Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μεθοδος θερμομετρο............


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια :) Ταλαιπωρουμε τους τελευταιους μηνες απο μια τραχηλιτιδα που μου εχει σπασει τα νευρα :angry: Πηγα στο γιατρο μου την τελευταια φορα και μου ειπε οτι ειναι λιγακι κοκκινος ο τραχηλος αλλα ας το αφησουμε γιατι ημουν στη 12η μερα του κυκλου μου. Μου ειπε καθε πρωι οταν ξυπναω πριν σηκωθω απ' το κρεβατι να βαζω θερμομετρο στον κολπο η στο στομα οχι στη μασχαλη και μου εδωσε ενα διαγραμμα οπου θα γραφω καθε μερα τη θερμοκρασια μου. Και ερχομαι εγω να ρωτησω τωρα, εχει κανει καμια σας τη μεθοδο θερμομετρο η τσαμπα ασχολουμαι? Σημερα πχ το θερμομετρο εδειξε 37.2 αρα σημερα θα πρεπει να ειναι γονιμη μερα(15η μερα του κυκλου)...... Μου αρεσει που σε καποιο αλλο ποστ συμβουλευα μια κοπελα να μην αγχωνεται :blush: Εσεις τι πιστευετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!Ειμαι στην ιδια φαση,εχω ξεκινησει κ εγω αυτη τη μεθοδο,περισσοτερο γιατι θελω να δω πως λειτουργει το σωμα μου.Λοιπον αν εχεις σημερα 37,2 σημαινει οτι πιθανον εχτες εκανες ωορηξια.Αρα εισαι μεσα στις γονιμες.Αν παρακολουθησεις τον κυκλο σου θα δεις πως αφου τελειωσει η περιδος σου η θερμ.σου θα ειναι γυρω στους 36,2-36,5.Μετα απο 12 περιπου μερες (αν εχεις 28 μερες κυκλο),η θερμ. θα πεσει 0,4-0,5 δεκατα,αυτο σημαινει οτι συμβαινει η ωορηξια,αμεσως μετα ανεβαινει γυρω στους 37 κ συνεχιζει εκει μεχρι να αδιαθετησεις παλι.Ελπιζω να βοηθησα,οτι θελεις ρωτα με!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι βρε ζουμπι μου να τα καταφερουμε, τουλαχιστον μπορουμε να υπολογισουμε τις γονιμες μερες ετσι!Σημερα ειχα 36.8, για να δουμε..... :):P Ευχαριστω που μου απαντησες, φιλακια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά. Στο πιο κάτω link γράφει χρήσιμες πληροφορίες για τη μέθοδο του θερμομέτρου.

http://www.gyn.gr/artman/publish/article_65.asp

Απ' ότι γνωρίζω μια θερμοκρασία από μόνη της δεν μπορεί να αποτελέσει ένδειξη για το κατά πόσον έχει γίνει ή όχι ωορρηξία. Δηλ. για να μπορέσεις να καταλήξεις σε συμπεράσματα χρειάζεται να έχεις ολοκληρωμένο θερμοδιάγραμμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμπι έγραψε:

Εχεις κι'αλλο παιδακι;η κουκλα στη φωτο δικια σου ειναι;
Ναι το πουλακι μου :) Σου ευχομαι κι εσενα συντομα να αποκτησεις μια τετοια κουκλιτσα ;):kiss:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bibibo έγραψε:

ζουμπι έγραψε:

Ναι το πουλακι μου :) Σου ευχομαι κι εσενα συντομα να αποκτησεις μια τετοια κουκλιτσα ;):kiss:[/quote:sr78a7do]

Η δικια μου ειναι 6 χρονων!!!Παμε για τη δευτερη η τον δευτερο τωρα!Απλα δεν θυμομουν αν εχεις κι'αλλο.Πολλα φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry και παλι που σας εχω πρηξει, αλλα αν με 37.2 απο το πρωι εχω επαφη με τον αντρα μου το βραδυ, υπαρχει πιθανοτητα συλληψης. Και παλι συγνωμη για τις χαζες αποριες μου.............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bibibo μου γλυκεια...εχεις λιγο ψιλοσαλταρει κ εσυ η μου φαινετε;;;; :woohoo: :woohoo:

Ελα να κανουμε παρεα!!!

Ρε'συ απο τη στιγμη ππου εχεις ωορηξια,ειπαμε ποτε ειναι οι γονιμες 2 μερες πριν κ δυο μετα.Η θερμοκρασια ανεβαινει μολις απελευθερωθει το ωαριο.Μενει ανεβασμενη μεχρι να ερθει περιοδος.Εσυ ολο αυτο το διαστημα κανε οτι ειναι να κανεις... ;) you know!!!!! κ μακαρι να εισαι τυχερη!!!

Περα απο θερμοκρασιες κ ολα αυτα,ο μεγαλυτερος παραγοντας ειναι η τυχη!!!!Οσο μπορεις πιο χαλαρα..δυσκολο,το ξερω...εγω κανω χειροτερα απο σενα...αντε δωσ'του να καταλαβει!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:woohoo: :P Aν εχω σαλταρει λεει? Ουου δεν ειμαι εδω ειμαι αλλου τωρα. Και σκεψου να τα καταφερω με τη μεθοδο θερμομετρο!!! Δεν ειναι να χτυπας το κεφαλι σου στο τοιχο μετα? Να τα καταφερω τοσο ευκολα με το θερμομετρο, ενω παιδευομουν τοσο καιρο? Υπομονη ζουμπι και αν ειμαι τυχερη θα κανω αδερφακι στην κορη μου!!! Φιλακια πολλα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...