Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα Μαρω μου!!❤️

Σιδερενια ευχομαι!! Χαιρομαι που εισαι καλα κ δν ταλαιπωρηθηκες αλλο! Κι εγω ειχα παρει αντιβιωση περυσι κ επειδη ειχα καποιους εντονους πονους πηρα κανα 2 φορες αλγκοφρεν..

Για τις επαφες μου ειχε πει κι εμενα γυρω στις 10 μερες αλλα το εψαξα λιγο κ επειδη ειμαι επιρρεπης σε κολπικες φλεγμονες, αφησαμε 15 μερες να περασουν χωρις επαφες.. κ μετα πηραμε προφυλαξεις γ τον 1ο μηνα μετα την αποξεση..

Την εμπειρια μου σου καταθετω.. εσυ το γιατρο σου να ακους!!

Ευχομαι απο εδω κ περα μονο χαρες κοριτσι μου!! Κ πανω απ ολα Υγεια!!🙏❤️🧿

Επίσης όπως λέει μια φιλη μου καμιά δεν είναι τυχαία αποβολή. Ένας λόγος θα υπάρχει...

Αυτή είχε το 2020 μια παλλινδρομη κι μετά με τίποτα δεν έμενε εγκυος ώστε έκανε το μικροβιωμα της μητρας είχε μικρόβια πήρε αντιβιωση  κι αμεωσως έμεινε.  τώρα είναι 7 μηνών εγκυος! Για όποιες κοπέλες προσπαθούν κι δε μένουν ας κάνουν κ αυτή την εξέταση γιατί δυστυχώς δεν στην λένε όλοι οι γιατροί. Μικροβιωμα της μητρας σου παίρνουν δείγμα κ βλέπουν τι μικρόβια καλά κ καλά έχεις.κανει 250 ευρώ περίπου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Καλημέρα Αντωνία μου δυστυχώς ο άντρας μου λείπει όλη μέρα (είναι με βάρδιες άλλοτε πρωί πρωί κ γυρνάει στις 5 το απόγευμα άλλοτε απογευματινός που γυρνάει στις 12 το βράδυ) συν γυμναστήριο συν φροντιστήριο που πηγαίνει για να μάθει την γλώσσα τον βλέπουμε καμία ώρα δυο την ημέρα το πολύ. 
Τα καταφέρνω γιατι μου αρέσουν κιόλας τα παιδάκια έχω υπομονή άρα είμαστε εντάξει. Το πρόβλημα θα είναι όταν θα έρθει το νεογέννητο που θα θέλει πολλές ώρες την προσοχή μου. Θα τα καταφέρουμε όμως κ τότε το πιστεύω 💪🏽 (είπα κ στον άντρα μου τότε θα έχει τελειώσει το φροντιστήριο θα πάρει κ την γονεϊκή άδεια κ το πρώτο διάστημα θα είναι μαζί μας) 

 

ως εκπαιδευτικός εξαρτάται αν είσαι μόνιμος η όχι 

δυστυχώς οι αναπληρωτές (που είναι όλοι οι νέοι ανθρώποι που τεκνοποιούν παίρνουν την άδεια τοκετού 56 μέρες πριν και 63 μέρες λοχείας. 
στον ιδιωτικό τομέα παίρνεις κ το 9μηνο του ΟΑΕΔ (όταν έκανα εγώ τ παιδιά μου ήταν 6μηνο) αλλά  δν το δικαιούνταν οι αναπληρωτές όσο ήμουν Ελλάδα. Δν ξέρω αν άλλαξε κάτι τα τελευταία 2 χρόνια που λείπω αλλά δεν νομίζω. 
 

είναι πραγματικά τραγική η κατάσταση γιατί αναγκάζονται οι γονείς τα βρεφακια να τα πηγαίνουν βρεφικό αν δν έχουν κάποια γιαγιά να τα κρατήσει. 
 

Ηταν κ ο λόγος που έφυγα (ήθελα να είμαι σπίτι με τα παιδιά να τα μεγαλώσω εγώ όπως θέλω και να δημιουργήσω μαζί τους έναν ασφαλή και υγιές δεσμό) 

Αν το δούμε ρεαλιστικά δεν βοηθάει το κράτος τους νέους να κάνουν παιδιά (πέραν του οικονομικού είναι κ οι γονεϊκές αδειες)

και η αλήθεια είναι ότι όσο δεν έχεις γεννήσει το παιδί λες οκ 3 μήνες θα κάτσω μαζί του μετά θα πάω για δουλειά αλλά όταν το γεννήσεις καταλαβαίνεις ότι 3 μήνες δεν είναι τίποτα. Γι αυτό κ η υποχρεωτική εκπαίδευση είναι από τα 4 (στην Γερμανία από τα 6)

 

δυστυχώς όμως δεν υπάρχουν επιλογές για τους γονείς.  

εχείς πολύ δίκιο Χρύσα μου!!! δεν υπάρχουν οι βάσεις ούτε η στοιχειώδης στήριξη από την πολιτεία και εργασιακά ώστε να κάνεις παιδί... τλχ εδώ στο ελλαδιστάν..

γιατί και παιδικό σταθμό να πας το παιδί, κάθε εβδομάδα είναι άρρωστο.. ποιος θα το κραταει το παιδί στο σπίτι;; τελος πάντων, είναι πολλά τα κενά και καπως ετσι οι περισσότεροι νεοι γονείς καταφεύγουν στη βοήθεια των γονιών τους (και πάλι με την προϋπόθεση ότι είναι διαθέσιμοι και ικανοί) να βοηθήσουν ή στις νταντάδες...

εγω εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα οπότε αν πάνε όλα καλα, θα με σώσει το 9μηνο του οαεδ ώστε τα κουκουνια να τα αφήσω κοντά 1 έτους.. κάτι είναι κι αυτό (βέβαια με το βασικό μισθό...)

η ζωή μας είναι οι επιλογές μας. οπότε για μένα όσοι μένουμε ελλάδα, είναι επιλογή μας να τα τραβάμε αυτά γτ δεν ξέρω αν θα αλλάξουν ποτέ τα πράγματα προς το καλύτερο...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marw90 είπε:

Όχι καλη μου δεν θα πάμε πουθενά. Δουλεύω κ είμαστε τώρα φουλ σιζον! 

Κοίτα δε θέλω να γίνομαι κουραστική αλλά θα τον ξανά ρωτήσω για σιγουριά! Ναι μου είπε μετά από 1 εβδομάδα επαφες κ θάλασσα.  Εγώ διάβαζα μετα απο 3 εβδομάδες αλλά ίσως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική πάντα!!! Εμένα δε με εξισε απλά μου το έβγαλε κ με καθάρισε....

