Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΥΡΤΣΙΜΑ ΔΟΝΤΙΩΝ


Recommended Posts

Κοριτσακια μου καλημερα!!

να σας ρωτησω εσεις βουρτιζετε τα δοντακια των μωρων σας...

εμενα ειναι 15 μηνων και εχει 4 (μονο κλαψ :dry: )δοντακια

οταν ειχα παει στον οδοντιατρο μου για ενα καθαρισμο μου ειχε πει οτι μπορω με μια οδοντοβουρτσα να της καθαριζω λιγο τα δοντακια

δεν το εχω συζητησει με την παιδιατρο μου (ποσο απαραιτητο ειναι απο τωρα)αλλα εχθες της πηρα μια οδοντοβουτσα απο το λητω που ειχα παει και λεω να δοκιμασω!!! :P;)

εσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ δεν έχετε και πολλά δοντάκια για να ξεκινήσετε από τώρα το βούρτσισμα.

Εγώ και στα δυο μου παιδάκια ξεκίνησα να το κάνω όταν ήταν 1,5 ετών και είχαν μπόλικα δοντάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και η κόρη μου είναι 16 μηνών και έχει 6 δοντάκια!! τα οποία 3 τα έβγαλε τον τελευταίο μήνα!

της πήρα, λοιπόν, οδοντόβουρτσα και της τα βουρτσίζω πρωί-βράδυ, μόνο με νερό! και της αρέσει!!! στην αρχή νόμιζε ότι έπρεπε να την φάει, την 2η φορά ήθελε συνέχεια!! :silly:

πρέπει να βουρτσίζουμε τα δοντάκια αμέσως μόλις βγουν έστω και αν είναι 2!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

εγω αφου τρωει κανονικα ειπα να αρχισω να τα πλενω...πηρα μια οδοντοβουρτσα αυτη μου μπαινει στο δαχτυλο εχω και οδοντοκρεμα weleda που μου ειπε και η φαρμακοποιος πως ειναι για μωρακια και δεν πειραζει εαν δεν ξεβγαλθει και καθε βραδυ τα πλενουμε..του αρεσει..πλακα εχει!!! :laugh:

απο οδοντοκρεμα βαζω πολυ λιγη ποσοτητα ελαχιστη θα ελεγα...καλο ειναι αφου εχει δοντακια και αφου τρωει στερεες να τα πλενετε.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Κι εγω νομιζω οτι πρεπει να πλενονται τα δοντακια των μωρων απο οσο πιο νωρις γινεται, οσα δοντακια και να εχει. Σημασια δεν εχει τοσο το πλυσιμο, όσο το να μαθουν τα παιδια απο μικρα οτι πρεπει να βουρτσιζουν τα δοντακια τους, γι'αυτο κατατη γνωμη μου οσο μικροτερα τοσο καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κι απο μενα!Η δικια μου ειναι 19 μηνων και η αληθεια ειναι οτι ξεκινησαμε απο νωρις (9ο μηνα) αλλα δεν ηθελε με τιποτα.Τα δοκιμασα ολα.Τωρα που μεγαλωσε ζηταει μονη της την οδοντοβουρτσα και κανει πως τα πλενει.Εννοειται πως μετα αναλαμβανω εγω...Φροντιζω παντως να με βλεπει την ωρα που βουρτσιζω τα δοντια μου και βλεπω οτι βοηθαει αρκετα.Ακομα δεν βαζω οδοντοκρεμα αλλα θα το ενταξω κι αυτο στο προγραμμα.

Θα ελεγα να ξεκινησεις σιγα σιγα οσα δοντια και να εχει γιατι θελει λιγο χρονο να το συνηθισει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πρέπει από μικρά για να συνηθίζουν....ο γιος μου π.χ. είναι 4,5 ετών και από μόνος του ζητά να πλύνει τα δόντια του! και δεν κοιμάται το βράδυ αν πρώτα δεν πλύνει τα δόντια του!!! τον βλέπει και η μικρή και θέλει και αυτή!!!!

