Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΗ ΑΛΕΣΜΕΝΑ..ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΜΑΣ!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!

ειπα να αρχισουμε σιγα σιγα τα μη αλεσμενα.

μεχρι και τοστακι εφαγε..και βασιλοπιτα(λιγη)

οποτε σκεφτηκα πως ειναι ετοιμος για κομματακια φρουτου..μιας που ετρωγε ηδη μπανανα τα απογευματα..

απο εκει ομως που ετρωγε 1 μπανανα+1μηλο+-1αχλαδι+1πορτοκαλι ή μανταρινια2

τωρα τρωει μισο αχλαδι και μια μπανανα...ετσι γινεται??μηπως να συνεχισω τα αλεσμενα?ειναι μικρη ποσοτητα? το μηλο του το δινω ή αλεσμενο ή με κουακερ γιατι φοβαμαι..

το φαγακι αλεσμενο και οτι μπορω σε κομματακια...

δηλ. αμα κατι του αρεσει το τρωει απο οτι καταλαβα(βλεπε τοστακι!!)

εσεις τι κανατε?? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή Χρονιά VENI! Με υγεία και ότι άλλο ποθείς για σένα και την οικογένειά σου!!

Έτσι είναι.. Αν τα δίνεις κομματάκι κομματάκι και όχι αλεσμένα τρώει πολύ λιγότερη ποσότητα. Δεν πειράζει όμως! Συνέχισε να του δίνεις κομματάκια από τρόφιμα μαλακά που λιώνουν ή μασιούνται εύκολα.

Αυτό που έκανα εγώ είναι να της δίνω φρουτόκρεμα αλεσμένη αλλά χωρίς τη μπανάνα π.χ. ή το αχλάδι. Έτρωγε πορτοκάλι, μήλο, αχλάδι στη φρουτόκρεμα, και τη μπανάνα σε κομματάκια ή το αχλάδι. Ποτέ το μήλο γιατί πνίγηκε άσχημα.. Έπαθα κι έμαθα.. Τώρα πάλι στους 16 μήνες αρχίσαμε σιγά σιγά να της δίνουμε το μήλο σε κομματάκια.

Εσείς φαντάζομαι έχετε και αρκετά δοντάκια.. Εμείς στο χρόνο είχαμε 4 :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα μην φανταστεις..στα 6 σταματησαμε :laugh: :laugh:

αλλα τρωει απο ολα και του αρεσουνε βγαζει και κραυγουλες..πλακα εχει..

το μηλο και εγω το φοβαμαι πολυ..σημερα του εδωσα την μπανανα και μισο χυμο και μετα τοι μηλο δεν το ηθελε εφαγε 4-5 κουταλιες..τελοσπαντων οσο φαει...

καλα με το τοστακι επαθε πλακα!!!! ψωμακι παρμεζανα τρελαθηκε!! :laugh: :laugh:

η βασιλοπιτα του ηρθε σαν πρωτοχρονιατικο δωρο :laugh: :laugh: :laugh:

το γαλα το εχει ελλατωσει πολυ..θα του αρχισω φρεσκο απο μεθαυριο...

η φωτο που εχεις ειναι τελεια!!! μα τι καπελο!!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI έγραψε:

το γαλα το εχει ελλατωσει πολυ..θα του αρχισω φρεσκο απο μεθαυριο...

η φωτο που εχεις ειναι τελεια!!! μα τι καπελο!!!! :):)

4 νούμερα μεγαλύτερο καπέλο!! :P

Εμένα το Μαράκι δεν ήταν ποτέ του γάλακτος, ακόμα και όταν τρεφόταν μόνο με αυτό! Τώρα πίνει με το ζόρι 150 γρ μόνο το πρωί. Πριν κανένα μήνα έπινε 200 (με το ζόρι πάλι και δεν είχα παράπονο). Τώρα έχω μεγάλο! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι γαλα δινεις? εγω δινω frisolac2 ακομα γιατι το 3 δεν του πολυαρεσε..νομιζω..

μετα ειπα να αρχισω του ψυγειου αλλα παιδικο(αν και δεν ειμαι υπερ των παιδικων σκευασματων) γιατι πολλα ακουω πως δεν κανει φρεσκο... :huh:

στην αρχη ηπιε 200μλ με την μια και χαρηκα..μετα 100 με το ζορι..

οποτε λεω να δωσω φρεσκο μιας μου αφηνει η παιδιατρος και οσο πινει..μπερδεμα αυτο το γαλα..

παντως βαρεθηκα με τις σκονες να βραζω νερο να κραταω σε θερμος κτλ..

νερο δινω βρυσης εσυ?

απο οτι καταλαβες εχω πολλες αποριες!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βενετία Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Μεγάλωσε ο Φιλιππάκος και άρχισε να τρώει

κανονικό φαγητό? Φιλιά πολλά να του δώσεις.

Μην στεναχωριέσαι που τρώει λιγότερη ποσότητα

από μη αλεσμένα, είναι φυσιολογικό.

