Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σιδηρος και μαγνήσιο!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια μόλις αγόρασα το Hemafer Fol σε μασώμενα δισκία (με γεύση σοκολάτας λέει το φυλλάδιο????) και το MAg-2 που είναι σε γιάλινες αμπούλες πόσιμες... τα παίρνει καμμιά αυτά? έχουν παρενέργειες? πότε τα παίρνετε??? περισσότερο με έχει προβληματίσει το μαγνήσιο γιατί οι γιάλινες αμπούλες μου φαίνονται πολυ πολύπλοκες στο άνοιγμα τους και το χρώμα είναι και αυτό περίεργο!!!!! και δεν θέλω να το πάρω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕΝΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΦΕΡΟ-ΦΟΛΙΚ ΓΙΑ ΣΙΔΗΡΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ 20 ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΦΟΒΕΡΗ ΥΠΝΗΛΙΑ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΦΑΩ ΜΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΤΣΑ ΜΕ ΤΥΡΑΚΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΠΕΦΤΩ ΓΙΑ ΝΑΝΙ ΜΕΤΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΣΕ ΑΜΠΟΥΛΕΣ ΤΩΡΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΠΑΡΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RENA,ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΣΙΔΗΡΟ ΤΟ FERRO SANOL,2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΦΑΩ ΚΑΜΙΑ ΩΡΑ.ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΣΙΟ TO TROFOCARD,3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΧΑΠΙΑ ΕΙΝΑΙ..ΤΑ ΜΑΣΩΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΑ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παιρνω το Hemafer και δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα (ειμαι στη 40η εβδομαδα κ το παιρνω απο την αρχη).Απλα πρεπει να το παιρνεις νηστικη.Ασε που δεν το μασησα ποτε.Τωρα μαγνησιο επαιρνα το trofocard.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rena79 έγραψε:

Κορίτσια μόλις αγόρασα το Hemafer Fol σε μασώμενα δισκία (με γεύση σοκολάτας λέει το φυλλάδιο????) και το MAg-2 που είναι σε γιάλινες αμπούλες πόσιμες... τα παίρνει καμμιά αυτά? έχουν παρενέργειες? πότε τα παίρνετε??? περισσότερο με έχει προβληματίσει το μαγνήσιο γιατί οι γιάλινες αμπούλες μου φαίνονται πολυ πολύπλοκες στο άνοιγμα τους και το χρώμα είναι και αυτό περίεργο!!!!! και δεν θέλω να το πάρω!!!!

Κι εγώ παίρνω το Mag-2 περίπου από τα μέσα Δεκεμβρίου. Μία αμπούλα πρωί και μία βράδυ. Δεν μου έχουν φέρει καμία παρενέργεια.

Οι αμπούλες ανοίγουν πολύ εύκολα. Έχει μέσα ένα πλαστικό πραγματάκι. Βάζεις ένα δαχτυλάκι νερό σε ένα ποτήρι. Σπάζεις με το πλαστικό τη μία πλευρά της αμπούλας και μετά την άλλη πλευρά και πέφτει το φάρμακο μέσα στο νερό. Έχει και οδηγίες χρήσης το κουτί. Πανέυκολο είναι απλά έχουν γεύση σαν χυμό ροδάκινο που μπορεί να μην σου αρέσει. Εμένα μερικές φορές με αηδιάζει λίγο.

Επίσης παίρνω σίδηρο Fysiofol, ασβέστιο Calciform και χαπάκι Fillicine.

Ο σίδηρος είναι σε πόσιμες αμπούλες με γεύση φρούτων και το ασβέστιο σε αναβράζοντα δισκία με γεύση πορτοκάλι. Αυτές οι γεύσεις είναι που με αηδιάζουν ειδικά μετά το φαγητό. :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARYGEO ηρέμησα λίγα με αυτά που μου είπες, καθώς το ροδάκινο μου αρέσει πολυ!!! τα πίνεις όμως μετά ή πριν το φαγητό? ή νηστική? γιατί τον σίδηρο μου είπε να τον πίνω νηστική ο φαρμακοποιός... μου είπε να δοκιμάσω όταν ξυπνάω το πρωι... τι λέτε εσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια και απο 'μενα!!!!!!!!!!

Εγω παίρνω το ferofolic καμια ώρα πριν το μεσημεριανό μου και το filicine το πρωί.Δεν μου έχει δώσει ακόμα ασβέστιο και μαγνήσιο..λετε να του τα ζητήσω;

Ακούω ότι σχεδόν όλες οι έγκυες παίρνουν εκτός απο 'μένα!!!!!!!!!!!!

Το μαγνήσιο μα΄λιστα έχω ακούσει ότι βοηθάει για τυχόν συσπάσεις της μήτρας!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρία μου εμείς είμαστε τελικά πολύ πολύ κοντά στις ημερομηνίες!!!! Χεχε!!! μαγνήσιο και εμένα για τις συσπάσεις της μήτρας μου έδωσε, καθώς έχω αρκετά πονάκια στην κοιλίτσα μου!!!! ασβέστιο δεν θα σου έχει δώσει γιατί βλέπει τις εξετάσεις σου? εμένα είναι πολύ καλό το ασβέστιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγώ το ίδιο Ανναμαρία είμαι στη 16η εβδομάδα, παίρνω μόνο φυλλικό και σίδηρο ξεκίνησα αυτή την εβδομάδα αφού ο αιματοκρίτης μου είχε ήδη φτάσει 30!

