Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ...ΠΟΥ;;;ΠΩΣ;;;;ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΑ...


Recommended Posts

Φιλεναδες καλημερα..αφου κλαψαμε,χτυπηθηκαμε,τα βαλαμε με τη μαυρη μοιρα μας κ.τ.λ(εγω κ ο αντρουλης,εννοω),ανασυνταχθηκαμε κ προχωραμε...

Ομως επειδη μπαινουμε σε μονοπατια πρωτογνωρα κ νοιωθουμε λιγο χαμενοι,μηπως οι κοπελες που εχουν ηδη μπει στη διαδικασια κ εχουν εμπειρια,μπορουν να βοηθησουν;;

Ψαξαμε στο internet,ρωτησαμε,ειδαμε...αλλα συμπερασμα δεν βγαλαμε...που να παμε;;Σκεφτηκαμε να παμε σε καποιον απο τους κορυφαιους(2-3 ονοματα ειναι που θεωρουνται οι καλυτεροι)αλλα αποκαρδιωθηκαμε γιατι μας ειπαν οτι σε αντιμετωπιζουν ψυχρα,σαν αλλη μια περιπτωση,σαν πορτοφολι κ.τ.λ.

Τα οικονομικα μας δεν ειναι ανθηρα,δεν ξερω καν αν αποτυχουμε στην 1η,αν θα κανουμε κ 2η.Ο γυναικολογος που ειχα μεχρι στιγμης,μου προτεινε καποιον απο αυτους που σας αναφερω ποιο πανω(πολυ γνωστο ονομα).Μου ξεκαθαρισε δε,οτι παιρνει πολλα αλλα εχει τρομερες επιτυχιες.

Και λεμε τωρα...αφου μαλλον θα κανουμε μονο μια προσπαθεια,να τα ριξουμε ολα εκει κ να παμε στον καλυτερο;η να δοκιμασουμε με κατι ποιο μετριο,μηπως κ καταφερουμε κ κανουμε αλλη μια αργοτερα;

Τι μπερδεμα ειναι αυτο;Το ξερω πως με την 1η ειναι παρα πολυ δυσκολο να πετυχεις...

Τελος παντων για να μην σας ζαλιζω..οποια κοπελα θελει κ μπορει,ας μου στειλει π.μ να μου προτεινει γιατρο κ αν γινετε κ ποσα χρηματα διεθεσε για ολο αυτο,θα με βοηθησετε πολυ.

Ευχαριστω,πολλα φιλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζούμπι μου καλημέρα. Τώρα μόλις διάβασα τα νέα σου και λυπήθηκα πολύ. Μια φίλη μου είπε όταν αντιμετώπιζε κάποιο προσωπικό πρόβλημα ότι ο Θεός δεν δίνει σε κανέναν περισσότερα από αυτά που μπορεί να αντέξει. Κι επειδή αγαπιέστε πολύ με τον άντρα σου θα αντέξετε κι αυτή τη δοκιμασία κι είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε, εύχομαι με την 1η προσπάθεια. Όσον αφορά πληροφορίες για εξωσωματική δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα αφού ακόμα δεν το έχω ψάξει αν και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να την αποφύγω κι εγώ τελικά. Φιλιά και θα τα λέμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα ζούμπι μου....

Εγώ θα σου πω την δική μου εμπειρία με το ψάξιμο....

