Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάκια, τι μου κάνετε;

Το θέμα μου είναι το εξής: H μπεμπούλα μου έχει μάθει και κοιμάται γύρω στις 12-12,30 το βράδυ, αφού φάει το τελευταίο γεύμα της πριν. Αν καμιά φορά νυστάζει πιο πριν προσπαθώ να την παίξω λιγάκι και να την τρενάρω ώστε να κουραστεί και να μου κοιμηθεί γιατί έχουμε θέμα με τον ύπνο. Ενώ δείχνει ότι είναι κουρασμένη και νυστάζει και κοιμάται τις περισσότερες φορές εύκολα, άλλες πάλι φορές μπορεί να πάει 1-1.30 για να κοιμηθεί ενώ έχει νυστάξει πριν αρκετά. Όταν τελικά πέφτουμε για ύπνο όποια ώρα και να γίνει αυτό στην διάρκεια της νύχτας αρχίζει και κουνιέται, δεν ανοίγει μάτια και ζητάει πιπίλα. Αν την αφήσω και δεν την της δώσω ξηλώνεται τελείως και ξυπνάει και κλαίει. Τι να την κάνω; Έχουν περάσει τέτοια φάση τα μωράκια σας;Κάνω κάτι λάθος που δεν ξέρω;

Και τώρα καλά είναι απλώνω χέρι στο λίκνο δίπλα μου και τελείωνει άμα όμως πάει στο δωμάτιο της τι θα κάνω;Λέτε να ηρεμήσει με τον καιρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενάκι καλησπέρα,

κι εμένα μου τα έκανε αυτά συνέχεια. Του έφευγε η πιπίλα και δεν μπορούσε να την βάλει μόνος του, οπότε σηκωνόμουν και την έβαζα εγώ... Καθότι τον είχα από 4 μηνών στο δωμάτιό του... Ξυπνούσε ανά μία ώρα και είχα εξαντληθεί... :( Μέχρι που μπόρεσε να βάζει μόνος του την πιπίλα και ήμασταν λίγο καλύτερα. Δεν την έβρισκε πάντα οπότε ξεσηκωνόταν και άντε να κοιμηθεί...

Η αλήθεια είναι ότι στην ηλικία της δικιάς σου μπεμπούλας εγώ τον έβαζα να κοιμάται από τις 9 αφού ξεκίνησε να νυστάζει. Μην νομίζεις ότι όσο την καθυστερείς θα σου κοιμάται περισσότερο γιατί τα μωρά ξεσηκώνονται και μετά καταφέρνεις το αντίθετο, δηλαδή από την υπερένταση να μην κοιμούνται και να ταλαιπωρούνται... Στο λέω γιατί το έχω δοκιμάσει. Ούτως ή άλλως αν είναι να ξυπνήσει θα ξυπνήσει είτε έχει κοιμηθεί στις 9 είτε στις 12. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες να δοκιμάσω να την κοιμίζω πιο νωρίς μήπως ξαγρυπνάει και δεν κοιμάται καλά μετά;Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Λενάκι μου, εμείς είμαστε μικρότερες οπότε έχουμε στάνταρ το ξύπνημα το βράδυ οπότε μάλλον δεν μπορώ να βοηθήσω. Πότε άρχισατε να κοιμάστε σερί όλο το βράδυ? Γιατί εάν κατάλαβα σωστά το ξύπνημα το ενδιάμεσο είναι νέο φαινόμενο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενακι εχεις αλαξει πιπιλα εμενα η μικρη μου ειναι 5μηνων και της πηρα το νουμερο 2γιατι το 1 ηταν μικρο και της εφευγε.η μηπως κρυωνει το βραδυ και ξυπναει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalliopap έγραψε:

Αχ Λενάκι μου, εμείς είμαστε μικρότερες οπότε έχουμε στάνταρ το ξύπνημα το βράδυ οπότε μάλλον δεν μπορώ να βοηθήσω. Πότε άρχισατε να κοιμάστε σερί όλο το βράδυ? Γιατί εάν κατάλαβα σωστά το ξύπνημα το ενδιάμεσο είναι νέο φαινόμενο?

