Μετάβαση σε περιεχόμενο

Vrefika proionta WELEDA-LAVERA


Recommended Posts

geia sas manoules..

Mata apo poli psaksimo sto internet se ksena kai ellinika sites kai forum kateliksa oti ta pio "athwa" kallintika gia ta mwrakia maseinai ta WELEDA kai ta LAVERA.

Thelw thn proswpiki sas apopsi apo kopeles fusika pou ta exoun dokimasei,

aeyxaristw ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ φιλεναδα μου θα σε στεναχωρησω αλλα μετα απο παρα πολυ ψαξιμο τα σουταρα ολα...και τα χρησιμοποιουσα με κλειστα ματια...

αν θεσ αγνα αγνα τελειωσ μπεσ εδω www.bacchia.gr εδω θα βρεισ για ολη την οικογενεια..ενταξυ δε μοιριζουν οπωσ αυτα που κυκλοφορουν αλλα εμενα λιγο με νοιαζει αυτο....πλενω και καθαριζω αφοβα το μωρο μου.....

αι για να πειστεισ κανε ενα ψαξιμο για τισ εταιριεσ εδω osmeticsdatabasic αι θα βρεισ τι χημικα βαζει η καθε μια απο αυτεσ

παντωσ ειναι καλυτερα απο καποια αλλα....

α κοριτσια και για την πανα και το συγκαμα ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ

ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΛΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΣ ΡΩΤΑ ΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

antroula έγραψε:

αχ φιλεναδα μου θα σε στεναχωρησω αλλα μετα απο παρα πολυ ψαξιμο τα σουταρα ολα...και τα χρησιμοποιουσα με κλειστα ματια...

αν θεσ αγνα αγνα τελειωσ μπεσ εδω www.bacchia.gr εδω θα βρεισ για ολη την οικογενεια..ενταξυ δε μοιριζουν οπωσ αυτα που κυκλοφορουν αλλα εμενα λιγο με νοιαζει αυτο....πλενω και καθαριζω αφοβα το μωρο μου.....

αι για να πειστεισ κανε ενα ψαξιμο για τισ εταιριεσ εδω osmeticsdatabasic αι θα βρεισ τι χημικα βαζει η καθε μια απο αυτεσ

παντωσ ειναι καλυτερα απο καποια αλλα....

α κοριτσια και για την πανα και το συγκαμα ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ

ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΛΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΣ ΡΩΤΑ ΜΕ

Αντρουλα(Κατερινα?!) μπραβο σου βρε κοπελα μου!!!

Εχεις ψαξει τοσο πολλα!!Να'σαι καλα που τα μοιραζεσαι μαζι μας!

Στο σαιτ που λες..γνωριζεις εξοδα αποστολης-μερες για παραλαβη?με μια γρηγορη ματια δεν το βρηκα! :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ από τότε που γεννήθηκε , μέχρι και τώρα που έγινε 20

μηνών χρησιμοποιώ της welwda και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη...

Τι να πω , προφανώς η Αντρούλα έχει ψάξει πολύ πολύ καλα και

μπράβο της που μας ενημερώνει,θα μπω να δω τι γίνεται...

Οσο αφορά το σπαθόλαδο θα συμφωνήσω και με το παραπάνω....!!!!!

Εμένα δεν έχει συγκαεί - πέρα από μία φορά λόγω δοντιών-

Είναι εξαιρετικό και αθώο,το βρίσκετε και σε φαρμακεία με ομοιοπαθητικά φάρμακα.Είναι απλά εξαιρετικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evi mou ki egw to exw psaksei an oxi poli, arketa kai de mporw na allaksw marka twra einai therma psixologias.. ths weleda ta xrhsimopoiw se mena kremes proswpou klp kai eimai ikanopoihmenh apoluta alla ayto pou me noiazei perissotero einai ta vrefika kalluntika na einai oso pio athwa ginetai..

