Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλλαγή γάλατος...


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!!!!

Ήρθε η ώρα να αλλάξω το γάλα του μπέμπη και ανησυχώ...

Του έδινα το Frizolac και τώρα θα του δώσω το Humana AR!

Τον θηλάζω παράλληλα φυσικά!!!!

Ο γιατρός μας είπε ότι δεν παίρνει το σωστό βάρος αν και στην καμπύλη είναι όλα καλά...

Η αλήθεια είναι ότι βγάζει πολλές γουλιές και κάνει κακά του κάθε 3 περίπου μέρες, αλλά δεν δυσκολεύεται είναι μαλακά και σωστά κακά!

Τέλοσπάντων...

Εσείς τι λέτε για την αλλαγή?

Πως γίνεται βρε κορίτσια η αλλαγή από το ένα γάλα στο άλλο??

Σήμερα τελειώνει το κουτί και αύριο θα του δώσω το καινούριο???Έτσι είπε ο Φαρμακοποιός.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι δε ρωτας την παιδιατρο σου;;θελω να σου πω καποιοι λενε να δινεις λιγο γαλα απο το παλιο και σταδιακα να αυξανεις τη δοσολογια του καινουργιου..ενω αλλοι λενε αλλαξε το κατευθειαν..

γιατι δε συνεχιζεισ να θηλαζεισ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θηλάζω και του δίνω και συμπλήρωμα απο ημερών γιατί δεν χόρταινε και έκλαιγε...Θα συνεχίσω και τον θηλασμό παράλληλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ερωτηση:

ποσο βαρος πηρε τον τελευταιο μηνα;

εγω που εχω κολλημα με το βαρος και θξελω να περνουν πολυ

το ειχα συζητησει με τον γιαατρο

ειχα αλλαξει μμια φορα γαλα αν και αυτος δεν ηθελε

και ειχε δικιο γιατι τελικα τους ξαναεδωσα αυτο που επειναν πρωτα

μου ειχε πει οτι το πρωτο πραγμα που κανουμε οταν δεν παρουν βαρος ειναι να κανουμε καποιες εξετασουλες

πχ γενικη ουρων και μετα βλεπουμε για γαλα

και ο φαρμακοποιος μας το ιδιο μας ειχε πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marker τις τελευταίες 15μερες πήρε 300γρ.

Κι εσύ έτσι τους άλλαξες γάλα κατευθείαν? 'Η το έκανες σταδιακά...λίγο απο το ένα και λίγο από το άλλο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα, έστω κι αργάμιση....

κι εγώ σήμερα άλλαξα το γάλα του μπέμπη μου, λόγω του ότι

δεν έκανε κακάκια.

τον είχα ξεκινήσει με το HUMANA, όπου η παιδίατρος μου είπε

ότι είναι απ τα καλύτερα γάλατα, αλλά τις τελευταίες βδομάδες

δεν ενεργούταν κανονικά.

μου είπε (η παιδίατρος)αντί να φτιάχνω το γάλα του με απλό νερό, να του βάζω χαμομήλι και μέσα εκεί να διαλύω τη σκόνη.

το έκανα, και πηγαίναμε για λίγες μέρες, τέλεια, κάθε γεύμα και κακά.

τελευταία στούμπωσε όμως... έκανε κακά κάθε 2 μέρες σχεδόν.

μας είπε ν αλλάξουμε το γάλα. μας σύστησε το NOVALAC IT 1,

το γνωρίζει καμιά σας κορίτσια?

γεγονός, πως το ρούφιξε με τη μία, ενώ φοβόμουν πως δε θα το έτρωγε, ρεύεται αμέσως και είναι πιο ήρεμος έχω την εντύπωση πως το humana, του έπεφτε βαρύ στο στομαχάκι του.

επίσης, με το HUMANA έβγαζε συνέχεια γουλίτσες, δε ρευόταν σωστά, και δε το έτρωγε με ευχαρίστηση... έκανε σχεδόν μισή ώρα για να φάει.

