Μετάβαση σε περιεχόμενο

ωραρια θηλασμου????


Recommended Posts

κοριτσια, εχω βαρεθει να ακουω οτι τα ωραρια θηλασμου κοποτε φτιαχνουν!!!

δεν πιστευω πια τιποτα

κλεισαμε τους 4 μηνες και ακομα θηλαζει εντελως ακαταστατα

τοσο που με μπερδευει και δεν μπορω να καταλαβω ποτε πειναει

σε 1 μηνα αρχιζουν οι τροφες και σιγα σιγα θα του δωσω και μπιμπερο γιατι γυριζω στη δουλεια

οποτε το συμπερασμα μου ειναι οτι τα ωραρια μας δεν φτιαχνουν ποτε!!!

συμφωνειτε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΤΡΩΕΙ ΠΟΤΕ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ..ΠΧ.ΤΡΩΜΕ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 9,30 ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ 11 ΞΕΝΟ(ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ)ΚΑΤΑ ΤΙΣ 11,30 ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ 1 ΞΑΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 2 ΜΕ 2,30 ΤΡΩΕΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 4,30 ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ 6,30 ΜΕ 7 ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΡΩΜΕ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10 ΚΑΙ 10,30 ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΑ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟΠΡΩΙ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμενα η μπεμπα μου ειναι 4 μηνων αλλα δεν ειναι οτι θηλαζουμε ακαταπαυστα αλλα οτι εχει δει το στηθος σαν πιπιλα και παιχνιδι!!!!

Τωρα ειναι 2-3 μερες που οταν βλεπω οτι μονο παιζει και δεν τρωει την αφηνω μεχρι να μου το ξαναζητησει και παλι οταν στα 2 λεπτα αρχιζει να παιζει της το ξαναβγαζω για να κανω και καμοια δουλεια στο σπιτι

εχει αρχισει πλεον να θηλαζει καλυτερα αυτην την ωρα που την βαζω στο στηθος μηπως κατι τεοιο γινεται και με το δικο σου νινι?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

petitevi έγραψε:

κοριτσια, εχω βαρεθει να ακουω οτι τα ωραρια θηλασμου κοποτε φτιαχνουν!!!

δεν πιστευω πια τιποτα

κλεισαμε τους 4 μηνες και ακομα θηλαζει εντελως ακαταστατα

τοσο που με μπερδευει και δεν μπορω να καταλαβω ποτε πειναει

σε 1 μηνα αρχιζουν οι τροφες και σιγα σιγα θα του δωσω και μπιμπερο γιατι γυριζω στη δουλεια

οποτε το συμπερασμα μου ειναι οτι τα ωραρια μας δεν φτιαχνουν ποτε!!!

συμφωνειτε??

Δεν δουλευουν με προγραμμα τα μωράκια οπως δεν δουλευουν καιοι περισσοτεροι ανθρωποι . Επισης , στο εγραψα και στο αλλο θεμα που εχεις βαλει , τα μωρα περνάνε αλμα ανάπτυξης . Ρυθμιζουν την παραγωγή αναλογα με τις ανάγκες τους και την ηλικια τους .

Το μωρο πεινάει οταν το βαζεις στο στηθος και τρωει . Το στηθος ομως για ενα μωρακι δεν εινια μονο τροφή . Ειναι παρηγοριά , ειναι μανουλα , ειναι το καταφύγιο του .

Οποτε δεν εχει σημασια αν συμφωνουμε ή οχι μαζι σου . Η ουσια βρισκεται στο να κατανοήσουμε το μωρο μας και τις ανάγκες του :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Όταν θηλάζεις αποκλειστικά είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να μπείς σε πρόγραμμα.

Συχνά τα μωρά περνάνε άλματα ανάπτυξης και αυξάνουν τους θηλασμούς για να ρυθμίσουν την παραγωγή σου.

Εκτός απ' αυτό τα μωρά δεν θηλάζουν μόνο γιατι πεινάνε. Θηλάζουν γιατι νυστάζουν, πονάνε ή θέλουν να νοιώσουν την μανούλα τους.