Apo oso kserw exei kai h weleda mia kremoula gia to sigkama kai polles mamades einai super ikanopoihmenes, to exeis xrhsimopoihsei kai protimhses to spatholado??

antroula mou xairomai idiaiterws pou iparxoun mamades pou to psaxnoun toso poli (metaksi mas den einai kai polles) se euxaristoume oles gia tis plirofories..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ALLA ERXONYTAI THN EPOMENH MERA THS PARAGGELIAS..ALLA KOLLHSA TVRA KAI DE UYMAMAI TA EJODA APOSTOLHS...ALLA EGV PAIRNV KAI GIA MENA KAI NOMIZV PANV APO 60 EYRV DEN EXEI...EINAI STO PHLIO...H KOPELA LEGETAI ELENH ZHTHSTE NA SAS PEI OTI UELETAI EINAI POLY KALH...MPOREITE NA FTIAXNETAI KAI DIKES SAS KOLVNITSES GIA TA NINAKIA..EMENA MOYXE PEI ALA JEXASA XAXAXAXXAXAAXXA

APLA KORITSIA OTAN KANETE MPANAKI TO MVRO MH TOY BAZETE STA MATAKIA TO SAPOYNI...EPEIDH DEN EXEI PROS8ETA XHMIKA KAI EINAI TELEIVS AGNO TSOYZEI....EINAI POLY KALA PANTVS EGV JYRISA TA POLDIA MOY ME AYTO TO SAPOYNI....PHRA KAI GIA MENA KAI META DE XREIASTEIKE ENYDATIKH HTAN BAMBAKI....APLA DE MOSXOBOLANE OPVS TA AALA...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΥΣΦΗΜΗΣΗ ΕΤΣΙ?ΑΠΛΑ Η ΒΕΛΕΝΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΛ ΣΤΟΝ ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟ...ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΥ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΛΡΕΜΕΣ ΔΕ ΤΑΖΟΥΝ ΤΠΤ ΑΟΠΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΣΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΧΗΜΙΚΑ....ΤΟ ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΑΛΣΑΜΟΧΟΡΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΟ ΤΕΚΕΙΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ....ΑΝ ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΥΓΚΑΜΑΤΑ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ....

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΑ ΙΣΔΙΑ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ ΒΑΜΒΑΚΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelina78 έγραψε:

evi mou ki egw to exw psaksei an oxi poli, arketa kai de mporw na allaksw marka twra einai therma psixologias.. ths weleda ta xrhsimopoiw se mena kremes proswpou klp kai eimai ikanopoihmenh apoluta alla ayto pou me noiazei perissotero einai ta vrefika kalluntika na einai oso pio athwa ginetai..

Apo oso kserw exei kai h weleda mia kremoula gia to sigkama kai polles mamades einai super ikanopoihmenes, to exeis xrhsimopoihsei kai protimhses to spatholado??antroula mou xairomai idiaiterws pou iparxoun mamades pou to psaxnoun toso poli (metaksi mas den einai kai polles) se euxaristoume oles gia tis plirofories..

Λοιπόν, το σπαθόλαδο δεν είναι για να περάσει το σύγκαμα.....

Είναι για αλλαγή πάνας....το ηρεμεί μεν αλλα όχι απόλυτα...

Την κρέμα για την αλλαγή πάνας της weleda,τη θεωρώ τοπ .

Δεν είναι ουτε αυτή για το σύγκαμα και επειδή κάποιος το ανέφερε,όχι δεν εχει ψευαδάργυροκαι γι αυτό το σύγκαμα δεν περνάει αμέσως....

Χρησιμοποιώ ή αυτή την κρέμα ή το σπαθόλαδο εναλλάξ ,αλλα κατα την αλλαγή της πάνας...Αν ερεθιστούμε,δεν βάζω καμία αλλη κρέμα,δεν τις θέλω επειδή έχουν ψευδάργυρο...κάνω υπομονή ( μάλλον ο μικρός !) και τον ενυδατώνω πολύ συχνά ....Ενταξει έτσι ο ερεθισμός καθυστερεί να περάσει αλλα τουλάχιστον δεν του βάζω χημικά.....

Τι να πω ρε κορίτσια ,δεν εμπιστευομαι κανέναν και συν τις άλλοις όλα είναι πανάκριβα...

