Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μέσα στα άγρια μεσάνυχτα χτυπά το κινητό ...


IreneValadia

Recommended Posts

του άντρα μου ... είναι η ανίψια του (17 ετών) και τον παρακαλεί να πάει να την πάρει από ένα διπλανό χωριό και να την πάει στο σπίτι της.

Πέρα από το καρδιακό που πάθαμε, ήταν τρομερά δύσκολο για τον ίδιο να σηκωθεί και να πάει γιατί αύτη τη περίοδο δουλεύει 15-17 ώρες την ημέρα (διαχειριστής μηχανημάτων σε εργοστάσιο).

Ποια η θέση μου?

Σκέφτηκα να πάω αλλά μπορεί και να τη ξεμάλλιαζα.

Από την άλλη αυτός της έχει δώσει το δικαίωμα … ίσως να ήταν μια αφορμή να μαζευτεί.

Για να μη μιλήσω για τους γονείς!

Ελεος!

post-4730-13873934743637_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχε πάει σε πάρτι (λέει).

Την πήγε μια φίλη της αλλά ενώ της υποσχέθηκε, δε πήγε να την πάρει.

Τελικά πήγε ο άντρας μου!

Η μάνα της χαλαρά στο σπίτι και ο πατέρας της στη δουλειά (και στη κοσμάρα του)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά ρε Ειρηνη,τόση αδιαφορία;Έχουν ένα κοριτσάκι 17 ετών,καλά κάνουν και το αφήνουν να βγαίνει,προς Θεού,αλλά γιατί δεν μεριμνούν να γυρίσει με ασφάλεια πίσω στο σπίτι του;Δεν θα ρίξω την ευθύνη στην κοπελίτσα,εκείνη έτσι έχει μάθει έτσι πράττει.Η μάνα δεν έχει αυτοκίνητο;Γιατί δεν έπαιρνε ένα ταξί να πάει να πάρει η ίδια τη κόρη της;(Σέβομαι οτι μπορεί να φοβάται και η μικρή να μπει τόσο αργά σε ένα αμάξι με έναν άγνωστο.Τόσα γίνονται).Αλλά τέτοια αδιαφορία για το πώς θα γυρίσει το παιδί τους;Ήμαρτων! :angry:

Καλά έκανε ο άντρας σου και πήγε και την πήρε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρούλα αν έχεις καλή επικοινωνία με το παιδί περνάει πολύ εύκολα αυτή η περίοδος. :) Το βλέπω με τα ανήψια μου που είναι σε αυτή την ηλικία.Με τη μητέρα τους δεν έχουν καθόλου καλή επικοινωνία για διάφορους λόγους,με τον πατέρα τους(και αδερφό μου) τα πράγματα είναι καλύτερα αλλά όχι τέλεια.Με εμένα και τις δυο μου αδερφές είναι το ακριβώς αντίθετο.Βρίσκουν παντα μια αγκαλιά,έναν ώμο να ακουμπήσουν και μας εμπιστεύονται.Ακόμα και τον άντρα μου,που ουσιαστικά είναι ξένος,τον αγαπάνε και τον ακούνε.Τελικά τα παιδιά τα κερδίζεις με μικρά καθημερινά πράγματα ;) Ο άντρας μου τα έπαιρνε απο μικρά και πηγαίνανε γήπεδο,έπαιζαν play station,έκαναν ποδήλατο,συναρμολογούσαν διάφορα αυτοκινητάκια.Προφανώς και η ανηψιά της κοπέλας έχει καλή σχέση με το θείο της και για αυτό και παραπάνω θάρρος.Δεν είναι παντα κακό αυτό,εδεικά όταν τα παιδιά μεγαλώνουν με αδιάφορους γονείς :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

erwlia έγραψε:

