Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που εχουν γεννησει με προκληση τις εμπειριες τους.Ποσες απο αυτες γεννησαν φυασιολογικα και ποσες κατεληξαν να τραβηξουν πονους και μετα να κανουν καισαρικη;Ο γιατρος μου λογω του σακχαρωδη διαβητη που εμφανισα στην εγκυμοσυνη μου μου ειπε πως το μωρο πρεπει να γεννηθει με προκληση στις 38 εβδομαδες (για διαφορους λογους που μου εξηγησε).Θα ηθελα ομως να μαθω τι πιθανοτητες εχω να καταληξω σε φυσιολογικο τοκετο με προκληση;;;Μηπως πρεπει να αρχισω να αποδεχομαι οτι κατα πασα πιθανοτητα θα καταληξω σε καισαρικη;σας ευχαριστω ολες εκ των προτερων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι μεσα παο τη καρδια μου να γεννησεις φυσιολογικα

ειναι απο τις ομορφοτερες εμπειριες...

εγω πηγα με προκληση,,,

ειχα κατεβασει μουτρα οταν το εμαθα.. :(

ηξερα οτι αυτοματος πηγαινα για καισαρικη....

το ειχα συνδιασει καπως ετσι...

δοξα το θεο ομως ολα πηγαν καλα.. :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

ego den to eixa sundiasei etsi,me proklisi kai fusiologiko toketo mia mera meta tin kuria thouli,afti gennouse k ego milousa me ton antra tis na do pos paei xixixi,ola kala meta apo 16 ores
:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΟΜΟΛΟΓΩ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ!!!ΧΑΧΑ

ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΥΠΟΘΕΤΟ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕ ΚΑΙ 10.30 ΜΕ ΕΠΙΑΣΑΝ ΠΟΝΟΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΟΡΟ ΚΑΙ 4 ΠΑΡΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΑΚΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΝΝΑ!!

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΓΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΟΛΑ Τ΄ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

helenakki έγραψε:

Θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που εχουν γεννησει με προκληση τις εμπειριες τους.Ποσες απο αυτες γεννησαν φυασιολογικα και ποσες κατεληξαν να τραβηξουν πονους και μετα να κανουν καισαρικη;Ο γιατρος μου λογω του σακχαρωδη διαβητη που εμφανισα στην εγκυμοσυνη μου μου ειπε πως το μωρο πρεπει να γεννηθει με προκληση στις 38 εβδομαδες (για διαφορους λογους που μου εξηγησε).Θα ηθελα ομως να μαθω τι πιθανοτητες εχω να καταληξω σε φυσιολογικο τοκετο με προκληση;;;Μηπως πρεπει να αρχισω να αποδεχομαι οτι κατα πασα πιθανοτητα θα καταληξω σε καισαρικη;σας ευχαριστω ολες εκ των προτερων.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕΤΑ.ΓΙΑ ΑΡΧΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΕΙΣΑΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα κοριτσι μου και να μην

ταλαιπωρηθεις καθολου...

Η δικη μου προκληση ηταν πολυωρη (27 ωρες),

λογο σκληρου τραχηλου και ανυπαρκτης διαστολης.

Κι ενω ειχα χασει καθε ελπιδα να γεννησω φυσιολογικα,

τελικα τα καταφεραμε..!!

Μη τα βαζεις κατω. Ολα θα πανε καλα..

Καλη λευτερια να εχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα και με το καλό το μωράκι σου!! Πιθανή ημερομηνία τοκετού είχα 6 Αυγούστου και έκλεισα ραντεβού για πρόκληση 31 Ιουλίου λόγω παραωριμασμένου πλακούντα! Μου έβαλαν υπόθετο στον κόλπο να μαλακώσει ο τράχηλος και άρχισα να έχω κάτι ελαφρία πονάκια! Οχτώ παρά μου έβαλαν τον ορό και στις 2 και 25 το μεσημέρι γέννησα τον αντάρτη μου!! Μαγική εμπειρία!! Έκανα κι επισκληρίδιο και δεν πόναγα όλες τις ώρες και πολύ! Λένε ότι οι τεχνητοί πόνοι πονάνε περισσότερο από τους φυσιολογικούς! Καλή συνέχεια σου εύχομαι!! Όλα καλά κι μ'ένα γερό μωράκι!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια η άσχετη μπαίνει στη συζήτηση... :)

εγώ πίστευα πως η πρόκληση σημαίνει φυσιολογικό τοκετό, την καισαρική την είχα σαν ενδεχόμενο του να παει κάτι στραβά.

