Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θα κάνω ποτε μωρό;


Recommended Posts

'Ακυρη η εξωσωματική που είχε κανονιστεί ώστε να ξεκινήσουν οι ενέσεις ανημερα Χριστούγενννα.H FSH μου ανέβηκε στα 19,4 και ο γιατρός μου είπε ότι κάνει διακυμάνσεις και πρέπει να την περιμένουμε να κατέβει σε χαμηλότερα επίπεδα.Είμαι πολύ λυπημένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην στεναχωριεσαι κοριτσακι.για να στο λεει ο γιατροσ σιγουρα θα ειναι για καλο.ασε να περσουν και οι γιορτεσ και οταν θα εισαι οκ!ξεκινασ.καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καθε εμποδιο για καλο!ο καιρος θα περεσει εξαλλου λιγες μερες πριν ,λιγες μετα ,το μωρουλινι σου θα δειξει κατανοηση!!καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλε μην στενοχωριεσαι...

ολα για καλο σκοπο στα κανει ο γιατρος..

περνα ανεμελα κ ευχαριστα τις γιορτες κ ξεκινας δυναμικα απο γεναρη

με το καλο.

ολα θα γινουν βρε..ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απογοητεύεσαι!!!

Κι εμένα η FSH πριν 3-4 χρόνια είχε πάει 19,7 (έψαξα επίτηδες τώρα και το βρήκα) και τον επόμενο μήνα έπεσε στο 9,7.

Μετά έμεινα δυο φορές έγκυος -δεν προχώρησε για άλλους λόγους - πάντως έμεινα δυο φορές έγκυος.

Μην απογοητεύεσαι, απλώς λίγο υπομονή ακόμα... Καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο, αλλά μην το αφήνεις να σε παίρνει από κάτω! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν στενοχωριέμαι για το χρόνο της εξωσωματικής,φοβαμαι πως η ορμόνη δεν θα πέσει ποτέ. Έχει αρχίσει και με ταλαιπωρεί εδω και κάτι μήνες.Ο άνδρας μου έχει πανικοβληθεί και άθελα του με πιέζει και όσο και να του μιλάω δεν το καταλαβαίνει καν. Και εγώ είμαι σε κακό χάλι.Κορίτσια φοβάμαι πολύ.Δεν είμαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eyeore71 καταρχας σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην στεναχωριεσαι...αλλα τι ειναι η FSH ? Σορρυ κιολας απο απλη περιεργεια..Εχει σχεση με τον θυρεοειδη... :blush: ειμαι τελειως ασχετη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω.. σε καταλαβαίνω... Είναι ό,τι χειρότερο να σου μεταδίδουν άγχος και πως να του δώσεις και του άλλου να το καταλάβει και να μην το κάνει;...

Δεν τον βάζεις να διαβάσει μερικά ποστ στο mammyland να δει πόσο επηρεαζόμαστε από το άγχος και πόσο σημαντική είναι η ψυχολογία σ' όλην αυτήν την προσπάθεια;;

Ο γιατρός τι σου είπε; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το βοηθήσει να μειωθεί;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννουλα κατα αρχάς χρόνια πολλά.Η Fsh είναι μια ορμόνη που θεωρητικά δηλώνειτην ποιότητα των ωαρίων όσο πιο ψηλά ανεβαίνει τόσο χειρότερη η ποιότητα,το ιδανικό είναι να είναι μονοψήφιος αριθμός 7,8,9 κτλ.

Ο γιατρός μου είπε κάνει διακυμάνσεις θα την περιμένουμε, δεν μου έδωσε περισσότερες πληροφορίες και όταν του είπα ότι τη θα γίνει αν πάει έτσι για κανένα χρόνο μου είπε δεν θα πάει, θα το αντιμετωπίσουμε.Τι να πω...

Όσο για τον άνδρα μου δεν καταλαβαίνει οτι με στρεσάρει νομίζει ότι το παθαίνω μόνη μου και εκνευρίζεται κιόλας και μου φωνάζει να μην αγχώνομαι όταν την ίδια στιγμή με αγχώνει ο ίδιος.Άλλα δεν το θέλει, δεν το καταλαβαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα κοπελα μου να ηρεμησεις με το ν αγχωνεσε δνε κερδιζεις τιποτα .Οι αλλες σου ορμονες πως ειναι τι τιμες εχεις ; εχει σημασια να συγκρινεις και της αλλες ορμονες .κου το γαιτρο σου καιμην ξεχνας να ελπιζεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβαίνω πλήρως πως νιώθεις. Κι εμένα κάποτε με παίρνει από κάτω αλλά μόνο για λίγο. Μετά αμέσως σκέφτομαι ότι φτάνει να έχουμε την υγεία μας και όλα θα τα καταφέρουμε με τη βοήθεια του Θεού δεν μπορεί...

