Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πότε του αλλάζω δωμάτιο?


Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Ο μπεμπούλης μου είναι 6 μήνων και δεν ξέρω πότε είναι η καλύτερη περίοδος να τον βάλω σε δικό του δωμάτιο.

Ακόμη κοιμάται στο δικό μας δωμάτιο.

Εσείς πότε τους αλλαξατε δωμάτιο?

Εδώ και τρεις μέρες όμως τα βράδυα ενώ θα τον βάλω να κοιμηθεί

μετά από κανένα μισάωρο θα αρχίσει να κλαίει ενώ θα κοιμάται και για να ηρεμήσει θα πρέπει να τον πάρω αγκαλία.

Συνήθως τον παίρνω μαζί μας να κοιμηθεί αν και θέλω να το κόψω από τώρα έτσι ώστε να μη μαθει μαζί μας.

Διάβασα σε άλλο θέμα οτι πολλές παιρνετε μαζί στο κρεβάτι τα παιδιά σας.

Αυτο που με απασχολεί πιο πολύ είναι οτι μπορεί να κοιμηθεί από τις 9 και θα πρέπει να είμαι και εγώ μαζί του αλλιώς καθε 10λεπτο ξυπνάει.

Έτσι δεν μπορώ να κάνω τίποτε ούτε καμιά δουλεια ούτε να έρθει καποιος σπίτι και να κάτσω μαζί του.

Περιμένω τις συμβουλες σας

Ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEKI ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ,ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΝΗΣΥΧΟ ΥΠΝΟ Κ ΜΕ ΠΕΤΑΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ Κ ΕΚΕΙΝΗ..ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΩΣΤΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΙΑ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΡΑΔΙΑ,ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΔΟΝΤΑΚΙΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΟΣ??ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΩΡΟ & ΟΠΟΤΕ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ Κ ΚΛΑΙΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ,ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ Κ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΙΜΙΖΕΙΣ Κ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΤΟΥ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΚΡΕΒΑΤΙ..ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ..Κ ΠΑΛΙ ΣΟΥ ΛΕΩ,ΤΣΕΚΑΡΕ ΜΗΠΩΣ ΒΓΑΖΕΙ ΔΟΝΤΑΚΙ Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΡΥΩΜΕΝΟΣ..

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ Κ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΣΩ..

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΤΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!ΚΑΤΑΡΧΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΟΥ!!!!ΕΓΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΧΕΔΟΝ 8ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ!!!ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΔΙΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΑΣ!!ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΡΑ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ!!!ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΗΚΩΝΟΜΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ-ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ!!!ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΑΡΚΕΤΑ!!!

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΚΡΕΒΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ!!!ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geki καλημερα εγω τον δικο μου τον εβαλα 3 μηνων κ αυτο γιατι δεν χωρουσε ποια στην καλαθουνα κ δεν ειχα κανενα προβλημα μιας κ δε μου ξυπναει τη νυχτα :) εχω ομως ενδοεποικηνωνια κ μολις τον ακουσουμε παμε κοντα του, κ τα πρωινα μετα το γαλα γυρω στις 6 ξαναπαει στο κρεβατι του κ μου κοιμαται αλλες 2 ωρες περιπου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κ απο μενα κ να χαιρεσαι το μωρακι σου!!

Εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει αν μπορω να την κρατησω στο δωματιο μεχρι 6 μηνων,η μικρη μου ομως γεννηθηκε Ιουλιο κ οταν σαραντησε την πηγα στο δωματιο της 1ον γιατι το δικο μας το βαραγε ολη μερα ο ηλιος κ ηταν πολυ ζεστο κ 2ον γιατι πια ηταν στριμωγμενη στην καλαθουνα(δε χωραγε και η κουνια στο δωματιο μας).

Πραγματικα ηταν καλυτερα κ πιο ανετη γιατι λιγες μερες μετα αρχισε να κοιμαται ολη νυχτα μεχρι κ σημερα!Στο κρεβατι μας δε χρειαστηκε να την παρω ποτε.

Αν για καποιον λογο κλαψει τρεχω αμεσως για να μην τρομαξει μονη της αλλα γενικα εχει συνηθισει κ εχει βολευτει πολυ!