θέλετε να πείτε πως οι προκλήσεις τοκετού μπορούν να προκαλέσουν και καισαρική?

συγχωρέστε με αν λέω βλακείες είμαι όντως άσχετη... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera, emena o giatros mou mou eixe pei oti an pas me proklhsh to pio sunh8estero einai na katalhkseis me kaisarikh oxi omos apoluto einai poloi paragontes pou paizoune rolo p.x an exei empedo8ei to paidi sthn lekanh an exeis kalh diastolh an o traxilos einai malakos kai polla alla... mhn vazeis diafora sto mualoudaki sou ola kala 8a pane to pan einai na gennhseis ena gero moro kai ola ta alla pernane!! euxomai me to kalo kai na krathseis suntoma ena ugiestato moraki!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες για τις αμεσες απαντησεις!Μακαρι να πανε ολα καλα!Απ'οτι διαβασα οσες μου απαντησατε και μπηκατε με προκληση γεννησατε φυσιολογικα!Θελω τοσο πολυ να γεννησω φυσιολογικα....Το μωρακι μου εχει ηδη παρει θεση και μαλιστα το κεφαλακι το εχει στριψει προς τα πισω οπως κανουν οταν γεννιουνται.Αυτο ειναι διαφορετικο απο το ενα εχει εγκαθισρυθει το κεφαλακι του στην πυελο;Να ρωτησω το γιατρο ή ειναι πολύ νωρις για να συμβει αυτο;;irene η ΠΗΤ μου ητανε κανονικα 03/01, αλλα λογω τις προκλησης θα μπουμε στις 22/12(2 εβδομαδες νωριτερα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!Και καλό μήνα! O τοκετός μου προγραμματίστηκε με πρόκληση στις 38 εβδομάδες.Ξεκινήσαμε τη διαδικασία το πρωί και τελικά το μωρό γεννήθηκε το βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει και η δικη μου εμπειρια..Με πητ 5/10 μπήκα 28/9 για πρόκληση επειδη ο πλακουντας μου ηταν πολυ ωριμος και ειχε αρχισει να παρουσιαζει αποτετανωσεις σε αντιθεση με τον τραχηλό μου που δεν τον ακουμπούσε καν ο γιατρος..

μετα από 5 ωρες με το φαρμακο , δεν ειχα ουτε δειγμα συσπασης και δεν επρόκειτο να εχω κιολας..

κατεληξα σε καισαρικη ευτυχως καθως ειχα πολυ λιγα αμνιακα υγρα πλεον!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω στο πρωτο μου μπηκα με προκληση, κατεληξα σε καισαρικη. Στο δευτερο που περιμενα να ξεκινησει μονος του ο τοκετος γεννησα φυσιολογικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολες! εγω εχω μπει στο μηνα μου εδω και 2 εβδομαδες αλλα ακομη τιποτα! παρα το γεγονος οτι τους τελευταιους 3 μηνες ξαπλωνα γιατι το μωρο εχει παρει θεση! η απορια που εχω ειναι η εξης: εαν κανεις καισαρικη μετα απο ποσο διαστημα μπορεις να γεννησεις ξανα;; αληθευει οτι ειναι μετα απο 3 χρονια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

helenakki έγραψε:

ΚΤο μωρακι μου εχει ηδη παρει θεση και μαλιστα το κεφαλακι το εχει στριψει προς τα πισω οπως κανουν οταν γεννιουνται.Αυτο ειναι διαφορετικο απο το ενα εχει εγκαθισρυθει το κεφαλακι του στην πυελο;Να ρωτησω το γιατρο ή ειναι πολύ νωρις για να συμβει αυτο;;

helenakki ναι, νομίζω είναι διαφορετικό.... Το δεύτερο έχει να κάνει με το πόσο βαθιά στη λεκάνη έχει κατέβει το κεφαλάκι του μωρού. Είναι λίγο νωρίς για αυτό... Καλά εμένα ούτε καν έχει γυρίσει με το κεφάλι προς τα κάτω η παλιομπεμπέκα μου :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl νομιζω πως εχεις δικιο.κι εγω ετσι το καταλαβαινω και οπως λες και συ μαλλον ειναι πολυ νωρις γι'αυτο!Μη στεναχωριεσαι θα γυρισει και το νινι σου θα δεις!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Προσθήκη...