Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?


tselinkas

Recommended Posts

κοριτσια ειχα την φαεινη ιδεα να δω στο you tube εναν τοκετο.αντεξα 5 δευτερολεπτα στον φυσιολογικο και 2 στην καισαρικη.φρικη!!!!!!πως θα το κανω?μου αρεσει που πηγα να το δω να παρω και θαρρος.χαχα.ολικη αναισθησια κανουν?η να βαρεσω το κεφαλι μου σε κανεναν τοιχο να πεσω ξερη?χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑ ΤΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΙΔΕΑ ΕΙΧΑΤΕ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ... :unsure:

ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΥΝΑΙΚΑ... ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ!!! :dry:

ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!!! :huh::huh::huh:

ΒΡΕ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΓΑΙΔΟΥΡΙ... ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑ... ΠΑΛΙ ΚΑΠΩΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ!!! :blink:

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠ' ΟΤΙ ΞΕΡΩ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ... ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΤΕ ΜΕΤΑ, ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΔΕΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΟΧΙ...

ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ, ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΡΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΑ ΞΕ-ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΑΦΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΩ ΚΟΣΜΟ, ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ!!!

ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΧΑΣΕΤΕ :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη νομίζεις!!!Εγώ πριν πάω να γεννήσω είχα δει ένα σωρό γέννες στο ίντερνετ και είχα μάθει το κάθε στάδιο τοκετού..κοντευα να ξεγεννήσω και τον ίδιο μου τον εαυτό!!!:) Όταν όμως άρχισαν οι ωδίνες και γεννούσα φάνηκα η πιο δειλή από όλους!!! Θέλω να τονίσω πως δεν γνωρίζεις καποια στοιχεία του χαρακτήρα σου ακόμη..δεν ξέρεις πως θα αντιδράσεις εκείνη την ώρα..μπορεί να αποδειχθείςπολύ πιο γενναία από μένα όπως αποδείχθηκε η ξαδέρφη μου..δεν ήθελε με τίποτα ναδει γέννα σε βίντεο!Ουτε από μακριά!!!Σε πληροφορώ δεν ακουστηκε στην αιθουσα ωδινων..πάλευε σιωπηλα με τους πόνους της για 10 ωρες μέχρι που τελικά το βγάλανε με καισαρική...δεν περίμενα να είναι τόσο ψυχραιμη όπως δεν περίμενα εμένα να χεστώ τόσο πολύ από το φόβο κυρίως της άγνωστης κατάστασης που βίωνα..όλα θα πάνε καλά έτσι κι αλλιώς..μη φοβάσαι τίποτα και άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της...έχεις στο πλάι σου όλόκληρη την επιστήμη!!:) Φαντάσου να ζουσαμε και στο Μεσαίωνα όπου οι κοπέλες ήταν στο έλεος του Θεού...και η εικόνα της γέννας φάνταζε πολύ τρομακτική στα μάτια τους για ευνόητους λόγους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, γλυκια μου, σο πρωτο παιδι πηγα σαν προβατο στην σφαγη!

Δεν ηξερα!

Ρωτησα αλλα ολλα ηταν καλα μου λεγανε!

Ειχα σχετικα μια δυσκολη γεννα!

αντεξα ομως!

Φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο!

Στην δευτερη γεννα αρχισα να κλαιω και να μην θελω να γεννησω απο την στιγμη που εμαθα οτι ημουν εγκυος!

Οταν ηρθε η ωρα πηρα πολυ δυναμη για το πρωτο μου παιδακι!

Ηθελα να ειμαι καλα γι'αυτην και θα ημουν!

Δεν θα αφηνα κανενα να με παρει μακρια απο το παιδι μου!

Γεννησα πολυ καλυτερα και με εναν πονο!

Εκλαιγα που τα καταφερα!

Με ραβανε και γελουσα!

Η φυση τα εχει προνοησει ολλα!

Η γυναικα ειναι ετσι φτιαγμενη για να αντεχει τους πονους της γεννας!

Πονας, αλλα μετα εισαι τοσο περιφανη!

Λες και μονο εσυ γεννησες!

Να μην ανχνονεσαι καθολου!

Μια εμπειρια ειναι που μας αξιωσε ο θεος να την ζησουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι συγκινητική η περιγραφή σου. Συμφωνω και γω ότι είμαστε πλασμένες για να βιώσουμε και να αντέξουμε αυτούς τους πόνους αλλά αν το σκεφτουμε λίγο οι περισσότερες κοπέλες σήμερα δεν θέλουν να μπουν στη διαδικασία αυτή. Κάνουν καισαρική απο φόβο ή γεννούν με επισκληρίδιο. Φυσικά είτε στην μία ή στην άλλη περίπτωση σίγουρα θα νοιώσεις πόνο.