Ξεκίνησα από το internet ψάχνωντας αλλά χωρίς αποτέλεσμα.... μετά από πολύ κόπο ρώτησσα πολλούς γιατρούς που δεν είχαν σχέση με την γυναικολογία και κατέληξα στο συμπέρασμα από όλους που μου είπαν ότι ο καλύτερος είναι ο Πάντος Κων/νος στο "Γένεσις Αθηνών" και έμαθα ότι σε μια εξωσωματική τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζουν οι γενετιστές και αυτός ο άνθρωπος έχει τους πιο κορυφαίους.... Εγώ βέβαια λόγο απόστασης από την Αθήνα θα την κάνω στην Πάτρα στον συνεταίρο του Περδικάρη Αναστάσιο που είναι και ο διευθυντής γυναικολογικής μονάδας στο "Ολύμπιον Πατρών" πριν από 6 μήνες περίπου είχα μια επαφή με τον γιατρό αυτό στην Πάτρα και είδα ότι είναι ένας καταπληκτικός άνθρωπος πάνω από όλα πολύ συζητήσιμος με πάρα πολύ κόσμο και δουλειά.... Την μέρα θα έχει και 100 ζευγάρια για εξέταση.... Εμένα για εξωσωματική με μικρογονιμοποίση μου έχει πει 2.900,00 € και τα χάπια περίπου αν τα αγοράσεις στοιχίζουν περίπου αλλά τόσα.... αλλά εγώ δεν πλήρωσα καθόλου φάρμακα... είχα βάλει ένα θέμα εδώ στο mammy που τα ζητούσα από κοπέλες που δεν τα χρειαζόταν και ευτυχώς υπήρχαν κοπέλες και μου τα δώσανε....

Επίσης θέλω να σου πω ότι αν θες για Αθήνα εγώ τους βάζω με την σειρά:

1. Πάντος Κων/νος & Περδικάρης Αναστάσιος

2. Νοσοκομείο Μητέρα

3. Μαστρομηνάς

Ελπίζω να σε βοήθησα.... μην αγχώνεσται δεν βγάζει σε καλό τα πράγματα είναι πολύ απλά αρκεί να το θέλετε πολύ... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια,καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις.Νικι,τα 2.900 που λες,ειναι μονο η εξωσωμ. κ ξεχωριστα αυτα που θα παρει ο γιατρος;sorry,αν κανω ηλιθιες ερωτησεις αλλα για να καταλαβω..δηλ.2.900 η εξωσωμ.+2.500 τα φαρμακα περιπου + ποσα θελει ο γιατρος;...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysa έγραψε:

Ζούμπι μου καλημέρα. Τώρα μόλις διάβασα τα νέα σου και λυπήθηκα πολύ. Μια φίλη μου είπε όταν αντιμετώπιζε κάποιο προσωπικό πρόβλημα ότι ο Θεός δεν δίνει σε κανέναν περισσότερα από αυτά που μπορεί να αντέξει. Κι επειδή αγαπιέστε πολύ με τον άντρα σου θα αντέξετε κι αυτή τη δοκιμασία κι είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε, εύχομαι με την 1η προσπάθεια. Όσον αφορά πληροφορίες για εξωσωματική δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα αφού ακόμα δεν το έχω ψάξει αν και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να την αποφύγω κι εγώ τελικά. Φιλιά και θα τα λέμε.

χρυσα,εσυ γιατι αν επιτρεπεται,θα κανεις εξωσωμ.;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζούμπι μου...Δυστυχώς όλο και περισσότερα ζευγάρια μπαίνουν σε αυτόν τον κύκλο της εξωσωματικής, το μόνο που μας εύχομαι είναι να βγούμε γρήγορα και με γεμάτες κοιλίτσες!

Το οικονομικό θέμα είναι σοβαρό, αλλά όχι το σημαντικότερο που αντιμετωπίζεις σε αυτή την κατάσταση...Και πραγματικά οι διαφορές από τον "καλύτερο" στον "καλό" είναι ασήμαντες πάνω κάτω 500 ευρώ. Δυστυχώς έχουν ταρίφα! Και βέβαια δεν πληρώνονται με την επιτυχία αλλά με την προσπάθεια, αν συνέβαινε το πρώτο είμαι σίγουρη ότι θα χαμε περισσότερες επιτυχίες!!!

"Καλύτερος" δεν ξέρω αν υπάρχει, γιατί όλα είναι σχετικά για την κάθε μία, θα ναι αυτός που θα της δώσει παιδάκι...

