Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Χριστουγέννων 24 & Πρωτοχρονιάς 25


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Για τη μαστογραφία που αναφέρατε @Kiddo @Elk @_piripiri_ εγώ δεν έχω ακούσει μέχρι στιγμής κάποια οδηγία για την εγκυμοσύνη ή τη λοχεία, αλλά έχω κάνει ήδη πέρυσι στα 31. Δεν έχω κάποιο ιστορικό στην οικογένεια, απλά στα 29 μου βρέθηκαν κάποια οζίδια που εν τέλει αποφανθηκαμε ότι είναι ινωαδενόματα οπότε τα παρακολουθούμε υπερηχογραφικά από τότε κάθε χρόνο. Πέρυσι στον ετήσιο έλεγχο είδαμε ότι μεγάλωσαν ελάχιστα αλλά δεν ήταν πάνω απ΄ο 2 εκ για να προβούμε σε κάποιο περαιτέρω έλεγχο. Ωστόσο επειδή ανέφερα ότι ήθελα να μείνω έγκυος η μαστολόγος μου έγραψε τη μαστογραφία προληπτικά για να είμαστε 100% σίγουρες ότι δεν είναι κακοήθεις, κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε τελικά. Έπειτα μετά την παλίνδρομη πέρυσι, την ίδια περίοδο η κολλητή μου διαγνώσθηκε με καρκίνου του μαστού ενώ είχε ένα μωράκι μόλις 5 μηνών (θηλάζουσα) και κάπως θορυβήθηκα οπότε επανάλαβα τον έλεγχο ξανά τον περασμένο Σεπτέμβρη. όλα καλά και τότε. 

Θέλω να υπογραμμίσω ωστόσο τη σημασία της πρόληψης, γιατί κι η κολλητή μου μες την ατυχία της, το ανακάλυψε σε πάρα πολύ αρχικό στάδιο και με την κατάλληλη θεραπεία πλέον είναι καλά. Φυσικά θα κάνει ελέγχους κάθε 6 μήνες πλέον, αλλά το σηματνικό είναι ότι πήγαν όλα καλά 🙏

Έχεις απόλυτο δίκιο κοριτσάκι μου! Έτσι ακριβώς και καλό είναι να το λέμε να μην αμελούμε τέτοιες εξετάσεις... Απλά ρε φίλε, πονάει...😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 990
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η _piripiri_ είπε:

Πιστεύω ότι αύριο θα δείτε! Κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, από τη β επιπέδου το είδαμε το φύλο... Αυτή τη φορά μας μόστραρε τα προσόντα του από νωρίς, εμφανίστηκε με ανοιχτά πόδια στην αυχενική 😆 με γειωσε κι ο εμβρυομητρικός που ήθελα κοριτσάκι 😆

Δεν έχω και reactions!!! Κλαίω!!! 🤣🤣🤣🤣🤣

Βρε από τώρα επιδειξιας το παιδί;;;; Τι πράγματα είναι αυτά πες του;!!!! 🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

καλή επιτυχία κορίτσι μου! είσαι η πρώτη που σ΄ερνεις το χορό για να ξεκινήσουν και οι Β' επιπέδου 💃 

Αναμένουμε νέα από τον κούκλο σας 💙💙💙

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Ωω ναι!! Δεν θα την πάλευα!!! Μη πάω και σε κανά μαιευτήριο 15αγουστιατικα να κάνω υπέρηχο δε ξέρω...!!!! 🙊😅😅

Άντε με το καλό!!!!! 🙏🙏🙏🙏🙏😍😍😍😍😍😍 Περιμένουμε!!!!!😘😘😘😘😘 ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Κορίτσια μου όλα πολύ καλά με την Β επιπέδου!! Το μωρό μεγαλώνει σταθερά, το βρήκε 2 μέρες μικρότερο αλλά μας είπε ότι δεν είναι κάτι που μας ανησυχεί ούτε αλλάζει ΠΗΤ. Γενικά οι μετρήσεις του ήταν πάνω στο 50%. Ο τράχηλος είναι 33 χιλιοστά και ο πλακούντας ανέβηκε σχετικά, οριακά χαμηλό τον χαρακτήρισε. 28 χιλιοστά λέει είναι τώρα. Τον θέλουμε τουλάχιστον πάνω από 20 χιλιοστά αλλά είμαστε ήσυχοι με έναν πλακούντα 35 χιλιοστά μακριά από τον τράχηλο. Είπε βέβαια ότι θα ανέβει σίγουρα βέβαια και δε θα έχω πρόβλημα με φυσιολογικό τοκετό... Άντε να δούμε τώρα στο Doppler τι θα μας πει. 

