Μετάβαση σε περιεχόμενο

βαρος βρεφους και ποσοτητα


Recommended Posts

καλημερα θελω να σας ρωτησω για το 3 μηνων και 10 ημερων κοριτσακι μου το βαρος που πηρε αυτη τη βδομαδα ειναι 90 γρ με το ζορι δηλαδη μια βδομαδα παει καλα παιρνει 150γρ και την αλλη 90γρ και εδω και μια βδομαδα ξεκιναω να την ταισω και στα 8 λεπτα σταματαει ενω φταναμε τα 10 -15 λεπτα. ειναι φυσιολογικο? να ξεκινησω ξενο να παρει πιο πολυ βαρος? :(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί να του δώσεις ξένο;;;; Σου είπε ο παιδίατρος ότι έχει πρόβλημα με το βάρος του;

Από τότε που βγήκε από την κλινική πόσο βάρος έχει πάρει;

Όσο το παιδί μεγαλώνει τραβάει το γάλα πιο δυνατά και χορταίνει πιο γρήγορα. Εμένα τα γεύματά της ήταν το πολύ 5 λεπτά κάθε 1-1,5 ώρα. Όταν έγινε 6 μηνών ήταν 8,5 κιλά. Από τότε, 5 μήνες μετά, έχει βάλει μόνο 2 κιλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το μωρακι σου :)

Μετα τις 40 μερες ζυγιζουμε το μωρο καθε μηνα στον ελεγχο που κανει ο παιδιατρος . Δεν χρειαζεται να ζυγίζεις το μωρο καθε εβδομάδα! Δεν ειναι αξιοπιστες αυτες οι ζυγισεις .

Γραψε μας αναλυτικά τις ζυγισεις του μωρου απο την μερα που γεννηθηκε ως σημερα για να δουμε αν υπάρχει καποιο θεμα . (δεν νομιζω αλλα για να ηρεμησεις )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι μετρησεις εχουν ως εξης΄¨4-9 3600 4-10 4340 11 5220 5-12 5970 και σημερα 11-12 6030 πηρε μονο 60γρ και απο 10 λεπτα που ετρωγε τρωει 5-7 λεπτα γιατι το κανει αυτο ειναι φυσιολογικο? τοσο λιγο βαρος? :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και απο εμενα!

Το οτι το μωρακι σου τρωει σε λιγο χρονικο διαστημα να μην σε ανχωνει.

Οπως ειπαν και τα κοριτσια,τρωει την ποσοτητα που θελει σε λιγοτερο χρονο.

Τους πρωτους εξι μηνες πρεπει να διπλασσιασει το βαρος τους.

Εσεις το εχετε διπλασιασει σχεδον τους πρωτους 3 μηνες!

Σταματα να μετρας καθε εβδομαδα δεν οφελει.

Εμενα ετυχε να παρει και 200 γραμ, σε εναν μηνα!

Ειναι το καλουπι της τετοιο!

Ακομη και τωρα με της τροφες δεν ξεπερασαμε τα 300 γραμ. και τρωει αρκετα!

Το οτι ειναι 11 μηνων 7 κιλα σου λεει κατι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ με ξεαγχωσατε.Οποτε και ετσι να συνεχισει εννοω να παιρνει λιγο βαρος να μην τρελαινομαι? μακαρι να πανε ολα καλα!!! :):):):):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η κορη μου ειναι 5 μιση μηνων

πριν 2 βδομαδες αρχισαμε κρεμα ρυζαλευρο και φρουτοκρεμα γιατι δεν επαιρνε καλο βαρος

πριν 3 μερες πηγαμε στον παιδιατρο και μας ζυγισε 6200 απο 5900

παλι δεν τον ευχαριστησε το βαρος :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλήγω τελικά στο συμπέρασμα ότι όπως οι ενήλικες έτσι

και τα βρέφη έχει το καθένα ξεχωριστό οργανισμό.Άλλο παχουλό

κι άλλο αδυνατούλικο.

madia μην ανυσηχείς, δεν θα παίρνει κάθε μήνα το ίδιο βάρος το μπεμπε!

Άκου την Lala μην το ζυγήζεις τόσο συχνά, θα τρελαθείς!