Εμένα ο άντρας μου ευτυχώς είναι πολύ ήρεμος κι έτσι παίρνω κι εγώ δύναμη και κουράγιο.

Όσον αφορά την FSH χωρίς να θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες ήξερα μια κοπέλα που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μ' εσένα. Έκανε θεραπεία με χάπια, τη ρύθμισε και αμέσως μετά έκανε την εξωσωματική και πέτυχε. Οπότε μην απελπίζεσαι, απλά φαίνεται ότι μερικές πρέπει να κουραστούμε λίγο παραπάνω για να τα καταφέρουμε. Ίσως ο γιατρός σου να θέλει πρώτα να δει πως αυξομειώνεται η ορμόνη κάθε μήνα και μετά να κρίνει εάν χρειάζεσαι οποιαδήποτε θεραπεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απογοητεύεσαι, κορίτσι μου έτσι!!!!!!!

Να ακούς τις συμβουλές του γιατρού σου κι όλα θα πάνε μία χαρά και θα κάνεις κι εσύ μωράκι……

Κι αν αργήσει λιγάκι…….

Το καλό πράγμα αργεί…… έτσι δε λέμε καλέ?????

Κουράγιο, καλή υπομονή και μην καταθέτεις τα όπλα……

Υ.Σ.: Προσπάθησε να δώσεις στον άντρα σου να καταλάβει πως το τελευταίο που χρειάζεσαι αυτήν την στιγμή είναι άγχος……..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eyeore71 έγραψε:

'Ακυρη η εξωσωματική που είχε κανονιστεί ώστε να ξεκινήσουν οι ενέσεις ανημερα Χριστούγενννα.H FSH μου ανέβηκε στα 19,4 και ο γιατρός μου είπε ότι κάνει διακυμάνσεις και πρέπει να την περιμένουμε να κατέβει σε χαμηλότερα επίπεδα.Είμαι πολύ λυπημένη.

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην κανεις μωρο!

Στο 2010 θα ζουμε σε λιγες μερες... ΟΛΑ γινοντε!

Και εγω ετσι ελεγα πριν μεινω εγκυος. Ειχα ενδομητριωση και με τα οσα ειχα διαβασει στο ιντερνετ πιστευα οτι ποτε δεν θα γινω μανα. Το μωρακι μου τελικα ηρθε απο εκει που δεν το περιμενα. Υπομονη κανε την θεραπεια σου και το μπεμπε ειναι στο δρομο του!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσακι προσπαθησε να εισαι ηρεμη κ να μην αγχωνεσαι τοσο γιατι αυτο μονο κακο κανει!Ισως καποιος θα πρεπει να μιλησει κ στον αντρα σου ωστε να μπορεσει να καταλαβει λιγο καλυτερα την κατασταση κ να σε στηριζει!Πρεπει να ειστε μαζι σε αυτο,ολα γινοναι καλυτερα οταν υπαρχει αγαπη κ υποστηριξη!Ισως ο γιατρος σου,καποιο κοντινο κ αγαπημενο σας προσωπο,κ εσυ η ιδια καποια στιγμη που θα εισαι ηρεμη κ οχι φορτισμενη!Πρεπει να ειστε καλα μαζι,παντα οι 2 τα καταφερνουν καλυτερα απο εναν ;) !Σου ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε καλα πολυ συντομα!!!Να μην απογοητευεσαι κ να σκεφτεσαι θετικα!Ειναι τοσο σημαντικο να εισαι καλα κ αισιοδοξη,τοτε καταφερνουμε πολλα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eyeore mou mhn agxwnesai kalh mou!ola kala 8a pane,8a deis!apla mhn to skeftesai toooso polu.ennow pws 8a deis tis times sou an xalarwseis polu pesmenes..8a kaneis mwraki kopela mou..!!!mporw na katalavw to agxos tou antra sou..alla dikaiologw pio polu esena!giati esu prepei na eisai hremh xwris epipleon fortio+ennoies!euxomai h Panagia mas pou mporei oles tis gunaikes na katalavei kai oxi mono,na kanei to 8auma ths suntoma kai se sena!!!sou stelnw karmataki gia 8etikes skepseis+times ston pato!!!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ψιτ κοριτσάκι για να χαλαρώσουμε λιγάκι!!!!