Καλά ρε Ειρηνη,τόση αδιαφορία;Έχουν ένα κοριτσάκι 17 ετών,καλά κάνουν και το αφήνουν να βγαίνει,προς Θεού,αλλά γιατί δεν μεριμνούν να γυρίσει με ασφάλεια πίσω στο σπίτι του;Δεν θα ρίξω την ευθύνη στην κοπελίτσα,εκείνη έτσι έχει μάθει έτσι πράττει.Η μάνα δεν έχει αυτοκίνητο;Γιατί δεν έπαιρνε ένα ταξί να πάει να πάρει η ίδια τη κόρη της;(Σέβομαι οτι μπορεί να φοβάται και η μικρή να μπει τόσο αργά σε ένα αμάξι με έναν άγνωστο.Τόσα γίνονται).Αλλά τέτοια αδιαφορία για το πώς θα γυρίσει το παιδί τους;Ήμαρτων! :angry:

Καλά έκανε ο άντρας σου και πήγε και την πήρε.

η μάνα έχει δίπλωμα και αυτοκίνητο αλλά είναι βολεμένη να της κάνουμε τον σοφέρ τόσα χρόνια!

η μάνα το μόνο που της έρχεται είναι να την ξεμαλλιάσει!

αυτό μου είπε!

χτυπάς ένα κορίτσι 17 ετών?

η μάνα μου έλεγε μικρό κώλο δεν έδειρες, μεγάλο μη τολμήσεις!

το έχουν χάσει ήδη το παιχνίδι!

το ξύλο δεν είναι λύση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

erwlia έγραψε:

Ρούλα αν έχεις καλή επικοινωνία με το παιδί περνάει πολύ εύκολα αυτή η περίοδος. :) Το βλέπω με τα ανήψια μου που είναι σε αυτή την ηλικία.Με τη μητέρα τους δεν έχουν καθόλου καλή επικοινωνία για διάφορους λόγους,με τον πατέρα τους(και αδερφό μου) τα πράγματα είναι καλύτερα αλλά όχι τέλεια.Με εμένα και τις δυο μου αδερφές είναι το ακριβώς αντίθετο.Βρίσκουν παντα μια αγκαλιά,έναν ώμο να ακουμπήσουν και μας εμπιστεύονται.Ακόμα και τον άντρα μου,που ουσιαστικά είναι ξένος,τον αγαπάνε και τον ακούνε.Τελικά τα παιδιά τα κερδίζεις με μικρά καθημερινά πράγματα ;) Ο άντρας μου τα έπαιρνε απο μικρά και πηγαίνανε γήπεδο,έπαιζαν play station,έκαναν ποδήλατο,συναρμολογούσαν διάφορα αυτοκινητάκια.Προφανώς και η ανηψιά της κοπέλας έχει καλή σχέση με το θείο της και για αυτό και παραπάνω θάρρος.Δεν είναι παντα κακό αυτό,εδεικά όταν τα παιδιά μεγαλώνουν με αδιάφορους γονείς :dry:

αλήθεια είναι πως έχει μεγαλύτερη άνεση μαζί μας.

ενώ και καλά τα λέει στη μάνα της, σε εμάς λέει όλα τα μυστικά της.

ξέρουμε πως καπνίζει, το λέω με τρόπο στη μάνα επείδη δε μπορώ να προδόσω τη μικρή και αυτή δε κάνει απολύτως τίποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ παιδια η εμπιστοσυνη κερδιζετε με τα χρονια. Και η δικη μου μαμα δουλεβε...και μελιστα μεχρι αργα..και ο δικος μου μπαμπας..υπηρχαν μερες που δεν τον βλεπαμε καθολου γυρηζε επο ενα ταξιδι, κοιμοταν τρεις ωρες και εφεβγε αλλο ταξιδι...αλλα ολα αυτα τα χρονια και εγω και ο αδελφος μου ξεραμε οτι για οποιοδηποτε προβλημα μας υπαρχουν εκει και θα κανουν τα πατα για μας. Οταν εβγενα στα 17 ο μπαμπας παντα με περιμενε ενα στενο πιο κατω οτι ωρα και να ηταν Ακομα και με μια φιλη-συμμαθητρια-γειτονυσσα να εβγενα ερχοταν και επερνε και τις δυο μας ΠΑΝΤΑ- κομακαι αυτο σημενε οτι θα στερουταν τον υπνο που ηταν τοσο πολυτιμος γι'αυτον. Και θυμαμαι οτι ενα διαστημα εκει 18-19 ο αδελφος μου δουλεβε βραδυ ντι τζει εκανε το ψωνιο του δηλαδη- η μανα μου δεν κοιμοταν μεχρι να γυρησει σπιτι και ας ηταν με το αμαξι του μπαμπα. Ειναι δυνατος

