Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ.ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ ΑΝΑ ΤΕΤΡΑΩΡΟ ΜΕ ΠΕΝΤΑΩΡΟ & ΤΑΙΖΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΑΝΤΙΑΝΑΓΩΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ & ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ 10 ΛΕΠΤΑ & ΜΕΤΑ ΞΕΝΟ ΟΠΩΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΙΜΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ & ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΩΣΤΑ & ΞΑΝΑΠΕΙΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ..

ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 4 ΦΟΡΕΣ & ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ..ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ?ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΖΗΜΙΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσοχη στο θηλαστρο

εγω πηρα τηε nuk κ μονο ζημια δε εκανε

ολα τα θηλαστρα δε ειναι το ιδιο

κ εμνα με πονουσε πολυ

αλλα μετα με συστησε η φιλη βενετια της αμεντα κ σωθηκα..κ της μεντελα ειναι καλα...

επισης τα κοινα αυτα θηλαστρα ειναι για 1-2 αντλησεις τη μερα

οχι ολα τα γευματα :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν το θηλαστρο σου δεν ειναι νοσοκομειακο, λογικο ειναι να πονας. Αυτα της αγορας δεν ειναι για συστηματικη χρηση. Επιπλεον θα μειωθει σταδιακα η παραγωγη σου.

Τελος, μου ειχαν πει οτι η χρηση του θηλαστρου δεν πρεπει να ειναι πανω απο 10 λεπτα για να μην καταπονει το στηθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalypso έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ.ΒΓΑΖΩ ΓΑΛΑ ΑΝΑ ΤΕΤΡΑΩΡΟ ΜΕ ΠΕΝΤΑΩΡΟ & ΤΑΙΖΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΑΝΤΙΑΝΑΓΩΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ & ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ 10 ΛΕΠΤΑ & ΜΕΤΑ ΞΕΝΟ ΟΠΩΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΟΙΜΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ & ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΣΩΣΤΑ & ΞΑΝΑΠΕΙΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ..

ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 4 ΦΟΡΕΣ & ΝΙΩΘΩ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ..ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ?ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΖΗΜΙΑ?

ποιο θηλαστρο εχεις?

αν θυμαμαι καλα το μωρακι σου ειναι μικρο, ενα μη νοσοκομειακο θηλαστρο θα φερει τα αντιθετα αποτελεσματα αν δεν εχιε εδραιωθει η γαλουχια!

το καλυτερο για ΓΟΠειναι ο μητρικος θηλασμος! το γλα ειναι πιο ελαφρυ κα πιο ευπεπτο. νομιζω το εχουμε πει πολλες φορες αλλα μια ακομα καλο θα κανει.... ο θηλασμος δεν εχει ρολοι.... μπορει να εχει διαρκει απο 2 λεπτα εως ατελειωτες ωρες κυριως στην αρχη!

αυτο που λεει η παιδιατρος(10λεπτα) σε οδηγει σε πληρη αποθηλασμο!

πως ξερεις οτι εχετε ΓΟΠ?

η παιδιατρος εβγαλε το συμπερασμα?

κι αν πως?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η γυναικολόγος μου, μου είχε πει οτι κατάλληλη στιγμή να βγάζουμε το γάλα είναι την ώρα που θηλάζομε.

Καθώς θηλάζεις από το 1 στήθος, από το άλλο να βγάζεις με το θήλαστρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΥΨΩ,ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΚΑΤΣΕ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΤΩΡΑ.ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ?ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟΥΛΙ.ΑΣΤΟ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΑΝΩ ΣΟΥ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΟΠ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ.ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ.ΑΣΕ ΤΑ ΑΝΑΓΩΓΙΚΑ ΓΑΛΑΤΑ ΚΑΤΑ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΔΩΣΤΟΥ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ.ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ!!ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ,ΑΝ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΘΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ.ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕ ΝΟΙΚΙΑΣΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ,ΠΗΡΑ ΤΟ SWING MEDELA ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΟ ΜΑΣΤΙΤΙΔΕΣ ΛΟΓΩ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗΣ.ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΑΣ.ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ,ΠΡΟΣΕΞΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tι θήλαστρο έχεις; Όποιο και να έχεις να το βάζεις σε χαμηλή ταχύτητα. Εγώ σε ένα της μεντέλα το έβαζα μέχρι τη δεύτερη γραμμή κι ας είχε 6 νομίζω. Δε χρειάζεται δύναμη για να βγάλεις το γάλα αλλά να μιμείται τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού. Να περιμένεις λίγα λεπτά για να αρχίσει να τρέχει. Εγώ έβγαζα 10 μήνες με τα δίδυμα μου αλλά ήταν πολύ πρόωρα και δεν μπόρεσα να τα θηλάσω κανονικά, αλλά τα θήλασα 10 μήνες με θήλαστρο.

