Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ Ή ΑΓΧΩΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ???


Recommended Posts

:huh:

Το ερωτημα μου εχει να κανει κατα ποσο αν μπει μια κοπελα στη διαδικασια αυτου του τεστ θα τη βοηθησει ωστε..χαλαρη να εχει επαφη ή τελικα θα της δημιουργησει περισσοτερο αγχος ως προς την επιτυχια ή αποτυχια συλληψης.δηλ. θα το σκεπτεται περισσοτερο και θα αγχωνεται??αξιζει να το δοκιμασω ή όχι?/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαρτάται... από πολλά!

Καταρχήν, έχεις σταθερό κύκλο; Αν ναι, τότε γιατί να κάνεις τεστ ωορρηξίας; Πάνω κάτω μπορείς να υπολογίσεις...

Αν όχι, τότε μπορεί να σε βοηθήσει να εντοπίζεις τις γόνιμες μέρες.. αλλά και πάλι, κάθε μέρα θα κάνεις τεστ;;;

Γενικά εμένα όλα αυτά περί εντοπισμού των γόνιμων με τεστ, με θερμόμετρα και με ότι άλλο, μου δημιουργούν έναν εκνευρισμό...

Πάντως χρησιμοποίησα πρόσφατα τεστ ωορρηξίας, όχι τόσο για να εντοπίσω τις γόνιμες, αλλά για να διαπιστώσω αν κάνω ωορρηξία!! Γιατί έχω αγχωθεί με κάτι άλλο: την ηλικία μου!!! (και για να προλάβω την ερώτηση: κλεισμένα 36)

Τελικά, από το άγχος μου φαίνεται δε γλιτώνουμε.. κάπου θα μας βρει!!

Εγώ θα σου έλεγα καλύτερα να δοκιμάσεις ένα διάστημα (αν αυτό είναι εφικτό βέβαια) την εξής μέθοδο: όσο πιο πολύ σεχ γίνεται!!! :P Μέρα παρά μέρα;; Κάθε μέρα;; Ε τι στο καλό;;;; Κάπου θα στριμωχθεί το ωάριο! ;) ;) :laugh: :P

Σου εύχομαι γρήγορα να σου'ρθει το θαυματάκι στην κοιλίτσα σου και τίποτα απ ' όλα αυτά να μην σε προβληματίζει πια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαρτάται από την κάθε κοπέλα και πως μπορεί να το χειριστεί.

Δε νομίζω πως είναι τόσο αγχωτικό.

Πάνω κάτω τις μέρες μας τις ξέρουμε.

Τσεκάρουμε με το τεστ, αν δεν είναι η μέρα, περιμένουμε λίγο, δυναμώνει και το σπέρμα και όλα καλά.

Όταν έρθει η στιγμή απλά την απολαμβάνουμε.

Τα πράγματα είναι απλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.

Δε νομίζω ότι το τεστ, αυτό καθαυτό θα μπορούσε να μας αγχώσει, εφόσον όλες γνωρίζουμε ότι, οι γόνιμες μέρες είναι μέσα στο 2ο δεκαήμερο του κύκλου μας και δεν χρειαζόμαστε ένα τεστ για να το διαπιστώσουμε.

Το αγχος υπάρχει ούτως ή άλλως σε αυτή την περίπτωση,όταν προσπαθείς δηλαδή να μείνεις έγκυος. Και αν κάποια κοπέλα υποστηρίζει το αντίθετο, ας μου πει πώς τα κατάφερε για να το κάνω κι εγώ.

Εγώ πάντως, από αυτό το μήνα εφαρμόζω την θερμομέτρηση κάθε πρωί. Εντοπίζω πότε ανεβαίνει η θερμοκρασία μου και πάνω-κάτω εντοπίζω τη μέρα. Τώρα αν έχω καταφέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα :unsure: ... θα σας πω την άλλη εβδομάδα!!!WISH ME LUCK!!! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crazy, προσπαθουμε απο το γαμο και επειτα , δηλ 5 μηνες ηδη. βεβαια οχι μερα παρα μερα ολους τους μηνες (αυτο νομιζω φερνει περισσ. αγχος γιατι κατανταει μηχανικο ). επειδη εχω κυκλο απο 28 - 35 μερες δε μπορω να υπολογιασω ακριβως το ποτε καθε μηνα. βεβαια τα συμπτωματα της ωορρηξιας τα καταλαβαινω (υγρα, πρησμενο στηθος και λιγα πονακια)αλλα το θεμα ειναι οτι περασε η κρισιμη στιγμη ή ηταν η προηγουμενη μερα? γιατι μονο 12-24 ωρες μετα την ωορρηξια επιζει το ωαριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mairi2 έγραψε:

crazy, προσπαθουμε απο το γαμο και επειτα , δηλ 5 μηνες ηδη. βεβαια οχι μερα παρα μερα ολους τους μηνες (αυτο νομιζω φερνει περισσ. αγχος γιατι κατανταει μηχανικο ). επειδη εχω κυκλο απο 28 - 35 μερες δε μπορω να υπολογιασω ακριβως το ποτε καθε μηνα. βεβαια τα συμπτωματα της ωορρηξιας τα καταλαβαινω (υγρα, πρησμενο στηθος και λιγα πονακια)αλλα το θεμα ειναι οτι περασε η κρισιμη στιγμη ή ηταν η προηγουμενη μερα? γιατι μονο 12-24 ωρες μετα την ωορρηξια επιζει το ωαριο

