Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨️🌞Μωράκια Μαρτίου 2025 🌞✨️


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η athrain είπε:

Κορίτσια τι κάνετε πως είστε; 😃

Καλησπέρα! Καλά, μια χαρά, εμείς! Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα μετά από πολύ καιρό που είμαι πραγματικά καλά! Εύχομαι να κρατήσει!😂

Εσύ πως είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η athrain είπε:

Κορίτσια τι κάνετε πως είστε; 😃

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσι μου , 

Καλά θα πω, σαν να ανεβαίνει λίγο η ψυχολογία σιγά σιγά. Συνεχίζω τις ενέσεις ηπαρίνης μου κάθε πρωί και σήμερα έχουμε ραντεβού με τον γυναικολόγο. Ο εμβρυολόγος που κάναμε την αυχενική είπε ότι στο επόμενο ραντεβού με τον γιατρό θα μάθουμε και φύλο. Οπότε ανυπομονώ για σήμερα!!!! 🥰🥰🥰

Εσύ πως είσαι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Katerina1990 είπε:

Καλησπέρα! Καλά, μια χαρά, εμείς! Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα μετά από πολύ καιρό που είμαι πραγματικά καλά! Εύχομαι να κρατήσει!😂

Εσύ πως είσαι?

εεε καιρός ήταν τώρα σταμάτησαν πια οι αναγούλες!! Και εμείς καλά μωρέ.. αύριο έχω ραντεβού στο νοσοκομείο για εξετάσεις και υπέρηχο!! Έχω μια αγωνία.. !!! άντεεε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η athrain είπε:

εεε καιρός ήταν τώρα σταμάτησαν πια οι αναγούλες!! Και εμείς καλά μωρέ.. αύριο έχω ραντεβού στο νοσοκομείο για εξετάσεις και υπέρηχο!! Έχω μια αγωνία.. !!! άντεεε!

Τέλεια! Με το καλό να δείτε το μωράκι! Αθήνα είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerina1990 είπε:

Τέλεια! Με το καλό να δείτε το μωράκι! Αθήνα είσαι?

Όχι, Θεσσαλονίκη είμαι. Εσύ σε κλινική με το καλό΄ θα γεννήσεις; έχεις το δικό σου γιατρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η nikiev98 είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα κορίτσι μου , 

Καλά θα πω, σαν να ανεβαίνει λίγο η ψυχολογία σιγά σιγά. Συνεχίζω τις ενέσεις ηπαρίνης μου κάθε πρωί και σήμερα έχουμε ραντεβού με τον γυναικολόγο. Ο εμβρυολόγος που κάναμε την αυχενική είπε ότι στο επόμενο ραντεβού με τον γιατρό θα μάθουμε και φύλο. Οπότε ανυπομονώ για σήμερα!!!! 🥰🥰🥰

Εσύ πως είσαι??

Άντε με το καλό όλα να πάνε καλά μην αγχώνεσαι! Την αυχενική που την έκανες? δεν είχε δει τότε το φυλο; Νομίζω όταν την κάνεις έξω σε εξειδικευμένο κέντρο το λένε συνήθως δε πέφτουν έξω. Να μας πεις νέα όταν γυρίσεις :) 

Κι εμείς καλά φουσκώνουμε και αρχίζει και το παίρνει χαμπάρι και η γειτονιά με ρωτάνε "είσαι έγκυος???" 🤣 εεεεε... πόσο να κρυφτεί τώρα δε μπορεί! εγώ κάθε φορά κάνω και τεράστια κοιλούμπα να δεις στον 9ο πως θα γίνω!!!! 😂😂😂

Αύριο το πρωί και εγώ έχω ραντεβού στο νοσοκομείο!!! έχω αγωνία!! θα τους πάω τα αποτελέσματα εξετάσεων αίματος που έκανα και που είναι λίγο άθλια 😅 να δού΄με τι θα με πουν και τι άλλες εξετάσεις θα κάνω.. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η athrain είπε:

Άντε με το καλό όλα να πάνε καλά μην αγχώνεσαι! Την αυχενική που την έκανες? δεν είχε δει τότε το φυλο; Νομίζω όταν την κάνεις έξω σε εξειδικευμένο κέντρο το λένε συνήθως δε πέφτουν έξω. Να μας πεις νέα όταν γυρίσεις :) 

Κι εμείς καλά φουσκώνουμε και αρχίζει και το παίρνει χαμπάρι και η γειτονιά με ρωτάνε "είσαι έγκυος???" 🤣 εεεεε... πόσο να κρυφτεί τώρα δε μπορεί! εγώ κάθε φορά κάνω και τεράστια κοιλούμπα να δεις στον 9ο πως θα γίνω!!!! 😂😂😂

Αύριο το πρωί και εγώ έχω ραντεβού στο νοσοκομείο!!! έχω αγωνία!! θα τους πάω τα αποτελέσματα εξετάσεων αίματος που έκανα και που είναι λίγο άθλια 😅 να δού΄με τι θα με πουν και τι άλλες εξετάσεις θα κάνω.. 