Δυστυχώς δεν είναι νέο φαινόμενο. Σερί όλη την νύχτα δεν μου έχει κοιμηθεί ακόμα το πιο πολύ που έχει κοιμηθεί είναι γύρω στο 5ωρο. Μήπως να αρχίσω να την κοιμίζω πιο νωρίς και να ξυπνάει πιο νωρίς το πρωί. Γιατί με τον άστατο ύπνο που κάνουμε ξυπνάμε κατά τις 10 το πρωι, αφου έχουμε ξυπνησει τόσες φορές το βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι θα συμφωνήσω ότι είναι καλύτερα να κοιμάστε νωρίτερα. Κι εγώ που το συζήτησα με την παιδίατρό μας, μου ειπε ότι το να την κοιμίζω πιο αργά δε θα βοηθήσει. Οπότε τηρούμε μία ρουτίνα ύπνου: μπανάκι, γαλατάκι και κοιμάται κατά τις 10:30. Θεωρητικά μεγαλώνοντας θα κοιμάται ολοένα και περισσότερο.

ΑΑααχ, ζω για τη νύχτα που δεν θα ξυπνήσουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

myl έγραψε:

Λενακι εχεις αλαξει πιπιλα εμενα η μικρη μου ειναι 5μηνων και της πηρα το νουμερο 2γιατι το 1 ηταν μικρο και της εφευγε.η μηπως κρυωνει το βραδυ και ξυπναει?

Της έχω της chico τις πιπίλες το 0+, μετά πάει το 6+ αν δεν κάνω λάθος;Λέτε να δοκιμάσω να της πάρω άλλες πιπίλες. Αλλά το θέμα είναι ότι μόλις κοιμηθεί την πετάει την πιπίλα οπότε;Την έχω σκεπασμένη και με 2 κουβέρτες οπότε δεν νομίζω να κρυώνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalliopap έγραψε:

Ναι θα συμφωνήσω ότι είναι καλύτερα να κοιμάστε νωρίτερα. Κι εγώ που το συζήτησα με την παιδίατρό μας, μου ειπε ότι το να την κοιμίζω πιο αργά δε θα βοηθήσει. Οπότε τηρούμε μία ρουτίνα ύπνου: μπανάκι, γαλατάκι και κοιμάται κατά τις 10:30. Θεωρητικά μεγαλώνοντας θα κοιμάται ολοένα και περισσότερο.

ΑΑααχ, ζω για τη νύχτα που δεν θα ξυπνήσουμε!!

Και εγώ ζω για τη νύχτα που δεν θα ξυπνήσουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλλαξε της παρε το 6+ και δοκιμασε το και να μην την θελει ακομη θα την χρισημοποιησειςσε 1 μηνα,και ζορισε την λιγο μεχρι να την κρατησει στο στομα της.εγω την βαζω σε υπνοσακο και την σκεπαζω και με κουβερτα γιατι πετουσε τις κουβερτες και ξυπνουσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζήσει το νινί καταρχας , ειχα το ίδιο πρόβλημα κ απο προχτές που ξεκινησαμε κρεμούλα (ειχε βαρεθεί το γαλα - μειωνε τις ποσοτητες κ πεινούσε) του την δίνω βραδυ κ κοιμαται 9 ωρο .

Μήπως πειναει/?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

myl έγραψε:

αλλαξε της παρε το 6+ και δοκιμασε το και να μην την θελει ακομη θα την χρισημοποιησειςσε 1 μηνα,και ζορισε την λιγο μεχρι να την κρατησει στο στομα της.εγω την βαζω σε υπνοσακο και την σκεπαζω και με κουβερτα γιατι πετουσε τις κουβερτες και ξυπνουσε.

θα δοκιμάσω να την πάρω και θα δω τι θα κάνει και με αυτές....Μπορεί να δοκιμάσω και υπνόσακο. Να δούμε τι άλλο θα κάνω, χαχαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax έγραψε:

να σου ζήσει το νινί καταρχας , ειχα το ίδιο πρόβλημα κ απο προχτές που ξεκινησαμε κρεμούλα (ειχε βαρεθεί το γαλα - μειωνε τις ποσοτητες κ πεινούσε) του την δίνω βραδυ κ κοιμαται 9 ωρο .

Μήπως πειναει/?

Αύριο θα πάμε για εμβόλιο και μάλλον θα μας πει η παιδίατρος και για κρεμούλες, οπότε θα δούμε και τότε τι θα κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και γω εδω και πολύ καιρό!!Εμένα πίνει γάλα κατα τις 8.30 και μετά κοιμάται..αλλά...θα ξυπνήσει στις 12 και ουτω καθ εξης...Ολο το βραδυ ξυπνάει και κλαίει!!και γω πιπίλες της chicco έχω το 4+..Αλλά δεν νομίζω το πρόβλημα να είναι στη πίπιλα..λέτε να πεινάει;;;240γρ πινει γαλα πριν τον ύπνο!!Και μετα ξυπνάει 7 καλιγοντας πάλι και του δίνω γάλα και κοιμάται πάλι καμια ωρίτσα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχα καρδουλακι μου....

juliana μου , γιαυτο δινω την κρεμουλα βραδινο , τον πιανει καλυτερα κ επιτελους κοιμομαστε κ εμεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααχ τι να σας πω! 240 νύχτες ύπνος με.....διαλείματα!.... Και ποιος ξέρει πόσο ακόμη!....