Αντρούλα τι προέλευση έχουν αυτά που λες?Δεν τα έχω ξανακόυσει και τα ψιλοφοβάμαι αν και γενικά είμαι ανοιχτή σε οτιδήποτε νέο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΟΝΑΙ ΑΠΟ ΑΦΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΠΙΣΤΙΠΟΙΗΜΕΝΗ ΣΤΑΣΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ

Εγγυόμαστε την αγνότητα κι αυθεντικότητα των προϊόντων μας, την απόλυτη ασφάλεια στις συναλλαγές σας, καθώς και την άμεση εξυπηρέτησή σας. Η Bacchia - eco ethnical store φέρει την πιστοποίηση των πιο έγκριτων διεθνών οργανισμών όπως το Green People. Ethical Junction, One Green Earth, Good Net Guide κ.α. για την άριστη ποιότητα των προϊόντων και των υπηρεσιών που παρέχει, κάτι που μας καθιστά ένα από τα πιο αξιόπιστα ηλεκτρονικά καταστήματα παγκοσμίως!!!

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΕΧΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΨΑΞΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ

Zinc oxide ΟΞΕΙΔΙΟ ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ χρησιμοποιώ τα προϊόντα της weleda εδώ και 5 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη.

Δεν το έχω ψάξει βέβαια τόσο πολύ το θέμα.

Για την κρέμα αλλαγής πάνας θα την διαβάσω μόλις πάω σπίτι και θα σας πώ αν περιέχει ψευδάργυρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ingredients

score data gap concerns

ZINC OXIDE (NON-NANO)

(Active Ingredient) 1 81% Persistence and bioaccumulation, Occupational hazards

LANOLIN 4 71% Allergies/immunotoxicity

CANANGA ODORATA (YLANG YLANG) OIL 2 94% Multiple, additive exposure sources

LITSEA CUBEBA (MAY CHANG) OIL

LITSEA CUBEB OIL 2 89% Multiple, additive exposure sources, Irritation (skin, eyes, or lungs)

CITRUS RETICULATA LEAF OIL

PETITGRAIN OIL 2 75% Violations, restrictions & warnings

LAVENDER OIL * 1 97% Endocrine disruption

CITRUS AURANTIUM DULCIS (SWEET ORANGE) OIL 1 88% Irritation (skin, eyes, or lungs)

SALVIA OFFICINALIS (SAGE) OIL 1 88% Irritation (skin, eyes, or lungs)

ANTHEMIS NOBILIS (CHAMOMILE) EXTRACT 1 80% Enhanced skin absorption

HYDROLYZED BEESWAX 0 100% none identified

ROSMARINUS OFFICINALIS (ROSEMARY) OIL 0 100% none identified

CALENDULA OFFICINALIS (POT MARIGOLD) EXTRACT

CALENDULA EXTRACT 0 100% none identified

PRUNUS AMYGDALUS DULCIS (S

Η ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ ΒΕΛΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ ΤΟ 8ΕΜΑ ...(SUDOCREAM BAZΩ) ΑΛΛΑ

ΒΓΗΚΕ Κ ΜΙΑ ΤΗΣ AVENE ΓΙΑ ΜΩΡΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΝΕΡΟ (ΕΧΩ ΤΟ ΔΕΙΓΜΑ , ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥΑ...)

ΚΑΙ ΣΚΕΤΗ ΠΑΝ8ΕΝΟΛΗ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΠΟΥ ΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΟ ΦΤΗΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ ΚΡΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΙΟ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΒΙΟΛΟΓΙΚΓΙΚΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΙΟ ΧΗΜΙΚΗ....ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ

ΑΠΟ ΤΟ WWW.ECOFAMILY.GR ΤΟ ΒΟΥΤΥΡΟ ΚΑΡΙΤΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΑΓΗ ΠΑΝΑΣ

ΤΟ ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ

ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΤΠΤ ΑΛΛΟ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗΛ ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΔΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΠΙΟ ΦΥΣΙΚΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ

ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΑΜΑ.....ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχει δίκιο η antroula.

Η κρέμα αλλαγής πάνας της weleda περιέχει ψευδάργυρο.

Σας παραθέτω τα συστατικά στα ελληνικά:

Νερό, αμυγδαλέλαιο, μελισσοκέρι, λανολίνη, γκυκερίδιο λιπαρού οξέος, εκχύλισμα καλέντουλας και χαμομηλιού, άρωμα από φυσικά αιθέρια έλαια, οξείδιο του ψευδαργύρου, φυσικά αιθέρια έλαια.

