Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΚΙ ΕΓΩ!!!!


Recommended Posts

Ειπα να σας πω κι εγω το πως γεννηθηκε ο γιοκας μου!!!

Λοιπον την Παρασκευη 4/12 κατα τις 10 το βραδυ με πιασαν πονακια αλλα στις 12 με ειχαν περασει οποτε κι εγω επεσα για υπνο!

Κατα τις 3 ξυπνησα απο τους πονους και κατευθιαν πιασαν ανα τεταρτο.

Σηκωθηκα πηγα στο σαλονι κι αρχισα να περπαταω και να μετραω την αποσταση των συσπασεων.

Στις 5 πια ειχαν γινει ανα 4 λεπτα,ξυπνησα τον αντρα μου και πηρα τηλ την πεθερα μου να ρθουν να κρατησουν τον Μιχαλη μου.

5 και 30 ηρθαν αφησαμε τον πεθερο μου να περιμενει τον μικρο και ξεκινησαμε με τον αντρα μου και την πεθερα μου για το νοσοκομειο.

Το πιο συγκινητικο ρε κοριτσια ηταν λιγο πριν φυγουμε που ξυπνησε ο Μιχαλης μου και με φωναξε κι οταν πηγα να δω τι θελει ηθελε απλως να με φιλησει!!!Λες και το καταλαβε το μωρο μου!!!

Φτανουμε που λετε 6 η ωρα στο νοσοκομειο και οι πονοι να ναι πολυ δυνατοι αλλα με τις αναπνοες καταφερα να τους κανω καπως υποφερτους!

Μπαινω μεσα με εξεταζει η μαια με το γνωστο χερι (δεν καταλαβα τιποτα!!) και μου λεει 4 διαστολη και μαλακος τραχηλος οποτε δεν αργουμε.Ακολουθησε το γνωστο ξυρισμα και κλισμα και αρχισε η αναμονη!

Ο γιατρος μου ειπε να μην βαλω ορο αλλα να κανω μια ενεσουλα για να μην περιμενω και σε 20 λεπτα καναμε και την δευτερη.

Κατευθιαν ενιωθα οτι γενναω και με πηγαν στην αιθουσα τοκετων οπου με το που μου βαλαν τον ορο τους λεω οτι γενναω και με βαλαν στην γνωστη καρεκλα και ηρθε ο γιατρος να ξεκινησουμε!!

Η αληθεια ειναι οτι ελεγα απο μεσα μου πως θα αντεξω μιας και στην πρωτη γεννα ειχα κανει επισκληριδιο ενω εδω δεν κανουν αλλα δεν μπορουσα να κανω και τιποτα!!

Ο αντρας μου ηρθε για λιγο μεσα γιατι δεν αφηνουν αλλα του ειπα να βγει γιατι πονουσα πολυ και ηξερα οτι δεν μπορει να με βλεπει ετσι.

Αρχισα μετα με τις οδηγιες του γιατρου να σπρωχνω και να ποναω πολυ αλλα συγκεντρωθηκα στις αναπνοες και τσουπ βγηκε ο γιος μου!!!

Ηταν ενα περιεργο συναισθημα η φυσιολογικη γεννα και πραγματικα ολο τον πονο τον ξεχνας εκεινη την στιγμη ακριβως!!

Ο μικρουλης μου ζυγιζε 3040 και ειναι ιδιος ο αδερφος του στο πιο σκουρο!!

Εγω χρειαστηκα μονο 2 ραμματα και ενιωθα μια χαρα μετα απο μια ωρα αφου μπορουσα να σηκωθω κιολας!

τον μικρο τον ειχα διπλα μου απο την πρωτη στιγμη και θηλαζουμε αποκλειστικα.Φυγαμε την τριτη μερα απο το νοσοκομειο αν και ο μικρος εχει λιγο ικτερο αλλα δεν υπηρχε λογος να μεινουμε μεσα και ηθελα να δω και τον Μιχαλη μου!!

Τωρα πια ειμαστε σπιτι μας οπου κυνηγαω τον Μιχαλη μου να μην παει στο μωρο που θελει ολο να το φιλαει και να το σκαλιζει!!