Εμένα δεν μου αρέσει αυτό που είπε το τυρογαριδάκι για το ότι η ξαδέρφη της πάλευε σιωπηλά με τους πόνους της. Πιστεύω ότι εκείνη την ώρα της γέννας είναι φυσιολογικό και αποδεκτό να φωναζεις, να βογγας και ότι σου βγαίνει τελοσπάντων. Εγώ που πήγα χωρίς φόβο, ήρεμα και ενθουσιασμένα να γεννήσω όταν μου έσπασαν τα νερά από μια ώρα και μετά έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθώ να μην βγάζω ήχους πόνου είτε γιατί ένιωθα άβολα μπροστά στις μαιες και τον αντρα μου είτε γιατί "έπρεπε" να είμαι δυνατή. Κι ας ήμουν η μόνη που γεννούσα εκείνη την ώρα. Ωσπου δεν άντεξα άλλο και αφέθηκα να βογκάω. Ένιωθα πολύ καλύτερα, ότι περνούσαν πιο εύκολα οι πόνοι έτσι. Στο κάτω κάτω γεννάς βρε παιδί μου, ε δεν θα φωνάξεις και λίγο? δικαιολογημενη είσαι. Οι πόνοι νομίζω ότι μπορούν να ανεχτούν άνετα, απλά επειδή εχουν χρονική διάρκεια σε κουράζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω δει και φυσιολογικό τοκετό και καισαρική, και σε DVD και στο INTERNET. Πιο πολύ με τρόμαξε η καισαρική, για να είμαι ειλικρινής, καθώς έβλεπα κανονικά την τομή και…… μόνο που δε λιποθύμησα…..

Με το φυσιολογικό…… δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, απλώς…… αισθανόμουν λιγάκι περίεργα….. που πονούσε η κοπέλα που γεννούσε…..

Εννοείται πως όταν (κάποια στιγμή) με αξιώσει ο Θεός να ζήσω αυτήν την εμπειρία, δε θα κάνω την κίνηση να τα δω τότε. Αλλά έχω μάθει τόσα πολλά, που είναι σα να τα έχω ζήσει….. που λέει ο λόγος……

Κι επίσης εννοείται……

Όταν κι αν θα είναι στο χέρι μου……

Δε θέλω με τίποτε να στερηθώ την 1η αγκαλίτσα στο μωράκι μου!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α εγώ χαμπαρίμ γιοκ!

Πριν γεννήσω, όταν είδα ένα dvd με φυσιολογική γέννα καρέ καρέ, το μόνο που με σόκαρε ήταν όταν ο γιατρός πήρε το ψαλίδι και ήταν έτοιμος να κάνει την περινεοτομή! Αυτό δεν το είδα, αν και νομίζω δεν το έδειχνε και από πολύ κοντά.

Καισαρική δεν είχα δει καθόλου, νόμιζα δε με ενδιέφερε! :dry:

Αφού γέννησα (με καισαρική) έχω δει τα άπειρα videos sτο youtube, για να δω ακριβώς τι μου κάνανε! :P

Δεν χαμπαριάζω πλέον!

Ασε που μου λύθηκε και η απορία γιατί αισθανόμουν μουδιασμένη την κοιλιά μου για 6-7 μήνες! :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TSELINKAki ολα ενα σοφία εποίησε και ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ οπως

το κάνουν ΟΟΟΟΛΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣ εκατομμύρια χρονια ΤΩΡΑΑΑΑΑ!!!!

και κατι τελευταιο ΚΟΨΕ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΛΕΕΕΕΕΕ :laugh:

Εγω εβλεπα το βιντεο της επεμβασης μου (ινομυωματα) και

πηρα πασατεμπο....να φαω..καλεσα και κοσμο (πλακα κανω) :laugh:

ΚΑΝΤΙΝΟΥ πολύ γλυκιά & συγκινητικη η περιγραφή σου! :)

ΙΦΙΓΕΝΕΙΑΑΑΑΑΑΑ εισαι μουρλήηηηηηηη??? :laugh: :laugh:

VIOLETA ακουσες καμια να λεει κατι πικαντικο??? Ξέρεις μωρε

του στυλ ''ΤΙ μου κανες γομαααριιιι, τεεεερααααςςςς ??'' κλπ κλπ

χιχιχι :laugh:

ΠΙΠΙΤΣΑ καλά τα λέμε εμείς απ΄εξω αλλά ενα εχω να πω

ψυχραιμα και ωραια : ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΥΥΥΜΕΕΕΕ ΕΜΕΙΙΙΙΣΣΣΣ ΜΑΡΗΗΗΗΗΗ??? :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

&γω είχα δει γέννα και αυτό που με σόκαρε ήταν το κόψιμο!

