Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μικρό έμβρυο στον υπέρηχο σε σχέση με την εβδομάδα κύησης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι νέα εν δυνάμει μανούλα κ διανύω την 27η εβδομάδα μας. Είναι το πρώτο μου παιδάκι και έρχεται μετά αρκετά δύσκολο δρόμο. Σήμερα είχα τον καθιερωμένο,τυπικό έλεγχο στην γυναικολόγο μου,κ μου είπε πως το μωρό αναπτυξιακά είναι 2 εβδομάδες περίπου πίσω σε σχέση με τις εβδομάδες της κύησης. Φαίνεται δηλαδή σαν 24 εβδομάδων αντί για την 26η ( σήμερα αλλάζω εβδομάδα παρότι περασμένες 12.) Ραντεβού κάνουμε ανά μήνα πλέον, αλλά τώρα θέλει να με ξαναδεί σε 15 μέρες. Δ μου είπε αν είναι σοβαρό η όχι,μόνο να μην ανησυχώ, αλλά εγώ από εκείνη την ώρα είμαι να με κλαίν κ οι ρέγγες. Έχει συμβεί σε κάποια? Είναι επικίνδυνο για την επιβίωση του μωρού? Δ με νοιάζει αν απλά είναι μικρούλα, απλά αν αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.( Να σημειώσω ότι η β'επιπεδου ήταν πριν 1 μήνα,δ μου είπε κάτι ούτε ο γιατρός που την έκανα κ στις τιμές ήταν ελάχιστα κάτω από τη μεση. Ούτε τότε φαινόταν κ μεγάλο μωρό.Από τότε έχει πάρει 200γρ. όμως)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκι μου! 

Η γιατρός τι ακριβώς σου είπε; Πόσα γραμμάρια είναι το μωράκι; Είδε κάποιο πρόβλημα με τις μητριαιες; Με το αμνιακό; Σου είπε σε ποια εκατοστιαία θέση ανάπτυξης βρίσκεται; Στην αυχενική σου είχαν δώσει αυξημένες πιθανότητες περιορισμού εμβρυϊκής ανάπτυξης; Καταλαβαίνω το άγχος και την ανησυχία σου όμως για να σου λέει να μην ανησυχείς εγώ δεν θα ανησυχούσα! Οι γιατροί πίστεψε με έχουν δεί τόσες περιπτώσεις και συναισθηματικά δεν επιρρεαζονται για να μασάνε τα λόγια τους.. αν υπήρχε πραγματικά λόγος ανησυχίας θα στο έλεγε! Αν δεν υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη από τα παραπάνω που σε ρωτάω ίσως απλά είναι να βγει μικρότερο μωράκι.. για όλα όμως υπάρχει λύση και η ιατρική έχει προχωρήσει πολύ! Ότι και να γίνει τα μωράκια είναι βιώσιμα πλέον σε αυτές τις εβδομάδες και σίγουρα ακόμα και αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα η γιατρός θα το αφήσει όσο περισσότερο γίνεται στη κοιλίτσα σου για να παίρνει βάρος με στενή παρακολούθηση έως ότου κρίνει ότι θα πρέπει πλέον να το πάρει.. αλλά αυτό μόνο σε σοβαρές περιπτώσεις περιορισμού ανάπτυξης..! Και μη ξεχνάμε ότι οι μετρήσεις των γιατρών από μηχάνημα σε μηχάνημα αλλάζει και ότι πρόκειται απλώς για εκτιμήσεις του βάρους του.. προσπάθησε να μη στεναχωριέσαι περισσότερο από όσο χρειάζεται σε αυτή τη φάση.. άλλωστε τα μωράκια νοιώθουν ότι νοιωθουμε! Να είσαι αισιόδοξη! Ότι είναι να γίνει θα γίνει και θα το αντιμετωπίσετε όταν έρθει..!

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω περισσότερα.. είμαστε σε παρόμοιες εβδομάδες και εγώ στο πρώτο μου παιδάκι μετά από πολύ αγώνα.. ίσως κάποια άλλη κοπέλα να ξέρει να σου απαντήσει καλύτερα..

Για την ιστορία όμως ξέρω κοπέλα με πραγματικά σοβαρό πρόβλημα περιορισμού ανάπτυξης.. κάποιοι γιατροί της είπαν να κάνει μέχρι και τερματισμό της κύησης.. πήγε μέχρι και στον Νικολαιδη ("πατέρας" της αυχενικής διαφάνειας) παρά τις τρομακτικές προβλέψεις προχώρησε με τη κύηση, δεν θυμάμαι σε ποια εβδομάδα ήταν όταν της πήραν το πλασματακι σε θερμοκοιτίδα 600κατι γραμμάρια ανήμερα της Παναγίας.. ξέρω όμως ότι το μωράκι αυτό σήμερα είναι ένα υγιέστατο θαύμα και πραγματική μαχητρια της ζωής! @Παρασκευαιδου μου θέλεις εσύ να συμπληρώσεις λεπτομέρειες να δώσουμε δύναμη στο κορίτσι; Η μνήμη μου κάνει πουλάκια με την εγκυμοσύνη..😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/10/2024 at 2:59 ΠΜ, ο/η Rania Karagianni είπε:

Καλησπέρα σας. Είμαι νέα εν δυνάμει μανούλα κ διανύω την 27η εβδομάδα μας. Είναι το πρώτο μου παιδάκι και έρχεται μετά αρκετά δύσκολο δρόμο. Σήμερα είχα τον καθιερωμένο,τυπικό έλεγχο στην γυναικολόγο μου,κ μου είπε πως το μωρό αναπτυξιακά είναι 2 εβδομάδες περίπου πίσω σε σχέση με τις εβδομάδες της κύησης. Φαίνεται δηλαδή σαν 24 εβδομάδων αντί για την 26η ( σήμερα αλλάζω εβδομάδα παρότι περασμένες 12.) Ραντεβού κάνουμε ανά μήνα πλέον, αλλά τώρα θέλει να με ξαναδεί σε 15 μέρες. Δ μου είπε αν είναι σοβαρό η όχι,μόνο να μην ανησυχώ, αλλά εγώ από εκείνη την ώρα είμαι να με κλαίν κ οι ρέγγες. Έχει συμβεί σε κάποια? Είναι επικίνδυνο για την επιβίωση του μωρού? Δ με νοιάζει αν απλά είναι μικρούλα, απλά αν αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.( Να σημειώσω ότι η β'επιπεδου ήταν πριν 1 μήνα,δ μου είπε κάτι ούτε ο γιατρός που την έκανα κ στις τιμές ήταν ελάχιστα κάτω από τη μεση. Ούτε τότε φαινόταν κ μεγάλο μωρό.Από τότε έχει πάρει 200γρ. όμως) 

Με το καλό το μωράκι σου καλή μου! Σου γράφω απλά για να πω ότι οι μετρήσεις από γιατρό σε γιατρό διαφέρουν την β επιπέδου την έκανες στον ίδιο;; Αν ήταν κάτι ανησυχητικό ο γιατρός σου θα σε έβλεπε ακόμα πιο γρήγορα από τις δύο βδομάδες που λες..μπορεί απλά να είναι μικρόσωμη η μπέμπα σου μη στεναχωριέσαι άδικα.. Επίσης θα σε συμβουλευα να του κάνεις ένα τηλεφώνημα να του εξηγήσεις πως νιώθεις να σου δώσει πληροφορίες να ηρεμήσεις..ξέρω πόσο ψυχοφθόρο είναι αυτό που νιώθεις από πρώτο χέρι και ότι και να σου πούμε μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σε καθησυχάσει πλήρως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...