Κατά τα άλλα ο μπέμπης είχε γυρίσει μπρούμυτα με τα μούτρα κάτω, είχε βάλει και το χέρι του μπροστά στα μούτρα, κουνιόταν κιόλας και το 3D τον έδειχνε σα πατσαβούρι, αλλά νταξει μια φωτογραφία σε το περίπου την έχουμε 😁. Εμένα μου φάνηκε γλυκούλι, του άντρα μου σαν καμμένη πλαστελίνη 😅

Περιμένουμε την @Kallia.Geoτώρα και τα υπόλοιπα κορίτσια από τον άλλο μήνα!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πρόλαβα να σας διαβάσω όλες κορίτσια αλλά ειδα το μνμ της @Kiddo

Λοιπόν εγώ θ σ πω την δίκη μ εμπειρία! Θυμάσαι π είχα πει ότι στη προηγούμενη καλλιέργεια μ είχε βγάλει πρωτεα; Ο γιατρός ο ιδιώτης μ είχε πει ν πάρω αντιβιωση! Ο γιατρός στο νοσοκομείο ν μην με ανησυχεί και ν το ξαναδούμε 15 16η εβδομάδα πάλι! Όποτε κ εγώ ΔΕΝ πήρα αντιβίωση! Πήγα τώρα πριν κάνα 10ημερα γ υπέρηχο στον γυναικολόγο τον έξω γιατί τ νοσοκομείου δν τον έβρισκα!(εν τελει έκλεισα κ μαζί τ για 1η Αυγούστου) και τ λέω κάνε μ κ μια καλλιέργεια ν διυμε μ τον Πρωτεα τι παίζει! Και μ κάνει κ αυτή τ φορά είχε φύγει ο Πρωτέας και εμφανίστηκε σταφυλόκοκκος και μύκητες μικρη αποικία! 😯😯 δλδ έφυγε από μόνος τ ο Πρωτέας χωρίς αντιβίωση και εμφανίστηκε σταφυλόκοκκος ! Π γιατρός ο ιδιώτης μ είπε δν παίζει αυτός κατι γίνεται μ το μικροβιολογικό η κάποια επιμόλυνση! Αν έχεις συμπτώματα ν σ δώσω αντιβίωση αν πχι μ λέει αστο και βλέπουμε πάλι με καλλιέργεια!!! Όποτε κ αυτή τη φορά τ έχω αφήσει προς το παρόν και θ επαναλάβω και πάλι! Μίλησα κ με μια φίλη μ μαία και μ είπε πως λόγω αλλαγής ορμονών όλα αυτά είναι λογικό ν συμβαίνουν στον κόλπο μας και πως όλα αυτά τ μικρόβια υπάρχουν φυσιολογικα στον οργανισμό μας ! Προφανώς εμένα αυτό π γίνεται είναι κάθε φορά και καλά ν υπερισχύει και ένα διαφορετικό μικρόβιο αλλά ν μην έχει αναπτυχθεί τόσο σε ποσότητα ώστε ν μ προκαλέσει μόλυνση! Απλα ν τ εμφανίζει στην καλλιέργεια σαν παθογόνο μικρόβιο! Το καλό είναι πως κάθε φορά μ εμφανίζει και γαλκτοβακιλους όποτε αυτό δείχνει ουι είμαι προστατευμένη! Αυτά από εμένα @Kiddoμ ! Τώρα δν ξέρω τι ν σ πω 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ αν δν έχεις συμπτώματα πάντως εγώ θ ήμουν επιφυλακτική στο ν πάρω την αντιβίωση ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

 

Κορίτσια μου όλα πολύ καλά με την Β επιπέδου!! Το μωρό μεγαλώνει σταθερά, το βρήκε 2 μέρες μικρότερο αλλά μας είπε ότι δεν είναι κάτι που μας ανησυχεί ούτε αλλάζει ΠΗΤ. Γενικά οι μετρήσεις του ήταν πάνω στο 50%. Ο τράχηλος είναι 33 χιλιοστά και ο πλακούντας ανέβηκε σχετικά, οριακά χαμηλό τον χαρακτήρισε. 28 χιλιοστά λέει είναι τώρα. Τον θέλουμε τουλάχιστον πάνω από 20 χιλιοστά αλλά είμαστε ήσυχοι με έναν πλακούντα 35 χιλιοστά μακριά από τον τράχηλο. Είπε βέβαια ότι θα ανέβει σίγουρα βέβαια και δε θα έχω πρόβλημα με φυσιολογικό τοκετό... Άντε να δούμε τώρα στο Doppler τι θα μας πει. 

