Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλει το μπιμπερό!!!!


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια, θα ήθελα την συμβουλή σας... Η μπεμπίκα μου είναι 7 μηνών κ θέλω να αποθηλάσω σιγά σιγά αλλά δεν θέλει το μπιμπερό ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!Πίνει 10-20 ml κ μετά κλαίει κ μου διώχνει το μπιμπερό,έχω βάλει κ τον αντρα μου αλλα τίποτα.Μου λένε ότι πρέπει να το πάρω απόφαση κ να την αφήσω νηστική μέχρι να το μάθει..Εσείς τί λετέ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσακι τι μου θυμισες....εμενα επειδη ειχε αλλεργια μεχρι 8 μηνων δεν πηρε ξενο καθολου....κ αρχισα να τον μαθαινω να πινει..δεν το επινε με τιποτα...του βρωμουσα κιολας αστα...αναγκαστηκα να του δινω με το κουταλι επι 2,5 μηνες το neocate μπας κ το συνηθισει...αρχισε μετα λιγο στο μπουκαλι σιγα σιγα, μιλαμε τωρα για 3 μηνες προσπαθειας....11 μηνων εκοψε το στηθος...κ ηπιες ενα γεματο μπουκαλι.

δεν εκανα κατι απλα του εδινα λιγο λιγο κ το συνηθισε αλλα 3 μηνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς μια από τα ίδια. 7,5 μηνών και δεν παίρνει μπουκάλι ούτε για νερό!!!!!!!! Κορίτσια, πίνει νερό από κανονικό ποτήρι που πίνω κι εγώ! Τι θα κάνω??? Πώς θα γίνει να πιει με το μπουκάλι??? Ούτε το δικό μου το γάλα που το έβγαζα με τόσο κόπο δεν πίνει με το μπιμπερον. :(:(:( Και τώρα που είμαι σπίτι, καλά. Σε 2 μήνες που γυρίζω δουλειά, δεν πρέπει να το έχει μάθει ήδη; Nessie μου πόσο σε νιώθω κοριτσάκι μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάρες μπείτε καλέ στο "εξπρες του βυζονυχτίου" που έχουμε μαζευτεί όλες οι βυζοπιπίλες εκεί.

Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ.Με το ζόρι να πιει 90 ml και μόνο μια φορά την ημέρα.Α, και τα ξενυχτιά καλα κρατούν!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω που το εβαλες το θεμα που να το δουμε !

Δεν μπορω να μη σχολιασω αυτο που σου λενε (ενω ειχα πει αστο να παει) οτι πρεπει να αφησεις το μωρο νηστικο .

Αυτο λεγεται κακοποιηση και ειναι αδίκημα !!!

Ποσο θαθελα να κανα σ΄αυτους που τα λενε αυτα το ιδιο για να δουνε τι ωραια πουειναι !!!

Καταλαβαινω την αγωνια που τραβατε αλλα δεν ειναι το φυσιολογικό να πινει ενα μωρο απο μπουκάλι . Αλλο που εμεις το εχουμε κανει φυσιολογικό !

Δοκιμαστε με διαφορα ποτηράκια ή με καλαμάκι ή στην εσχατη με κουταλάκι . Αν η μητέρα λειπει απ το σπιτι το μωρο καταλαβαινει και ξερει πως πρεπει να φαει .

Ο αποθηλασμος ειναι πολυ σημαντικος για τη ψυχολογια τυ μωρου . Δεν πρεπει να νιωσει απορριψη και πρεπει να αντικατασταθει με πολλη αγαπη και χαδια . Θελε πολυ υπομονή , κατανοηση κ αγάπη !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Εδω που το εβαλες το θεμα που να το δουμε !

Δεν μπορω να μη σχολιασω αυτο που σου λενε (ενω ειχα πει αστο να παει) οτι πρεπει να αφησεις το μωρο νηστικο .

Αυτο λεγεται κακοποιηση και ειναι αδίκημα !!!

Ποσο θαθελα να κανα σ΄αυτους που τα λενε αυτα το ιδιο για να δουνε τι ωραια πουειναι !!!

Καταλαβαινω την αγωνια που τραβατε αλλα δεν ειναι το φυσιολογικό να πινει ενα μωρο απο μπουκάλι . Αλλο που εμεις το εχουμε κανει φυσιολογικό !

Δοκιμαστε με διαφορα ποτηράκια ή με καλαμάκι ή στην εσχατη με κουταλάκι . Αν η μητέρα λειπει απ το σπιτι το μωρο καταλαβαινει και ξερει πως πρεπει να φαει .