ασβέστιο και μαγνήσιο δεν μου έχει δώσει ακόμη αλλά την παρασκευή που θα πάω θα του ζητήσω να μου δώσει για να μην είναι πολύ αργά όπως με τον σίδηρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρέπει να τα ζητάμε εμείς δηλαδή; Ή κατα την γ΄νω΄μη τους δεν χρειάζεται να τα παίρνουμε και μας τα δίνουν για να μηντους πρίζουμε;

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rena79 έγραψε:

Κορίτσια μόλις αγόρασα το Hemafer Fol σε μασώμενα δισκία (με γεύση σοκολάτας λέει το φυλλάδιο????) και το MAg-2 που είναι σε γιάλινες αμπούλες πόσιμες... τα παίρνει καμμιά αυτά? έχουν παρενέργειες? πότε τα παίρνετε??? περισσότερο με έχει προβληματίσει το μαγνήσιο γιατί οι γιάλινες αμπούλες μου φαίνονται πολυ πολύπλοκες στο άνοιγμα τους και το χρώμα είναι και αυτό περίεργο!!!!! και δεν θέλω να το πάρω!!!!

Τον συγκεκριμένο σίδηρο τον παίρνω κι εγώ. Δεν έχει καμία παρενέργεια εκτός της δυσκοιλιότητας που προκαλεί γενικά ο σίδηρος. Εγώ έχω ευαισθησία στο έντερο γενικά, αλλά έχω δοκιμάσει κι άλλους σίδηρους κι αυτός είναι πιο "ελαφρύς".

Για το μαγνήσιο που λες δεν γνωρίζω. Εγώ παίρνω αναβράζοντα δισκία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι κάποια κοπέλα που να παίρνει το ferofolic που είναι σίδηρος με φολικό οξύ και ένα χαπάκι filicine; δηλαδή επιπλέον φολικό οξύ;Εγώ έτσι τα παίρνω!!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγνησιο δινουν λιγο αργοτερα αν θυμαμαι καλα, γυρω στις 20+ αν δεν κανω λαθος!!Ασβεστιο ομως λογικα πρεπει να παιρνουμε γιατι ακομη κ αν ειναι καλο σιγα σιγα τα μπεμπακια οσο μεγαλωνουν "κλεβουν" απο το δικο μας.Τωρα δεν ειμαι κ γιατρος!!Ο,τι μου εχει πει ο δικος μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΆνναΜαρία έγραψε:

Είναι κάποια κοπέλα που να παίρνει το ferofolic που είναι σίδηρος με φολικό οξύ και ένα χαπάκι filicine; δηλαδή επιπλέον φολικό οξύ;Εγώ έτσι τα παίρνω!!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

:kiss: :kiss: :kiss:

Εγώ έπαιρνα το ferofolic σκέτο. Αλλά με πείραξε και το άλλαξα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera kai apo mena koritsia..

emena o giatros kai stin prwti ekgimosini kai stin 2 tous 3 prwtous mines eperna filicine kai meta pinw sidiro legofer(ampoules)kai asbestio calciplus apo ena tin imera...magnisio giati dinoun???????emena den mou edwse pote..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μαγνησιο το δινουν για κραμπες και για να ειναι χαλαρη η μητρα απο συσπασεις...παντως υπαρχει και αλλα σκευασμα εκτος απο τις αμπουλες...σε χαπια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pepita έγραψε:

ΆνναΜαρία έγραψε:

Εγώ έπαιρνα το ferofolic σκέτο. Αλλά με πείραξε και το άλλαξα![/quote:jzv91je1]

Άρα παίρνω έξτρα φολικό οξύ ελπίζω να μην έχει ξεχάσει να μου το κόψει και να είναι οκ που παίρνω έξτρα φολικό οξύ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπου να ναι θα στο σταματήσει το φολικό οξύ!! Μην αγχώνεσαι!

Πάντως εγώ κάθε φορά που πάω με βάζει και του λέω όλα τα χάπια που παίρνω, σαν τεστ ένα πράγμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pepita έγραψε:

Τον συγκεκριμένο σίδηρο τον παίρνω κι εγώ. Δεν έχει καμία παρενέργεια εκτός της δυσκοιλιότητας που προκαλεί γενικά ο σίδηρος. Εγώ έχω ευαισθησία στο έντερο γενικά, αλλά έχω δοκιμάσει κι άλλους σίδηρους κι αυτός είναι πιο "ελαφρύς".