Κατά τα άλλα ο μπέμπης είχε γυρίσει μπρούμυτα με τα μούτρα κάτω, είχε βάλει και το χέρι του μπροστά στα μούτρα, κουνιόταν κιόλας και το 3D τον έδειχνε σα πατσαβούρι, αλλά νταξει μια φωτογραφία σε το περίπου την έχουμε 😁. Εμένα μου φάνηκε γλυκούλι, του άντρα μου σαν καμμένη πλαστελίνη 😅

Περιμένουμε την @Kallia.Geoτώρα και τα υπόλοιπα κορίτσια από τον άλλο μήνα!! ❤️

Μπράβο βρε κοριτσάκι μου!!!!! 😍😍😍😍😍😍 Τι ωραία νέα!!!!!! Με το καλό όλα να πάνε κατ'ευχήν γλυκιά μου!!!!! Doppler πότε σου είπε θα γίνει; 

Κλαίω με τον άντρα σου!! 😂😂😂 Έτσι και ο δικός μου!! Alien το φωνάζει το παιδί!! 🤣🤣🤣🤣 Δεν υπάρχουν ώρες ώρες!!! 😅😅

Έλα μωρέ το γλυκουλι!!! Γύρισε και μπρούμυτα!!! 😍😍😍😍😍 Σας έδωσε φωτογραφίες, κάτι;! Αχ όσο γλυκουλινια μας φαίνονται στη κοιλίτσα με τα νάζια τους άλλο τόσο φοβάμαι θα μας ταλαιπωρήσουν όταν γεννηθούν!! 😅😅❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Για τη μαστογραφία που αναφέρατε @Kiddo @Elk @_piripiri_ εγώ δεν έχω ακούσει μέχρι στιγμής κάποια οδηγία για την εγκυμοσύνη ή τη λοχεία, αλλά έχω κάνει ήδη πέρυσι στα 31. Δεν έχω κάποιο ιστορικό στην οικογένεια, απλά στα 29 μου βρέθηκαν κάποια οζίδια που εν τέλει αποφανθηκαμε ότι είναι ινωαδενόματα οπότε τα παρακολουθούμε υπερηχογραφικά από τότε κάθε χρόνο. Πέρυσι στον ετήσιο έλεγχο είδαμε ότι μεγάλωσαν ελάχιστα αλλά δεν ήταν πάνω απ΄ο 2 εκ για να προβούμε σε κάποιο περαιτέρω έλεγχο. Ωστόσο επειδή ανέφερα ότι ήθελα να μείνω έγκυος η μαστολόγος μου έγραψε τη μαστογραφία προληπτικά για να είμαστε 100% σίγουρες ότι δεν είναι κακοήθεις, κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε τελικά. Έπειτα μετά την παλίνδρομη πέρυσι, την ίδια περίοδο η κολλητή μου διαγνώσθηκε με καρκίνου του μαστού ενώ είχε ένα μωράκι μόλις 5 μηνών (θηλάζουσα) και κάπως θορυβήθηκα οπότε επανάλαβα τον έλεγχο ξανά τον περασμένο Σεπτέμβρη. όλα καλά και τότε. 

Θέλω να υπογραμμίσω ωστόσο τη σημασία της πρόληψης, γιατί κι η κολλητή μου μες την ατυχία της, το ανακάλυψε σε πάρα πολύ αρχικό στάδιο και με την κατάλληλη θεραπεία πλέον είναι καλά. Φυσικά θα κάνει ελέγχους κάθε 6 μήνες πλέον, αλλά το σηματνικό είναι ότι πήγαν όλα καλά 🙏

Δράττομαι της ευκαιρίας να πω ότι δυστυχώς πολλές γυναίκες λόγω λανθασμένων οδηγιών δεν κάνουν μαστογραφία ενώ θηλάζουν. Πράγμα που είναι εσφαλμένο. Ειδικά οι μακροχρόνια θηλάζουσες. Όπως κ οι ακτινογραφίες που είναι συμβατές. 
 

Η μαστογραφία είναι συμβατή με τον θηλασμο θα σας βάλω κ λινκ από το e-lactancia που προτείνεται σε όλους τους επαγγελματίες υγείας (από τον ΠΟΥ παγκοσμίως κ από το Υπουργείο της Ελλάδας στην Ελλάδα) 

https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/mammography/product/
 

Ευτυχώς έχουμε εργαλεία όπως κ στην εγκυμοσύνη για να μπορούμε να ξέρουμε τι επιτρέπεται και τι όχι.