Τώρα δε ξέρω αν πρέπει να προσέχουμε η αν πρέπει να κάνουμε πάλι ελευθερα όπως κάνουμε... γενικά έχω πολλές απορίες κ δε θέλω να ζαλίζω λ το γιατρο με αυτά...να μου πεις τον πληρώνουμε ναι αλλά ξέρεις.. 

Σίγουρα τώρα θα περιμένω περίοδο μου είπε σε 2 εβδομάδες περίπου θα έρθει κ μετά θέλω να κάνω ένα πακετο εξετάσεων θρομβοφυλλιας! 

Κ τον άλλο μήνα θα κάνω μια υστεροσκοπηση να δούμε τη μήτρα μέσα! 

Μακάρι να εφταιγε το ουρεοπλασμα που είχα η μακάρι να εφταιγε το ότι από καλά μικρόβια τους γαλακτοβακιλους εάν τους ξέρετε ειχα 9% κι αυτά πρέπει να τα έχουμε μέσα μας πάνω από 90% . Τώρα βάζω 2 φορές τη μέρα προβειοτικα κολπικα της eva που περιέχουν γαλακτοβακιλους μήπως κ ανέβει το ποσοστό. Γιατί η μήτρα μας έχει τα καλά κ τα κακά μικρόβια. Μπορεί λοιπόν το περιβάλλον της να μην ήταν φιλικό εφόσον ειχα μόνο 9% γαλακτοβακιλους να αναπτυχθεί το μωρό. 

@Antonia2 σε κάνω ταγκ να μη τα ξανά γράφω!!!!🩷🩷🩷

Μάρω μου αν θες τη γνώμη μου να μην ντρέπεσαι το γιατρό σου... πέρα από τα χρήματα, πρέπει να είναι εκεί κοντά σου στις δυσκολες στιγμές... γι αυτό τους χρειαζόμαστε τους γιατρούς, για τα δύσκολα...

επίσης δεν καταλαβαίνω το οτι σε καθάρισε αλλά δεν σε άξισε... για να καθαρίσει το ενδομήτριο δε χρειάζεται να σε "ξίσει";; όχι ότι τα ξέρω καλα, γιατρός δεν είμαι, αλλά σου λέω πως το σκέφτομαι...

σχετικά με την επόμενη περίοδο, όταν έκανα την απόξεση η γιατρός μου είπε οτι η ημέρα της απόξεσης θεωρείται η 1η μέρα περιόδου.. σαν να ξεκινάει ένας νέος κύκλος.. επίσης, ενημερωτικά (αν και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός) αντί για 28 ημέρες που έχω συνήθως, ο 1ος κύκλος μετά την απόξεση ήταν 5 μέρες μεγαλύτερος.. (και δεν τίθεται θέμα σύλληψης γτ όσες μέρες είχαμε επαφές ήταν με προφύλαξη)

όσο για τους γαλακτοβακίλλους έχεις δίκιο ότι γνκα πρέπει να υπάρχουν πολλοί.. δεν γνωρίζω ποσοστά αλλά είναι η άμυνά μας οι γαλακτοβάκιλλοι και μας προστατεύουν.

μίλα με το γιατρό σου και βήμα βήμα θα βρείτε τη λύση!! με το καλό όλα!! ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Μάρω μου αν θες τη γνώμη μου να μην ντρέπεσαι το γιατρό σου... πέρα από τα χρήματα, πρέπει να είναι εκεί κοντά σου στις δυσκολες στιγμές... γι αυτό τους χρειαζόμαστε τους γιατρούς, για τα δύσκολα...

επίσης δεν καταλαβαίνω το οτι σε καθάρισε αλλά δεν σε άξισε... για να καθαρίσει το ενδομήτριο δε χρειάζεται να σε "ξίσει";; όχι ότι τα ξέρω καλα, γιατρός δεν είμαι, αλλά σου λέω πως το σκέφτομαι...

σχετικά με την επόμενη περίοδο, όταν έκανα την απόξεση η γιατρός μου είπε οτι η ημέρα της απόξεσης θεωρείται η 1η μέρα περιόδου.. σαν να ξεκινάει ένας νέος κύκλος.. επίσης, ενημερωτικά (αν και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός) αντί για 28 ημέρες που έχω συνήθως, ο 1ος κύκλος μετά την απόξεση ήταν 5 μέρες μεγαλύτερος.. (και δεν τίθεται θέμα σύλληψης γτ όσες μέρες είχαμε επαφές ήταν με προφύλαξη)

όσο για τους γαλακτοβακίλλους έχεις δίκιο ότι γνκα πρέπει να υπάρχουν πολλοί.. δεν γνωρίζω ποσοστά αλλά είναι η άμυνά μας οι γαλακτοβάκιλλοι και μας προστατεύουν.

μίλα με το γιατρό σου και βήμα βήμα θα βρείτε τη λύση!! με το καλό όλα!! ❤️

 

Εγώ είχα μόνο 9% ! Όχι δεν με εξησε...απλά με καθάρισε πιο απαλά...μου είπε ότι δε θέλει να κάνει αυτός τέτοια βίαια πράματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Μάρω μου αν θες τη γνώμη μου να μην ντρέπεσαι το γιατρό σου... πέρα από τα χρήματα, πρέπει να είναι εκεί κοντά σου στις δυσκολες στιγμές... γι αυτό τους χρειαζόμαστε τους γιατρούς, για τα δύσκολα...

επίσης δεν καταλαβαίνω το οτι σε καθάρισε αλλά δεν σε άξισε... για να καθαρίσει το ενδομήτριο δε χρειάζεται να σε "ξίσει";; όχι ότι τα ξέρω καλα, γιατρός δεν είμαι, αλλά σου λέω πως το σκέφτομαι...

σχετικά με την επόμενη περίοδο, όταν έκανα την απόξεση η γιατρός μου είπε οτι η ημέρα της απόξεσης θεωρείται η 1η μέρα περιόδου.. σαν να ξεκινάει ένας νέος κύκλος.. επίσης, ενημερωτικά (αν και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός) αντί για 28 ημέρες που έχω συνήθως, ο 1ος κύκλος μετά την απόξεση ήταν 5 μέρες μεγαλύτερος.. (και δεν τίθεται θέμα σύλληψης γτ όσες μέρες είχαμε επαφές ήταν με προφύλαξη)

όσο για τους γαλακτοβακίλλους έχεις δίκιο ότι γνκα πρέπει να υπάρχουν πολλοί.. δεν γνωρίζω ποσοστά αλλά είναι η άμυνά μας οι γαλακτοβάκιλλοι και μας προστατεύουν.