Είπαμε όλη η ομάδα πάμε μαζί να γεμίσουμε το 2010 τα μαιευτήρια!!!! Πέρνα καλά τις γιορτές σου και όλα θα πάνε καλά μην μου αγχώνεσαι. Πες και στον καλό σου να ηρεμήσει λιγάκι. Εγώ μετά την απόφαση να πάμε για εξωσωματική δήλωσα στον αντρούλη μου ότι αν θέλει να αγχωθεί να αγχωθεί μόνος του. Εγώ αρνούμαι να συμμετάσχω σε αυτό... Πιστεύω ότι το έχει καταλάβει... γιατί όταν ήμαστε μαζί δεν δείχνει τίποτα...

Να χαρείτε λοιπόν τις γιορτές, να περάσετε καλά και πάμε δυναμικά με τον καινουριο χρόνο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για το καρματάκι, ευχαριστώ για τις ευχές.Προσεύχομαι και ευχόμαι και εγώ πολύ για όλες μας.Μέσα από το φόρουμ ανακάλυψα ότι δεν είμαι μόνη μου και είναι σπουδαίο να μπορείς να καταλαβαίνεις και να σε καταλαβαίνουν και άλλοι άνθρωποι.Θα προσπαθήσω να συνέλθω αν και στενοχωριέμαι έχω αδυνατίσει και νιώθω σαν άρρωστη αλλά ελπίζω πως θα τα καταφέρω.Αυτή η FSH με έχει τσακίσει.Αν δεν ήταν αυτή η χαζομάρα το πιθανότερο είναι πως θα είχα συλλάβει από μόνη μου.Το είχα ξανακάνει άλλωστε άσχετα αν απέβαλλα εξαιτίας ενός καραγκιόζη γιατρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ξαναπείς αγαπούλα μου τέτοια κουβέντα!!!!!!!

Για όλες μας θα έρθει το μωράκι!!!!!!!!!!!

Σε άλλες πιο εύκολα και γρήγορα!!!!!!!!!!!!!!

Σε άλλες αργότερα κι ίσως με περισσότερη προσπάθεια!!!!!!!!!!!

Μην καταθέτεις τα όπλα!!!!!!!!!!!!!!!

Πίστεψέ το…… βαθιά μέσα στη ψυχή σου και θα γίνει!!!!!!!!!!!

Σου στέλνω τη θετική μου ενέργεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κι όταν κάτι σε προβληματίζει……..

Εδώ είμαστε……. όλα τα κορίτσια του Mammy……..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απογοητευόμαστε!!!Εχω κ εγώ θέμα με τις ορμόνες.Είναι τρελαμένες!!Μία ανεβαίνουν, μία πέφτουν κ αυτό σε διάστημα ημερών κ οχι μηνών για να δικαιολογήσω κάτι!!!Που θα παει θα μας κατσεί κ εμάς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eyore μην απογοητεύεσαι, όλα γίνονται. Έχω διαβάσει πως βοηθάει αρκετά ο βελονισμός, ρυθμίζοντας τις ορμόνες του σωματός μας γενικά, μειώνοντας το στρες αλλα ειδικά για την FSH πολλές κοπέλες κατάφεραν έτσι να τη ρυθμίσουν. Ρώτησε αν θές το γιατρό σου για την άποψή του. Εγώ ξεκίνησα βελονισμό για άλλο λόγο βέβαια, λόγω χαμηλής ανταπόκρισης στα φάρμακα της εξωσωματικής. Νομίζω γενικά με βοηθάει. Έχω διαβάσει όμως για πολλές περιπτώσεις με υψηλό FSH που τους βοήθησε. Σου έχει δώσει καθόλου βιταμίνες ή βότανα ή κάτι τέτοιο για να τη μειώσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινή, το μόνο που μου είχαν δώσει ήταν οιστρογόνα για έξι μήνες και αυτό για να δυναμώσουν τα ωάρια.Υποψιαζόμουν ότι ίσως υπάρχει κάτι φυτικο που να βοηθάει.Άν ξέρεις κάτι σε παρακαλώ πες μου.Σοφία, σε νιώθω κάνε και εσύ υπομόνη και τι να πω, για κάποιες από μας τα αυτονόητα είναι πολύ,πολύ δύσκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