τώρα για τον τρόπο αλλαγής, η γιατρός μου χε πει, θα τελειώσω το κουτί με το γάλα που του έδινα μέχρι στιγμής και μετά θ ανοίξω το καινούριο.

τώρα για τη ποσότητα.... εγώ τον ξεκίνησα απ τα 30 γραμμάρια (ξανά) και σιγά σιγά, μέρα με τη μέρα θα του το ανεβάζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουλίτσα έγραψε:

Καλησπέρα!!!!!!

Ήρθε η ώρα να αλλάξω το γάλα του μπέμπη και ανησυχώ...

Του έδινα το Frizolac και τώρα θα του δώσω το Humana AR!

Τον θηλάζω παράλληλα φυσικά!!!!

Ο γιατρός μας είπε ότι δεν παίρνει το σωστό βάρος αν και στην καμπύλη είναι όλα καλά...

Η αλήθεια είναι ότι βγάζει πολλές γουλιές και κάνει κακά του κάθε 3 περίπου μέρες, αλλά δεν δυσκολεύεται είναι μαλακά και σωστά κακά!

Τέλοσπάντων...

Εσείς τι λέτε για την αλλαγή?

Πως γίνεται βρε κορίτσια η αλλαγή από το ένα γάλα στο άλλο??

Σήμερα τελειώνει το κουτί και αύριο θα του δώσω το καινούριο???Έτσι είπε ο Φαρμακοποιός.......

Μαλλον αργα ειδα το μηνυμα... Φανταζομαι πως τωρα θα εχεις κανει ηδη την αλλαγη!

Εκανα κι εγω ακριβως την ιδια αλλαγη απο Frisolac σε Humana AR για τον ιδιο περοπου λογο... πριν 3 μηνες.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο αυτο το γαλα και οσον αφορα στη γευση, στην ανοχη του απο τον οργανισμο του παιδιου και τα θρεπτικα συστατικα του!

Δεν το αλλαξα κατ' ευθειαν οπως ειπε ο φαρμακοποιος σου, καθε μερα αφαιρουσα 1 μεζουρα απο το παλιο και προσθετα μια απο το καινουριο μεχρι που σε 6-7 μερες αντικατασταθηκε ολοκληρη η ποσοτητα. Αυτες τις οδηγιες μου ειχε δωσει ο παιδιατρος.

Τωρα θα ξανα-αλλαξω γαλα λογω ηλικιας, παλι με τον ιδιο τροπο!

Καλο θα ηταν να μην το φτιαχνεις το συγκεκριμενο ακριβως οπως γραφει στο κουτι γιατι γινεται υπερβολικα πηκτο και πιθανως να προξενησει στο μωρο, δυσκοιλιοτητα. Η αραιωση που μου ειχε συστησει ο γιατρος ηταν 35 ml νερο/ 1 μεζουρα σκονη. Αυτο συνχιζω μεχρι και σημερα και δεν υπηρξε ποτε κανενα προβλημα. Θα δεις οτι ακομα και με την αραιωση που σου γραφω θα γινεται πολυ πιο πηκτο απο το Frisolac... Ισως χρειαστει να παρεις και μεγαλυτερες θηλες για το μπιμπερο.

Φυσικα εννοειται οτι το θεμα με τις αναγωγες για εμας εληξε οριστικα, πριν καν αντικασταθει ολοκληρη η ποσοτητα της σκονης...

Περαστικουλια στο μωρο σου και ευχομαι να σταματησει να ταλαιπωρειται! :)

Αν χρειαστεις οποιαδηποτε πληροφορια για το Humana AR... μη διστασεις να μου στειλεις π.μ.

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μεις απο frisolac μπήκαμε στο frisomel.Ο φαρμακοποιός σου είπε για το γάλα;;Νομίζω οτι ο κατάλληλος ειναι ο παιδίατρος!