Ο αποθηλασμος ειναι πολυ σημαντικος για τη ψυχολογια τυ μωρου . Δεν πρεπει να νιωσει απορριψη και πρεπει να αντικατασταθει με πολλη αγαπη και χαδια . Θελε πολυ υπομονή , κατανοηση κ αγάπη !

Lala-κα μου :) συμφωνώ! Κι εγώ θέλω να συνεχίσω να τον θηλάζω αλλά μπορεί να χρειαστεί να πιει γάλα και όταν εγώ δεν θα είμαι σπίτι (3 Μαρτίου γυρίζω δουλειά). Και θέλω να μάθει το μπιμπερόν σιγά σιγά έτσι ώστε να νιώθω ήρεμη και σίγουρη οτι αν χρειαστει, μπορεί να πιει το γάλα και από το μπουκάλι. Φυσικά στόχος είναι να συνεχίσει να θηλάζει, τουλάχιστον πρωί και βράδυ. Αυτή τη στιγμή θηλάζει πρωί, βράδυ και μια φορά το απογευματάκι, πριν τα λαχανικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μονο 3 θηλασμους κανει ??? Σπανιο γιαυτη την ηλικια ...μπηκατε πολυ δυναμικα στις στερεες τροφες .

Με ολο το σεβασμο και το θαρρος θασου πω κατι. Το βρισκω χαζό να θελεις να του μαθεις κατι που ΙΣΩΣ τοχρειαστει αργοτερα . Σα να μαθαινεις κολυμπι σε βουνισιο που δεν ξερει τι ειναι η θάλασσα και ουτε θα του χρειαστει .

Το Μαρτιο θα μπορει να πινει ανετα απο εκπαιδευτικο ποτηράκι ή με καλαμάκι ή απλο ποτηρι . Μπορει μαλιστα ΤΟΤΕ αφου θα υπάρχει ανάγκη να συνεργαστει καλυτερα και να παρει μπουκαλι . Εχεις πολυ καιρο μπροστα σου ειναι κριμα να αγχωνεσαι απο τωρα για το τι θα κανει τοτε .

ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΑ ! Ξερουν οταν λειπει η μαμα θα τρωω φαγητό ή απλα περιμένουν εχοντας φαει λιγο . Για σας ειναι ευκολο γιατι θηλαζει πολυ λιγο . Θα προσαρμοστει αμεσως :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Μονο 3 θηλασμους κανει ??? Σπανιο γιαυτη την ηλικια ...μπηκατε πολυ δυναμικα στις στερεες τροφες .

Με ολο το σεβασμο και το θαρρος θασου πω κατι. Το βρισκω χαζό να θελεις να του μαθεις κατι που ΙΣΩΣ τοχρειαστει αργοτερα . Σα να μαθαινεις κολυμπι σε βουνισιο που δεν ξερει τι ειναι η θάλασσα και ουτε θα του χρειαστει .

Το Μαρτιο θα μπορει να πινει ανετα απο εκπαιδευτικο ποτηράκι ή με καλαμάκι ή απλο ποτηρι . Μπορει μαλιστα ΤΟΤΕ αφου θα υπάρχει ανάγκη να συνεργαστει καλυτερα και να παρει μπουκαλι . Εχεις πολυ καιρο μπροστα σου ειναι κριμα να αγχωνεσαι απο τωρα για το τι θα κανει τοτε .

ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΑ ! Ξερουν οταν λειπει η μαμα θα τρωω φαγητό ή απλα περιμένουν εχοντας φαει λιγο . Για σας ειναι ευκολο γιατι θηλαζει πολυ λιγο . Θα προσαρμοστει αμεσως :)

Η αλήθεια είναι οτι τρώει σαν τρελός τρια φρουτα το πρωί, με λίγο ζόρισμα τρώει τα λαχανικά και το κρεατάκι το μεσημέρι και άνετα το ρυζάλευρο (ξέρω ξέρω δεν συμφωνείς!!! :laugh: ) το απόγευμα. Έχεις δίκιο για το κολύμπι και το βουνίσιο :P αλλά αυτό που είπες για το γάλα σε εκπαιδευτικό ποτηράκι σε ηλικία 10 μηνών δεν το ήξερα. Τώρα αλλάζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντησεις σας, κ γω LALA έτσι νομιζω ότι θα υποστει ψυχολογικό σοκ εάν ξαφνικά εκεί που ωραία κ καλά τρώγαμε,ξαφνικα την αφήσω θεονήστικη κ της κοτσάρω κ το μπιμπερό,σε αυτη τη γνωστή μου πηρε μια βδομάδα για να μάθει ο γιος της το μπουκάλι...δεν ξέρω εαν εχω τέτοιες αντοχές... τι να κάνω???? :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...