Είναι σημαντικό όμως να αισθάνεσαι ότι είσαι γι αυτόν σημαντική και συμπάσχει μαζί σου και θα κάνει ότι περνά από το χέρι του...πώς θα το καταλάβεις όμως αυτό από πριν;;;

Γι αυτό όλα είναι σχετικά...κάνε μερικά ραντεβού και ακολούθα το ένστικτό σου...αν έχεις και λίγη τύχη όλα θα πάνε καλά με την 1η!!! Στο εύχομαι ολόψυχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα πάρει τίποτα άλλο ο γιατρός δείνεις τα 2.900 ευρώ και ξεμπερδεύεις και περίπου τα φάρμακα έχουν 2.500 Ευρώ αυτό θα σου στοιχήσει η εξωσωματική μην αγχώνεσαι... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι όμως μέσα τα χρήματα για την κρυοσυντήρηση εμβρύων (στην περίπτωση που κάνεις περισσότερα και δεν στα βάλουν όλα με την 1η προσπάθεια) συνήθως 300- 400 ευρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για την κρυοσυντήρηση κάπου εκεί είναι 500 ευρώ αλλά άν έχει πολλά έμβρυα γονιμοποιημένα και πολύς καλής ποιότητος... αλλά μην ξεχνάς ότι η μικρογονιμοποίηση στοιχίζει 2.900 η απλά εξωσωματική είναι πιο χαμηλά σε κόστος... βεβαια αυτό δεν το επιλέγεις εσυ αλλά ο γιατρος σου που θα δει την ποιότητα σπέρματος του άντρα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδες,να ειστε καλα!κατατοπιστηκοτατες ολες!πηρα τηλ. κ εκλεισα για τις 20 του μηνα,στο εμβρυογεννεσις(Μαστρομηνας).Καποτε πριν χρονια καταφερε κ εμεινε εγκυος εκει μια φιλη μου,μετα απο 10 χρονια προσπαθειων!!!Δεν ξερω γιατι αλλα...κατι με εσπρωξε προς τα εκει...τι να πω..;;;ευχομαι το ενστικτο μου να με οδηγει σωστα.

Εντωμεταξυ τωρα την Παρασκευη θα παω στον Κοφινακο(ειναι πλεον στο γαια) κ για αυτον εχω ακουσει καλα πραγματα κ ειναι πιο κοντα στα οικονομικα μας.

Σε αυτους τους δυο θα παω κ μετα θα αποφασισω με ποιον θα ξεκινησω.Δεν θελω να παρω σβαρνα τους γιατρους γιατι θα μπερδευτω χειροτερα.Νομιζω δυο γνωμες ειναι αρκετες.

Μικρογονοιμοποιηση θα κανουμε κ εμεις γιατι με 0% προσθια δεν συζηταμε για κλασικη εξωσωμ.

Θα σας πω εντυπωσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζούμπι μου :)

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και γρήγορα να βρεις τον γιατρό σου που θα σε κάνει ευτυχισμένη με μωράκια στην κοιλίτσα σου.... :)