 

 

Στην Θεσσαλονίκη είμαι εγώ οπότε την έκανα στην Εμβρυομητρική. Μας έδωσαν πρόβλεψη αλλά περιμένω να το σιγουρέψω!!! 

 

Εννοείται ότι αν δούμε φύλο αύριο θα έχετε νέα μου!!! Και μένα άρχισε να φαίνεται κυρίως από το πλάι !!!!!🤣🤣

 

Να μην αγ΄χώνεσαι όλα καλά θα πάνε. Πολλές τιμές είναι λογικό να είναι αυξημένες λόγω εγκυμοσύνης!! Θα περιμένω και τα δικά σου νέα λοιπόν αύριο με το καλό 🥰❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η athrain είπε:

Όχι, Θεσσαλονίκη είμαι. Εσύ σε κλινική με το καλό΄ θα γεννήσεις; έχεις το δικό σου γιατρό;

Όχι στο Ελενα! Με παρακολουθεί ο γιατρός μου στο ιατρείο του, αλλά συνεργάζεται και με το Έλενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η athrain είπε:

Άντε με το καλό όλα να πάνε καλά μην αγχώνεσαι! Την αυχενική που την έκανες? δεν είχε δει τότε το φυλο; Νομίζω όταν την κάνεις έξω σε εξειδικευμένο κέντρο το λένε συνήθως δε πέφτουν έξω. Να μας πεις νέα όταν γυρίσεις :) 

Κι εμείς καλά φουσκώνουμε και αρχίζει και το παίρνει χαμπάρι και η γειτονιά με ρωτάνε "είσαι έγκυος???" 🤣 εεεεε... πόσο να κρυφτεί τώρα δε μπορεί! εγώ κάθε φορά κάνω και τεράστια κοιλούμπα να δεις στον 9ο πως θα γίνω!!!! 😂😂😂

Αύριο το πρωί και εγώ έχω ραντεβού στο νοσοκομείο!!! έχω αγωνία!! θα τους πάω τα αποτελέσματα εξετάσεων αίματος που έκανα και που είναι λίγο άθλια 😅 να δού΄με τι θα με πουν και τι άλλες εξετάσεις θα κάνω.. 

 

 

Αχ κι εμένα τις τελευταίες μέρες φαίνεται πολύ η κοιλιά, μέχρι και στη γειτονιά το χουν καταλάβει και με ρωτάνε και καλά καλά δεν το χω πει σε όλους τους πιο κοντινούς. Εμένα πάλι στην πρώτη από τον 7ο άρχισε να φαίνεται, ενώ τώρα νωρίς νωρίς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ σήμερα είμαι λίγο χάλια.. πονάει ο λαιμός, συνάχι, μια κακουχία γενικά σε όλο το σώμα.. πρέπει να κρύωσα καμιά ίωση.. είχαν και τα παιδιά και ο άντρας μου! Και σκέφτομαι εγώ τώρα.. πως θα τη παλέψουμε μέσα στο χειμώνα με τις ιώσεις στη κατάσταση που είμαστε;; αχχ απο τώρα ξεκίνησαν.. νιώθω χάλια και το στομάχι.. είμαι με πονοκέφαλο και ντεπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα στις μέλλουσες μανουλες (αν δεν είναι ήδη )..μπαίνω και εγώ στην παρέα καθώς περιμένω το τρίτο μου παιδάκι με ΠΗΤ 12/3/2025. Πρωτα ο Θεός να πάνε όλα καλά εύχομαι σε ολες μας και να κρατήσουμε υγιή μωράκι τον Μάρτιο...με λένε Μαρία και μένω Θεσσαλονίκη. Ήθελα να ρωτήσω νωρίς μεν αλλά αν είχατε εμπειρία για β επιπέδου στο Γένεσης. Σκέφτομαι να κλείσω εκεί! Είμαι 15 και 6 εβδομάδων ακόμα αλλά ψαχνομαι από τώρα για έναν έμπειρο και σχολαστικό ειδικό γιατρό στους υπερήχους β επιπέδου καθώς το αποτέλεσμα για τρισωμια 18 1:900 μου τριβελιζει το κεφάλι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλη Εβδομάδα κ από μένα κορίτσια! 

Εγώ την άλλη Δευτέρα με το καλό έχω γιατρό.. δεν φαίνομαι ακόμη οπότε κανείς δεν το έχει καταλάβει αν δεν του το έχω πει εγώ. Έτσι ήμουν κ στην πρώτη εγκυμοσύνη. . 

Δυστυχώς έχω τον μικρό άρρωστο από ξημερώματα Δευτέρας με πυρετους πρώτη φορά είμαστε έτσι...σήμερα κ εγώ δεν ξύπνησα πολύ στα καλά μου η αλήθεια είναι κ αναρωτιόμουν πώς θα βγειη μέρα...με αϋπνία, πονοκέφαλ, κακουχία κ ένα μωρό άρρωστο. . Προς το παρόν την παλέψαμε κ ανυπομονώ να πάει 5 να έρθει ο άντρας μου. 