Πως θα την ξεμαλιασει...με αυτον τον τροπο θα χασει σηγουρα την μπαλα. Και αν η μικρη εχει μπλεξιματα καποια στιγμη...τι θα κανει...θα τραβαει τα δικα της μαλλια. Τοσα γεινονται. Για συνεφερε την λιγο Ειρινακι δεν ειναι συμπεριφορα αυτη. Το παιδι της ειναι..αμα γινει κατι θα κατηγορει τον εαυτο της μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη χτυπάνε;;;;Απαράδεκτο! :angry:

Καταγγελεία θέλουν τα ζώα!

Το παιδί βρίσκει σε εσάς αυτά που δεν έχει στο σπίτι του.Εφ'όσων ξέρεις τις συνθήκες στις οποίες μεγαλώνει μην της κλείνεις την πόρτα. :) Για να απευθύνεται σε εσάς σημαίνει πως σας εμπιστεύεται και σας αγαπα.Ένα ξένο παιδί είναι σίγουρα ευθύνη και επιπλέον αν μιλήσεις θα έχεις πρόβλημα με τους γονείς(σίγουρα αφού είναι τόσο αναίσθητοι δεν θα αναγνωρίζουν ό,τι κάνετε).Προσπαθήστε απλά να μείνετε δίπλα σας,να την κάνετε να σας μιλάει,να τη συμβουλεύεται και όχι απαραίτητα να το λέτε στους γονείς(που μπορεί να τη μαλώσουν και να απομακρυθνεί απο εσάς το παιδί)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!! :ohmy: ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΣ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ? ΝΑ ΤΗΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΤΕ ΕΤΣΙ? ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Η ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΚΑΠΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

του άντρα μου ... είναι η ανίψια του (17 ετών) και τον παρακαλεί να πάει να την πάρει από ένα διπλανό χωριό και να την πάει στο σπίτι της.

Πέρα από το καρδιακό που πάθαμε, ήταν τρομερά δύσκολο για τον ίδιο να σηκωθεί και να πάει γιατί αύτη τη περίοδο δουλεύει 15-17 ώρες την ημέρα (διαχειριστής μηχανημάτων σε εργοστάσιο).

Ποια η θέση μου?

Σκέφτηκα να πάω αλλά μπορεί και να τη ξεμάλλιαζα.

Από την άλλη αυτός της έχει δώσει το δικαίωμα … ίσως να ήταν μια αφορμή να μαζευτεί.

Για να μη μιλήσω για τους γονείς!

Ελεος!

μαλλων εγω δεν καταλαβα.ποιο ειναι το πρωβλημα σου?που ξυπνησε τον αντρα σου και πηγε και την πηρε αυτος? η που ειπαρχουν τετοι γονεις? παντως αν ειναι για το οτι ξυπνησε τον αντρα σου και πηγε μια φορα και εκανε αυτη την εξηπηρετηση,δεν νωμηζω οτι πρεπει να το κανεις και θεμα.αλλα αν ειναι για τους γονοις καλο ειναι να μην πω την γνωμη μου,γιατι δεν ξερω τη μανα θα γηνω εγω,και δεν θελω να γηρηση μπουμεραν.για αυτο κραταω της επιφηλαξης μου.φιλικα στα λεω.χωρης παραξηγηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα η αδελφή ενός συμμαθητή της μου είπε πως «κυλιέται στα χωράφια με τον φίλο της»!!!

Εσείς τι θα κάνατε?

Θα το λέγατε?

Θα μιλούσατε στην ίδια?

Μήπως δε μου πέφτει λόγος?