μίλα με το γιατρό σου και βήμα βήμα θα βρείτε τη λύση!! με το καλό όλα!! ❤️

 

Εγώ δε το γνώριζα με τους γαλακτοβακιλους...μετά το μικροβιωμα κ μιλώντας με φίλες που έκαναν την ίδια εξέταση το έμαθα.γενικα είναι πολλά που δεν τα γνωρίζουμε κατόπιν εορτής που λέμε! Εγώ μετά την αποξεση δεν είχα πολύ αίμα.μονο εκείνη την μέρα κ τις επόμενες ελάχιστο...άρα δε ξέρω...άραγε προσπάθειες από πότε πρέπει να ξανά αρχίσουμε????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η marw90 είπε:

Εγώ δε το γνώριζα με τους γαλακτοβακιλους...μετά το μικροβιωμα κ μιλώντας με φίλες που έκαναν την ίδια εξέταση το έμαθα.γενικα είναι πολλά που δεν τα γνωρίζουμε κατόπιν εορτής που λέμε! Εγώ μετά την αποξεση δεν είχα πολύ αίμα.μονο εκείνη την μέρα κ τις επόμενες ελάχιστο...άρα δε ξέρω...άραγε προσπάθειες από πότε πρέπει να ξανά αρχίσουμε????

Eμενα προσπάθειες με άφησε να ξεκινήσω μετά τον πρώτο κύκλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elenaki_ είπε:

Eμενα προσπάθειες με άφησε να ξεκινήσω μετά τον πρώτο κύκλο!

Άρα πρέπει να περιμένω να έρθει περίοδο κ μετά να επανέλθει λίγο το σώμα μου.... αυτό είπα ότι πήρε ο καλός μου μια άδεια κ ξινή βγήκε...αυτός θα ξανά μπει τώρα όπου να ναι όποτε η άδεια του τώρα δε μας βγήκε σε καλό..εγινε όλο αυτό κ ταλαιπωρία άδικα κ τώρα θα ξανά φύγει...σίγουρα κάθε εμπόδιο για καλό αλλά μέχρι να ξανά βγει τώρα...καλησπέρα!! Τουλάχιστον να έχω το περιθώριο να κάνω τις κατάλληλες εξετάσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

εχείς πολύ δίκιο Χρύσα μου!!! δεν υπάρχουν οι βάσεις ούτε η στοιχειώδης στήριξη από την πολιτεία και εργασιακά ώστε να κάνεις παιδί... τλχ εδώ στο ελλαδιστάν..

γιατί και παιδικό σταθμό να πας το παιδί, κάθε εβδομάδα είναι άρρωστο.. ποιος θα το κραταει το παιδί στο σπίτι;; τελος πάντων, είναι πολλά τα κενά και καπως ετσι οι περισσότεροι νεοι γονείς καταφεύγουν στη βοήθεια των γονιών τους (και πάλι με την προϋπόθεση ότι είναι διαθέσιμοι και ικανοί) να βοηθήσουν ή στις νταντάδες...

εγω εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα οπότε αν πάνε όλα καλα, θα με σώσει το 9μηνο του οαεδ ώστε τα κουκουνια να τα αφήσω κοντά 1 έτους.. κάτι είναι κι αυτό (βέβαια με το βασικό μισθό...)

η ζωή μας είναι οι επιλογές μας. οπότε για μένα όσοι μένουμε ελλάδα, είναι επιλογή μας να τα τραβάμε αυτά γτ δεν ξέρω αν θα αλλάξουν ποτέ τα πράγματα προς το καλύτερο...

 

 

Εδώ στην Γερμανία έχουν οι γονείς περίπου 15 μέρες τον χρόνο άδειας για ασθένεια τέκνου. 
ωστόσο εδώ που μένω εγώ στην Βαυαρία όσοι έχουν μόνιμο συμβόλαιο μπορούν άνετα κ πολύ εύκολα να βγαίνουν άρρωστοι με χαρτί από γιατρό κ ας μην είναι. (Στο χαρτί που δίνεις στην δουλειά λόγω προστασίας δεδομένων απαγορεύεται να γράφει την αιτία της ασθένειας , δεν είσαι υποχρεωμένος να πεις στον εργοδότη γιατί λείπεις κ ούτε θα σε ρωτήσει. Απλά παίρνεις κ λες δεν θα έρθω σήμερα στην δουλειά θα λάβετε το χαρτί που λέει ποσό καρό θα λείπω) 

εννοείται δεν πληρώνεις επίσκεψη στον γιατρό ποτέ γιατί καλύπτεται από το ταμείο οποιαδήποτε ειδικότητα. 

έτσι φτάνουν εδώ κ στο αντίθετο άκρο. Κάποιοι το έχουν σύστημα κ λείπουν συνεχώς. Καλύπτονται όμως από τον νόμο άρα ούτε ο εργοδότης μπορεί να κάνει κάτι. (Πληρώνονται από τον εργοδότη κανονικά μέχρι κ 6 εβδ αν έχουν συνεχόμενη άδεια ασθένειας κ μετά τις 6 εβδ αναλαμβάνει το ταμείο) 
 

εμας αυτό μας έχει σώσει μερικές φορές που δν μπορείς εδώ να αλλάξεις ραντεβού εύκολα γιατί είναι όλα πάντα γεμάτα άρα ο άντρας μου κρατα τα παιδιά. Όχι βέβαια σε βαθμό υπερβολής όπως κάνουν άλλοι που λείπουν συνέχεια αλλά έχει χρειαστεί στα 2 χρόνια που έχει μόνιμο συμβόλαιο να λείψει 3 φορές.
 

στην Ελλάδα θυμάμαι πήγαινε άρρωστος στην δουλειά 8 χρόνια που ήταν στον ίδιο εργοδότη γιατί δεν τους επέτρεπε να λείπουν ούτε καν με χαρτί γιατρού. Τους απέλυε όσους έλειπαν. (Ο άντρας μου κάνει χειρονακτικές εργασίες άρα ίσως παίζει κ αυτο ρολο. πχ σε εταιρείες ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα). 
 

Μερα με νύχτα γενικά το εργασιακο εδώ με Ελλάδα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η marw90 είπε:

Όχι καλη μου δεν θα πάμε πουθενά. Δουλεύω κ είμαστε τώρα φουλ σιζον! 

