Μετάβαση σε περιεχόμενο

vitamines ???


Recommended Posts

koritsia ti dinete sta morakia sas apo vitamines???

emeis eimaste prosorina ston agio dominiko .....(nai einai sto idio nisi me tin haiti xorizete se dyo xores ,to niosame k emeis gia ta kala ton seismo ...alla den eixame zimies edo ... )

kai i giatros m dinei gia to moro 8 minon einai tora ena pou einai vitamines diafores, ena allo pou einai asvestio ,kai ena trito pou einai sidiros kai einai apla apesio lupame to moro na tou to dino ..

ayta ... :)

gia peite mou ...

aPcxm4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βιταμίνες σε μωρο 8 μηνων ??? Πρωτη φορα το ακουω . Δεν νομιζω καμια κοπελα να δινει βιταμίνες το πολυ πολυ να δινει σιδηρο (λαθος και αυτο χωρις εξετάσεις ) ή βιταμινη D (με τοσο ηλιο εκει που εισαι δεν χρειαζεται!) .

Το μωρο δεν πινει γαλα ? Τι τρωει καθημερινα ?

Το ασβεστιο το επιπλεον τι το χρειάζεται ?

Το εξτρα ασβεστιο που παιρνει δεν αφηνει το σιδηρο των τροφων να αποροφηθει σωστα . Γενικα ολα αυτα μου φαινοντε τελειως λαθος ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με τη Λαλα. Ειναι υπερβολη τοσες βιταμινες σε ενα μωρακι εκτος φυσικα κ αν υπαρχει καποιος ιατρικος λογος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax vre koritsia kai ego to idio nomizo.....

ti orea me ksalafrosate mou fenonte yperlka kai emena ...

se ola ta morakia dinoun edo xoris kapoia aitia ta tarazoune stin vitamini ...

to moro troei kala pleon tin frotokrema tou apo ellada stalmenes (den m aresoun aytes pou exei edo ) soupitsa me laxanika kai kreas mpiskota frouta diafores spitikes kremoules pou tou kano .....k to gala tou enoeite (nan 2)ayta ka8imerina

eyxaristo poli

aPcxm4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Μαριναλ μου κ εγω δεν εχω ξανακουσει να δινουν βιταμινες σε τοσο μωρακι κ ειδικα χωρις λογο :huh::blink: !!Μηπως να το αποφυγεις καλυτερα ??Αφου οπως λες, τρωει μια χαρα!!

Επισης καλυτερα ειναι τα φρεσκα φρουτακια απο τις ετοιμες φρουτοκρεμες(αν καταλαβα καλα)!

Να τον χαιρεσαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα μου έδωσσε βιταμίνες ο γιατρός μου χωρίς λόγω έτσι για την ανάπτυξή του τις Aquasol Βιταμίνη Α και D , εντάξυ δεν νομίζω πια ότι τους κάνει κακό έχω διαβάσει ότι οι επιπλέον βιταμίνες αναπτύσουν ποιο καλά-γρήγορα τον εγκέφαλο και φυσικά απορροφούνται και σε μεγαλύτερη ποσότητα απο τον οργανισμό.Οχι όμως να αντικαταστήσουμε τις βιταμίνες με τα φρούτα - γευματα εγω του δίνω 3 σταγόνες το πρωϊ και 3 το βράδυ.

Δεν νομίζω να του κάνω κακό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με επιφύλαξη μηπως δεν κατάλαβα καλα , θα σου ελεγα να δινεις φρεσκα φρουτα στο μωρο και οχι ετοιμη φρουτόκρεμα . Δεν ξερω τι φρουτα εχει εκει αυτη την εποχή αλλα δωσε στην αρχη τα πιο "συνηθισμένα" .

Μαρα με 15 βαθμους στην Ελλάδα τον Ιανουάριο δεν νομιζω οτι χρειαζεται η βιταμίνη D !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγιο Δομίνικο ε;;; Ηθελα να πάω γαμήλιο εκεί (2007)! Αλλά τελικά πήγα Σιγκαπούρη-Μπαλί-Πούκετ.(ηθελε visa για Αμερική και 1 βραδιά στο Maiami χοντρο badget) Ενδύκνεται για καλές διακοπές εκεί το καλοκαίρι;Στείλε καμιά φώτο! (m_xouridou@yahoo.gr)

Πως βρεθηκες εκεί; Anyway πολλά ρωτάω .. Sorry

Χαίρε πατρίδα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tou dino tin froutokrema tin etoimi alla tou dino kai freska frouta kai ta dyo ......