Μέσα σε όλα βρήκαμε κ σπίτι μεγαλύτερο που ψάχναμε από την άνοιξη οπότε τρέχαμε πόσες μέρες για επιπλα κ ηλεκτρικά καθώς θα τσ πάρουμε όλα από την αρχή.. οπότε καταλαβαίνετε σε τι φάση είμαι κι ακόμη δεν αρχίσαμε την μετακόμιση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amp92 είπε:

Kαλη Εβδομάδα κ από μένα κορίτσια! 

Εγώ την άλλη Δευτέρα με το καλό έχω γιατρό.. δεν φαίνομαι ακόμη οπότε κανείς δεν το έχει καταλάβει αν δεν του το έχω πει εγώ. Έτσι ήμουν κ στην πρώτη εγκυμοσύνη. . 

Δυστυχώς έχω τον μικρό άρρωστο από ξημερώματα Δευτέρας με πυρετους πρώτη φορά είμαστε έτσι...σήμερα κ εγώ δεν ξύπνησα πολύ στα καλά μου η αλήθεια είναι κ αναρωτιόμουν πώς θα βγειη μέρα...με αϋπνία, πονοκέφαλ, κακουχία κ ένα μωρό άρρωστο. . Προς το παρόν την παλέψαμε κ ανυπομονώ να πάει 5 να έρθει ο άντρας μου. 

Μέσα σε όλα βρήκαμε κ σπίτι μεγαλύτερο που ψάχναμε από την άνοιξη οπότε τρέχαμε πόσες μέρες για επιπλα κ ηλεκτρικά καθώς θα τσ πάρουμε όλα από την αρχή.. οπότε καταλαβαίνετε σε τι φάση είμαι κι ακόμη δεν αρχίσαμε την μετακόμιση...

Αχ βρε @Amp92 κι εμείς τα ίδια..η μικρή κάτι κόλλησε από τον παιδικό, με πήραν και έφυγα από τη δουλειά για να την πάρω γιατί έχει δέκατα. Άρα απλά περιμένω τη σειρά μου😁

Κι εμείς φτιάχνουμε σπίτι και πάνε όλα στραβα με εργάτες κλπ κι έχω αγχωθει πολύ ότι δεν θα τα καταφέρουμε μεχρι να γεννησω.. τέλοσπαντων να μαστε καλά κι ότι γίνει!

Εν τω μεταξύ μέναμε σε ενοίκιο μέχρι τον Ιούνιο, το σπίτι πουλήθηκε, κάναμε μετακόμιση σε μια γκαρσονιέρα που έχουμε άρον άρον και στο καπάκι μένω κι έγκυος...και λέω εεε πόσα πια σε ένα χρόνο...

Με το καλό να πάτε στο νέο σας σπίτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου δεν σας έγραψα χθες όπως υποσχέθηκα γιατί η αλήθεια είναι ότι η ψυχολογία μου ήταν έτσι και έτσι. Το μικράκι δεν μας έκανε την χάρη χθες να δούμε το φύλο συν ότι με προβλημάτισε γιατί καθόταν σαν στραβοχυμένος λουκουμάς και γενικά δεν ήταν και πολύ ζωηρό κάτι που με άγχωσε. Βέβαια οι παλμοί του ήταν φυσιολογικοί. Κάναμε χθες και καλλιέργεια κολπικού υγρού γιατί από την αρχή της εγκυμοσύνης δεν είχαμε κάνει και αναμένω τα αποτελέσματα. 

    Και ερχόμαστε στο σήμερα, ξυπνάω το πρωί και βλέπω στο εσώρουχο και λίγο στο σορτσάκι καφέ σκούρο αίμα όπως στα τελει΄ωματα της περιόδου. Η αλήθεια είναι ότι πανικοβλήθηκα μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ξεκούραση για δύο με τρεις μέρες και να το παρακολουθώ. Ναι καλά!!! Δεν μπορούσα και έτσι πήγα σε έναν άλλον γιατρό που είχαμε πάει και στην αρχή της εγκυμοσύνης για δεύτερη γνώμη. Είδαμε το μωρό όλα καλά. Πιθανότατα το αίμα που είδα ήταν από την χθεσινή λήψη του κολπικού υγρού, με καθησύχασε και είδαμε και το φύλο!! Περιμένουμε μπέμπααα 🥰. Εντάξει η αλήθεια είναι ότι η χαρά μου είναι απερίγραπτη κυρίως γιατί η μικρούλα είναι καλά αλλά και για το γεγονός ότι είναι κοριτσάκι γιατί θέλω να βγάλουμε το όνομα της γιαγιάς μου μιας και είμαστε τρία κορίτσια και καμία δεν το έχει και είναι πραγματικά υπέροχο σαν όνομα (Ευτυχώς συμφωνεί και ο ΄άντρας μου και δεν έχουμε παρατράγουδα 😋). 