η ηλικια σου μια χαρα ειναι , σιγα που δε θα ειχες ωορρηξια. Η μαμα μου γεννησε το τριτο αδερφακι μου στα 37 και πριν 16 χρονια!!!!.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΑΝ ΠΕΙΡΑΜΑ!!!ΑΓΧΩΝΟΜΟΥΝ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΑΝ ΤΥΧΑΙΝΕ ΕΚΕΙΝΗ Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΚΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΕΖΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΕΙΣΑ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΛΕΣ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΩΡΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΤΥΧΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ!!ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΣΑΣ!!!ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ (ΤΟ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΛΙΓΑΚΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!) ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΤΥΧΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΨΑΧΤΩ ΓΕΝΙΚΑ, ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ INTERNET ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΟΥ...ΝΑ ΛΥΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ...ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΚΔΗΛΩΘΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΕΠΝΙΓΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ!!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντως, αν τις εντοπισω με το τεστ και προσπαθησω..και τελικα ..η πικρα της περιοδου θα ειναι οντως εκνευριστικη!!!θα το δω τελικα μονο για να τις τσεκαρω και μετα θα παιξω με το 20 % των πιθανοτητων για εγκυμοσυνη. Ρε κοριτσια αλλες τα ριχνουν τα νινια και εμεις κανουμε τοοοοση κουβεντα!! ο Θεος μαλλον το βλεπει οτι το θελουμε τοσο και μας εξασκει την υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mairi2 έγραψε:

καθε μερα δεν κανει. Γιναι καλυτερα μερα παρα μερα.Για να δυναμωνει το σπερμα.Σιγουρο αυτο.

Ναι Όταν προσπαθείς για νινί, μέρα παρά μέρα

άγκαλίτσες! Συμφωνώ γιατί το έχω ακούσει απο γιατρό στην TV!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια έμεινα έγκυος με τη βοήθεια των τεστ ωορρυξίσς!Με χάλια κύκλο έπρεπε να προετοιμαστώ σωστά!!!

Είχα πάρει ένα οικονομικό πακέτο απο το www.hometest.gr με 20 τεστ ωορρυξιας και 5 τεστ εγκυμοσύνης...

Επαφές είχα με τον άντρα μου κάθε 2-3 μέρες αμέσως μετά τη λήξη της περιόδου. Ξεκίνησα τα τεστ ωορρυξίας την 8η μέρα του κύκλου και τελικά την 18η μέρα βγήκε θετικό...Εκανα 3 τεστ την ημέρα εκείνη μέχρι να επιβεβαιωθώ... :blush: Με το που βγήκε θετικό είχαμε επαφές την ίδια μέρα, την επόμενη και μετά απο 2 μέρες....Εεεεε και έμεινα έγκυος!!!!

Δεν με άγχωσε ΚΑΘΟΛΟΥ η διαδικασία...Αντίθετα!!!

Φυσικά έκανα 3 τεστ εγκυμοσύνης σε 2 μέρες πριν ακόμα αδιαθετήσω βάση ωορρυξίας και βγήκαν ΟΛΑ ΘΕΤΙΚΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!! :woohoo:

Σας συστήνω ανεπιφύλακτα τα τεστάκια της hometest....Είναι έγκυρα και γουρλίδικα... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα ρε κοριτσι, μου εδωσες κουραγιο! δηλ. θα προγραμματιστω και αυξανω τις πιθανοτητες. μονο που δε ρωτησδα πιο πριν και πηρα 50 Ευρω της clear blue. akribo den einai??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαίρη, να σου πω την αλήθεια, έχω κι από τα δύο!

Και τα hometest και τα clearblue, αυτό με το χαμόγελο! :)

Αυτό που παρατήρησα για τα hometest (και ας μας πει και η Βάσω γιατί είμαι περίεργη) είναι ότι ποτέ δεν έδειξε έντονο θετικό για ωορρηξία. Στις οδηγίες έλεγε ότι πρέπει η γραμμή να'ναι έντονη ή κι ακόμα πιο έντονη από την γραμμή ελέγχου, κάτι που δεν έγινε ποτέ!