Ομολογώ πως και εγώ άργησα να το καταλάβω και στις αρχές προσπαθούσα να τη βάλω σε πρόγραμμα. Δεν το κατάφερα φυσικά αφού η μικρή είχε άλλα σχέδια. Έτρωγε όσο και όποτε ήθελε... άλλωστε ο αποκλειστικός θηλασμός δεν έχει ωράρια και είναι ανεμπόδιστος...

Τώρα δεν κοιτάω ρολόι και θηλάζω όποτε θέλει. Ξέρει όμως όταν απουσιάζω λόγω δουλειάς ή είμαστε εκτός σπιτιού δεν ζητά να θηλάσει. ¨Οταν θα πάς για δουλειά θα προσαρμοστεί και θα τρώει τροφές και ίσως να θέλει να θηλάζει περισσότερο τις ώρες που είστε μαζί.

Φιλιά και καλή συνέχεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μωρά θηλάζουν περισσότερο όταν θέλουν να αυξήσουν την παραγωγή επειδή αναπτύσσονται γρήγορα.

Επειδή πονάνε τα φουσκωμένα ούλα πριν σκάσουν τα νέα δοντάκια.

Επειδή τα τριγυρίζει μια ίωση και χρειάζονται τα αντισώματα αλλά και την παρηγοριά της μαμάς για να αντιμετωπίσουν το άγνωστο και δυσάρεστο αίσθημα της αδιαθεσίας τους.

Επειδή διψάνε περισσότερο (όταν ζεσταίνονται υπερβολικά).

Επειδή ανησυχούν ή φοβούνται κάτι..

Επειδή θέλουν μια αφορμή για να ξαναμυρίσουν το τόσο γνώριμο, οικείο και καθησυχαστικό άρωμα της μαμάς.

Επειδή απλά...τους αρέσει!

Νομίζω ότι είναι άπειροι οι λόγοι και δεν μπορούμε να τους διευκρινίσουμε πάντα ακριβώς επειδή το στήθος της γυναίκας δεν αντιπροσωπεύει μόνο την τροφή αλλά και το νερό και το φάρμακο και την παρηγοριά και την τρυφερότητα και την ασφάλεια και την απλή σωματική ευχαρίστηση και και και....

:)

Συμπέρασμα : Υπομονή!!! :) (αλλάζουν όλα αργά ή γρήγορα και δεν είναι απαραίτητο ότι θα χαίρεσαι μετά, μπορεί και να αναπολείς κάποια πράγματα)και να θυμάσαι ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά και ότι εσύ κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Τα μωρά θηλάζουν περισσότερο όταν θέλουν να αυξήσουν την παραγωγή επειδή αναπτύσσονται γρήγορα.

Επειδή πονάνε τα φουσκωμένα ούλα πριν σκάσουν τα νέα δοντάκια.

Επειδή τα τριγυρίζει μια ίωση και χρειάζονται τα αντισώματα αλλά και την παρηγοριά της μαμάς για να αντιμετωπίσουν το άγνωστο και δυσάρεστο αίσθημα της αδιαθεσίας τους.

Επειδή διψάνε περισσότερο (όταν ζεσταίνονται υπερβολικά).

Επειδή ανησυχούν ή φοβούνται κάτι..

Επειδή θέλουν μια αφορμή για να ξαναμυρίσουν το τόσο γνώριμο, οικείο και καθησυχαστικό άρωμα της μαμάς.

Επειδή απλά...τους αρέσει!

Νομίζω ότι είναι άπειροι οι λόγοι και δεν μπορούμε να τους διευκρινίσουμε πάντα ακριβώς επειδή το στήθος της γυναίκας δεν αντιπροσωπεύει μόνο την τροφή αλλά και το νερό και το φάρμακο και την παρηγοριά και την τρυφερότητα και την ασφάλεια και την απλή σωματική ευχαρίστηση και και και....