Όμως είναι λογικό το μωράκι σου να κοιμάται στο στήθος . Μην του δίνεις συμπλήρωμα ξένο γιατί θα σου κοπεί το γάλα σου. Αμα αποκοιμιέται στο στήθος όταν ξυπνήσει μετά άπό λίγη ώρα το ξαναβάζεις . Ρώτα και κανένα άλλο γιατρό να δεις ότι αυτό είναι φυσιολογικό στο θηλασμό . Μονο έτσι θηλάζουμε αποκλειστηκά . Εμένα ο μπουμπούκος μου είναι5,5 μηνών και κάθε δυο ωρίτσες και λιγότερο θα πιεί και λίγλ γαλατάκι . Απλά τώρα τελειώνουμε γρήγορα.

Μπορεις να βγάζεις γάλα για να αυξήσεις την παραγωγή σου και να το δίνεις στο μωρό σου καμμιά φορά, αλλά μονο της μεντέλα βγάζουν χωρίς να πονάνε{ και μάλιστα στη χαμηλή ταχύτητα}. Καλό είναι να είναι διπλό. Πόσο είναι το μωράκι σου ; Να σου ζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΣΑΡΑΝΤΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ.

Ο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΣΟ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΠΟΛΥ,ΗΔΗ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΡΑΔΙΑ ΞΕΝΟ ΜΠΑΣ & ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ ΛΙΓΟ( ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ) & ΤΩΡΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ 10 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗΘΟΣ & ΜΕΤΑ ΞΕΝΟ,ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ...

ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΑΜΕΝΤΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ,ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ..

ΕΧΩ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ & ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΠΟΛΥ ΤΩΡΑ..

ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΗΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ & ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ & ΞΕΝΟ.

ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΠΟΚΟΙΜΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ & ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΝΟ ΔΕΧΟΡΤΑΙΝΕΙ & ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΦΑΕΙ.

ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΠΡΙΝ ΤΙΣ 2 ΩΡΕΣ.

PEBI ΠΗΓΑΜΕ & ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ & ΒΡΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΟΠ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού το μωράκι σου κοιμάται στο στηθος σου και δεν κλαίει σημαίνει ότι δεν πονάει και ότι είναι ήρεμο. Γιατί να του το δίνεις με μπιμπερό;;;; Και αυτό με τα 10 λεπτά τώρα το διαβασα. Δεν ξερω τι κανουν στην περιπτωση της ΓΟΠ αλλά οταν θελεις να εδραιωσεις τη γαλουχια δεν δινεις μονο 10 λεπτα το στηθος σου αλλά όσο θελει το παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΘΕΙ & ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΟΜΑ...ΤΑ ΛΑΘΗ ΕΓΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ & ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗΣ ΚΟΥΡΑΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΟΠ ΔΕΧΤΗΚΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ & ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΠΛΕΟΝ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΡΥΦΗ ΓΟΠ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΔΙΩΡΑ ΟΥΤΕ ΤΡΙΩΡΑ.ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΑΝΑΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΛΥΚΕΙΑ ΜΟΥ.ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΛΑΙΑ.ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ.ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΤΗΛ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΜΠΟΛΙΚΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΕΧΩ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ.ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ.ΕΠΙΝΑ 3 ΠΟΤΗΡΙΑ ΤΣΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΜΑΡΑΘΟ,ΓΛΥΚΑΝΙΣΟ ΚΑ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ(ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΩΝ ΒΟΤΑΝΩΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ).ΑΥΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΜΠΟΛΙΚΟ.ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΕΝΑ ΕΝΑ ΤΑ ΒΟΤΑΝΑ ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ.Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω ενα της μεντελα...