Λέω να το συζητήσω με τον άντρα μου και βλέπουμε…

Εσείς τι λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε συ μην την κατακρινεις τοσο.. :)

17χρονων εσυ τι εκανες? σιγουρα να ησουνα λιγο πιο ησυχη γιατι ειιχες γονεις διπλα σου και οχι μαλ..ες...

17 χρονων ολες φλερταραμε και ολες θελαμε να ξεφυγουμε...

δεν λες καλα που τηλ. εσας και δεν μενει εκει που παει????

εγω θα ελεγα να την εχετε εσεις απο κοντα που σας εμπιστευεται μπας και εχει καποιον το κοριτσακι να την συνετιζει.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξέρω … είμαι πάρα πολύ αυστηρή με αυτά.

Εγώ φυσικά και δε τα έκανα.

Ήμουν λίγο «φυτό» αλλά δε το μετάνιωσα ποτέ!

Στην Γ λυκείου το μόνο σημαντικό ενδιαφέρον μου ήταν οι πανελλήνιες.

Μέτα είχα όλο τον καιρό μπροστά μου, και ερωτεύτηκα και ξέδωσα και όλα!

Ποτέ δεν έκανα κάτι που να προσβάλει την προσωπικότητα μου και να γίνει πρώτο θέμα στα κουτσομπολιά.

Δε ξέρω … είμαι τόσο παράλογη?

Αχ τι έχουν να τραβήξουν τα παιδιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οτι κυρηγμα και κανεις σε αυτη την ηλικια τα αντιθετα αποτελεσματα θα εχεις ..

αν εχεις την διαθεση παιξτο φιλης της και πεσ τησ καποια πραγματα αλλα κυριωσ καντην με τον τροπο σου να σου μιλησει ..

αστην να σε πλησιασει αυτη εσυ δειξε τα σημαδια ...καλο κουραγιο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι αφού η μικρή σας εμπιστεύετε και σας νιώθει δίπλα της τότε θα πρέπει να της μιλήσετε εσείς (χωρίς όμως φωνές και προσβολές) και να την συμβουλεύσετε. Θα ήταν λάθος να μιλήσετε κατευθείαν στους γονείς της γιατί αφενός το πιθανότερο είναι ότι απλώς θα τη μαλώσουν χωρίς να μπουν καν στη διαδικασία να κουβεντιάσουν μαζί της και αφετέρου η μικρή θα χάσει την εμπιστοσύνη που έχει σε εσάς και θα σας θεωρεί πλέον εχθρούς της με αποτέλεσμα κανείς πλέον στην οικογένεια να μη γνωρίζει τι γίνεται και τι κάνει η μικρή. Η εφηβεία δυστηχώς είναι μια δύσκολη περίοδος και θέλει ιδιαίτερη προσέγγιση.

Αν όμως στο τέλος δείτε πως ό,τι και να της λέτε εκείνη δε παίρνει από λόγια και ότι κάνει του κεφαλιού της τότε θα πρέπει να μιλήσετε στους γονείς γιατί ίσως τα πράγματα γίνουν επικίνδυνα και θα πρέπει και αυτοί να έχουν το νου τους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anthropaki έγραψε:

Ναι είσαι παράλογη. Ηρέμησε λίγο. Αν δεν μπορείς να είσαι δίπλα της απλά μην ασχολήσαι.

Ζητώ την άποψη σας.

Αν διάβασες δεν είμαι απόλυτη και το συζητώ το θέμα.

Δεν είμαι κάθετη.

Αλλά δε μου αρέσει ο κάθετος τρόπος που εκφράζεσαι απέναντί μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μας έχει εμπιστευτεί διάφορα θέματα όπως το τσιγάρο και μετά μας δουλεύει από πάνω.

Μας λέει πως το έκοψε και όμως συνεχίζει ακάθεκτη.

Μας κοροϊδεύει κανονικά.

Ποτέ δε την προδώσαμε στους γονείς της.