Αμα όμως δεν παίρνει αρκετό βάρος μπορει να σου έδωσε αυτο για να βάλει.

φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικα ισχυει και αυτο... Γιατι ο δικος μου επαιρνε κι απο πριν αρκετο - πολυ βαρος αλλα με το Humana AR ξεφυγε η κατσταση... σχεδον πονω απο 1 κιλο καθε μηνα επαιρνε... Και γι αυτο θα το αλλαξω τωρα με καποιο 2... ενω θα μπορουσε να συνεχισει με το ιδιο γαλα μεχρι 1ος ετους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

A! Τωρα ειδα ακριβως την ηλικια του μωρου σου... εκει περιπου αρχισε και για εμας το προβλημα... Μηπως τρωει πολυ λαιμαργα? Γιατι ο δικος μου απο παρατεταμενες δυσπεψιες αρχισε τους εμμετους...

Αν βγαζει αρκετο γαλα για περισοτερο απο μηνα, ισως αυτος να ειναι ο λογος που δεν πηρε αρκετο βαρος αυτη τη φορα...

Και το Frisolac μια χαρα γαλα ειναι, αλλα ουτε και ο δικος μου χορταινε με αυτο μετα τον 4ο μηνα... και ολο αυξανοταν η ποσοτητα... οχι περισσοτερο απο τη max κανονικη!

Συνεχισε να θηλαζεις οσο μπορεις και εχεις γαλα γιατι εκτος απο ολα τα αλλα βοηθαει πολυ και στην πεψη, ιδαιτερα οταν πινει και ξενο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκι,είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όταν θήλαζα τη μικρή μου,τρομερές αναγωγές-σε βαθμό ρουκετοειδή εμετού,δυσκοιλιότητα αλλα το βάρος εξελισσόταν όπως έπρεπε,κ ακόμη καλύτερα..Παρόλα αυτά,ξεκινήσαμε να της δίνομε "ξένο",κ εξαρχής το humana AR γιατι ήταν το μόνο που...ρούφηξε κ το στομαχάκι της έστρωσε κατευθείαν!Είναι αρκετά πηχτό σαν γάλα γι αυτό κ πρέπει να το διαλύεις σε νερό χλιαρό-στη σωστή θερμοκρασία για να το πιεί αμέσως το μωρό σου γιατι διαφορετικά,σε πολύ ζεστό νερό δε διαλύεται σωστά,μένουν κομματάκια!

Επίσης είμαι κ εγώ στη φάση αλλαγής,λόγω ηλικίας ξεκινάμε το humana 2 κ στο AR προσθέτω σιγά σιγά το καινούριο γιατι προσπάθησα να το αλλάξω αμέσως αλλα εννοείται πως δε το πινε όλο,ενώ έτσι συνηθίζει την καινούρια γεύση κ σε 1-2 μέρες θα έχουμε ολοκληρώσει πλήρως την αλλαγή επιτυχώς!!!

Όπως κ να χει να εμπιστεύεσαι ΜΟΝΟ τον γιατρό σου...

Φιλάκια πολλά κοριτσάκι,να σου ζήσει το τζιτζικάκι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!Μετά από πολύ καιρό μπήκα κι εγω να δω τις απαντησεις σας....

Εχω πρόβλημα τώρα με τον μικρό με συγκαμα στα γεννητικά του όργανα...Δεν ξέρω τι να κάνω...

Όσο για το γάλα καναμε την αλλαγή κατευθείαν και το δεχτηκε μια χαρά...

Εχουν μειωθεί οι αναγωγες,βγάζει απο το θηλασμο πιο πολύ,με το Humana AR όλα καλά...Αυτό για τα κακά του δεν το ήξερα,θα του το φτιαχνω πιο αραιό γιατί του είναι λίγο σκληρά...

Εσείς μετά τον 5ο μήνα δεν αρχίσατε την κρέμα??και με το γάλα τι γίνεται??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...