όσον αφορά στην οδοντόκρεμα, πρέπει να βάζουμε τόση ποσότητα όση είναι η κεφαλή της καρφίτσας γιατί το παιδί δεν μπορεί να φτύσει ακόμη!! για ένα διάστημα έβαζα λίγο περισσότερο στον γιο μου και τα δοντάκια του κιτρίνισαν...τότε διάβασα στο ιντερνετ ότι οφείλεται στην πόσοτητα της οδοντόκρεμας (για παιδιά που δεν μπορούν να φτύσουν ακόμη!!).....τώρα βάζουμε περισσότερη ποσότητα γιατί τα καταφέρνει μια χαρά!!!

επίσης σε ένα ρεπορτάζ είχα ακούσει έναν οδοντίατρο που έλεγε ότι πρέπει να επιβλέπουμε αν όχι να τα πλένουμε εμείς τα δόντια των παιδιών μέχρι και την ηλικία των 7!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικα και εμενα ο οδοντιατρος μου μου ειπε οτι με νερο ειναι οτι πρεπει σε αυτη την ηλικια και ακομα δεν χρειαζετε οδοντοκρεμα

ουσιαστικα μου ειπε οτι βοηθαει το παιδι να αναπτυξει ανεξαρτητη ικανοτητα βουρτσιματος δοντιων...

θα το κανω και ας εχουμε λιγα τα οποια 2 δοντακια πριν απο λιγες μερες φανηκαν.... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο γιος μου εβγαλε νωρις δοντακια... απο 1 ετους που αρχισε λιγο λιγο να τρωει κανονικο φαγητο αρχισα να του τα βουρτσιζω το βραδυ με παιδικη οδοντοβουρτσα και νερακι... δεν ηξερα γι'αυτην την οδοντοκρεμα της weleda... τωρα το διαβασα αυτο... τωρα ειναι 19 μηνων και μας εχει γινει πια συνηθεια και πριν πεσουμε για υπνο παμε και τα βουρτσιζουμε...!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις παλι εχουμε το εντελως αντιθετο θεμα . Με το που θα μπουμε στο μπανιο (ή θα το θυμηθει απο μονη της ) θελει να βουρτσιζει τα δοντια . Μπορει και 20 φορες την ημερα .... :S

Πρωι , μεσημερι και βραδυ ομως σιγουρα ! Με λιγη οδοντοκρεμα βελέντα και κανονική βουρτσα (της πρωτης φασης) . Μονη της χωρις βοηθεια απο εμας και τα καταφερνει μια χαρά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O δικός μου έχει αρκετα δοντάκια και προς το

παρων τα πλενει-παιζει μονο με νεράκι.

Χρησιμοποιω τα προιοντα της weleda και γνωρίζω

οτι υπάρχει παιδικη οδοντόκρεμα.

Ομως θα ηθελα να μου έλεγες Λαλα τι ποσότητα της βάζεις

και αν τη φτυνει μετα!

Σε ευχαριστω πολύ , να τη χαιρεσαι!

Σε ολες τις μανουλες, πολλα παιδικά βουρτσίσματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η οδοντοκρεμα της βελέντα δεν εχει φθοριο (βεβαια πολλοι οδοντιατροι συστηνουν με φθόριο ) και δεν εχει γλυκαντικες ουσίες , γιαυτο την προτιμουμε .

Της βάζουμε λιγο , οχι κεφαλι καρφίτσας (πως να το πετυχεις αυτο ?? :laugh: ) , αλλα λιγο στην ακρη σαν .. φακη :laugh:

Στην αρχη δεν της αρεσε καθολου και τα επλενε μονο με νερο . Τωρα θελει οπωσδηποτε οδοντοκρεμα καθε φορα γιατι αντιγραφει εμας . Χρησιμοποιει και νημα .... :woohoo: :laugh:

Να σαι καλα , φιλια στο μικρουλινάκι σου και πολλα γυαλιστερα χαμόγελα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις αγορασαμε μια οδοντοβουρτσα τησ ΜΑΜ για μωρα κ τωρα περιμενουμε ποτε θα βγει το πρωτο δοντακι μπας κ το βουρτσισουμε ,ειναι 11 μηνων αλλωστε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...