δεν πονουσα καθολου οταν το εβγαζα...

αλλα ακου τα κορτσια αφησε το θηλαστρο στην ακρη εγω την επαθα (στο εχω ξαναπει) και το μωρο μου δεν ηπιε δικο μου γαλατακι πανω απο 40 μερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η δεν το κανεισ σωστα η δεν ειναι καλο το θηλαστρο.εγω πηρα της nuk αρχικα και πονουσα πολυ..μετα το αλλαξα μου συστησαν της medela και εμεινα πολυ ευχαριστημενη...δεν γινεται να πονας με το θηλαστρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου στέλνω τι είχε γράψει ηΑγλαια παλιοτερα.

ΓΟΠ ΛΑΘΗ & ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΓαστροΟισοφαγική Παλινδρόμηση

--------------------------------------------------------------------------------

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

Σας μεταφέρω μέρος της μελέτης της Ε. Ρώμα-Γιαννίκου, που είναι μια καλή κριτική και αξιολόγηση των συνηθισμένων πρακτικών των παιδιάτρων.

...Ο στόχος της θεραπείας, όταν μάλιστα αφορά σε βρέφη και μικρά παιδιά, είναι να υπάρξει ισορροπία μεταξύ της βελτίωσης των συμπτωμάτων και των επιπλοκών από την ίδια τη θεραπεία.

Είναι βέβαιο ότι η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση υπερθεραπεύεται, επειδή τα συμπτώματα είναι συχνά και μη ειδικά, ενώ δυστυχώς δεν υπάρχει αξιόπιστη διαγνωστική δοκιμασία.

Η αντιμετώπιση περιλαμβάνει 3 σκέλη (πίνακας 10): τη μη φαρμακευτική, όπως είναι οι οδηγίες σιτίσεως, η θέση και τα ειδικά γάλατα, τη φαρμακευτική και τη χειρουργική.

Φάρμακα χρειάζονται μόνο στη βαριά παλινδρομική νόσο και λιγότερο συχνά στην ήπια και μέτρια. Πολλή συζήτηση έχει γίνει για τη θέση που πρέπει να τοποθετείται το βρέφος. Οι μελέτες με pΗ-μετρία άλλαξαν τις απόψεις που υπήρχαν παλαιότερα. Βρέθηκε (πίνακας 11) ότι η υπερυψωμένη θέση αυξάνει την παλινδρόμηση, όπως επίσης η ύπτια και η δεξιά πλάγια. Εξακολουθεί και ισχύει το πλεονέκτημα της πρηνούς υπερυψωμένης και πρηνούς οριζόντιας θέσης για τη μείωση της ΓΟΠ, αλλά ο κίνδυνος του αιφνιδίου θανάτου στερεί τα βρέφη από το πλεονέκτημα αυτής της θέσης. Η αριστερή πλάγια επίσης μειώνει τη ΓΟΠ. Παρʼ όλα αυτά, πολύ συχνά τοποθετούνται τα βρέφη στα καρεκλάκια ως βασικό μέρος της θεραπείας (εικόνα 2).

Ο όγκος και το είδος του γάλατος επηρεάζουν τη ΓΟΠ. Αυξημένος όγκος και αυξημένη ωσμωτικότητα την αυξάνουν, ενώ το υποαλλεργικό γάλα με πεπτίδια μειώνει τη ΓΟΠ. Τα γάλατα με πηκτικές ουσίες (AR) μειώνουν τις αναγωγές, αλλά αυξάνουν την έκθεση του οισοφάγου στο οξύ. Είναι

γνωστές σε όλους οι οδηγίες για τη μη φαρμακευτική αγωγή, όπως είναι τα συχνά μικρά γεύματα, συχνό ρέψιμο, όχι άσκοπες αλλαγές γαλάτων, όχι

πίεση στην κοιλιά μετά τη σίτιση, όχι κάπνισμα στο δωμάτιο του βρέφους και οπωσδήποτε όχι διακοπή του μητρικού θηλασμού, γιατί η παλινδρόμηση είναι λιγότερη στα θηλάζοντα.