Κοίτα δε θέλω να γίνομαι κουραστική αλλά θα τον ξανά ρωτήσω για σιγουριά! Ναι μου είπε μετά από 1 εβδομάδα επαφες κ θάλασσα.  Εγώ διάβαζα μετα απο 3 εβδομάδες αλλά ίσως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική πάντα!!! Εμένα δε με εξισε απλά μου το έβγαλε κ με καθάρισε....

Τώρα δε ξέρω αν πρέπει να προσέχουμε η αν πρέπει να κάνουμε πάλι ελευθερα όπως κάνουμε... γενικά έχω πολλές απορίες κ δε θέλω να ζαλίζω λ το γιατρο με αυτά...να μου πεις τον πληρώνουμε ναι αλλά ξέρεις.. 

Σίγουρα τώρα θα περιμένω περίοδο μου είπε σε 2 εβδομάδες περίπου θα έρθει κ μετά θέλω να κάνω ένα πακετο εξετάσεων θρομβοφυλλιας! 

Κ τον άλλο μήνα θα κάνω μια υστεροσκοπηση να δούμε τη μήτρα μέσα! 

Μακάρι να εφταιγε το ουρεοπλασμα που είχα η μακάρι να εφταιγε το ότι από καλά μικρόβια τους γαλακτοβακιλους εάν τους ξέρετε ειχα 9% κι αυτά πρέπει να τα έχουμε μέσα μας πάνω από 90% . Τώρα βάζω 2 φορές τη μέρα προβειοτικα κολπικα της eva που περιέχουν γαλακτοβακιλους μήπως κ ανέβει το ποσοστό. Γιατί η μήτρα μας έχει τα καλά κ τα κακά μικρόβια. Μπορεί λοιπόν το περιβάλλον της να μην ήταν φιλικό εφόσον ειχα μόνο 9% γαλακτοβακιλους να αναπτυχθεί το μωρό. 

@Antonia2 σε κάνω ταγκ να μη τα ξανά γράφω!!!!🩷🩷🩷

Αν έχεις απορίες να τον πάρεις μην διστάσεις. Γιατί κ εσυ δν είσαι γιατρός να ξέρεις τι πρέπει να κανεις. 
 

εύχομαι όλα να πάρουν τον δρόμο τους κ να έρθει το ουράνιο τόξο σας! ❤️

Όταν είστε έτοιμοι ψυχικά και σωματικά! ❤️ κάνε τις εξετάσεις που πρέπει να πάρεις τις απαντήσεις σου κ να ξεκινήσετε δυναμικά την κατάλληλη στιγμή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Αν έχεις απορίες να τον πάρεις μην διστάσεις. Γιατί κ εσυ δν είσαι γιατρός να ξέρεις τι πρέπει να κανεις. 
 

εύχομαι όλα να πάρουν τον δρόμο τους κ να έρθει το ουράνιο τόξο σας! ❤️

Όταν είστε έτοιμοι ψυχικά και σωματικά! ❤️ κάνε τις εξετάσεις που πρέπει να πάρεις τις απαντήσεις σου κ να ξεκινήσετε δυναμικά την κατάλληλη στιγμή! 

Ότι έχω κάνει σε γενικές γραμμές είναι όλα οκ! Εκτός από το μικροβιωμα που σας είπα κι για τα καλά μικρόβια που ηταν ελάχιστα... τώρα βάζω τα κολπικα μου προβειοτικα να τους αυξήσω κι έχει ο θεός!!!! Εύχομαι κι σε σας τα καλύτερα!!!!🩷🩷🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marw90 είπε:

Εγώ δε το γνώριζα με τους γαλακτοβακιλους...μετά το μικροβιωμα κ μιλώντας με φίλες που έκαναν την ίδια εξέταση το έμαθα.γενικα είναι πολλά που δεν τα γνωρίζουμε κατόπιν εορτής που λέμε! Εγώ μετά την αποξεση δεν είχα πολύ αίμα.μονο εκείνη την μέρα κ τις επόμενες ελάχιστο...άρα δε ξέρω...άραγε προσπάθειες από πότε πρέπει να ξανά αρχίσουμε????

Μαρω μου μου ειπε ελευθερες επαφες μετα την 1η περιοδο απ την αποξεση... οπως κ στο @Elenaki_

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Μαρω μου μου ειπε ελευθερες επαφες μετα την 1η περιοδο απ την αποξεση... οπως κ στο @Elenaki_

Οκκκ επαφές επαφές όμως μπορούμε κι τώρα ε?? Χχαχα 

Τι να κάνουμε λίγο καλαμπούρι μη μας πάρει από κάτω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!

Αυχενική εξετελέσθη...με ανάμεικτα συναισθήματα...

Ταλαιπωρηθηκαμε αρκετά γιατί το μωρό ήταν κάθετα κ δεν μπορούσε να του μετρήσει την αυχενική, οπότε αναγκαστικά την κάναμε κολπικά γιατί το παιδί δε συνεργαζόταν.

Όλες οι μετρήσεις βγαίνουν εξαιρετικά καλές εκτός από μια παλινδρόμηση που βρέθηκε στην καρδούλα του.

Συγκεκριμένα αναφέρεται ως Doppler τριγλώχινας μη φυσιολογικό(αναστροφή ροής).

Ο γιατρός μου εξήγησε ότι αυτό σε συνδυασμό με άλλα ευρήματα δηλώνει σύνδρομο Down, επειδή σε εμάς δε βρέθηκαν άλλα ευρήματα ανησυχητικά θεωρεί ότι δεν είναι κάτι, παρόλα αυτά πρέπει αύριο να βγουν τα αποτελέσματα της pap a ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα κι από εκεί θα κριθεί αν θα υποβληθω σε νιπτ ή αμνιοπαρακέντηση.

Είναι μάλλον αγοράκι και το κεφάλαιο Αυχενική για εμένα συνεχίζεται...

Έκλαψα στην αρχή αλλά τώρα προσπαθώ να το δω ψύχραιμα και αισιόδοξα...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenaki_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!

Αυχενική εξετελέσθη...με ανάμεικτα συναισθήματα...

Ταλαιπωρηθηκαμε αρκετά γιατί το μωρό ήταν κάθετα κ δεν μπορούσε να του μετρήσει την αυχενική, οπότε αναγκαστικά την κάναμε κολπικά γιατί το παιδί δε συνεργαζόταν.