Antroula επειδή σε βλέπω πολύ ψαγμένη, ο ψευδάργυρος σε τι πειράζει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ψευδάργυρος βρίσκεται σε όλα τα φυτικά και ζωικά κύτταρα. Η απαίτηση ψευδαργύρου για τη σύνθεση του DNA (γενετικό υλικό) και των νέων ιστών, τον καθιστούν ζωτικής σημασίας στοιχείο για την ομαλή αύξηση και ανάπτυξη στην παιδική ηλικία. Ο ψευδάργυρος είναι απαραίτητο συστατικό για περισσότερα από 100 ένζυμα που εμπλέκονται στην πέψη και τη χρησιμοποίηση του λίπους, των πρωτεϊνών και των υδατανθράκων, ενώ είναι στενά συνδεδεμένος με τη διαδικασία παραγωγής ενέργειας. Ο ψευδάργυρος ενισχύει, επίσης, το ανοσοποιητικό σύστημα»∙ γι’ αυτόν τον λόγο υπάρχει έντονο ενδιαφέρον σχετικά με τη δυνητική του ικανότητα να καταπολεμά τις μολύνσεις και να θεραπεύει τα τραύματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ PENATEN ΜΕΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΑ WELEDA ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΧΗΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΜΥΡΩΔΙΑ, ΛΙΓΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΛΑΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΒΕΛΟΥΔΟ,Η ΚΡΕΜΑ ΣΥΓΚΑΜΑΤΟΣ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΔΡΑΣΗ.

ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΓΙΑ ΤΙς ΡΑΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑΚΤΩΜΑ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΟ..ΤΩΡΑ Η ΑΝΤΡΟΥΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.

ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΦΑΣΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακόμα και "βιολογικά" ή ¨φυσικά" καλλυντικά περιέχουν επικίνδυνες ουσίες για τα παιδιά μας.

Στις ΗΠΑ εκκρεμεί μήνυση κατά εταιρειών βιολογικών καλλυντικών και ενος ευρωπαϊκού οργανισμού πιστοποίησης ενώ στην ΕΕ, Αγγλοι, Γάλλοι, Γερμανοί, Ιταλοί συμφώνησαν στα νέα ιδιωτικά πρότυπα COSMOS ενώ οι περισσότεροι από αυτούς χρησιμοποιούν νανοτεχνολογία στα προϊόντα τους και άλλες τοξικές ουσίες

1. Νανοτεχνολογία, ένας από τους πιο νέους και άγνωστους κινδύνους. Στην παραγωγή καλλυντικών χρησιμοποιείται ιδιαίτερα στην παραγωγή αντιηλιακών προϊόντων (Οξείδιο του Ψευδαργύρου, ZINC, Διοξείδιο του Τιτανίου, TITANIUM), στις παιδικές κρέμες για αλλαγή πάνας σε μεγάλη συγκέντρωση (Οξείδιο του Ψευδαργύρου), στο μακιγιάζ αλλά ακόμα και σε σαμπουαν, κρέμες, βαφές, κά.

2. Διοξίνες. Ναι, διοξίνες σε βιολογικά πιστοποιημένα καλλυντικά. Υπάρχουν κατηγορίες ουσιών (επιφανειακοδραστικές ουσίες, γαλακτωματοποιητές) που δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται σε βιολογικά ή φυσικά καλλυντικά.

3. Συνθετικά αρώματα. Ναι, σε βιολογικά πιστοποιήμένα προϊόντα. Αν δεν υπάρχει ένδειξη *organic essential oil αλλά μόνο η ένδειξη parfum, fragrance, τότε το άρωμα είναι συνθετικό.

Συνεχίζεται...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΜΕΣΑ ΣΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΕΧΟΥΝ ΨΕΘΥΔΑΡΓΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ BACCHIA,,,POY SAS ΕΔΩΣΑ ΤΟ ΣΑΙΤ....ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ...ΤΩΡΑ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΧΗΜΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΜΕΣΗ ΖΗΜΙΑ...ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ...ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ...ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΑΓΝΑ ΚΑΛΛΗΝΤΙΚΑ ΑΚΟΜΗ 2 ΜΑΡΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΠΛΗΡΩΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΕΣ.ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΡΕΜΟΥΛΑ Η ΛΟΣΙΟΝ...

Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η BEAMING BABY KAI 2) H GREEN PEOPLE

ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΩ ΚΑΘΕ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΛΗΝΤΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΠΟ ΤΟ WWW.BACCHIA.GR ΤΑ ΚΑΛΛΗΝΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΛΕΝΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΚΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΕΟΦ

ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥ FAIR TRADE.ΟΠΟΥ ΕΓΚΥΟΝΤΑΙ ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ....ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΑΙΤ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΓΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΣΙΟΝ Η ΚΡΕΜΑ ΣΩΜΑΤΟΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας παραθέτω το άρθρο που μου στείλανε από την weleda για το οξείδιο του ψευδαργύρου

Οξείδιο του ψευδαργύρου

Το οξείδιο του ψευδαργύρου είναι μια σκόνη με βάση τον καθαρό ψευδάργυρο, η οποία δημιουργεί ένα προστατευτικό στρώμα γύρω από την επιδερμίδα. Αποτελεί επίσης ένα ήπιο στυπτικό, που σημαίνει πως προκαλεί σύσπαση στην επιδερμίδα. Το οξείδιο του ψευδαργύρου έχει αντισηπτικές και αντιμικροβιακές ιδιότητες (αντιμυκητιακές, αντιβακτηριακές και αντιυιικές), ακριβώς όπως και η καλέντουλα και το χαμομήλι.

Ο ψευδάργυρος είναι ένα βασικό ιχνοστοιχείο, το οποίο υπάρχει σχεδόν σε κάθε ανθρώπινο κύτταρο. Ο ρόλος του είναι ζωτικός για τις κυτταρικές μεμβράνες, τα αισθητήρια όργανα, την αποθήκευση ενζύμων, την αποθήκευση ινσουλίνης, τη σύνθεση πρωτεΐνης και για την επούλωση των πληγών. Φαρμακευτικά σκευάσματα, τα οποία περιείχαν οξείδιο του ψευδαργύρου, χρησιμοποιούνταν με επιτυχία στη δερματολογία από τις αρχές του 18ου αιώνα. Ο ψευδάργυρος βρίσκεται στο ανθρώπινο σώμα στο πάγκρεας, στον προστάτη, στα οστά, στους μύες και στο συκώτι. Περίπου το 20% του συνολικού ποσοστού ψευδαργύρου που βρίσκεται στο ανθρώπινο σώμα (2 g.), βρίσκεται στην επιδερμίδα. Ο ψευδάργυρος παίζει επίσης σημαντικό ρόλο στον κυτταρικό μεταβολισμό που πραγματοποιείται στην επιδερμίδα.

Ο ψευδάργυρος ανήκει στην κατηγορία των βαρέων μετάλλων. Αυτό συμβαίνει όμως λόγω της πυκνότητας και όχι λόγω της τοξικότητας του. Σε σύγκριση με άλλα βαρέα μέταλλα, ο ψευδάργυρος έχει πολύ χαμηλή τοξικότητα (39).

Ο ψευδάργυρος δημιουργεί ένα λεπτό προστατευτικό στρώμα και ενεργοποιεί τον επουλωτικό μηχανισμό σε επιδερμικές πληγές. Αυτός είναι ο λόγος που αποτελεί τόσο δημοφιλές συστατικό στην Κρέμα Αλλαγής Πάνας ή σε κρέμες που χρησιμοποιούνται για ερεθισμένο δέρμα. Η ποσότητα του οξειδίου του ψευδαργύρου που περιέχει η Κρέμα Αλλαγής Πάνας είναι ελάχιστη. Κατά συνέπεια είναι απολύτως ασφαλής για το μωρό. Το υλικό θεωρείται ασφαλές και είναι πιστοποιημένο.

Η συγκέντρωση οξειδίου του ψευδαργύρου στην Κρέμα Αλλαγής Πάνας της Weleda είναι 12%. Άλλα προϊόντα περιέχουν έως και 46% οξείδιο του ψευδαργύρου. (πηγή: FAQ Zin by SvBurg/Psuter –1)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...