Τείνω στο να μη ξανα-ασχοληθώ καθόλου μαζί της …

Αυτή θα το έχει διαλέξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kyriaki78 έγραψε:

Πιστεύω ότι αφού η μικρή σας εμπιστεύετε και σας νιώθει δίπλα της τότε θα πρέπει να της μιλήσετε εσείς (χωρίς όμως φωνές και προσβολές) και να την συμβουλεύσετε. Θα ήταν λάθος να μιλήσετε κατευθείαν στους γονείς της γιατί αφενός το πιθανότερο είναι ότι απλώς θα τη μαλώσουν χωρίς να μπουν καν στη διαδικασία να κουβεντιάσουν μαζί της και αφετέρου η μικρή θα χάσει την εμπιστοσύνη που έχει σε εσάς και θα σας θεωρεί πλέον εχθρούς της με αποτέλεσμα κανείς πλέον στην οικογένεια να μη γνωρίζει τι γίνεται και τι κάνει η μικρή. Η εφηβεία δυστηχώς είναι μια δύσκολη περίοδος και θέλει ιδιαίτερη προσέγγιση.

Αν όμως στο τέλος δείτε πως ό,τι και να της λέτε εκείνη δε παίρνει από λόγια και ότι κάνει του κεφαλιού της τότε θα πρέπει να μιλήσετε στους γονείς γιατί ίσως τα πράγματα γίνουν επικίνδυνα και θα πρέπει και αυτοί να έχουν το νου τους..

Συμφωνω με την Κυριακη..θα ελεγα οτα θα της μιλησετε να μεν να ειστε ηρεμοι κ χωρις φωνες αλλα διακριτικα συγχρονως να υπαρχει κ μια αυστηροτητα,να καταλαβει οτι οκ καλη η ελευθερια αλλα να εχει και καποια ορια!!!

Δεν σε θεωρω καθολου παραλογη ,κ γω ειμι λιγο αυστηρη σε αυτα τα θεματα!!Παρ οτι εγω ειχα ελευθερια αλλα συγχρονως ειχα και τον ελεγχο...Και ετσι πιστευω πως πρεπει να ειναι ο γονιος και φιλος και γονιος!!

Αχ ποσες φορες εκει που χορευα και επινα το ποτακι μου εκανε ντου ο μπαμπας μου.... :):):) και δεν με ενοχλουσε καθολου αυτο,ερχοταν χαλαρα πιναμε ενα ποτακι μαζι και γυρναγαμε σπιτι..παντα ηξερε που να μας βρει και με ποιου και ποιες ημασταν!!

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνάκι , καλή χρονιά καταρχην γιατί δεν την είπαμε εμείς!

Νομίζω οτι και εμενα θα με ενοχλούσε αυτη η κατάσταση...

Ενταξει σας εμπιστευεται , ωραία αλλα όλα έχουν όρια...

Συζήτησε το με τον αντρα σου,τι λεει ο ίδιος , το βρίσκει εντάξει όλο αυτό?

Νομίζω οτι εφόσον είναι ανοιχτή μαζί σας , οφείλει να είναι ανοιχτή και

σε οποιαδήποτε συζήτηση της κάνετε...Μιλήστε της...Να κατανοήσει οτι

δεν επιτρεπονται όλες οι συμπεριφορές και οτι ετσι οπως παει δεν θα την εμπιστευεστε πια...

Ασχετο αλλα και εγώ μετά το λύκειο , ξεστραβώθηκα...όπως λέω δεν ήξερα τι έχω στο βρ@κι μου και δεν το μετάνιωσα ποτε,θεωρώ οτι όλα εχουν την κατάλληλη ηλικία στην οποιά πρέπει να γίνουν...Βιάζονται τώρα να μεγαλώσουν...για ποιο λόγο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινά στεναχωριέμαι γιατί την αγαπάω.

Αλλά αν πάλι είμαι υπερβολική?

Αν βρεθώ στο τέλος και μπλεγμένη?

«Τα ήξερες και δε μας τα είπες?»

Θα αποστασιοποιηθώ.

Και αν ποτέ με ρωτήσει το γιατί, θα συζητήσω μαζί της μήπως και μπορέσει να με πείσει για την από εκεί και πέρα ειλικρίνεια της.

Δε θα την εγκαταλείψω, αρκεί και η ίδια να το θέλει.

ααα και από εμένα καλή χρονιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...