Όλες οι μετρήσεις βγαίνουν εξαιρετικά καλές εκτός από μια παλινδρόμηση που βρέθηκε στην καρδούλα του.

Συγκεκριμένα αναφέρεται ως Doppler τριγλώχινας μη φυσιολογικό(αναστροφή ροής).

Ο γιατρός μου εξήγησε ότι αυτό σε συνδυασμό με άλλα ευρήματα δηλώνει σύνδρομο Down, επειδή σε εμάς δε βρέθηκαν άλλα ευρήματα ανησυχητικά θεωρεί ότι δεν είναι κάτι, παρόλα αυτά πρέπει αύριο να βγουν τα αποτελέσματα της pap a ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα κι από εκεί θα κριθεί αν θα υποβληθω σε νιπτ ή αμνιοπαρακέντηση.

Είναι μάλλον αγοράκι και το κεφάλαιο Αυχενική για εμένα συνεχίζεται...

Έκλαψα στην αρχή αλλά τώρα προσπαθώ να το δω ψύχραιμα και αισιόδοξα...

 

 

Κορίτσι μου ο λόγος που σου ευχήθηκα να μην σας ταλαιπωρήσει ήταν αυτός. Η θέση του ❤️

 

κοιτα μην προτρέχεις θα σου πω γιατί παρά πολλές φορές τυχαίνει πχ να βρουνε κ μη αναμενόμενη μέτρηση στο ρινικό οστό που επίσης συνδέει σύνδρομα αλλά όλα να είναι οκ. Ακόμα κ στα νούμερα που βγαίνουν σε συνδυασμό με την papp-a τις περισσότερες φορές το μωράκι είναι υγιές. Το ξέρω τώρα σου φαίνεται περίεργο αλλά ειλικρινά μην προτρέχεις να σκεφτείς αρνητικά. Σίγουρα είναι στενάχωρο κ μόνο το άγχος που σου προκαλεί αλλά οι πιθανότητες είναι με το μέρος σας. Όταν έχεις ολοκληρωμένη εικόνα θα κινηθείς κ ανάλογα αλλά το έχω δει πολλές φορές να συμβαίνει κ τα μωράκια να είναι εντελώς υγιή. ❤️

 

σου στέλνω μεγάλη αγκαλιά να σε καθησυχάσω κ να σε παρηγορήσω ❤️❤️❤️ σου είπε πότε θα έχεις έτοιμα τα τελικά αποτελέσματα συμψηφιστικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου είπε αν θα χρειαστεί κάποια συνάντηση με παιδοκαρδιολογο; 
 

συνήθως οταν βρίσκουν ευρήματα στην καρδούλα σε παραπέμπουν για έξτρα Τσεκ σε καρδιολόγο που ειδικεύεται σε κυήσεις. Όχι γιατί οπωσδήποτε συμβαίνει κάτι απλά γιατί θέλουν κ μια άποψη από εξειδικευμένο γιατρό. 
 

στο δικό μου πρώτο μωράκι είχε βρεθεί ασβέστωμα στην καρδούλα κοινώς golf ball που ευτυχώς ήμουν μικρή κ ο γιατρός μου είπε θα έχει φύγει με την β επιπέδου μην ανησυχείς παρατηρείται συχνά κ τις περισσότερες Φορές υποχωρεί κ  δν έδωσα σημασία γιατί αν διάβαζα στο Ίντερνετ θα ήταν σίγουρο ότι το παιδί θα είχε πρόβλημα. Εν τέλη όντως έφυγε μέχρι την β επιπέδου όπως συμβαίνει κ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. 
 

στο δεύτερο μωράκι είχα πολύ αυξημένα  αμνιακα κ η εμβρυολογος με είδε 3 φορές για να εξετάσει όσο μπορούσε το στομαχάκι του μωρού (για ατρησια  οισοφάγου) μήπως το μωρό είχε ανατομικό παθολογικό πρόβλημα κ δεν κατάπινε υγρό. Μην στα πολυλογώ το μωράκι γεννήθηκε μια χαρά φυσιολογικό. 
 

ευρήματα μπορεί να βρίσκονται αλλά δεν σημαίνει πάντα ότι υπάρχει παθολογία. Λίγο υπομονή κορίτσι μου να πάρεις τα τελικά αποτελέσματα κ να αναθαρρήσεις. Πιστεύω πραγματικά ότι θα υπήρχαν κ άλλα ευρήματα στο μωράκι αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Όπως το πίστευα κ στα δικά μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Σου είπε αν θα χρειαστεί κάποια συνάντηση με παιδοκαρδιολογο; 
 

συνήθως οταν βρίσκουν ευρήματα στην καρδούλα σε παραπέμπουν για έξτρα Τσεκ σε καρδιολόγο που ειδικεύεται σε κυήσεις. Όχι γιατί οπωσδήποτε συμβαίνει κάτι απλά γιατί θέλουν κ μια άποψη από εξειδικευμένο γιατρό. 
 

στο δικό μου πρώτο μωράκι είχε βρεθεί ασβέστωμα στην καρδούλα κοινώς golf ball που ευτυχώς ήμουν μικρή κ ο γιατρός μου είπε θα έχει φύγει με την β επιπέδου μην ανησυχείς παρατηρείται συχνά κ τις περισσότερες Φορές υποχωρεί κ  δν έδωσα σημασία γιατί αν διάβαζα στο Ίντερνετ θα ήταν σίγουρο ότι το παιδί θα είχε πρόβλημα. Εν τέλη όντως έφυγε μέχρι την β επιπέδου όπως συμβαίνει κ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. 
 

στο δεύτερο μωράκι είχα πολύ αυξημένα  αμνιακα κ η εμβρυολογος με είδε 3 φορές για να εξετάσει όσο μπορούσε το στομαχάκι του μωρού (για ατρησια  οισοφάγου) μήπως το μωρό είχε ανατομικό παθολογικό πρόβλημα κ δεν κατάπινε υγρό. Μην στα πολυλογώ το μωράκι γεννήθηκε μια χαρά φυσιολογικό. 
 

ευρήματα μπορεί να βρίσκονται αλλά δεν σημαίνει πάντα ότι υπάρχει παθολογία. Λίγο υπομονή κορίτσι μου να πάρεις τα τελικά αποτελέσματα κ να αναθαρρήσεις. Πιστεύω πραγματικά ότι θα υπήρχαν κ άλλα ευρήματα στο μωράκι αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Όπως το πίστευα κ στα δικά μου! 