Για το μαγνήσιο που λες δεν γνωρίζω. Εγώ παίρνω αναβράζοντα δισκία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα κορίτσια..πολυ ενδιαφέρον το θέμα.εγω ειμαι στην 14 εβδομάδα κ μόλις σήμερα πήρα για πρώτη φορά σίδηρο το hemafer μασώμενο το πρωί μόλις ξυπνηςα που σίγουρα θα ειμαι νηστικη μεσημεράκι πριν φάω το filicine και το βράδυ μετα το φαγητό ασβέστιο..μαγνήσιο δεν μου έδωσε ακόμα..θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας κατα πόσο σωστά τα παίρνω όπως επίσης μια κοπέλα έγραψε για παρενέργειες του hemafer ποιες ειναι αυτες;;;ευχαριστώ πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι έτσι ήταν και στην πρώτη  Εμένα μου πήρε αρκετό χρόνο να στρώσει αλλά δεν έβαλα τίποτα σε κρέμες και τέτοια.. μετά από αρκετούς  μήνες  δεν φαινόταν ιδιαίτερα η τομή εδώ μαία και δεν την είδε αμέσως με ρώτησε αν πάω για Φ.Τ και την λέω όχι έχω κάνει καισαρική το πρώτο, μου λέει ααα που είναι η τομή σου ; Πιο κάτω ; δεν φαίνεται σου έκανε καλή δουλειά..  τωρε με δεύτερη καισαρική δεν ξέρω πως θα είναι.. αλλά  εντάξει εμένα δεν με ενοχλεί να σας πω την αλήθεια έτσι και αλλιώς εκεί που είναι ούτε με μαγιό φαίνεται άσε που έχω και άλλη τομή πίσω στην μέση από άλλο χειρουργείο εκείνη φαίνεται και με μαγιό 😅 
    • Καλημέρα κοριτσάκι μου!! Σούπερ μου ακούγεται η μικρούλα σας!!😍😍 Μπράβο το κορίτσι!!! ❤️❤️❤️❤️ Πότε θα ξαναπάτε; Εμείς με το καλό τώρα στο Doppler ξανά 12/11.. αν και μου φαίνεται αργά 33η.. @_piripiri_ μου σε ποια εβδομάδα την έκανες εσύ; Στα υπόλοιπα κορίτσια σας έχουν πει πότε να τη κάνετε;  Κανονικά δεν χρειάζεται ραντεβού για τη καμπύλη.. το μόνο που ίσως χρειαστεί είναι να πάρεις τη γλυκόζη από το φαρμακείο.. αλλά πάρε ένα τηλέφωνο το διαγνωστικό να είσαι σίγουρη γιατί πολλά διαγνωστικά σου παρέχουν και τη γλυκόζη.. Νηστική να είσαι κανά 8ωρο πριν πας και απέφυγε να φάς βαριά πράγματα το βράδυ για να μην δείξει ψευδώς αυξημένη η νηστείας.. όχι γλυκά πχ και λευκά άλευρα.. αυτά κυρίως αυξάνουν πολύ το ζάχαρο.. Μα ρε συ.. τι κίνηση είναι αυτή που έχει;; Δεν θέλω να κατεβαίνω Αθήνα πλέον..! Με τα δίκια του και ο άντρας σου αν και στον δικό μου έχω απαγορεύσει γκρίνια και νεύρα στο αυτοκίνητο.. δεν ξέρεις τι γίνεται όσο είμαστε στο δρόμο, αυτό του λέω κάθε φορά.. ας είμαστε ψύχραιμοι λοιπόν και να εκτιμαμε που είμαστε υγιείς και έχουμε ευλογηθεί με το σπορακι μας..!  Να σου πω.. και εγώ που είμαι "κλεισμένη" από τον Ιούνιο που σταμάτησα τη δουλειά/σχολή δεν τρελαίνομαι και πολύ να βγαίνω.. ίσως γιατί δεν έχω και τι να βάλω πλέον..😅 αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας με το κόσμο που κυκλοφορεί.. μου αρέσει η ησυχία μου.. 😌  Octoberfest ε;! Τι καλό φάγατε;; Αύριο θα είναι ωραία, έχει Μπίγαλη και Βόσσου.. 
    • Καλημέρα!! Σ' ευχαριστώ και πάλι!! Όχι όχι.. δημόσιο είναι η σχολή, όχι ιδιωτικό..! Σου έστειλα πμ!! Δυστυχώς όμως διακρίσεις υπάρχουν.. και δεν βλέπω και κάποια νομοθεσία/διάταξη που να σε στηρίζει.. όχι τουλάχιστον σε αυτές τις σχολές.. Θέλω πολύ να μάθω λεπτομέρειες του πως τα κατάφερες εσύ..!
    • Αχ ψυχούλα μου!!! Έχουν τοοοοσο φάση όταν μπουσουλανε χαχα εμένα πάει και κουτουλαει το κεφάλι του στην ντουλάπα τους και ξεκαρδιζεται τον λέω έχεις ποντιακό κεφάλι και χαμπάρι δεν παίρνεις χαχαχαχα Ρε κορίτσια τα δεύτερα μεγαλώνουν ακόμα πιο γρήγορα από τα πρώτα πώς γίνεται πότε περίμενα να γεννησουμεε... έρχονται τα γενέθλια...
    • Αααχ μακάρι για να δούμε! Πάντως μόλις έκανα μπάνιο και το μαλλί δεν έχει ακόμα το περιοδοκάτσιασμα
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...