Όταν αποφασίσεις να ξεκινήσεις και σου πει ο γιατρός σου τι φάρμακα χρειάζεσαι τότε βάλε ένα foroum ότι ζητάς φάρμακα... είμαι σίγουρη ότι δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις... Εγώ έχω κα΄τι φάρμακα αν σου κάνουν έως τότε θα σου τα στείλω.... προχθές έστειλα σε μια κοπέλα 20 κουτιά ενέσεις.... Όλα να σου πάνε τέλεια :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά από μια επέμβαση για ινομυώματα, μια παλίνδρομη, μια αποβολή, 2 σπερματεγχύσεις, και προσπάθειες τόσων χρόνων δεν ξέρω τί άλλο μου μένει να κάνω ζούμπι μου. Ανεξήγητη υπογονιμότητα, ατυχία δεν ξέρω τί να πω... Κάναμε ορμονικές εξετάσεις, σπερμοδιάγραμμα, σαλπιγγογραφία, υστεροσκόπιση (όπου βρήκαμε λίγες συμφύσεις και τις αφαιρέσαμε). Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες εξετάσεις που πρέπει να κάνω. Επίσης κρατώ από μόνη μου θερμοδιάγραμμα και κάνω και test ωορρηξίας περισσότερο για να είμαι σίγουρη ότι όλα λειτουργούν εντάξει. Δεν θέλω να κάνω άλλη σπερματέγχυση αφού τα ποσοστά επιτυχίας είναι τόσο χαμηλά. Οπότε αρχίζω σιγά-σιγά να επεξεργάζομαι την ιδέα της εξωσωματικής. Εκτός από το κόστος εκείνο που με απασχολεί περισσότερο είναι όλα εκείνα τα φάρμακα και το τί επιπτώσεις έχουν στην υγεία μας όσο και στην υγεία του εμβρύου. Ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι επιβλαβή. Το έχει ψάξει καμιά από εσάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κόστος πράγματι δε διαφέρει ιδιαίτερα, άσχετα με το πόσο διάσημος είναι ο γιατρός. γύρω στις 3000 είναι χωρίς τα φάρμακα. Ομως, τα φάρμακα τα καλύπτει σε μεγάλο ποσοστό το ταμείο σου - εμένα μου κάλυψε 75% - ίσως άλλα ταμεία να καλύπτουν και παραπάνω. Επίσης εμένα το ταμείο μου μου έδωσε και το συγκλονιστικό ποσό των 350 Ευρώ για την εξωσωματική και μου ξεκαθάρισε ότι αυτό το ποσό το δίνει το πολύ 2 φορές το χρόνο (δηλ. 2 εξωσ. το χ΄ρονο). Ευτυχώς πέτυχα με την πρώτη και όχι μόνο εγώ, οπότε μη το θεωρείς απίθανο!

Για το γιατρό που έκλεισες έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια και έχ και φίλη που πέτυχε 2 φορές (2 παιδάκια) σε αυτόν μετά από πολλές αποτυχίες σε άλλους ΄και μάλιστα γνωστούς. Εγώ πάλι πήγα σε έναν που δεν είναι διάσημος, αλλά μου τον σύστησε ο κανονικός μου γυναικολόγος - εννοείται ότι έχω τα κα΄λύτερα να πω, όχι μόνο γιατί πέτυχα αλλά γιατί με στήριξε πολύ και ψυχολογικά κατά τη διάρκεια, όχι κάνοντας κάτι ιδιαίτερο, αλλά έχοντας μια γλυκειά, μετρημένη, σταθερή συμπεριφορά. Νομίζω ότι το χειρότερο που χρειαζόμαστε σε τέτοια φάση, είναι είτε κάτι γλοιώδεις τύπους που τάζουν λαγούς με πετραχείλια, είτε κάτι σκληρούς κυνικούς τύπους που σε αποθαρρύνουν...

Πάντως μην στενοχωριέσαι, η διαδικασία είναι πολύ πιο απλή απ' ό,τι νομίζεις και όταν μείνεις έγκυος, δε θα σε νοιάζει καθόλου πια το πώς έμεινες - στο λέω εγώ που είμαι τώρα στον 7ο!

ΚΑλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα μου,

Με το θέμα των φαρμάκων από όσο έχω ρωτήσει και ψάξει δεν έχουν επιπτώσεις στα έμβρυα...

Αλλά στην γυναίκα έχουν...

Η Θεία μου έκανε στο Μητέρα πριν ακριβώς από 3 χρόνια εξωσωματική πέτυχε με την πρώτη και έχει τώρα ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι... και οι γιατροί εκεί της είπαν να πηγαίνει μια φορά το χρόνο να κάνει οπωσδήποτε τεστ Παπανικολάου και μαστογραφία και κάποιες άλλες εξετάσεις που δεν τις θυμάμαι... Να ξέρεις ότι μια γυναίκα που έχει κάνει εξωσωματική έχει τις διπλάσιες πιθανότητες να πάθει καρκίνο μήτρας οωθηκών ή μαστού από μια γυναίκα με φυσιολογική σύλληψη.... Αλλά αυτά δεν πρέπει να μας φοβίζουν γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα συμβεί... μπορεί να συμβεί και σε γυναίκα που δεν έχει καμια σχέση με την εξωσωματική αλλά η πρόληψη είναι ότι καλύτερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το θέμα των κινδύνων της εξωσωματικής: - οπωσδήποτε εξαρτάται από το πόσες κάνει κανείς, αφού αυξάνονται οι ποσότητες των φαρμάκων - και πάλι, βέβαια υπάρχουν και προσπάθειες χωρίς πολλά φάρμακα, όπως όταν υπάρχουν κρυοσυντηρημένα από προηγούμενη ή όταν γίνεται σε φυσικό κύκλο. Ούτως ή άλλως τεστ παπ πρέπει να κάνουμε κάθε χρόνο από τα 18 μας κανονικά ή από όταν αρχίσαμε σεξ. επαφές αν ήταν νωρίτερα, οπότε ουσιαστικά η διαφορά είναι ότι ίσως χρειάζεται συχνότερα ή νωρίτερα η μαστογραφία.