Είχα αγχωθεί πολύ τον προηγούμενο μήνα με το βάρος της δικής μου

μπουμπούκας, είναι πολύ αδύνατη, αλλά εγώ επιμενω

στον θηλασμό κι όσο πάρει!"Δεν θέλουμε παχουλά μωρά,

θέλουμε μωρά με υγεία" έτσι μου είπε ο παιδίατρος μας και επιπλέον

"τα μωρά δικαιούνται να "παίζουν" στις καμπύλες (2 πάνω-2 κάτω)"

τώρα θα αρχίσουμε και στερεές τροφές και πιστεύω να διορθωθούν τα πράγματα.

madia μην το βάζεις κάτω με τον θηλασμό, και μην αρχίσεις ξένο γάλα

απο την δική σου ανασφάλεια,εξάλου το μωράκι σου μια χαρά

βάρος παίρνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

Εμενα ετυχε να παρει και 200 γραμ, σε εναν μηνα!

Ειναι το καλουπι της τετοιο!

Ακομη και τωρα με της τροφες δεν ξεπερασαμε τα 300 γραμ. και τρωει αρκετα!

Το οτι ειναι 11 μηνων 7 κιλα σου λεει κατι?

Καντινού μου νομίζω τα κοριτσάκια μας βαδίζουν πλάϊ-πλάϊ.

Εμένα είναι 5+ μηνών και 5140Kgr και όλοι μου λένε

(πλην συζύγου+παιδιάτρου)

"πως δεν κάνω καλά που το έχω έτσι το παιδί και δεν σταματάω τον

θηλασμό, να του δώσω ξένο γάλα, να του πιαστεί του παιδιού..."

Αλλά εγώ εκεί γ@ϊδούρ@ συνεχιζω ..

μιας φίλης μου αγοράκι και στον χρόνο ήταν 9Kgr

και μια χαρά παιδάκι υγιέστατο κια ζωηρώτατο έχω να σημειώσω

:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα σημερα ειναι η τελευταια φορα που ζυγιζω την μπουμπου [εννοω καθε βδομαδα] πηρε οπως σας ειπα 60γρ σε μια βδομαδα αλλα με βοηθησατε να μην τρελαθω λεγοντας μου οτι ειναι ολα φυσιολογικα . Σταματαω και εγω να ζυγιζω καθε βδομαδα και ο θεος βοηθος. Κατι τελευταιο που θελω να σας πω ειναι οτι με στεναχωρησαν πραγματικα καποιοι ανθρωποι μα το να μου λενε συνεχεια σταματα τον θηλασμο δεν ωφελει και εννοω πολυ δικοι μου ανθρωποι..... θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας αν θελετε.... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου πω!

Την μεγαλη μου δεν καταφερα να την θηλασω παρα μονο 4 μηνες με μικτη διατροφη και αυτο γιατι ολλοι ακομη και ο αντρας μου μου ειχε περσαει την εντυωση οτι δεν ειχα γαλα!

Μου εμεινε ομως... και τωρα στο δευτερο παιδι εκλεισα τα αυτια μου και συνεχιζω να θηλαζω!

Ακομη και ο γιατρος μου ειπε για συμπληρωμα εκει γυρω στον 5 μηνα που ειχε παρει 200 γρμ.

Να μην ακους κανεναν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα τα καταφερεις!Απλά μην σταματάς ακόμα και τις μέρες που απελπίζεσαι

μην το βάζεις κάτω!!Αυτοί οι δικοί μας άνθρωποι είναι οι γνωστοί-αγνωστοι

του άμεσου οικογενειακού περιβάλλοντος, οι αλάθητοι που όλα τα έκαναν

σωστά !!! Μην δίνεις σημασία!Βαλε και τον άντρα σου στο κόλπο

και μην ακούς κανέναν, το παιδάκι σου είναι μια χαρά!

Όσοι ειναι έξω απο τον χορό... μια μέρα μωρέ να αναλάμβαναν τα

παιδία μας και είμαι σίγουρη πως δεν θα τα κατάφερναν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi έγραψε:

εγω να πω οτι οι καμπυλες που υπαρχουν στο βιβλιαριο δεν ειναι για παιδια που θηλαζουν!

Θα συμφωνήσω! Όσο καιρό θήλαζα αν στηριζόμουν στις καμπύλες θα είχα τρελαθεί! Τα παιδάκια που θηλάζουν τα βγάζει πολύ αδύνατα αν και δεν ισχύει. Μια χαρά είσαστε, μην αγχώνεσαι!

Όσο για τον περίγυρο, join the club!!! Μην ακούς κανένα και δώσε στο παιδάκι σου το καλύτερο που μπορείς για όσο περισσότερο καιρό μπορέσεις εσυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi αυτές οι καμπύλες που δημοσιεύεις αντιστοιχούν στα κοριτσάκια που θηλάζουν ειδικά ή σε όλα τα κοριτσάκια γενικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...