  Παρόλα αυτ΄΄α θα ήθελα την γνώμη σας μιας και είμαι ιδιαίτερα προβληματισμένη σχετικά με το ποιον γιατρό να επιλέξω. Αρχικά ο γιατρός που με παρακολουθεί μέχρι και τώρα με παρακολουθεί αρκετά χρόνια και είναι μαζί μας από την αρχή του ταξιδιού σε όλο το διάστημα που προσπαθούσαμε (σχεδόν ενάμιση χρόνο) ,  έχει μεγαλύτερη εμπειρία  στις κυήσεις υψηλού κινδύνου (το λέω λόγω θρομβοφιλίας) αλλά ταυτόχρονα είναι πολύ φειδωλός και πολλές φορές δίνει την αίσθηση του είρωνα και ότι τον κουράζουν οι ερωτήσεις μου το ίδιο και η μαία του η οποία είναι λιγάκι ξινή.  Από την άλλη, ο άλλος γιατρός στον οποίο έχω πάει δύο φορές για δεύτερη γνώμη. Είναι γλυκύτατος, επεξηγηματικός σε όλα με ενσυναίσθηση και προσωπικά και τις δύο φο΄ρές μου έδωσε την αίσθηση ότι όλα θα πάνε καλά, έφυγα με αισιοδοξία και σιγουριά από το ιατρείο του και η μαία του επίσης γλυκύτατη. Αλλά ο μόνος λόγος που με κρατάει πίσω είναι ΄ότι δεν ξέρω πόση εμπειρία έχει στο κομμάτι της κύησης με θρομβοφιλία. Βέβαια δεν φάνηκε να τον προβληματίζει κάτι από το ιστορικό που του ανέφερα. 

Αλήθεια είμαι να σκάσω και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας και το τι θα κάνατε στην θέση μου. Ο άντρας μου συμφωνεί ότι και οι δύο είναι καλοί αλλά θεωρεί ΄ότι ο γιατρός που έχουμε μέχρι τώρα είναι καλύτερος λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η nikiev98 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου δεν σας έγραψα χθες όπως υποσχέθηκα γιατί η αλήθεια είναι ότι η ψυχολογία μου ήταν έτσι και έτσι. Το μικράκι δεν μας έκανε την χάρη χθες να δούμε το φύλο συν ότι με προβλημάτισε γιατί καθόταν σαν στραβοχυμένος λουκουμάς και γενικά δεν ήταν και πολύ ζωηρό κάτι που με άγχωσε. Βέβαια οι παλμοί του ήταν φυσιολογικοί. Κάναμε χθες και καλλιέργεια κολπικού υγρού γιατί από την αρχή της εγκυμοσύνης δεν είχαμε κάνει και αναμένω τα αποτελέσματα. 

    Και ερχόμαστε στο σήμερα, ξυπνάω το πρωί και βλέπω στο εσώρουχο και λίγο στο σορτσάκι καφέ σκούρο αίμα όπως στα τελει΄ωματα της περιόδου. Η αλήθεια είναι ότι πανικοβλήθηκα μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ξεκούραση για δύο με τρεις μέρες και να το παρακολουθώ. Ναι καλά!!! Δεν μπορούσα και έτσι πήγα σε έναν άλλον γιατρό που είχαμε πάει και στην αρχή της εγκυμοσύνης για δεύτερη γνώμη. Είδαμε το μωρό όλα καλά. Πιθανότατα το αίμα που είδα ήταν από την χθεσινή λήψη του κολπικού υγρού, με καθησύχασε και είδαμε και το φύλο!! Περιμένουμε μπέμπααα 🥰. Εντάξει η αλήθεια είναι ότι η χαρά μου είναι απερίγραπτη κυρίως γιατί η μικρούλα είναι καλά αλλά και για το γεγονός ότι είναι κοριτσάκι γιατί θέλω να βγάλουμε το όνομα της γιαγιάς μου μιας και είμαστε τρία κορίτσια και καμία δεν το έχει και είναι πραγματικά υπέροχο σαν όνομα (Ευτυχώς συμφωνεί και ο ΄άντρας μου και δεν έχουμε παρατράγουδα 😋). 