Αντίθετα, στο άλλο, το clearblue, είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα: ή σου "χαμογελάει" ή τίποτα! Αλλά και 50 ευρώ... πάρα πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρούλα μου έχεις δίκιο....Δεν ήταν έντονη η γραμμή....

Τις προηγούμενες μέρες ΔΕΝ υπήρχε ΚΑΘΟΛΟΥ γραμμή....οπότε μόλις εμφανίστηκε έστω και αχνή για μας άναψε το πράσινο φως...Θεώρησα πως ήταν οι γόνιμες μου και πραγματικά ήταν!!!Γι'αυτό και έκανα 4 τέστ μαζί για να το επιβεβαιώσω....Και όλα ήταν αχνά θετικά!!!!

Το ίδιο συνέβη και με τα τεστ εγκυμοσύνης...Η γραμμούλα δεν ήταν πολύ έντονη αλλά ήταν θετική!!!!Και παλι γι'αυτό το λόγο έκανα πολλά τεστ μαζί...!

Σας εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εισαι τωρα εγκυουλα ή εχεις γεννησει? αν οχι , με το καλο σου ευχομαι ! μαλλον εχεις ξεχασει να αλλαξεις το σχολιο σου στο προφιλ σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο, μπραβο ! με ενα πονο και ενα υγιεστατο μπεμπακι! σας αφηνω τωρα γιατι το παρακανα τοση ωρα!.ο αντρας μου παραπονιεται! που να ηξερε τι συζηταμε! φιλουρες καλο βραδακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!!!

Περιμένουμε σύντομα τα ευχάριστα απο όλες σας!!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ κοριτσάρες μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ vasomits συγχαρητηριααααααααα!!!!! δεν σε ειχα παρει χαμπαρι βρε τρελο!!!! με το καλο κουκλα μουυυυυ!!!!!! ετσι ετσι να μαθαινουμε καθε μερα τετοια υπεροχα νεα!!!! να τρως καλα και να ξεκουραζεσαι τωρα που ειναι αρχη!!!! εγω τωρα μπηκα στην σελιδα της ΗΟΜΕΤΕΣΤ αλλα δεν εχει επιλογη για american express!!! και δεν μπορω να παραγγειλω... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μικρούλα μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Και στα δικά σου σύντομα κουκλάρα μου!!!! ;)

Τι εννοείς οτι δεν έχει της american express;;;

Βρε καλό μου εμένα ήρθαν στο σπίτι με την ACS εάν δεν κάνω λάθος και τα πλήρωσα με την παράδοση...

Γιατί σώνει και καλά με american express;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω είχα πάρει τους 2 πρωτους μήνες προσπαθειας και πραγματικά με άγχωσαν...ειχα κι εγω προβλημα για το αν η γραμμη ειναι έντονη ή όχι...πιστευω ότι εξαρταται από το άτομο και τη ψυχοσύνθεση του...εγω ειμαι γενικά αγχωτικη οποτε δεν με βοήθησαν...ασε που το προγραμματισμενο σεξ με χαλουσε...

ελπίζω σε σένα να πετύχει............!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε χιλιοευχαριστω για την ευχουλα σου!!! ποπο σαν ψεμματα μου φαινεται που τα λεγαμε που ειχαμε την αγωνια καθε μηνα!! και τωρα!!!!!!!!!! σπορακι στη κοιλιτσα!!!!!

δεν εχω visa, εχουμε μονο american express. η οποια ειναι μεν πιστωτικη αλλα δεν ειναι visa ή master. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω το έκανα το τεστ τον μήνα που συνέλαβα γιατι μετά απο μεγάλη ταλαιπωρία μ@λ@κ@ γιατρού το είχαμε ψιλοκόψει το "άθλημα" και όταν ο νέος γιατρός μου έδωσε το οκ δεν ήθελα να πάει μήνας χαμένος!!!

Κοιταξε, αυτο που λένε και τα κορίτσι είναι σωστό πιστεύω...εξαρτάται απο την κάθε κοπέλα. Εγω ας πουμε δεν είχα άγχος αν μπορω να συλλάβω, ήξερα πως μπορούσα, όμως δεν είπα τπτ στον αντρούλη μου περι τεστ για να μην αγχωσω αυτόν!

Παρ'όλα αυτα μετα την 12η μέρα που άρχισα να το κάνω και μέχρι την ημερα που βγηκε η χαμογελαστή φάτσα είχα φρικάρει θυμάμαι...2-3 μέρες τρελλής αγωνίας!

Τελικά θα συμφωνήσω μάλλον με τη μέθοδο "στριμώχνω το ωάριο", άλλαξε του τα φώτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον δε πήρες τα σωστά τεστ.

Υπάρχουν τεστ που αν είναι θετικά βγάζουν μια φατσούλα που γελά.

Διαφορετικά έναν σκέτο κύκλο.

Έτσι δεν υπάρχει κανένα δίλημμα.

Σου εύχομαι γρήγορα εγγυούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...