apo 5 stagones to ka8ena einai mara _x synolo 15 ......

sas eyxaristo poli koritsia gia tis apantiseis sas

aaa kai to allo leei i giatros na min tou dinoume kokkino kreas kai apradi mexri na kleisei xrono .....

ayto pos sas fenete ...???

ti na po alles me8odous exoun edo pantos ola ta morakia tous mia xara einai varvata varvata ola apo tis polles vitamines mallon :D

aPcxm4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Με επιφύλαξη μηπως δεν κατάλαβα καλα , θα σου ελεγα να δινεις φρεσκα φρουτα στο μωρο και οχι ετοιμη φρουτόκρεμα . Δεν ξερω τι φρουτα εχει εκει αυτη την εποχή αλλα δωσε στην αρχη τα πιο "συνηθισμένα" .

Μαρα με 15 βαθμους στην Ελλάδα τον Ιανουάριο δεν νομιζω οτι χρειαζεται η βιταμίνη D !!!

tou dino freska frouta tou dno kai tin etoimi ....:)

ap ola exei oti 8es ...!!!!

aPcxm4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mara_x έγραψε:

Αγιο Δομίνικο ε;;; Ηθελα να πάω γαμήλιο εκεί (2007)! Αλλά τελικά πήγα Σιγκαπούρη-Μπαλί-Πούκετ.(ηθελε visa για Αμερική και 1 βραδιά στο Maiami χοντρο badget) Ενδύκνεται για καλές διακοπές εκεί το καλοκαίρι;Στείλε καμιά φώτο! (m_xouridou@yahoo.gr)

Πως βρεθηκες εκεί; Anyway πολλά ρωτάω .. Sorry

Χαίρε πατρίδα!!!

ante visa?????ma den pas oposdite meso amerikis ego tin proti fora ir8a meso germanias ka tora meso ispanias ...:)

nai einai poli orea .....

antras mou einai dominicanos kai eixe kati douleies na kanei edo kai ir8ame gia ena diastima ......

exo ena 8ema me fotos ( filia apo Agio Dominiko... )

filia

aPcxm4.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου τρωει φρεσκα φρουτα και λαχανικα και γαλα και κοτοπουλο και μοσχαρι σε ικανοποιητικες ποσοτητες, κατα τη γνωμη μου δεν εχει αναγκη απο εξτρα βιταμινες, ηλιοφανεια εχει σιγουρα στον Αγιο Δομινικο αν του βαζεις και 1-2 καροτα στη σουπα, ουτε απο βιταμινη D εχει αναγκη. Και μαλον ουτε και απο ασβεστιο, φανταζομαι οτι τρωει 2 μπιμπερο τη μερα... Τα βρεφικα γαλατα ειναι υπερπληρη σε ασβεστιο...

Εγω του δινω σιδηρο μονο και αυτο γιατι ακομα δεν τρωει το μοσχαρι, φακες...(εχει ενα μικρο θεμα με το στομαχι του, παθαινει δυσπεψιες λογω λαιμαργιας) μεχρι τελος Φεβρουαριου που θα αρχισει... αντε και καμια 10ρια μερες ακομα μεχρι να ειναι οκ και η ποσοτητα...

Αν ημουν στη θεση σου θα συνεχιζα το μκοσχαρι κανονικα... στην Ελλαδα ολα τα μωρα το τρωνε απο τον 8ο μηνα το αργοτερο και δεν εχω ακουσει ποτε να δημιουργηθηκε καποιο προβλημα με αυτο, αν εχεις εσυ ανησυχια για το αν παιρνει αρκετες βιταμινες, μπορεις να καταργησεις τη φρουτοκρεμμα σκονη, ή αν τη δινεις για τη γευση, φτιαξε λιγο και προσθεσε 2 λιωμενα φρεσκα φρουτα μεσα...

Ολα αυτα με την προυποθεση οτι εισαι ευχαριστημενη και ο παιδιατρος που το βλεπει απο την αναπτυξη του (Υψος - Βαρος)...

Δεν υπαρχει κανενας Αμερικανος παιδιατρος? Ισως να συννενοηθεις καλυτερα μαζι του, ή να σου εξηγησει γιατι επιμενουν στις βιταμινες, ισως να ειναι κατι σε σχεση με το κλιμα, που δεν μπορουμε να το ξερουμε εμεις εδω...

:kiss::kiss::kiss: Στον Αγιο Δομινικο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...