Εγώ είμαι της άποψης ότι καλύτερα να φάει

1 φρούτο που δεν είναι αλεσμένο παρά 3 αλεσμένα.

Και για το γάλα εγώ προτιμώ το φρέσκο το κανονικό

παρά τα παιδικά τα οποία συνήθως περιέχουν γλυκανικές ουσίες ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω το φρεσκο προτιμω αλλα λενε πως δεν κανει..αλλοι λενε ναι αλλοι οχι και αντε να βγαλεις ακρη..παντως λεω να αρχισω το φρεσκο καλυτερα..

κανονικο φαγητο δεν τρωει ακομα..τα οσπρια του αρχιζω και το ψαρι την τεταρτη..

αλλα κασερακι και ψωμακι ΄η τυρακι και ανθοτυρο του δινω..

σε λιγο θα δινω και απ οτα δικα μας.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ από τη βρύση της δίνω νεράκι.

Γάλα δίνω delta advance γιατί μόνο αυτό πίνει και μόνο αυτό! Τι να την κάνω στο καλό? Σήμερα ήπιε 100 μλ με 1000 ζόρια! Έχουμε δοκιμάσει όλα τα γάλατα και μόνο με αυτό είδαμε χαϊρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου veni!!!!

εμας σημερα τελειωσε η πρωτη εβδομαδα που του δινω ημιαλεσμενο φαγητο (απο το δικο του)

λεω να το συνεχισω ετσι και σταδιακα να τον παω στο μη αλεσμενο.

το κανω ετσι γιατι ναι μεν τρωει τα παντα ψωμι,φαγητο απο εμας,φρουτα,βασιλοπιτα,μπισκοτα,πατατες και αλλα πολλα αλλα δεν τα τρωει συνεχεια.

την φρουτοκρεμα του την δινω ακομη αλεσμενη(και αυτο γιατι τις περισσοτερες φορες που του εδωσα στο χερι αντι να τρωει παιζει)

οσπρια τρωει μονο φακες(τρελενεται!!!)

δεν εχει θεμα να πνιγει γιατι εχει 8 δοντια και μασαει αρκετα καλα αλλα δεν το ειχε συνηθησει και οταν του το εδωσα μη αλεσμενο απευθειας μου το εφερε στα μουτρα...οποτε το παω σιγα σιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιφιγενεια αφου αυτο πινει αυτο θα δινεις..σε τετοιες περιπτωσεις παμε με τα νερα τους...και εγω θα το δω γιατι σαν εσας και εμεις...100-150μλ με το ζορι και το βραδυ κοιμομαστε πλεον χωρις γαλα συνηθως..εχω πεταξει γαλααααααα ουυυυυυυυυυ αστα!!

μπεμπουλης σιγα σιγα θελει..να τωρα εμενα ουτεν α δει την πατατα γλυκοπατα καροτο τυρακι που του ετοιμασα..αλλα ψωμακι με ανθοτυρο εφαγε τουλαχιστον λιγο..

και δεν το συζηταω να του το δωσω στο χερι..ολο στο πατωμα θα παει... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου veni εμενα η δικια μου ειναι 14 μηνων και απο τον χρονο τρωει κανονικα και έχει μονο 6 δοντια αλλα φρουτοκρεμα την δινω σκονη και μεσα στην ημερα την δίνω χυμους απο αποχυμωτη. Το γαλα και εμενα δε το πινει ολο αν και το γαλα της ειναι πολυ καλο novalac με γευση βανιλια ρ=της δινω το υπόλοιπο γαλα κατα την διαρκεια της ημερας. Μην αρχισεις παλι να αλεθεις γιατι μια φίλη μου το εκανε και τωρα η μικρη της ειναι 3 χρονων και ακομη αλεθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τα λειωνω με το πηρουνι εδω και αρκετο καιρο τα φρουτα τα δινω εναλαξ μια αλεσμενα μια κομματακια.Γαλα απο 13 μηνων φρεσκο ολυμπος ή δελτα.οχι advance για να μην συνηθιζει σε γλυκια γευση και μετα δεν θα πινει το κανονικο γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου VENI!!!

Εγώ πάντως προτείνω σταδιακή αλλαγή στον τρόπο σίτισης!

Χοντροαλεσμένα-λιωμένα με πηρούνι και έπειτα κομματάκια...

Εβδομάδα-εβδομάδα και θα επιτευχθή η αλλαγή χωρίς ιδιαίτερες συνέπειες στην ποσότητα.

Για το γάλα έπειτα του χρόνου συστήνεται φρέσκο περισσότερο νομίζω...

Καλή αρχή σε όλα!!! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω οπως το λεει η κατρινα το κανω σταδιακα τωρα ειμαστε στο χοντροαλεσμενο και σε λιγο θα του το κανω με το πιρουνι.

οσο για το γαλα απορω για ποσο καιρο θα πινει ακομη σκονη αφου δεν δεχεται κανενα αλλο γαλα....τουλαχιστον ξερω οτι με αυτο πινει οποτε δεν του το αλλαζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...