  Παρόλα αυτ΄΄α θα ήθελα την γνώμη σας μιας και είμαι ιδιαίτερα προβληματισμένη σχετικά με το ποιον γιατρό να επιλέξω. Αρχικά ο γιατρός που με παρακολουθεί μέχρι και τώρα με παρακολουθεί αρκετά χρόνια και είναι μαζί μας από την αρχή του ταξιδιού σε όλο το διάστημα που προσπαθούσαμε (σχεδόν ενάμιση χρόνο) ,  έχει μεγαλύτερη εμπειρία  στις κυήσεις υψηλού κινδύνου (το λέω λόγω θρομβοφιλίας) αλλά ταυτόχρονα είναι πολύ φειδωλός και πολλές φορές δίνει την αίσθηση του είρωνα και ότι τον κουράζουν οι ερωτήσεις μου το ίδιο και η μαία του η οποία είναι λιγάκι ξινή.  Από την άλλη, ο άλλος γιατρός στον οποίο έχω πάει δύο φορές για δεύτερη γνώμη. Είναι γλυκύτατος, επεξηγηματικός σε όλα με ενσυναίσθηση και προσωπικά και τις δύο φο΄ρές μου έδωσε την αίσθηση ότι όλα θα πάνε καλά, έφυγα με αισιοδοξία και σιγουριά από το ιατρείο του και η μαία του επίσης γλυκύτατη. Αλλά ο μόνος λόγος που με κρατάει πίσω είναι ΄ότι δεν ξέρω πόση εμπειρία έχει στο κομμάτι της κύησης με θρομβοφιλία. Βέβαια δεν φάνηκε να τον προβληματίζει κάτι από το ιστορικό που του ανέφερα. 

Αλήθεια είμαι να σκάσω και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας και το τι θα κάνατε στην θέση μου. Ο άντρας μου συμφωνεί ότι και οι δύο είναι καλοί αλλά θεωρεί ΄ότι ο γιατρός που έχουμε μέχρι τώρα είναι καλύτερος λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας. 

 

 

Μπράβο κορίτσι ! Με το καλό η μπεμπουλα σας λοιπόν!🩷

Να σου πω την αλήθεια κι ο δικός μου γιατρός είναι ακριβώς έτσι, απόμακρος και πολλές φορές αισθάνομαι ότι με ειρωνεύεται χωρίς λόγο, εκτός του ότι νομίζω ότι βαριέται αφόρητα. Τον είχα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και παρόλη την γενικη συμπεριφορά την μέρα του τοκετού ήταν άλλος άνθρωπος, με την πλάκα του και τα αστεία του, με έκανε να νιώσω πολύ ασφαλής και να μην σκέφτομαι καλά καλά σε τι φάση βρισκόμουν! Όταν έμαθα την τωρινή εγκυμοσύνη το πρώτο που σκέφτηκα ήταν να αλλάξω γιατρό, αλλά ζυγίζοντας τα σκέφτηκα ότι με έναν αλλο γιατρό ίσως να μην αισθανομουν ασφάλεια, γιατί έστω με εκείνον έχω μια θετική εμπειρία.. οπότε κι εγώ θα σου πρότεινα να τα ζυγίσεις και να δεις τι μετράει περισσότερο για σένα..η συμπεριφορά ή η εμπιστοσύνη? Πραγματικά θα πρέπε να τα νιώθουμε και τα 2 με τους γιατρούς μας,αλλαααα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η MarwDim είπε:

Καλημέρα στις μέλλουσες μανουλες (αν δεν είναι ήδη )..μπαίνω και εγώ στην παρέα καθώς περιμένω το τρίτο μου παιδάκι με ΠΗΤ 12/3/2025. Πρωτα ο Θεός να πάνε όλα καλά εύχομαι σε ολες μας και να κρατήσουμε υγιή μωράκι τον Μάρτιο...με λένε Μαρία και μένω Θεσσαλονίκη. Ήθελα να ρωτήσω νωρίς μεν αλλά αν είχατε εμπειρία για β επιπέδου στο Γένεσης. Σκέφτομαι να κλείσω εκεί! Είμαι 15 και 6 εβδομάδων ακόμα αλλά ψαχνομαι από τώρα για έναν έμπειρο και σχολαστικό ειδικό γιατρό στους υπερήχους β επιπέδου καθώς το αποτέλεσμα για τρισωμια 18 1:900 μου τριβελιζει το κεφάλι .

Με το καλό κορίτσι μου!να χαίρεσαι  τα παιδάκια σου! Εγώ περιμένω το 2ο παιδάκι μου με ΠΗΤ 11/3! Είμαι Αθήνα οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά θα σου ευχηθώ να είναι όλα καλά!! Που σίγουρα θα είναι! Είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό το 1:900! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Katerina1990 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου!να χαίρεσαι  τα παιδάκια σου! Εγώ περιμένω το 2ο παιδάκι μου με ΠΗΤ 11/3! Είμαι Αθήνα οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά θα σου ευχηθώ να είναι όλα καλά!! Που σίγουρα θα είναι! Είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό το 1:900! 

Ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση...και εγώ αυτό πιστεύω ότι πάλι οι πιθανότητες είναι μικρές...αλλά δεν παύει να με απασχολεί τουλάχιστον μέχρι τον μεγάλο υπέρηχο όπου θα φανούν όλα και θα αποκλειστεί κάθε πιθανότητα για τρισωμια 18. Με το καλό το δεύτερο παιδάκι σου...να χαίρεσαι και το πρώτο! Υγιή να είναι όλα τα παιδάκια μας και τυχερά. Είδες φύλο? Ούτε σε αυτό μου κάνει το χατίρι να μάθουμε γτ κάθεται μπρούμυτα και ο λώρος είναι ανάμεσα στα ποδαράκια του. Μάλλον θα το μάθω τέλος του 5ου μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MarwDim είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση...και εγώ αυτό πιστεύω ότι πάλι οι πιθανότητες είναι μικρές...αλλά δεν παύει να με απασχολεί τουλάχιστον μέχρι τον μεγάλο υπέρηχο όπου θα φανούν όλα και θα αποκλειστεί κάθε πιθανότητα για τρισωμια 18. Με το καλό το δεύτερο παιδάκι σου...να χαίρεσαι και το πρώτο! Υγιή να είναι όλα τα παιδάκια μας και τυχερά. Είδες φύλο? Ούτε σε αυτό μου κάνει το χατίρι να μάθουμε γτ κάθεται μπρούμυτα και ο λώρος είναι ανάμεσα στα ποδαράκια του. Μάλλον θα το μάθω τέλος του 5ου μήνα. 

Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη δεν έχω όμως εμπειρία από το γενεσις ούτε για εξέταση ούτε για τοκετό. Ωστόσο η κουμπάρα μου τα έκανε όλα εκεί κ ήταν ευχαριστημένη δεν είχε να μου πει κάτι αρνητικό! 

Τώρα το ποσοστό σου να ξέρεις είναι άπειρο ελάχιστο κ είναι φυσικά μια πιθανότητα. Στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα καθόλου:) αρκεί να σου πω ότι εγώ στην πρώτη μου κύηση είχα 1:549 κ όλα πήγαν τέλεια. Μου εξήγησαν πολλοί γιατροί τι σημαίνει αυτό το νούμερο ιατρικά (μιας κ εγώ το βλέπω μόνο σαν δασκάλα😜) και με κάθε ειλικρίνεια δεν υπαρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Ξέρω βέβαια πως όσα σου λέω είναι πιθανό να μην σε καθησυχασουν καθόλου μεχρι να γεννηθει το μωρακι. Έτσι είμαστε ειδικά οι γυναίκες. Οι άντρες είναι πιο κουλ! Αλλά εδώ θα είμαστε τον Μάρτη πρώτα ο Θεός να μας πεις για το υγιέστατο μωρακι σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η nikiev98 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου δεν σας έγραψα χθες όπως υποσχέθηκα γιατί η αλήθεια είναι ότι η ψυχολογία μου ήταν έτσι και έτσι. Το μικράκι δεν μας έκανε την χάρη χθες να δούμε το φύλο συν ότι με προβλημάτισε γιατί καθόταν σαν στραβοχυμένος λουκουμάς και γενικά δεν ήταν και πολύ ζωηρό κάτι που με άγχωσε. Βέβαια οι παλμοί του ήταν φυσιολογικοί. Κάναμε χθες και καλλιέργεια κολπικού υγρού γιατί από την αρχή της εγκυμοσύνης δεν είχαμε κάνει και αναμένω τα αποτελέσματα. 

    Και ερχόμαστε στο σήμερα, ξυπνάω το πρωί και βλέπω στο εσώρουχο και λίγο στο σορτσάκι καφέ σκούρο αίμα όπως στα τελει΄ωματα της περιόδου. Η αλήθεια είναι ότι πανικοβλήθηκα μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ξεκούραση για δύο με τρεις μέρες και να το παρακολουθώ. Ναι καλά!!! Δεν μπορούσα και έτσι πήγα σε έναν άλλον γιατρό που είχαμε πάει και στην αρχή της εγκυμοσύνης για δεύτερη γνώμη. Είδαμε το μωρό όλα καλά. Πιθανότατα το αίμα που είδα ήταν από την χθεσινή λήψη του κολπικού υγρού, με καθησύχασε και είδαμε και το φύλο!! Περιμένουμε μπέμπααα 🥰. Εντάξει η αλήθεια είναι ότι η χαρά μου είναι απερίγραπτη κυρίως γιατί η μικρούλα είναι καλά αλλά και για το γεγονός ότι είναι κοριτσάκι γιατί θέλω να βγάλουμε το όνομα της γιαγιάς μου μιας και είμαστε τρία κορίτσια και καμία δεν το έχει και είναι πραγματικά υπέροχο σαν όνομα (Ευτυχώς συμφωνεί και ο ΄άντρας μου και δεν έχουμε παρατράγουδα 😋). 

