιασμός!!!)Φυσιολογικά γέννησες???

χαχαχα κ εγω ενθουσιαστηκα οταν το ειδα :P:P !!!!!!!!

Δυστυχως δε γεννησα φυσιολογικα αν κ το ηθελα πολυ :(

Καναμε καισαρικη γιατι η μικρουλα ηταν ισχιακης προβολης!Ειχε σφινωσει κ δε γυρναγε με τιποτα γιατι ειχα μικρη κοιλιτσα,τελειωναν κ τα αμνιακα....

14:35 το μεσημερι!!

Εσυ φυσιολογικα?Να τη χαιρεστε :) !!!!Αθηνα ή επαρχια ειστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ φυσιολογικά,ναι!Μη στεναχωριέσαι,δεν έχασες τίποτα..Χαχαχχαα...!!!

Η Ολίνα περνάει τη μικρούλα σου μία ώρα κ κάτι-13.20 ήρθε!!!

Να μας ζήσουν-δν είναι σε απίστευτη φάση τώρα????

Επαρχία είμαστε-Δράμα..Εσείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααααχχ ασε....καθε μερα μας ξετρελλαινει!!!!!Σιγουρα με καταλαβαινεις :P:P !!!

Ειναι στη φαση που θελει να μπουσουλησει αλλα δε μπορει κ νευριαζει κ ολο βαρελακια κανει...!!Τωρα τελευταια λεει κ κατι μπαμπα,μαμα λιγο ασυναισθητα βεβαια...αλλα εγω λιωνω!!!!!

Ναι Αθηνα!Δεν εχω ερθει ποτε Δραμα αλλα εχω ακουσει οτι ειναι πολυ ομορφα!Οπουδηποτε μακρυα απο την Αθηνα βεβαια ειναι ομορφα :silly:

Με λενε Στελλα!Τη μικρουλα δε τη βαφτισαμε ακομα,ειμαστε στην τελικη αποφαση του ονοματος ;)

Υπεροχο το ονομα της μικρουλας σας :):)

Παω να της κανω τη φρουτοκρεμα τωρα,θα μπω πιο μετα!

Να τα λεμε!!

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...