Τα τελευταία χρόνια, η αγορά κατακλύσθηκε από τα λεγόμενα

γάλατα για την παλινδρόμηση (AR). Δυστυχώς, η ονομασία τους και μόνο συχνά αποτελεί σχεδόν «επιτακτικό καθήκον» στον ασκούντα παιδίατρο μόλις υποψιασθεί ή διαγνώσει ΓΟΠ να τα χορηγήσει, ακόμα και θυσιάζοντας το μητρικό γάλα.

(εδώ θα ήθελα να προσέξετε τα εισαγωγικά...)

Είναι όμως χωρίς παρενέργειες τα γάλατα αυτά; Στον πίνακα 12 φαίνονται τα οφέλη αλλά οι παρενέργειες, που είναι πολύ περισσότερες κυρίως στα νεογνά, πρόωρα και νεαρά βρέφη. Συνήθως μειώνουν τους εμέτους και εφησυχάζουν γονείς και γιατρό, όμως δε μειώνουν την παλινδρόμηση στον οισοφάγο.

Χρειάζονται οι αναγωγές γάλατα με πηκτικά; Ναι, όταν το βρέφος δεν παίρνει βάρος, παρά το γεγονός ότι λαμβάνει αρκετό γάλα, δηλαδή όταν η

στασιμότητα βάρους οφείλεται στη μεγάλη απώλεια εμεσμάτων.

Οπωσδήποτε δεν χορηγούνται σε βρέφη με οισοφαγίτιδα, αναπνευστικά προβλήματα, πρόωρα και νεογνά και όταν υπάρχει αλλεργία στα πηκτικά. Η Ευρωπαϊκή Εταιρεία Διατροφής εκφράζει σαφώς την άποψή της για τη μείωση της κατάχρησης και την αποφυγή της χρήσης τους όταν υπάρχει πιθανότητα παρενεργειών.

....

__________________

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

aglaia

Εμφάνιση Δημόσιου Προφίλ

Αποστολή προσωπικού μηνύματος στον/στην: aglaia

Επίσκεφθείτε την ιστοσελίδα του χρήστη aglaia!

Εμφάνιση περισσότερων μηνυμάτων του χρήστη aglaia

07-09-08, 02:11 #2

aglaia

Εγγραφή: 17-06-2007

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Μηνύματα: 6.310

--------------------------------------------------------------------------------

Η συνήθης τακτική αρκετών παιδιάτρων μετά τη διάγνωση της ΓΟΠ σε νεογνό ή βρέφος είναι να συνιστούν Cilroton με ή χωρίς ρανιτιδίνη και γάλα AR. Είναι σωστή και ασφαλής η αντιμετώπιση αυτή;

Η απάντηση είναι ότι δεν είναι σωστή, επειδή δεν χρειάζεται φάρμακο σε κάθε περίπτωση, το Cilroton είναι αναποτελεσματικό και πιθανόν επικίνδυνο, το γάλα AR ίσως επιδεινώσει τη ΓΟΠ ή να έχει παρενέργειες, ενώ τα συμπτώματα ίσως οφείλονται σε αλλεργία στο γάλα αγελάδος .

Η παλινδρομική νόσος είναι βαριά όταν δεν υποχωρούν τα συμπτώματα στη μη φαρμακευτική αγωγή, οπότε σημαίνει οισοφαγίτιδα ή συνυπάρχουσα

αλλεργία στο γάλα.

Στον πίνακα 13 φαίνονται τα φάρμακα που χορηγούνται στη ΓΟΠ. Τα αντιεκκριτικά και προκινητικά φάρμακα χορηγούνται συχνά, αλλά ίσως

δεν έχουμε συνειδητοποιήσει τις παρενέργειές τους.