ax vre koritsia mou...kai egw stin idia moira eimai k eimai mikri akoma re gamwto.meta apo ormonologikes ekdetaseis mou vrikan anevasmeni fsh 21,40 k oi loipes ormones stin idia tragiki katastasi.eimai polu xalia psuxologika,exw kleistei ston eauto m k klaiw sunexeia..mou ir8e polu apotomo otan mou eipe o giatros:pi8anon prowri wothikiki aneparkeia.. giati 8ee mou??posa na anteksei enas an8rwpos? k de mou eftane auto,arxisan na peftoun ta mallia mou logo twn androgenitikwn ormonwn pou itan k autes anevasmenew..k ksafnika apektisa k trixes sto proswpo. :( den antexw allo k de kserw kata poso 8a voithisoun ta gynofen 35 k androcur pou pairnw :S gnwrizei kamia sas gia auti ti therapeia??eseis ti therapeia akoloutheite?episis exete kanenan kalo gunaikologo stin athina?ti na pw!kala apotelesmata na exoume..k suntoma me mwrakia :silly: sugnwmi an sas kourasa alla den exw pou allou na ta pw!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eyeore71 έγραψε:

Φωτεινή, το μόνο που μου είχαν δώσει ήταν οιστρογόνα για έξι μήνες και αυτό για να δυναμώσουν τα ωάρια.Υποψιαζόμουν ότι ίσως υπάρχει κάτι φυτικο που να βοηθάει.Άν ξέρεις κάτι σε παρακαλώ πες μου.Σοφία, σε νιώθω κάνε και εσύ υπομόνη και τι να πω, για κάποιες από μας τα αυτονόητα είναι πολύ,πολύ δύσκολα.

Aγόρασα ένα βιβλίο από το amazon που ήταν πολύ ενδιαφέρον λέγεται "inconceivable" και είναι η ιστορία μίας γυναίκας 42 χρονών που αμέσως μετά τη πρώτη γέννα της παίρνει αποτελέσματα της FSH και είναι 42!! Ενώ όλοι της έχουν ξεγράψει τη δυνατότητα να κάνει δεύτερο με δικά της ωάρια ξεκινάει έναν αγώνα με τον εαυτό της για να ρίξει την FSH και καταφέρνει τελικά να φτάσει στο 21! και μένει έγγυος φυσιολογικά. Τι έκανε:

- Έκοψε αλκοόλ, καφέ, γαλακτοκομικά

- έκανε βελονισμό (βοηθάει πολύ στη ρύθμιση των ορμονών και στη βελτίωση της ποιότητας και της ποσότητας των ωαρίων)

- συμπληρώματα βιταμινών Ε, αντιοξειδωτικά, πολυβιταμίνη

- γιόγκα ή σκοινάκι κάθε μέρα 15 λεπτά

- Κινέζικα βότανα σε σούπα με κοτόπουλο και τσάι

- Μέχρι τις 12 έτρωγε μόνο φρούτα και χυμούς

- Έκοψε το junk food, και άρχισε να τρώει καλύτερα με έμφαση στα λαχανικά (φασόλια,αρακά, μπρόκολο κα)

- Άρχισε να πίνει μαζί με χυμό και χυμό wheat grass (στα ελληνικά σιταρόχορτο - υπάρχει σε χυμό στα καταστήματα βιολογικών)

- έκανε ένα κλίσμα με στόχο την αποτοξίνωση του οργανισμού

- Στο τέλος έκοψε και το κρέας

- Διάβαζε βιβλία ψυχολογίας με στόχο να είναι αισιόδοξη

- Άκουγε cd χαλάρωσης και διαλογισμού (healing meditation στα αγγλικά)

- το πρωί μπάνιο στην αρχή 5 δευτερόλεπτα κρύο και μετά ζεστό - βοηθάει στην κυκλοφορία του αίματος

στο τέλος έμεινε έγγυος φυσιολογικά! Είναι ένα μάθημα ότι όταν θέλει κάτι πολύ ο άνθρωπος μπορεί να το καταφέρει.

Ξέρω και από ξένα φόρουμ ότι για τη μείωση της FSH βοηθάει ιδιαίτερα ο χυμός σιταρόχορτου. Υπάρχει και σε ταμπλέτες αλλά πιστεύω πιο εύκολα θα το βρείς σε χυμό. Επίσης από όσο έχω διαβάσει βοηθάει ιδιαίτερα και ο βασιλικός πολτός.

Μην απελπίζεσαι λοιπόν. Φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...