:)

Συμπέρασμα : Υπομονή!!! :) (αλλάζουν όλα αργά ή γρήγορα και δεν είναι απαραίτητο ότι θα χαίρεσαι μετά, μπορεί και να αναπολείς κάποια πράγματα)και να θυμάσαι ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά και ότι εσύ κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου. :)

Συμφωνω μαζι σου για ολα αυτα αλλα τι γινεται οταν το μωρο δεν παιρνει βαρος οταν ειναι ολη την ωρα στο στηθος????

Βασικα φερνω αυτο το ερωτημα γιατι η μικρη μου εδω και δυο βδομαδες δεν εχει βαλει καθολου βαρος και το συζησα με τους γιατρους της και αυτο που μου ειπαν ειναι οτι μαλλον εχει συνδεσει το στηθος με την μαμα και οχι με το φαγητο

και μου ειπαν να την ταιζω καθε δυο ωρες

Δεν εχω εφαρμοσει αυτο αλλα καθε φορα την βαζω στο στηθος μονο για να φαει οταν πιανει το πιπιλισμα την βγαζω απο το στηθος και της το δινω παλι οταν το ξαναζητησει ειτε ειναι μετα απο μιση ωρα ειτε μια ωρα ειτε μετα απο 10 λεπτα

μου αρεσει να την εχω στο στηθος και δεν της στερω την αγκαλια αλα μηπως οντως εχει παρασινηθισει το στηθος και δεν το συνδει πλεον με το φαγητο αλα γενικοτερα με τη μαμα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν πόσο είναι το μωράκι σου και πόσο βάρος έπαιρνε ανά μήνα μέχρι τώρα; Το ότι δεν πήρε βάρος για δυο εβδομάδες δεν σημαίνει αναγκαστικά κάτι. Αν πήρε πολύ βάρος μέχρι τώρα, μπορεί τώρα να αρχίσει να επιβραδύνει λίγο...

Το πιπίλισμα δεν είναι ανευ σημασίας. Πρώτα απ'όλα είναι απαραίτητο για να δοθούν τα απαραίτητα ερεθίσματα στον εγκεφαλό σου που θα δώσει εντολή στον οργανισμό σου να παράγει περισσότερο γάλα (αν χρειάζεται), δηλαδή να συνεργαστεί με το παιδί, τις ανάγκες του, να γίνετε ένα "σύστημα" που λειτουργεί αρμονικά, αλλά όχι στατικά καθώς οι ανάγκες αλλάζουν. Δηλαδή, για να είσαι σίγουρη ότι ΄το παιδί θηλάζει αποτελεσματικά (μήπως δηλαδή το "κόβεις" γρήγορα θεωρώντας ότι πιπιλίζει απλώς και δεν προλαβαίνει να πάρει το τελικό γάλα) αλλά και ότι θα έχεις όσο γάλα θέλεις καλό είναι να το αφήνεις να αποφασίζει εκείνο πότε θα φύγει από το στήθος. Όπως συμφώνησες και εσύ το στήθος δεν είναι μόνο φάγητό. Πάντως αν πεινάει από εκεί θα φάει, το ότι πιπιλίζει δεν σημαίνει ότι ξεχνάει και τον αρχικό σκοπό του, αν πεινάει θα πιεί γάλα, είναι βασικό ένστικτο. Δίνεις και ξένο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δεν εχω δωσει ξενο απο τηνμερα που φυγαμε απο το μαιευτηριο

τον πρωτο μηνα επαιρνε 800 γραμαρια μετα το πηγαμε στα 600 μεχρι τον τριτο μηνα και τωρα και δυο βδομαδες δεν εχει βαλει γραμαριο παραπανω 5650 ειμαστε 4 μηνων παρα 2 μερουλες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα, τώρα είδα το τικεράκι σου, τεσσάρων μηνών είναι το μωράκι σου.