θελω να ευχαριστησω ολες τις φιλες μου απο το γκρουπακι των Χριστουγεννων για τα μηνυματα τους και τις ευχες τους και να ευχηθω στις υπολοιπες να γεννησουν κι αυτες τοσο ευκολα και γρηγορα οπως εγω!

Και κατι τελευταιο η εμπειρια του φυσιολογικου τοκετου με την επισκληριδιο δεν συγκρινεται αν και ημουν παντα υπερ της επισκληριδιου!!!

Τα φιλια μου και συγνωμη αν σας κουρασα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!!!!!!!!!!

ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΜΕΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΥ..

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα μου να σου ζήσει το δεύτερο αγοράκι σου!

Τι καλά που όλα κύλισαν τόσο ήρεμα κι ωραία και γρήγορα!!

Και τι γλυκός ο Μιχαλάκης σου!!! :)

Καλή λοχεία να έχεις και να είσαι πάντα καλά να χαίρεσαι τα αγοράκια σου!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει ρε φιλεναδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν και εμείς τα λέμε συννέχεια , θέλω και εγώ να σου γράψω με τη σειρα μου να χαίρεσαι τους αντρακλες σου και να είναι πάντα γεροί και καλότυχοι!!!!!!!καλη΄λοχεία!!!!!!!! :):):)

Μακαρη να έχω το θάρρος και να μην κάνω επισκλειρίδιο!!!χαίρομαι που σου έμεινε έτσι η εμπειρία του τοκετού!!!

Αντε να έρχεται και η σειρά μας τώρα!!!!!

φιλακια πολλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α στο καλό σου με συγκίνησες! Και ειμαι και στη δουλειά!

Να σου ζήσει το νέο μέλος! Ευχομαι όλα τα καλά στην όμορφη οικογένειά σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει κοπέλα μου ο μικρούλης σου!!!!!!

Να ‘ναι γερός, δυνατός κι ευτυχισμένος στη ζωή του!!!!!!!!

Καλό σαραντισμό να έχετε και οι 2 σας!!!!!!!

Πολύ συγκινητική η κίνηση του γιου σου!!!!!!!

Μπράβο σου που γέννησες χωρίς επισκληρίδιο!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα σου ζήσει ο μικρούλης σου, να τον χαίρεσαι

και να χαίρεσαι και το πρώτο σου παιδάκι!!

πάντα γερά να είναι και τα δυο και να τα δεις όπως επιθυμείς!

καλή λοχεία :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ πολυ συγκινητικη η περιγραφη του ερχομου του μικρουλη σου!! :)

κ επισης πολυ συγκινηθηκα κ με το φιλι του μιχαλακη σου!! :)

να σου ζησει το αγορακι σου,να ειναι παντα γερο κ ευτυχισμενο!! :):kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και παλι να σου ζησει κουκλα μου!!!! να ειναι γερος και ευτυχισμενος σε ολη του τη ζωη.

να χαιρεσαι και τα δυο σου αγγελουδια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγχαρητηρια λεμον να σας ζησει

ο παιδαρος

καλη λοχεια να εχεις

κ με το καλο να σαραντησετε

να τον χαιρεστε :D :D :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το νινί σου!!! Χίλια μπράβο για τη δύναμή σου να γεννήσεις χωρίς επισκληρίδιο! (Επαναλαμβάνω εγώ: "Δόξα και τιμή σε αυτόν που την ανακάλυψε!!!")

Κατασυγκινήθηκα με το Μιχαλάκη σου... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι!! Γερό και τυχερό να είναι!! να χαίρεσαι και τον Μιχαλάκη σου ...που είναι πολύ γλυκό πλασματάκι...Συγκινήθηκα!! Καλή λοχεία να έχεις.. Υγεία πάνω απ'όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑ!!!Να σας ζήσει και το δεύτερο σας αγοράκι να χαίρεσται και τον Μιχάλη σας που είναι τόσο γλυκό παιδάκι!!Άντε και στα δικά μας να παίρνουμε θάρρος αν και έχω πολύυυυ δρόμο ακόμα!!Και πάλι να σας ζήσουν και τα δύο σας αγοράκια!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...