  Παρόλα αυτ΄΄α θα ήθελα την γνώμη σας μιας και είμαι ιδιαίτερα προβληματισμένη σχετικά με το ποιον γιατρό να επιλέξω. Αρχικά ο γιατρός που με παρακολουθεί μέχρι και τώρα με παρακολουθεί αρκετά χρόνια και είναι μαζί μας από την αρχή του ταξιδιού σε όλο το διάστημα που προσπαθούσαμε (σχεδόν ενάμιση χρόνο) ,  έχει μεγαλύτερη εμπειρία  στις κυήσεις υψηλού κινδύνου (το λέω λόγω θρομβοφιλίας) αλλά ταυτόχρονα είναι πολύ φειδωλός και πολλές φορές δίνει την αίσθηση του είρωνα και ότι τον κουράζουν οι ερωτήσεις μου το ίδιο και η μαία του η οποία είναι λιγάκι ξινή.  Από την άλλη, ο άλλος γιατρός στον οποίο έχω πάει δύο φορές για δεύτερη γνώμη. Είναι γλυκύτατος, επεξηγηματικός σε όλα με ενσυναίσθηση και προσωπικά και τις δύο φο΄ρές μου έδωσε την αίσθηση ότι όλα θα πάνε καλά, έφυγα με αισιοδοξία και σιγουριά από το ιατρείο του και η μαία του επίσης γλυκύτατη. Αλλά ο μόνος λόγος που με κρατάει πίσω είναι ΄ότι δεν ξέρω πόση εμπειρία έχει στο κομμάτι της κύησης με θρομβοφιλία. Βέβαια δεν φάνηκε να τον προβληματίζει κάτι από το ιστορικό που του ανέφερα. 

Αλήθεια είμαι να σκάσω και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας και το τι θα κάνατε στην θέση μου. Ο άντρας μου συμφωνεί ότι και οι δύο είναι καλοί αλλά θεωρεί ΄ότι ο γιατρός που έχουμε μέχρι τώρα είναι καλύτερος λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας. 

 

 

Σίγουρα ήταν από την εξέταση το έχω ακούσει από πολλές κοπέλες, το έχω πάθει κ η ίδια:) 

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου και σίγουρα μετράει πολύ το ανθρώπινο κομμάτι ειδικά σε αυτήν την ιατρική ειδικότητα που η γυναίκα πρέπει να νιώθει εμπιστοσύνη και να νιώθει καλά με τον γιατρό της. Για μένα θα πρέπει να φσνταστεις την ώρα της γέννας και με τους 2 και να σκεφτείς με ποιον θα νιώθεις πιο σίγουρη εκείνη την στιγμή. Με ποιον πιστεύεις ότι θα πάνε όλα καλά.; 

Φυσικά αυτό είναι εικασία. Αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να καταλήξεις. 

Με το καλό η μπέμπα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MarwDim είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση...και εγώ αυτό πιστεύω ότι πάλι οι πιθανότητες είναι μικρές...αλλά δεν παύει να με απασχολεί τουλάχιστον μέχρι τον μεγάλο υπέρηχο όπου θα φανούν όλα και θα αποκλειστεί κάθε πιθανότητα για τρισωμια 18. Με το καλό το δεύτερο παιδάκι σου...να χαίρεσαι και το πρώτο! Υγιή να είναι όλα τα παιδάκια μας και τυχερά. Είδες φύλο? Ούτε σε αυτό μου κάνει το χατίρι να μάθουμε γτ κάθεται μπρούμυτα και ο λώρος είναι ανάμεσα στα ποδαράκια του. Μάλλον θα το μάθω τέλος του 5ου μήνα. 

Λογικό το άγχος σου! Αλλά σίγουρα όλα καλά! Ναι περιμένουμε το 2ο μας κοριτσάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/9/2024 at 2:40 ΜΜ, ο/η nikiev98 είπε:

Στην Θεσσαλονίκη είμαι εγώ οπότε την έκανα στην Εμβρυομητρική. Μας έδωσαν πρόβλεψη αλλά περιμένω να το σιγουρέψω!!! 

 

Εννοείται ότι αν δούμε φύλο αύριο θα έχετε νέα μου!!! Και μένα άρχισε να φαίνεται κυρίως από το πλάι !!!!!🤣🤣

 

Να μην αγ΄χώνεσαι όλα καλά θα πάνε. Πολλές τιμές είναι λογικό να είναι αυξημένες λόγω εγκυμοσύνης!! Θα περιμένω και τα δικά σου νέα λοιπόν αύριο με το καλό 🥰❤️🙏

Κι εγώ Θεσσαλονίκη είμαι, την αυχενική την έκανα στη Ψαρρά, πρόβλεψε και το φύλο, στα άλλα μου παιδιά έπεσε μέσα σε όλα! 😁 Για να δούμε και εδώ... λογικά ναι. 