Νομιζω πως ειναι σε καλη ηλικια να τον βαλεις κ εσυ σιγα σιγα,μην ειναι δυσκολο οσο μεγαλωνει κ αλλο να συνηθισει!

Καλη επιτυχια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα geki

Εμάς ο Στάθης μας απο τριών μηνών κοιμάται στο δωμάτιό του και περιττό να σου πώ πόσο του αρέσει. Όταν τον είχαμε στο δικό μας δωμάτιο ξυπνούσε συχνά τα βράδια (ίσως επειδή καναμε θορυβο αλλάζοντας πλευρό ή οταν σηκωνόμασταν για τουαλέτα κτλ). Στο δωμάτιό του την καταβρήκε. Εγώ θα σου έλεγα να τον πάς στο δωμάτιο του τώρα γιατί αν το κάνεις αργότερα θα δυσκολευτείς πολύ. Θα ταλαιπωρηθείς τα πρώτα βράδια μέχρι να συνηθίσει αλλά θα δεις οτι θα είναι καλύτερα για εσας αλλά και για τον μικρό σου.

Να τον χαίρεστε τον μπεμούλη σας.

Επίσης να σου πω και κάτι που έγραψε μια μανούλα σε άλλο θέμα. Επειδή τώρα έχει συνηθίσει την μυρωδιά σου αν τα πρωτα βράδια δεν κοιμάται βάλε μέσα στην κούνια μια μπλούζα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την κορη μου την εχω ακομα στο δωματιο μας εχω βαλει διπλα απο το κρεββατι μας την κουνια και εχω βγαλει και το ενα καγκελο και ειναι διπλα μας

σκοπευω να την παω στο δικο της δωματιο το μαρτιο και θα εχει γινει 9 μηνων!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία τα λέμε αλλά να πω την αλήθεια όταν σκέφτομαι οτι θα του αλλάξω δωμάτιο στεναχωριέμαι :blush:

δεν είναι τα δρομολόγια που θα έχω το βράδυ αλλά θα μου λείπει :(

το συνήθησα δίπλα μου τόσους μήνες.

Μου αρεσει που πριν κάνω παιδί έλεγα οτι από την αρχή θα το βάζω μόνο του αλλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω σκεφτομαι να τους βαλω τωρα που κλεινουν τον 3ο μιας και εχουν σταθεροποιησει λιγο τον υπνο τους

ξυπνανε κατα τις 4:30 με 5:00 και κοιμουνται σχεδον μονοι τους μετα χωρις πολλα κλαμματα

αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να τους αλλαξω αν κανανε αστατο υπνο

να χαιρεσαι τον μπεμπουλι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω ενω πριν γινω μανα,

κατηγορουσα τους γονεις που

κρατουσαν τα παιδια τους μεχρι και 2 ετων

στο δωματιο τους.

Τωρα αν με ρωτουσες το ιδιο,

μακαρι να τον ειχα στο δωματιο μου μεχρι να παει

φανταρος! :woohoo: Δε θα με χαλαγε καθολου!!!!!!!!!!!!

Εγω τον ειχα στο πορτ μπεμπε του καροτσιου

μεσα στο δωματιο μας,γιατι η κουνια του

ειναι βαρια και μεγαλη και δεν ειναι ευκολη στις

μετακινησεις.

Τον κρατησα μετα βιας μεχρι 3.5 μηνων.Ειχε ψηλωσει πολυ

το βλασταρι μου και δε χωρουσε μεσα ,οποτε το βραδυ

ολο ηταν ξυπνιος.

τον λυπηθηκα,εβαλα στην ακρη τα θελω μου

και ενα βραδυ,ετσι εντελως ξαφνικα τον

πηγα στην κουνια του.

Τωρα κοιμαται ολο το βραδυ ησυχος.

Παντως γνωμη μου ειναι οσο πιο

νωρις τοσο πιο καλα

και για σενα και για κεινο.

Γενικα ομως,τη μερα βαζε το να κοιμαται στο δωματιο του,

για να μη χανει την επαφη και ετσι η μεταβαση του

απο το ενα δωματιο στο αλλο θα ειναι πιο ομαλη

στο μελλον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...