Γράψε για το βάρος που έχει πάρει μέχρι τώρα και για το αν δείχνει γενικά ήρεμο και ευχαριστημένο..Α, και αν βρέχει έξι πάνες περίπου την ημέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βάρος που βάζει είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια (χωρίς να είναι και πάρα πολύ βέβαια! Όχι και να ανησυχείς όμως! Η γνώμη μου είναι πάντως να το αφήνεις στο στήθος όσο θέλει και να αυξήσετε τους θηλασμούς θηλάζοντας κάθε φορά από ένα στήθος, εναλλάξ, εκτός και αν σου δείχνει ότι δεν αρκεί και ότι θέλει και το άλλο!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΕΒΑΛΕ 1100 ΤΟ 2 ΚΑΙ 3 ΜΗΝΑ ΑΠΟ 900 ΗΜΑΣΤΑΝ 5700 ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ ΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΣΟ ΕΒΑΛΕ...ΑΛΛΑ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΑΖΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι5650 κιλα και κανει 5 με 7 πανες αναλογα τη μερα

δοξα το θεο ευδιαθετη ειναι τις περισοτερες ωρες αλλα καποιες ωρες παρατηρω και μια ανυσηχια

και δεν θελει ουτε στηθος ουτε αγκαλια ουτε παιχνιδια και γενικα για λιγη ωρα δεν ειναι με τιποτα ευχαριστημενη και σε συνδασμο με το σταθερο βαρος ανυσηχο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μωρά δεν βάζουν όλα το ίδιο βάρος και με τους ίδιους ρυθμούς, γιάυτό δεν έχουν νόημα οι συγκρίσεις. Ένα μωράκι που θηλάζει σωστά και όποτε εκείνο θέλει βάζει το βάρος που πρέπει και μπορεί να βάλει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του (για εκείνη την ηλικία). Όπως όλες λίγο πολύ ξέρουμε οι συχνοί θηλασμοί και το να αφήνεις το μωρό στο στήθος για όσο εκείνο θέλει μπορούν να βοηθήσουν το μωράκι να βάλει παραπάνω βάρος.

Δεν είναι αυτοσκοπός πάντως να βάζει παραπάνω βάρος απλά και μόνο γιατί το συγκρίνουμε με άλλα παιδάκια και πρέπει να το παχύνουμε. ΄Το κάθε παιδάκι είναι μοναδικό! :)

Ας πούμε ο δικός μου έβαζε από εναμισυ κιλό τον μήνα τους πρώτους δύο μήνες .Υπάρχουν παιδάκια που βάζουν παραπάνω εκείνους τους μήνες της ραγδαίας ανάπτυξης. ΄Υπάρχουν παιδάκια που βάζουν μόλις 400 και είναι όλα φυσιολογικά, δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά κάτι δεν γίνεται καλά επειδή κάποιο βάζει λιγότερο βάρος από ένα άλλο, και οι διακυμάνσεις είναι μεγάλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑΞΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ ΒΑΛΤΗΝ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΡΕΜΕΙ...ΔΩΣΤΗΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΝΑΙ...ΕΓΩ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΧΟΡΤΑΤΟ ΑΠΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΟΧΙ...ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΛΕΟΝ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝ ΠΕΙΝΑΕΙ...ΞΕΡΕΙΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΠΕΙΝΑΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΑΝΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΗ ΖΗΤΗΣΗ...ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΔΙΝΑ ΚΑθολου ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΣΟΥΠ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΑΦΟΥ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΧΑΛΑΡΟ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΤΗ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΝΗΣΤΙΚΟ?ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙ Η ΛΑΧΤΑΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ...ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι περιπτώσεις που μια μάνα δεν μπορεί να "καλύψει τη ζήτηση" είναι εξαιρετικά σπάνιες. Όταν μια μάνα θηλάζει σωστά (χρειάζεται και σωστή υποστήριξη συνήθως)χορταίνει όχι ένα αλλά τέσσερα μωρά!!

Ελένη το μωρό σου είναι μια χαρά!!! Τουλάχιστον στη μεσαία καμπύλη έτσι δεν είναι; Και ΄τα μικρότερα βάρη πάλι φυσιολογικά είναι, ΄τα μωρά βγαίνουν σε όλα τα μεγέθη, δεν έχουν ένα καλούπι!!