Ναι εφόσον δεν είναι κάποια τρισωμια θα χρειαστεί στις 20 εβδομάδες να με δει παιδοκαρδιολογος,που πιθανόν να έχει εξαφανιστεί.Παρολα αυτά εφόσον εντοπίζεται πρέπει να κάνω είτε νιπτ είτε αμνιοπαρακέντηση κι αυτό θα κριθεί από τα αυριανα αποτελέσματα...Κι εγώ το πιστεύω ότι είναι καλά αλλά με προβληματίζει κ με στεναχωρεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elenaki_ είπε:

Ναι εφόσον δεν είναι κάποια τρισωμια θα χρειαστεί στις 20 εβδομάδες να με δει παιδοκαρδιολογος,που πιθανόν να έχει εξαφανιστεί.Παρολα αυτά εφόσον εντοπίζεται πρέπει να κάνω είτε νιπτ είτε αμνιοπαρακέντηση κι αυτό θα κριθεί από τα αυριανα αποτελέσματα...Κι εγώ το πιστεύω ότι είναι καλά αλλά με προβληματίζει κ με στεναχωρεί...

Σε καταλαβαίνω! ❤️ 

προς τι σε κατευθύνει ο γιατρός σε νιπτ ή αμνιο; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Elenaki_ είπε:

Ναι εφόσον δεν είναι κάποια τρισωμια θα χρειαστεί στις 20 εβδομάδες να με δει παιδοκαρδιολογος,που πιθανόν να έχει εξαφανιστεί.Παρολα αυτά εφόσον εντοπίζεται πρέπει να κάνω είτε νιπτ είτε αμνιοπαρακέντηση κι αυτό θα κριθεί από τα αυριανα αποτελέσματα...Κι εγώ το πιστεύω ότι είναι καλά αλλά με προβληματίζει κ με στεναχωρεί...

Κοπέλα μου όλα καλά να πάνε εύχομαι.  Είμαι σίγουρη για την αγωνία σου αλλά να ξέρεις και η papp-a δεν λέει και πολλά.  Εννοώ ότι το πιθανότερο είναι να είναι όλα καλά ακόμη κι αν σου βγάλει η papp-a αυξημένες πιθανότητες για σύνδρομο. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με είχαν κατά αγχώσει λέγοντας μου ότι έχω 1/550 πιθανότητες για σύνδρομο down και μου άρχισαν για νιπτ κ έξτρα εξετάσεις κτλ. Αποφάσισα να μην κάνω τίποτα για διάφορους προσωπικούς λόγους και όλα ήταν καλά. Στην τελική αν το καλοσκεφτείς η πιθανότητα αυτή είναι 0, 00 κάτι στα 100 απλώς σε τρομάζουν οι γιατροί. 

Φυσικά εσύ θα κάνεις αυτό που νιώθεις αφού συνεννοηθείς με τον γιατρό σου απλώς θέλω να σου πω ότι κι αυτά όλα είναι πιθανότητες που συνήθως είναι υπέρ μας.

Εύχομαι τα καλύτερα. Περιμένουμε αύριο νέα σου ελπίζοντας πως δεν θα χρειαστεί να μπεις σε τέτοια αγχωτικό διαδικασία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Amp92 είπε:

Κοπέλα μου όλα καλά να πάνε εύχομαι.  Είμαι σίγουρη για την αγωνία σου αλλά να ξέρεις και η papp-a δεν λέει και πολλά.  Εννοώ ότι το πιθανότερο είναι να είναι όλα καλά ακόμη κι αν σου βγάλει η papp-a αυξημένες πιθανότητες για σύνδρομο. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με είχαν κατά αγχώσει λέγοντας μου ότι έχω 1/550 πιθανότητες για σύνδρομο down και μου άρχισαν για νιπτ κ έξτρα εξετάσεις κτλ. Αποφάσισα να μην κάνω τίποτα για διάφορους προσωπικούς λόγους και όλα ήταν καλά. Στην τελική αν το καλοσκεφτείς η πιθανότητα αυτή είναι 0, 00 κάτι στα 100 απλώς σε τρομάζουν οι γιατροί. 

Φυσικά εσύ θα κάνεις αυτό που νιώθεις αφού συνεννοηθείς με τον γιατρό σου απλώς θέλω να σου πω ότι κι αυτά όλα είναι πιθανότητες που συνήθως είναι υπέρ μας.

Εύχομαι τα καλύτερα. Περιμένουμε αύριο νέα σου ελπίζοντας πως δεν θα χρειαστεί να μπεις σε τέτοια αγχωτικό διαδικασία. 

Ακριβώς αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elenaki_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!

Αυχενική εξετελέσθη...με ανάμεικτα συναισθήματα...

Ταλαιπωρηθηκαμε αρκετά γιατί το μωρό ήταν κάθετα κ δεν μπορούσε να του μετρήσει την αυχενική, οπότε αναγκαστικά την κάναμε κολπικά γιατί το παιδί δε συνεργαζόταν.

Όλες οι μετρήσεις βγαίνουν εξαιρετικά καλές εκτός από μια παλινδρόμηση που βρέθηκε στην καρδούλα του.

Συγκεκριμένα αναφέρεται ως Doppler τριγλώχινας μη φυσιολογικό(αναστροφή ροής).

Ο γιατρός μου εξήγησε ότι αυτό σε συνδυασμό με άλλα ευρήματα δηλώνει σύνδρομο Down, επειδή σε εμάς δε βρέθηκαν άλλα ευρήματα ανησυχητικά θεωρεί ότι δεν είναι κάτι, παρόλα αυτά πρέπει αύριο να βγουν τα αποτελέσματα της pap a ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα κι από εκεί θα κριθεί αν θα υποβληθω σε νιπτ ή αμνιοπαρακέντηση.

Είναι μάλλον αγοράκι και το κεφάλαιο Αυχενική για εμένα συνεχίζεται...

Έκλαψα στην αρχή αλλά τώρα προσπαθώ να το δω ψύχραιμα και αισιόδοξα...

 

 

Ελενακι μου ξεσπα κοριτσι μου αλλα μετα θα ηρεμησεις κ θα τα δεις τα πραγματα αλλιως.

Οπως ανεφερε κ η Χρυσα, σε κοντινη μου περιπτωση η μελλουσα μαμα ηρθε εκτακτως Αθηνα γτ στην αυχενικη διαφανεια το οστο της μυτης ειχε αποκλιση απο τα φυσιολογικα μεγεθη... η γιατρος π της εκανε την αυχενικη δν της αφησε πολλες ελπιδες για γερο μωρακι...