Η απόσυρση από την κυκλοφορία της σισαπρίδης, που είχε τεκμηριωμένη αντιπαλινδρομική δράση, έχει ως αποτέλεσμα την εξίσου κατάχρηση της δομπεριδόνης (Cilroton). Τα αντιόξινα έχουν μειωμένη δράση και χρειάζονται τεράστιες δόσεις για να μειώσουν τη γαστρική οξύτητα και, επιπλέον, ιδιαίτερα στα βρέφη, προκαλούν παρενέργειες από το νάτριο, μαγνήσιο και αργίλιο που περιέχουν.

Τα μοναδικά φάρμακα που παραμένουν για την αντιμετώπιση της ΓΟΠ είναι η ρανιτιδίνη και οι αναστολείς της αντλίας πρωτονίων.

Μελέτες (πίνακας 14) έδειξαν ότι η δομπεριδόνη (Cilroton) δεν αυξάνει τον τόνο του ΚΟΣ, δε μειώνει την οισοφαγίτιδα, προκαλεί αϋπνία, άγχος,

εκνευρισμό, αδυναμία και τις ίδιες παρενέργειες από την καρδιά όπως η σισαπρίδη.

Γεγονός είναι ότι δεν υπάρχει προς το παρόν αποτελεσματικό

και ασφαλές προκινητικό φάρμακο. Η κατάργηση της σισαπρίδης οδήγησε στην κατάχρηση της δομπεριδόνης (Cilroton), μη αποτελεσματικού, εξίσου

επικινδύνου φαρμάκου.

Συνεπώς, η φαρμακευτική αγωγή για τη ΓΟΠ περιλαμβάνει μόνο τα αντιεκκριτικά φάρμακα που και αυτά, όμως, δεν στερούνται παρενεργειών (πίνακας 15).

Είναι σαφές ότι δεν μπορούμε να δώσουμε σαφείς οδηγίες αφού δεν υπάρχει προκινητικό φάρμακο. Σύνηθες φάρμακο παραμένει η ρανιτιδίνη, ενώ σε βαριά ΓΟΠ και συνήθως σε μεγαλύτερα παιδιά ΡΡΙ. Στη φυσιολογική

ΓΟΠ δεν απαιτείται θεραπευτική παρέμβαση, στην ήπια ΓΟΠ συνήθως αρκούν οι διαιτητικές οδηγίες και, όπου υπάρχουν ενδείξεις αλλεργίας στο γάλα, χορηγείται υποαλλεργικό γάλα (πίνακας 16). Παραμένει ακόμα γνωστο πώς και πότε θα γίνει το follow up των παιδιών με ΓΟΠ.

Συμπερασματικά, η ΓΟΠ χρειάζεται έγκαιρη και σωστή αντιμετώπιση, όχι κατάχρηση επικίνδυνων φαρμάκων και προσοχή μήπως, από τα λάθη και

τις υπερβολές στην αντιμετώπιση, αυξήσουμε τα συμπτώματα και τελικά προκαλέσουμε παρενέργειες από τη θεραπεία. Θα πρέπει εξάλλου κανόνας

και οδηγός μας πάντα να είναι η γνωστή ρήση του

Ιπποκράτους: «ωφελέειν μη βλάπτειν».

__________________

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πονάς γιατί αντλέις πολλές φορές όπως σου είπαν και τα κορίτσια. Νομίζω οτι μια φορά αρκεί και αυτό μόνο αν στάζουν λίτρα απο το στήθος σου αλλιώς το καλύτερο θήλαστρο είναι το στοματάκι του μικρού σου.

Ακόμα και αν τώρα σου φαίνεται οτι μειώνεται το γαλατάκι σου μην μασάς, συνέχισε να του δίνεις και θα φτιάξει, είναι νωρίς ακόμα.Μη δίνεις συμπλήρωμα ΣΠΑΝΙΩΣ τα μικρά το χρειάζονται.

ΚΑΛΟ 40ΣΜΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...