Δεν έχεις λόγο να ανησυχείς, μπορείς να κάνεις και αυτά που σου έγραψα, αν και πραγματικά εγώ δεν θα ανησυχούσα καθόλου!! Κυρίως επιμένω όμως στο να μην το βγάζεις από το στήθος άφηνέ το να πιπιλίζει, πάρε και ένα sling για να σου λυθούν τα χέρια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το στηθος μου ειναι συνιθως πρησμενο το νιωθω οτι εχω γαλα οταν τρωει πολλες φορες τραβιεται και την πιτσιλαω με γαλα αλλα μηπως ξεχνιεται με το συνεχομενο πιπιλισμα και δεν τρωει σωστα???? :huh::dry: γιατι ειμασταν μεχρι χθες ολη την ωρα αυτοκολητες μονο στην τουαλετα δεν την εχω παρει :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ !!!ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΥΟΜΙΣΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ!!!ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΤΡΩΕΙ ΣΤΙΣ 12 ΜΙΣΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙς 7 ΤΟ ΠΡΩΙ!!ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 53 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 4800 ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη αφου το μωρο ειχε ουρολοιμοξη τι βάρος να παρει ? Τις τελευταιες εβδομάδες δεν ειχατε το προβλημα με την ουρολοιμοξη ?

Αστη οσο πιο πολυ μπορεις στο στηθος και ας νομιζεις εσυ οτι απλα πιπιλάει . Γιατι της το στερεις ?

Φυσικά μην αρχισεις ωράρια κλπ γιατι τοτε θα δημιουργηθει σιγουρα προβλημα .

Ζουζουνίτσα να σου ζήσει ! Μια χαρα ακουγεται το βάρος αν και δεν ξέρουμε βάρος γεννησης .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ειχε προβλημα με την ουρολοιμωξη

ποτε θα αρχισει παλι να παιρνει βαρος??δεν την θηλαζω με ωραρια την ταιζω οποτε θελει αλλα εχω μπερδευτει πλεον να την αφηνω να πιπιλαει η οχι??θα εμποδισει το πιπιλισμα του στηθους στην αυξηση βαρους η δεν εχει σχεση θελω τοσο πολυ να αρχισει να παιρνει παλι βαρος η μικρη γιατι φοβαμαι μη μου πουν να αρχισω και ξενο :unsure:

και ο αντρας μου θα δεν θα με στηριξει στο θηλασμο αν οι γιατροι πουν να δωσουμε ξενο στο μωρο ηδη διαφωνουμε πανω σε αυτο το θεμα εκεινος προτιμαει να δωσουμε μπουκαλι :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραριο? Τι ειναι αυτο? Αν θα παει φανταρος νομιζω οτι θα μπει σε ωραριο!!! Οχι ωραριο δεν ειχαμε, αλλα ειχα χασει τα αυγα και τα πασχαλια. Πριν γεννησω ακουγα οτι τρωνε ανα 2ωρο και απορουσα! Οταν γεννησα το 2ωρο μου φαινοταν πολυτελεια..Παρακαλουσα για ενα 2ωρο. Το βραδυ ακομα και τωρα ξυπναει ανα 1-2 ωρες το πολυ. Για εξω βραδυ να βγουμε μονο στα πιο τρελλα μου ονειρα. Πολλοι μου λενε να ξεκινησω ξενο για να μπορω να ανασανω και να μπορω να πηγαινω καπου χωρις να χρειαζεται να τον παιρνω μαζι. Με τιποτα ομως δεν θυσιαζω τις δικες του αναγκες για τη δικη μου ευκολια. Μονο που ειναι απο το πρωι ως το βραδυ με το χαμογελο εμενα μου φτανει. Τωρα ξεκινησαν και οι τροφες οποτε λασκαρε λιγο απο το στηθος. Αντι να θηλαζει ολο το 24ωρο θηλαζει το μισο :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

Ναι ειχε προβλημα με την ουρολοιμωξη

ποτε θα αρχισει παλι να παιρνει βαρος??δεν την θηλαζω με ωραρια την ταιζω οποτε θελει αλλα εχω μπερδευτει πλεον να την αφηνω να πιπιλαει η οχι??θα εμποδισει το πιπιλισμα του στηθους στην αυξηση βαρους η δεν εχει σχεση θελω τοσο πολυ να αρχισει να παιρνει παλι βαρος η μικρη γιατι φοβαμαι μη μου πουν να αρχισω και ξενο :unsure:

και ο αντρας μου θα δεν θα με στηριξει στο θηλασμο αν οι γιατροι πουν να δωσουμε ξενο στο μωρο ηδη διαφωνουμε πανω σε αυτο το θεμα εκεινος προτιμαει να δωσουμε μπουκαλι :(

Να την αφήνεις να τρωει /πιπιλάει / χαζολογάει οσο θελει ! Να την παροτρύνεις μαλιστα να θηλάσει πιο ενεργητικά . Να μην χανει κανενα θηλασμό .

Οι αντρες συνήθως σκεφτονται τελειως διαφορετικά ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περάσατε ουρολοίμωξη; Δεν ήταν αυτονόητο ότι δεν θα πάρει βάρος ;

Δεν καταλαβαίνω γιατί φοβάσαι το πιπίλισμα...

Είναι φυσική ανάγκη των μωρών! Δεν μένει χωρίς συνέπειες ο περιορισμός τόσο βασικών αναγκών όπως είναι το πιπίλισμα, η ανάγκη για τάισμα κλπ. Στην αρχή της ζωής όλες οι ανάγκες των μωρών πρέπει να καλύπτονται χωρίς ωράρια και περιορισμούς. Έτσι είμαστε σίγουροι ότι παίρνουν όλα όσα χρειάζονται!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, και συμφωνώ βέβαια με τη Λάλα: Στους άνδρες πρέπει να εξηγούμε και να εξηγούμε και..αν δεν καταλαβαίνουν ...εμείς που καταλαβαίνουμε να κάνουμε και το σωστό. Η μάνα είναι η κύρια υπεύθυνη για το παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου. Δε θυμάμαι να μας έχεις ανακοινώσει το θετικό σου αποτέλεσμα!!! Με το καλό. Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου εύχομαι!
    • Κι εμένα 2 μετρά είναι ο μπαμπάς της μικρής. @nanouko κι εγώ 1,60 είμαι. Το μόνο που με σώζει είναι οτι είναι κι εκείνος αδύνατος. Γερά να είναι τα μωράκια μας κορίτσια μου κι ότι θέλει ας γίνει!!!
    • Κορίτσι μου γλυκό πάντα μας σκέφτεσαι όλες και δεν μας ξεχνάς 🥰🥰🥰.. σας παρακολουθώ συνέχεια!! Και στο θεματακι Αυγούστου βλέπω τα νέα σου ❤️ εγώ καλά είμαι! Είχαμε κάνε την 2η σπερμματεγχηση πριν από 1 μήνα για να ετοιμαστούμε για την επιτροπή φαρμάκων και τελικά μας έκανε την χάρη το σπορακι και βρίσκομαι στην 6η εβδομάδα 6+3 για την ακρίβεια 🥰 και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες! Με την @ΛΕΥΚΗ  την @Antonia2 και την @Xrisa95 θα γεννήσουμε όλες μαζί αν πάνε όλα καλά 😁😁😁😁
    • Θα κανείς σίγουρα κουβέντα με την γιατρό σου να σου πει εκεινος καλύτερα τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση σου…Εγω έκανα αποξεση γιατί ήταν λίγο πιο προχωρημένη από εσενα η εγκυμοσύνη και δεν μου εδιναν χάπια για αποβολή στο σπίτι....αν μπορεί να γίνει μόνο του (χωρίς χάπια ) άστο να γίνει μόνο του  εγω θα σου πω την γνωμη μου μόνο.. είναι πολύ νωρίς για να μπεις στην διαδικασία των εξετάσεων ειδικά για καρυοτυπο.. για την ώρα θεωρείτε τυχαίο γεγονός και δεν το ψάχνουν πιο πολύ και σε εμένα αυτο είπαν.. .