Τη στιγμή που γεννάς, το μόνο που σκέφτεσαι είναι το μωράκι σου!

Κατ΄αρχάς να έχει υγεία και μετά να το πάρεις στην αγκαλίτσα σου... να δεις τη φατσούλα του...

Πίστεψε με... όταν το αντικρίσεις ΞΕΧΝΑΣ τα πάντα!!!

Εγώ γέννησα φυσιολογικά και χωρίς επισδκληρίδιο (ήταν δική μου επιλογή) και δε θυμάμαι καθόλου τον πόνο.

Μη διανοηθείται να κάνετε ολική!!!

Θα χάσετε τα πιο όμορφα συναισθήματα!!!

Το σώμα μας επανέρχεται πλήρως, πολύ γρήγορα!

Με το καλό να υποδεχθείτε τα μωράκια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω το ειχα κανει. Ειδα παρα πολλους φυσιολογικους τοκετους στο ιντερνετ και για να ειμαι ειλικρινης αγχωθηκα πολυυυυυυ!!

Την μερα ομως που πηγα να γεννησω ημουν αλλος ανθρωπος ολα γυρισαν αναποδα. Μες την τρελλη χαρα χωρις να με νοιαζουν οι πονοι οι ραφες και η γεννα γενικα. Βγηκα απο την αιθουσα τοκετου και εσκασα στα γελια και τα χαχανα. Μετα απο μια ωρα σηκωθηκα πηγα τουαλετα και εφαγα το γευμα μου!! Το απογευμα ελεγα στον αντρα μου 'Μα αυτο ηταν? Θελω και αλλο'!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρί zaxarenia τώρα το κατάλαβες ότι είμαι μουρλήηηηηηηη??????????

Ρώτα και καμιά άλλη!!!! :woohoo: :silly: :laugh: :cheer: :woohoo: :lol:;):):P :laugh: :woohoo: :silly:

Να σε πω και το άλλο? Αφού γέννησα, πήγα στο γιατρό μου με τη νονά μου (αδερφή της μαμάς μου) που είχε να πάει στον γυναικολόγο 20 χρόνια γιατί φοβάται. Είχε διαρκώς αίμα και την πήρα από το αυτί και πήγαμε!

Ε, μπήκα κι εγώ στο δωμάτιο, αλλά περίμενα πίσω από το παραβάν που χώριζε το μπουμ από τον υπόλοιπο χώρο. Με το που ανέβηκε στο μπουμ η νονά μου και άρχισε η εξέταση, ακούω το γιατρό να λέει.. "Να φωνάξω την Ιφιγένεια να δει?" Η νονά μου "χ..μένη" από το φόβο της είπε "ναι". Είχε πολύποδα στη μήτρα (μετά από 2 εβδ τον αφαίρεσε ο γιατρός) και ΤΟΝ ΕΙΔΑ!! Και λέω το γιατρό.. "Επιτέλουε βρε doc και τόσο καιρό αναρωτιέμαι τι μπορεί να βλέπετε εκεί κάτω!" Εντάξει, μία αηδιίτσα την έπαθα, αλλά η περιέργεια μου έφυγε!

Α! Και στον τοκετό, αφού μου βγάλανε το Μαράκι, μπήκε ο άντρας μου μέσα στο χειρουργείο και με είδε ανοιχτή! Άλλος αναίσθητος από κει! :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΤV ΓΕΝΝΕΣ. ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΑ... ΧΕ...ΝΗ ΠΗΓΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ. ΧΕ...ΝΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΤΟΟΟΟΟΟΣΟΟΟΟΟ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟΟΟΟΟΣΟΟΟΟ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΧΝΑΣ ΟΛΑ!! ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙΦ αν θες να σου στειλω το βιντεο με τους πολυποδες

απο την μυτη που εβγαλε η μανα μου,

το ινομυωματο-βιντεο το δικο μου, κατι αμυγδαλες που εβγαλε

ο αντρας μου....για το Σαββατοκυριακο μωρε , ξερεις, μηπως βρεχει

και κατσετε μεσα???

χαχαχα :laugh: :laugh:

ΚΑΛΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΑΑΑΑΝΕΙΙΙΙΣΣΣΣ????? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, μεγαλύτερη φοβιτσιάρα από εμένα στα θέματα υγείας δεν υπάρχει.