η γυναικα ηταν χαλια οπως καταλαβαινεις. Τελικα ηταν ολα μια χαρα κ πολυ συντομα γενναει υγιες μωρακι!!

Δν ειναι καθολου ευκολο αυτο π περνατε... κ μονο π διαβασα το μνμ σου σφιχτηκε το στομαχι μου κ στεναχωρεθηκα. Ασχετα με τα αποτελεσματα π πιστευω οτι θα ειναι καλα, ολη αυτη η περιπετεια ειναι πολυ ψυχοφθορα..

Να ειστε δυνατοι κ ενωμενοι σαν γροθια με τον αντρα σου!!

Κ να δεις οτι οι τοσο καλες μετρησεις που ειχατε ειναι πολυ καλο σημαδι!!🥰

Ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα κ ολα αυτα να ειναι μια κακη αναμνηση!!! 🙏🤰🧿❤️🤗

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Σε καταλαβαίνω! ❤️ 

προς τι σε κατευθύνει ο γιατρός σε νιπτ ή αμνιο; 

 

Θα εξαρτηθεί από τα σημερινά αποτελέσματα αν βγουν καλά κ φτιάξουν τα ποσοστά που έριξε η αυχενική θα κάνω νιπτ,αν τα ποσοστά πέσουν κι άλλο σε συνδυασμό με την papp a ,θα πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Κοπέλα μου όλα καλά να πάνε εύχομαι.  Είμαι σίγουρη για την αγωνία σου αλλά να ξέρεις και η papp-a δεν λέει και πολλά.  Εννοώ ότι το πιθανότερο είναι να είναι όλα καλά ακόμη κι αν σου βγάλει η papp-a αυξημένες πιθανότητες για σύνδρομο. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με είχαν κατά αγχώσει λέγοντας μου ότι έχω 1/550 πιθανότητες για σύνδρομο down και μου άρχισαν για νιπτ κ έξτρα εξετάσεις κτλ. Αποφάσισα να μην κάνω τίποτα για διάφορους προσωπικούς λόγους και όλα ήταν καλά. Στην τελική αν το καλοσκεφτείς η πιθανότητα αυτή είναι 0, 00 κάτι στα 100 απλώς σε τρομάζουν οι γιατροί. 

Φυσικά εσύ θα κάνεις αυτό που νιώθεις αφού συνεννοηθείς με τον γιατρό σου απλώς θέλω να σου πω ότι κι αυτά όλα είναι πιθανότητες που συνήθως είναι υπέρ μας.

Εύχομαι τα καλύτερα. Περιμένουμε αύριο νέα σου ελπίζοντας πως δεν θα χρειαστεί να μπεις σε τέτοια αγχωτικό διαδικασία. 

Σ'ευχαριστω πολύ για το μήνυμα σου!

Μακάρι να είναι όντως όλα καλά...

Είναι η στιγμή που περιμένεις να φύγει το πρώτο μεγάλο άγχος και τελικά σου έρχεται ένα μεγαλύτερο...

Η αλήθεια είναι πως όπως κ να έχει δε μπορώ ούτε να το ελέγξω ούτε να κάνω κάτι για να το επηρεάσω,θα περιμένω κ θα προσπαθώ να κοντρολαρω τις σκέψεις  μου,που από χθες έχουν κάνει 1000 υποθετικά θετικά κ αρνητικά σενάρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Ελενακι μου ξεσπα κοριτσι μου αλλα μετα θα ηρεμησεις κ θα τα δεις τα πραγματα αλλιως.

Οπως ανεφερε κ η Χρυσα, σε κοντινη μου περιπτωση η μελλουσα μαμα ηρθε εκτακτως Αθηνα γτ στην αυχενικη διαφανεια το οστο της μυτης ειχε αποκλιση απο τα φυσιολογικα μεγεθη... η γιατρος π της εκανε την αυχενικη δν της αφησε πολλες ελπιδες για γερο μωρακι...

η γυναικα ηταν χαλια οπως καταλαβαινεις. Τελικα ηταν ολα μια χαρα κ πολυ συντομα γενναει υγιες μωρακι!!

Δν ειναι καθολου ευκολο αυτο π περνατε... κ μονο π διαβασα το μνμ σου σφιχτηκε το στομαχι μου κ στεναχωρεθηκα. Ασχετα με τα αποτελεσματα π πιστευω οτι θα ειναι καλα, ολη αυτη η περιπετεια ειναι πολυ ψυχοφθορα..

Να ειστε δυνατοι κ ενωμενοι σαν γροθια με τον αντρα σου!!

Κ να δεις οτι οι τοσο καλες μετρησεις που ειχατε ειναι πολυ καλο σημαδι!!🥰

Ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα κ ολα αυτα να ειναι μια κακη αναμνηση!!! 🙏🤰🧿❤️🤗

 

Ναι κορίτσι μου ο γιατρός είναι πολύ έμπειρος και θεωρεί ότι θα είναι όλα φυσιολογικα λόγω των υπολοίπων μετρήσεων, παρόλα αυτά όταν ειπωθεί κάτι τέτοιο σαν πιθανότητα σκέφτεσαι τα πάντα.

Θα δούμε,δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να περιμένουμε...

Δύσκολος ο δρόμος γενικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elenaki_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!

Αυχενική εξετελέσθη...με ανάμεικτα συναισθήματα...

Ταλαιπωρηθηκαμε αρκετά γιατί το μωρό ήταν κάθετα κ δεν μπορούσε να του μετρήσει την αυχενική, οπότε αναγκαστικά την κάναμε κολπικά γιατί το παιδί δε συνεργαζόταν.

Όλες οι μετρήσεις βγαίνουν εξαιρετικά καλές εκτός από μια παλινδρόμηση που βρέθηκε στην καρδούλα του.

Συγκεκριμένα αναφέρεται ως Doppler τριγλώχινας μη φυσιολογικό(αναστροφή ροής).

Ο γιατρός μου εξήγησε ότι αυτό σε συνδυασμό με άλλα ευρήματα δηλώνει σύνδρομο Down, επειδή σε εμάς δε βρέθηκαν άλλα ευρήματα ανησυχητικά θεωρεί ότι δεν είναι κάτι, παρόλα αυτά πρέπει αύριο να βγουν τα αποτελέσματα της pap a ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα κι από εκεί θα κριθεί αν θα υποβληθω σε νιπτ ή αμνιοπαρακέντηση.