Κι εγώ περίμενα πώς και πώς τη "σωτήρια" κρέμα, μήπως χορταίνει και κοιμάται, αλλά τζίφος! Μέχρι και το θηλασμό πήγα να του κόψω το βράδυ - του δωσα ξένο, για να τσεκάρω την ποσότητα - αλλά πάλι τίποτα. Μια από τα ίδια! Τη νύχτα ξυπνάει και δεν αρκείται στην πιπίλα, αλλά θέλει την πιπίλα - στήθος της μαμάς.

Πάντως συμφωνώ κι εγώ ότι όσο πιο αργά κοιμούνται, τόσο έρχονται σε υπερένταση και είναι πιο ανήσυχα.

Υπομονή πάντως, κάποτε τελειώνει! Σας μιλάω εκ πείρας! Άλλα δύο μεγάλωσα! Κι έρχεται η στιγμή, που έχουν μεγαλώσει, και αυτή τη νυχτερινή αγκαλίτσα, τον ύπνο με το μωρό σου, γιατί κάποια στιγμή παραδίνεσαι, τη νοσταλγείς!... Πιστέψτε με!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια δεν της εβαλα ποτε πιπιλα. Οταν ηταν δυο μηνων η παιδιατρος μας ειχε πει οτι μετα το τελευταιο γευμα γαλατος στις 10.30 να την ξαναδινα στις 12.30 με 1 κ ετσι το πηγαινε σερι ολο το βραδυ. Ξυπναγε κατα τις 6.30 αλλα κοιμομουν! Μετα μπηκαν οι κρεμουλες κ η σουπα και παρολα αυτα ξυπναει το βραδυ. Ειναι με τις ωρες της. Βγαζει κ δοντακια... Οταν ξυπναει, την παιρνω αγκαλια κ την κοιμιζω... Δεν την θηλαζω οταν ξυπνησει επιτηδες. Παντως κ απο συναδελφους και φιλους με παιδια μου λενε οτι τα παιδια δεν εχουν ωραρια δυστυχως! Οποτε θα πρεπει να το παρουμε αποφαση πλεον δεν υπαρχει καλος υπνος μεχρι να φτασει δυο ή τριων χρονων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ' αρχάς, να σου ζήσει η μπέμπα σου! Είναι μικρούλα ακόμα για να συζητάμε το πως θα λυνόταν το πρόβλημα δίνοντας την κρέμα πιο αργά. Πάντως, όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, δεν κάνει να την βάζεις για ύπνο τόσο αργά. Εγώ είχα παρατηρήσει οτι όσο πιο αργά τον έβαζα για ύπνο και όσο πιο κουρασμένος ήταν, τόσο χειρότερο ύπνο έκανε και σηκωνόταν ξημερώματα. Αντίθετα, τις μέρες που έκανε δυο γερούς ύπνους κατα τη διάρκεια μέρας (έναν το πρωί κι έναν νωρίς το απόγευμα) και ήταν ξεκούραστος, έκανε τον καλύτερο ύπνο το βράδυ. Δοκίμασε να την κοιμίζεις μεταξύ 8.30 και 9.30, όχι αργότερα. Και για το παιδί είναι καλύτερο και εσύ θα έχεις λίγο χρόνο να κάνεις και άλλα πράγματα και να περάσεις λίγο χρόνο με τον σύντροφό σου, οι δυο σας! Καλή επιτυχία! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΧ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ 5 ΦΟΡΕΣ ΑΣΤΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑΠΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΛΛΑΞΑ ΠΙΠΙΛΕΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΟΛΥΘΕΛΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΕΣ..ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΤΟΝ ΠΑΩ ΜΕΣΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ...ΕΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΗ ΠΙΠΙΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝΠΟΤΕ ΕΝΩ ΤΟΝ ΕΧΩ 3 ΠΙΠΙΛΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΝΑ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΑΚ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΛΕΥΡΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίστια ο γιόκας μου 19 μηνών και ύπνο δεν έχει στρώσει ακόμα... Τα χουμε δοκιμάσει όλα. Λίγο τα δόντια λίγο κάποιες ίώσεις... Τελικά είναι στο παιδί. Υπομονή!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...