Το πιο σοβαρό πράγμα που είχα πάθει ήταν η ανεμοβλογιά στο δημοτικό και πρόσφατα οι φρονιμήτες που έβγαλα που συμπεριφερόμουν σαν να είχα κάνει εγχείρηση καρδιάς.

Και εγώ είχα τη φαεινή ιδέα πριν την καισαρική που επιβαλλόταν να κάνω, να δω αντίστοιχη επέμβαση στο youtube και είχα φρικάρει τελείως και εντελώς, ώσπου μπήκε ο άντρας μου στο σπίτι και με είδε να κλαίω και όταν του είπα το γιατί με στόλισε κανονικά και...σταμάτησα την τηλεοπτική χειρουργική.

Το συμπέρασμα ένα για όσες πάνε για καισαρική: Πρώτα από όλα δεν βλέπεις τίποτα, και από την ώρα που θα σου βάλουν ένα παραβαν μπροστά σου μέσα σε ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου!!!όπως ακριβώς σας τα λέω, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

όσον αφορά τους πόνους που αισθάνεσαι μετά στην κοιλιά σου, αν κάποιες από εσάς είσαστε γυμναστηριακοί τύποι, είναι σαν να έχεις κάνει πολλούς πολλούς κοιλιακούς, τόσους πολλούς που να έχεις καταπιαστεί και να μην μπορείς να κουνησεις την κοιλιά σου. Κάτι που όσο περνάνει οι μέρες εξασθενεί.

Α, και το σημάδι, μετά από 4,5 μήνες είναι πια μια αχνή ροζ γραμμούλα λόγω της πλαστικής που μετά σου κάνουνε...

Και από κάτω...άθικτη, όπως και πριν γενήσσουμε.

Και το νινί ξεκούραστο και πεντάμορφο αφου δεν θα έχει ταλαιπωρηθεί καθόλου..!

Παρόλα αυτά τα θετικά της καισαρικής τομής, πιστεύω ότι τίποτα δεν συγκρίνεται με την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού, την οποία εγώ ήταν αδύνατο να ακολουθήσω...

Κορίτσια μου με το καλό να φέρετε στον κόσμο τα μωράκια σας!!1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΒΛΕΠΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ Η ΚΑΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΤΕΡΟ.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ...ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΕ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΑ ΔΙΠΛΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΛΥ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ.ΑΦΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΝΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΜΑΚΡΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ.ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΙΣΘΙΣΙΟΛΟΓΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί είναι αυτά που κάνετε εγκυούλες μου;;;;;;; Αφου δεν τα αντέχετε ε;;; Δεν μπήκα ποτέ στον πειρασμό να δω τέτοιο βιντεάκι γιατί ήμουν σίγουρη ότι την ώρα του τοκετού, αντί να σπρώχνω θα ρουφάω το παιδί προς τα μέσα.....

Πάντως θα συμφωνήσω ότι είναι στο dna μας να ο τοκετός... Εγώ η απόλυτη λιγόψυχη (που έλεγε και η γιαγιάκα μου :( ) όχι μόνο δεν ακούστηκα, κατάπινα τις φωνές μου, έδινα κουράγιο και στον άντρα μου για να μη σωριαστεί κάτω!!! :P :laugh: ;)

Μη χάνετε τη μαγεία της πιο τέλειας στιγμής της γυναίκας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω ειμαι πολυ πολυ μακρια απο αυτο το αγχος..αυτη τη στιγμη ουτε που το φανταζομαι,αλλα πιστευω οτι οταν πλησιαζει η ωρα με το καλο,θα χε..ω επανω μου!!!

αλλα με μενα συμβαινει το εξης..στην ιδεα και μονο μπορει να πεσω κατω,οπως και σε ολα τα δυσκολα που εχω αντιμετωπισει μεχρι τωρα,αλλα εκεινη την ωρα θα ειμαι πολυ δυνατη και δε θα το βαλω κατω..σε ολα ετσι ειμαι,και τελικα μετα λεω "αυτο ηταν??"