Είναι μάλλον αγοράκι και το κεφάλαιο Αυχενική για εμένα συνεχίζεται...

Έκλαψα στην αρχή αλλά τώρα προσπαθώ να το δω ψύχραιμα και αισιόδοξα...

 

 

Κορίτσι μου καλημέρα! Ελπίζω σήμερα να είσαι καλύτερα!! Φυσικά στεναχωρςθηκες και είναι πολύ λογικό! Εγώ δεν έχω ιδέα τι είναι αυτή η μέτρηση δεν ξέρω καθόλου από αυτά μιας και μένα είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη!! Θα σου πω όμως την εμπειρία της αδελφής μου!! 3 εγκυμοσύνες 3 αυχενικες .. στο κάθε ένα όλα τα ευρύματα ήταν καλά εκτός από "κάτι" το οποίο έδινε τις αμφιβολίες αν το μωρό ήταν εντάξει!! Γενικά είναι κάτι που το διαβάζω στο φόρουμ πολύ συχνά!! Ότι τα περισσότερα ευρήματα είναι εντάξει απλά ίσως ένα εύρημα να μην είναι όπως πρέπει!! Δεν στο λέω για να σου απαλύνω το άγχος η να σου χρυσωσω το χάπι!! Όντως αν διαβάσεις εμπειρίες εδώ στο φόρουμ έτσι είναι!! Στο κάτω κάτω από ότι ξέρω η αυχενική στην ουσία με την παπ α σου καλύπτουν ένα ποσοστό για το πόσο υγιείς είναι ένα έμβρυο! Και σένα το μεγαλύτερο ποσοστό είναι καλό! Είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά αφού στο είπε και ο γιατρός σου που από ότι φαίνεται τον εμπιστεύεσαι πολύ!! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα! Ελπίζω σήμερα να είσαι καλύτερα!! Φυσικά στεναχωρςθηκες και είναι πολύ λογικό! Εγώ δεν έχω ιδέα τι είναι αυτή η μέτρηση δεν ξέρω καθόλου από αυτά μιας και μένα είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη!! Θα σου πω όμως την εμπειρία της αδελφής μου!! 3 εγκυμοσύνες 3 αυχενικες .. στο κάθε ένα όλα τα ευρύματα ήταν καλά εκτός από "κάτι" το οποίο έδινε τις αμφιβολίες αν το μωρό ήταν εντάξει!! Γενικά είναι κάτι που το διαβάζω στο φόρουμ πολύ συχνά!! Ότι τα περισσότερα ευρήματα είναι εντάξει απλά ίσως ένα εύρημα να μην είναι όπως πρέπει!! Δεν στο λέω για να σου απαλύνω το άγχος η να σου χρυσωσω το χάπι!! Όντως αν διαβάσεις εμπειρίες εδώ στο φόρουμ έτσι είναι!! Στο κάτω κάτω από ότι ξέρω η αυχενική στην ουσία με την παπ α σου καλύπτουν ένα ποσοστό για το πόσο υγιείς είναι ένα έμβρυο! Και σένα το μεγαλύτερο ποσοστό είναι καλό! Είμαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά αφού στο είπε και ο γιατρός σου που από ότι φαίνεται τον εμπιστεύεσαι πολύ!! ♥️

Σ'ευχαριστω πολύ! Το καταλαβαίνω,επίσης καταλαβαίνω ότι και πέρα από αυτό το εύρημα το ποσοστο επηρεάζεται από μόνο του αρκετά κ λόγω ηλικίας. Νομιζω ότι είμαι χειρότερα από χθες,έχω ολόκληρη τη μέρα μπροστά μου,μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα και δε ξέρω πως θα περάσει.... αλλά δεν υπάρχει κι άλλη επιλογή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου εγω που έκοψα τον θηλασμό μαχαίρι μετά από 13 μήνες δεν πήρα χάπι γιατί δεν μου συνιστούσε ούτε η παιδιατρος ούτε ο γυναικολογος μου είπαν να το κανω μόνη μου  Είχα πολύ γαλα είναι η αλήθεια όποτε το μόνο που έκανα ήταν κομπρέσες μασάζ στο  ντουζ και το άδειαζα με το χερι στο ντουζ το στηθος αλλά ίσα ίσα να ξελαφρωσω δεν το έβγαζα πολύ για να αρχίσει να κόβετε σιγά σιγά τις πρωτες μερες με πονούσε είναι η αλήθεια αλλά μέτα πέρασε οι πρωτες 2-3 μερες ήταν δύσκολο αλλά το παιδί το είχα ξανά εβαλα στήθος καθόλου 
    • Κορίτσι μου εγω δεν βάζω επιθέματα αλλά όταν γεμίζει μεγάλα το στηθος μου αρχίζει στάζει και γίνετε μουσκεμα η μπλούζα μου είναι λογικό να υπάρχει διαρροή στην φάση που είμαστε 
    • Αχ κορίτσια μου ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας! Είμαι πάρα πολύ συγκρατημένα χαρούμενη. Θα κάνω και τις επόμενες μέρες να δω τι θα γίνει. Είναι τα Yes or No. Εν τω μεταξύ ήταν έξω ο άντρας μου με τον μικρό και γυρνάει και του το δείχνω και μας έχει πιάσει ένα νευρικό γέλιο άλλο πράγμα
    • Επειδή έχεις δυο παλινδρομήσεις για αυτό λέω να πάρεις και μια ακόμη γνωμη από γιατρό να δεις αν χρειάζεται να το ψάξεις λίγο πιο πολύ  εντάξει λογικό είναι εμείς εδώ διαβάσαμε την περιπέτεια σου και είχαμε πάθει ένα σοκ όχι να το ζήσουμε κιολας ήταν πολύ πολύ ζόρικο για αυτό να πάρεις τον χρόνο σου πρώτα και μετα βλέπεις πως προχωράς  Ακόμα είμαστε λίγο δύσκολα δεν μπορεσα να βρω μια σειρά και έχω την μαμα μου εδώ σε καμία βδομαδα θα φύγει όποτε θα έχω +το σπίτι, εκεί μετά δεν ξέρω τι θα κάνω 🤷‍♀️ αλλά εντάξει είναι νωρίς θέλω να πιστεύω θα το βρούμε καλά καλά δεν έχουμε σαραντίσει μην βιαζομαι και εγω όλα θέλουν ένα χρόνο προσαρμογής 
    • τι επιθέματα έχεις;  δεν μου εχει τυχει η αλήθεια είναι..αλλα μηπως φταινε και τα επιθεματα;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...