το μόνο που θα σου έλεγα να κανείς είναι ορμονικές εξετάσεις να δεις θυρεοειδή αν είναι ρυθμισμένα αυτά τίποτα άλλο για την ώρα  Ο φόβος ότι μπορεί να ξανά τυχει πάντα θα υπάρχει απλά με βάσει τις πιθανότητες είναι με το μερος σου στο να πάει καλά την επομενη φορά..Εμένα μου είπαν με το που δω την πρώτη περίοδο μπορω να ξεκινήσω αμέσως προσπάθεια ξανά δεν χρειάζεται να περιμένω και αυτό έκανα...λογικά θα πάρεις το οκ να ξανά προσπαθήσεις μετά την πρώτη περίοδο αρκεί να είναι και ο αντρας σου εκεί μην έχει φύγει ταξίδι  Θα περιμένουμε νέα σου κορίτσι μου από τον γιατρό 
    • Αχ σκυλάκια!!! Ποσο μα ποσο τα αγαπώ!!! Πριν την εγκυμοσύνη ονειρευόμουν τοσο πολυ ενα σκυλάκι. Αφου στον σύζυγο του το δήλωσα, μολις και το τελευταίο παιδι αρχίσει τις εξόδους με φίλους εγω θα πάρω σκύλο. Εκείνος τα αγαπάει μεν, αλλα δεν τα θελειες το σπίτι... Αλλα θα πατουσα ποδι. Και να σου πω, τι δεν θα εδινα να έχω ενα σκυλάκο τωρα στα δύσκολα. Μεγάλωσα με σκυλιά απο παιδι... Τα παιδια μου σαφως δεν μπορούν να καταλάβουν τι μου συμβαίνει ούτε τους έχω πει κατι. Μονο οτι ειμαι λίγο άρρωστη και θα συνέλθω. Εκανα και το λαθος μια μερα να ξεσπάσω σε κλάματα και ηρθαν ολα και με αγκάλιασαν και ρωτούσαν τι έχω... Τα ζουζουνια ειναι 9 , 4,5 και 2,5. Ταυρακι ζυγακι και παρθενακι αντίστοιχα! Να σας πω κατι κουλό;;; Πρίν 3 μηνες που ήταν έγκυος μια φίλη (που δυστυχώς παλινδρομησε) μου ειχε πει για ντομπλερακι. Της ειπα θα της δωσω το δικο μου. Γυρισα το σπίτι ανάποδα για να να το βρω. Και ορκίζομαι εδωσα τεράστια βάση, σε ένα συρτάρι που ήμουν σίγουρη οτι το ειχα εκει. Ομως δεν το βρηκα. Οποτε θεώρησα πως μαλλον θα το έδωσα στην αδερφή μου. Και καλε κορίτσια.... Χθες βράδυ, πηγα να παρω απο αυτο το συρτάρι ένα τετράδιο, το οποίο ειναι πανω πανω και τσουουουπ να σου το ντομπλερακι!!! Κουλο ε;;; Τα παιδιά αποκλείεται να το είχαν πάρει γιατί δεν το φτάνουν. Το εβαλα για πλακα στην κοιλιά. Ακουσα το εντερακι μου, ακουσα και τους χτύπους της καρδιάς μου. Οκ ζω. Αλλα μου φανηκε τοσο περίεργο.  Έκλεινα τα ματια και ονειρευόμουν τους χτύπους της καρδιάς του. Τι δεν θα έδινα να τους ακουσω... Θεε μου ποσο το θέλω. Ποσο το αγαπώ. Πόσο θα ήθελα σε 7 μήνες να το κρατησω στην αγκαλιά μου . Ποναω τόσο ποτ ξέρω πως δεν... Επίσης υπάρχει μια μικρή ελάττωση στο αιμα. Στην λεκάνη δεν βλέπω η βλέπω ελάχιστο όπου μέχρι εχθές ήταν κατακόκκινο το νερό  στην λεκάνη,στο χάρτη βέβαια βλέπω. Θεωρω ακράδαντα πως θα έπρεπε να παίρνω και ενεσης κορτιζόνης... Και μεγίστη δόση utrogestan  δεν ξερω ποια είναι. Ούτε ο σύζυγος που ειναι φαρμακοποιός.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...