βεβαια δεν ξερω,δεν εχω ξαναπερασει γεννα,μακαρι να ειμαι και εκει ετσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera,

mhn skeftese teteia. h genna einai oti pio omorfo pragma zei mia gunaika!!! mporei na akougomai kapos alla egv makari na gennaga ka8e mera!!! den exo zhsei pio omorfes stigmes sthn zoh mou!

gennhsa fusiologika me episklhridio! par'olo pou eixa duskolh genna giati h mpempoyla mou den eixe empedo8ei sthn lekanh, me apotelesma na sproxno 10 wres gia na thn katevaso!!! apo thn stigmh pou mou spasane ta nera giati apo ekei ksekinaei o toketos gennhsa meta apo 17 wres!!

an kaneis episklhriodio 8a zhsei oles tis oraies stigmes 8a katalavaineis ta panta apla den 8a ponas! ego sto sunhsto anepifulakta!!! mhn fovase tipota molis vgei to moro den 8a 8umasai tipota ap'osa ezhses tis prohgoumenes ora!! kai ota leo tipota tipota! etsi einai kai go den to pistua kai m olis to ezhsa eipa 8ee mou koita pou htane alh8eia oti ta ksexnas ola!!

euxomai me ena pono kai na einai ola eukola kai suntoma!! kalh leuteria!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

Α εγώ χαμπαρίμ γιοκ!

Πριν γεννήσω, όταν είδα ένα dvd με φυσιολογική γέννα καρέ καρέ, το μόνο που με σόκαρε ήταν όταν ο γιατρός πήρε το ψαλίδι και ήταν έτοιμος να κάνει την περινεοτομή! Αυτό δεν το είδα, αν και νομίζω δεν το έδειχνε και από πολύ κοντά.

Καισαρική δεν είχα δει καθόλου, νόμιζα δε με ενδιέφερε! :dry:

Αφού γέννησα (με καισαρική) έχω δει τα άπειρα videos sτο youtube, για να δω ακριβώς τι μου κάνανε! :P

Δεν χαμπαριάζω πλέον!

Ασε που μου λύθηκε και η απορία γιατί αισθανόμουν μουδιασμένη την κοιλιά μου για 6-7 μήνες! :ohmy:

Μια από τα ίδια. Κι εγώ είχα δει άπειρα videos με φυσιολογικό τοκετό και καισαρική αλλά το μόνο που με τρόμαξε ήταν η περινεοτομή. Που να 'ξερα οτι θα φάω κι εγώ τόσα ράμματα? Όπως και να 'χει, να ξέρεις οτι κάθε γυναίκα το βιώνει διαφορετικά. Δεν λέω οτι δεν θα πονάς. Απλά ο πόνος σου μπορεί να μην είναι αφόρητος. Ξέρω πολλές γυναίκες που γέννησαν χωρίς επισκληρίδιο και περιγράφουν τους πόνους ως ανεκτούς. Μαθήματα ανώδυνου τοκετού έχεις κάνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera,

mhn skeftese teteia. h genna einai oti pio omorfo pragma zei mia gunaika!!! mporei na akougomai kapos alla egv makari na gennaga ka8e mera!!! den exo zhsei pio omorfes stigmes sthn zoh mou!

gennhsa fusiologika me episklhridio! par'olo pou eixa duskolh genna giati h mpempoyla mou den eixe empedo8ei sthn lekanh, me apotelesma na sproxno 10 wres gia na thn katevaso!!! apo thn stigmh pou mou spasane ta nera giati apo ekei ksekinaei o toketos gennhsa meta apo 17 wres!!

an kaneis episklhriodio 8a zhsei oles tis oraies stigmes 8a katalavaineis ta panta apla den 8a ponas! ego sto sunhsto anepifulakta!!! mhn fovase tipota molis vgei to moro den 8a 8umasai tipota ap'osa ezhses tis prohgoumenes ora!! kai ota leo tipota tipota! etsi einai kai go den to pistua kai m olis to ezhsa eipa 8ee mou koita pou htane alh8eia oti ta ksexnas ola!!

euxomai me ena pono kai na einai ola eukola kai suntoma!! kalh leuteria!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και η συννυφάδα μου, με φυσιολογικό κι επισκληρίδιο, δεν κατάλαβε Χριστό!!!!!! Μετά από 3 χρόνια, εξακολουθεί να υποστηρίζει πως πιο δύσκολο είναι να ξεπετάξεις ένα παιδάκι, παρά να το γεννήσεις…..

"Εάν μπορούσα….. 1000 γέννες θα ξαναέκανα"!!!!!! Είναι η ατάκα της!!!!

Και η κολλητή μου, παρόλο που έκανε καισαρική, κι ο γιατρός της της είχε ζητήσει να προσέχει ως κι 9 μήνες από τη γέννα, απ’ όταν ήταν 6 μηνών η μπέμπα, έλεγε…… "δεν κρατιέμαι….. θέλω κι άλλο"!!!!!!!!!

Μην τα σκέφτεσαι όλα αυτά, Alkostaki μου, έχεις ακόμη…… πόσους μήνες μπροστά σου!!!!! Προς το παρόν….. απλώς απόλαυσε το τώρα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...