Κι εγώ πήγα χθες νοσοκομείο όλα οκ μου δωσαν τις επόμενες εξετάσεις αίματος να κάνω για να δούμε εκεί..! κάθε φορά τρέμω με τις εξετάσεις τι αριθμοί κόκκινων θα βγουν!! 😂😂 

Η επόμενη εξέταση που θα κάνω στο νοσοκομείο πλέον θα είναι η β επιπέδου σε κανα μήνα και κάτι... Ρώτησα και τη γνώμη του γιατρού για αμνιο ή nipt να είμαστε σίγουροι ότι ΄όλα είναι καλά.. αλλά με είπε αυτό είναι στη δική΄ μου απόφαση σύμφωνα με τις εξετάσεις κ τα υπερηχογραφήματα όλα δείχνουν πολύ καλά και έχω πολύ χαμηλή επικινδυνότητα. Δε ξέρει λέει αν υπάρχει λ΄΄ογος να τη κάνω και οτι αυτο είναι κάτι που πρεπει να το αποφασίσω εγώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η MarwDim είπε:

Καλημέρα στις μέλλουσες μανουλες (αν δεν είναι ήδη )..μπαίνω και εγώ στην παρέα καθώς περιμένω το τρίτο μου παιδάκι με ΠΗΤ 12/3/2025. Πρωτα ο Θεός να πάνε όλα καλά εύχομαι σε ολες μας και να κρατήσουμε υγιή μωράκι τον Μάρτιο...με λένε Μαρία και μένω Θεσσαλονίκη. Ήθελα να ρωτήσω νωρίς μεν αλλά αν είχατε εμπειρία για β επιπέδου στο Γένεσης. Σκέφτομαι να κλείσω εκεί! Είμαι 15 και 6 εβδομάδων ακόμα αλλά ψαχνομαι από τώρα για έναν έμπειρο και σχολαστικό ειδικό γιατρό στους υπερήχους β επιπέδου καθώς το αποτέλεσμα για τρισωμια 18 1:900 μου τριβελιζει το κεφάλι .

Καλωσήρθες στη παρέα μας Μαρία! Εγώ περιμένω το 4ο παιδάκι μου! Και εγώ από Θεσσαλονίκη είμαι. Στο Γένεσης για να πω την αλήθεια δεν έχω εμπειρία, εμένα με παρακολουθούν στο νοσοκομείο. Εκεί κάνω όλες μου τις εξετάσεις. Μην ανησυχείς είναι πθανότητα μόνο, κι εγώ σκέφτομαι για αμνιο ή nipt αίματος για να σιγουρέψω ότι όλα είναι καλά. Λογικό να αγχώνεσαι απλά μάλλον είναι λόγω ηλικίας που ούτως η άλλως θα ανέβαινε αυτό το ποσοστό. Δε σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα απλά είναι η σκέψη.. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ έτσι νιώθω παρόλο που όλες οι εξετάσεις και η αυχενική βγήκαν άριστες. Κάνε μια nipt εξέταση αίματος να ηρεμήσεις και εγώ το σκέφτομαι.. Θεωρείται πολύ αξιόπιστο και έτσι δε μπαίνεις και στη διαδικασία επεμβατικής που είναι η αμνιο. Που έκανες την αυχενική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εχω εναν προβληματισμό. Τη β' επιπέδου, επειδή εξετάζομαι στο νοσοκομείο άνοιξα καρτέλα δηλαδή, μου την έβαλαν εκεί να τη κάνω. Ωστόσο εγώ στα προηγούμενα παιδιά μου την έκανα πάντα στη Ψαρρά στην ιατρική εμβρύου στη Θεσσαλονίκη και ήμουν πολύ ευχαριστημένη, νοσοκομείο δεν έχω κάνει τέτοιες εξειδικευμένες εξετάσεις. Και ρωτάω εγώ τώρα ....σκέφτομαι μήπως να τη κάνω στη Ψαρρά που έχει εξειδικευμένα και τελευταίας τεχνολογίας μηχανήματα και μεγάααααλη εμπειρία η γυναίκα δε το συζητώ!!! ή να τη κάνω στο νοσοκομείο που εκεί δε γνωρίζω ούτε ποιος θα μου τη κάνει και αν ειναι εξειδικευμένος ούτε αν τα μηχανήματα τους είναι τόσο καλά όσο του εξωτερικιού ιατρικού ειδικού κέντρου. Στη τελική μήπως να τη κάνω και στα δυο; Να πάρω και δυο γνωμες διαφορετικές..? αυτό σκέφτομαι.. Ουτως η αλλως στο νοσοκομείο η εξέταση αυτή δεν έχει κόστος 6 ευρώ κάνει με συμμετοχή ασφαλισμένου από 40 αρχική. Ή θα είναι ακριβώς ίδια εξέταση με εξειδικευμένο γιατρό και μηχανήματα οπότε τσάμπα θα πάω έξω να τη κάνω? Πωπω άλλο τώρα μου μπήκε στο μυαλό ουφφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Argi3 είπε:

Γεια σας κορίτσια! 
χαιρομαι πολυ που είμαι και εγω στην ομάδα σας! Περιμενουμε το δεύτερο κοριτσάκι μας με ΠΗΤ 23/3 ♥️

Γεια σου @Argi3Με το καλό!!!! Κάνατε την αυχενική, εκεί το είδατε; Από που είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...