Οπωσδήποτε η πρόληψη είναι το καλύτερο!

Χρύσα έχεις κάνει και λαπαροσκόπηση και θρομβοφιλία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ niki και ΛΙΖΑ για τις απαντήσεις σας.

ΛΙΖΑ, δεν έχω κάνει ούτε test θρομβοφιλίας ούτε λαπαροσκόπιση.

Για τη θρομβοφιλία ο γιατρός μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω αφού είναι πολύ εξειδικευμένη εξέταση και πολλές φορές τα αποτελέσματα στα εργαστήρια βγάινουν λανθασμένα. Συστήνει εφόσον είχα μια αποβολή να ακολουθήσω αγωγή (ενέσεις ηπαρίνης νομίζω)έτσι κι αλλιώς σε επόμενη εγκυμοσύνη. Λαπαροσκόπιση δεν έχω κάνει. Νομίζω ότι γίνεται για να διαπιστώσει αν έχεις ενδομητρίωση? Μου είπε ότι εφόσον δεν έχω καθόλου πόνους στην περίοδο ότι αποκλείει την περίπτωση ενδομητρίωσης. Ξέρεις εάν η λαπαροσκόπιση γίνεται και για άλλους λόγους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

niki.g έγραψε:

Ζούμπι μου :)

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και γρήγορα να βρεις τον γιατρό σου που θα σε κάνει ευτυχισμένη με μωράκια στην κοιλίτσα σου.... :)

Όταν αποφασίσεις να ξεκινήσεις και σου πει ο γιατρός σου τι φάρμακα χρειάζεσαι τότε βάλε ένα foroum ότι ζητάς φάρμακα... είμαι σίγουρη ότι δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις... Εγώ έχω κα΄τι φάρμακα αν σου κάνουν έως τότε θα σου τα στείλω.... προχθές έστειλα σε μια κοπέλα 20 κουτιά ενέσεις.... Όλα να σου πάνε τέλεια :):kiss:

Νίκη είσαι θησαυρός να σε πάντα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

niki.g έγραψε:

Ζούμπι μου :)

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και γρήγορα να βρεις τον γιατρό σου που θα σε κάνει ευτυχισμένη με μωράκια στην κοιλίτσα σου.... :)

Όταν αποφασίσεις να ξεκινήσεις και σου πει ο γιατρός σου τι φάρμακα χρειάζεσαι τότε βάλε ένα foroum ότι ζητάς φάρμακα... είμαι σίγουρη ότι δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις... Εγώ έχω κα΄τι φάρμακα αν σου κάνουν έως τότε θα σου τα στείλω.... προχθές έστειλα σε μια κοπέλα 20 κουτιά ενέσεις.... Όλα να σου πάνε τέλεια :):kiss:

Νικι μου τι να πω;;;;κλαιω αυτη τη στιγμη γιατι βλεπω ανθρωπους που δεν γνωριζουν καν τη φατσα μου κ νοιαζονται για μενα λες κ ειναι αδελφες μου.Σε ευχαριστω πραγματικα μεσα απ'την καρδια μου κ μονο που το προτεινες ειναι σαν να το εχεις κανει...Να εισαι παντα καλα κοπελα μου κ ο Θεος να σου δωσει οτι κ αν λαχταρας.

Ολες σας ευχαριστω κοριτσια...ειστε υπεροχες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...