 

ωστοσο ο μαστός της θηλαζουσας είναι πυκνός κ σε κάθε επόμενο παιδί που θηλάζει μια θηλάζουσα πυκνώνει όλο και πιο πολύ γι αυτό κ η μαστογραφία πρέπει να «διαβάζεται» από μαστολογο που γνωρίζει την φυσιολογία του θηλασμού και του μαστικου αδένα! (Είναι δυσεύρετοι). 
Οι πιο πολλοί γιατροί ακριβώς γιατί δεν έχουν διαβάσει το αναλυτικό εγχειρίδιο που τους στέλνεται από το υπουργείο δεν ξέρουν που να ψάχνουν για συμβατότητα στον θηλασμό κ δευτερευόντως δεν γνωρίζουν να μελετάνε ένα μαστό σε γαλακτοφορία γι αυτό κ προτείνουν μαστογραφία με τον αποθηλασμο (πάνε κ οι γυναίκες όταν αποθηλάζουν και ωωωω βρίσκονται προ εκπλήξεως οι γιατροί γιατί εντοπίζουν σταγόνες γαλακτοφοριας σε κάποιες γυναίκες ακόμα και 1-2 χρόνια μετά τον αποθηλασμο, πράγμα εντελώς φυσιολογικό κ οι γυναίκες αυτές τρέχουν κ δεν φτάνουν μέχρι να πάρουν μια απάντηση) 

Αυτα λίγο πολύ για την μαστογραφία που αποτελεί ένα κομμάτι που «ποναει» τις θηλάζουσες όπως πολλά άλλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate1992 είπε:

Δεν πρόλαβα να σας διαβάσω όλες κορίτσια αλλά ειδα το μνμ της @Kiddo

Λοιπόν εγώ θ σ πω την δίκη μ εμπειρία! Θυμάσαι π είχα πει ότι στη προηγούμενη καλλιέργεια μ είχε βγάλει πρωτεα; Ο γιατρός ο ιδιώτης μ είχε πει ν πάρω αντιβιωση! Ο γιατρός στο νοσοκομείο ν μην με ανησυχεί και ν το ξαναδούμε 15 16η εβδομάδα πάλι! Όποτε κ εγώ ΔΕΝ πήρα αντιβίωση! Πήγα τώρα πριν κάνα 10ημερα γ υπέρηχο στον γυναικολόγο τον έξω γιατί τ νοσοκομείου δν τον έβρισκα!(εν τελει έκλεισα κ μαζί τ για 1η Αυγούστου) και τ λέω κάνε μ κ μια καλλιέργεια ν διυμε μ τον Πρωτεα τι παίζει! Και μ κάνει κ αυτή τ φορά είχε φύγει ο Πρωτέας και εμφανίστηκε σταφυλόκοκκος και μύκητες μικρη αποικία! 😯😯 δλδ έφυγε από μόνος τ ο Πρωτέας χωρίς αντιβίωση και εμφανίστηκε σταφυλόκοκκος ! Π γιατρός ο ιδιώτης μ είπε δν παίζει αυτός κατι γίνεται μ το μικροβιολογικό η κάποια επιμόλυνση! Αν έχεις συμπτώματα ν σ δώσω αντιβίωση αν πχι μ λέει αστο και βλέπουμε πάλι με καλλιέργεια!!! Όποτε κ αυτή τη φορά τ έχω αφήσει προς το παρόν και θ επαναλάβω και πάλι! Μίλησα κ με μια φίλη μ μαία και μ είπε πως λόγω αλλαγής ορμονών όλα αυτά είναι λογικό ν συμβαίνουν στον κόλπο μας και πως όλα αυτά τ μικρόβια υπάρχουν φυσιολογικα στον οργανισμό μας ! Προφανώς εμένα αυτό π γίνεται είναι κάθε φορά και καλά ν υπερισχύει και ένα διαφορετικό μικρόβιο αλλά ν μην έχει αναπτυχθεί τόσο σε ποσότητα ώστε ν μ προκαλέσει μόλυνση! Απλα ν τ εμφανίζει στην καλλιέργεια σαν παθογόνο μικρόβιο! Το καλό είναι πως κάθε φορά μ εμφανίζει και γαλκτοβακιλους όποτε αυτό δείχνει ουι είμαι προστατευμένη! Αυτά από εμένα @Kiddoμ ! Τώρα δν ξέρω τι ν σ πω 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️ αν δν έχεις συμπτώματα πάντως εγώ θ ήμουν επιφυλακτική στο ν πάρω την αντιβίωση ! 

Πήγες κοριτσάκι μου είδες το μωράκι σας;;;; Δεν μας είπες τίποτα..! Όλα καλά φαντάζομαι..;!! Έχετε καταφέρει να δείτε φύλο;!! Πες μας τα νέα σου!! 😍😍😍

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! 🤗❤️❤️ Οπότε δεν είμαι η μόνη που βασανίζεται με μικρόβια... Αν και δεν κάνω τις εξετάσεις μου στο γυναικολόγο ή σε κάποιο μικροβιολογικό για να πω ότι μπορεί να κάνουν και λάθος... Τις κάνω πάντα σε μεγάλα μαιευτήρια.. άσε που φαντάζομαι εξαρτάται και από το μικρόβιο που ανεβρισκεται κάθε φορά.. για παράδειγμα που το έψαξα, το e.coli κατηγορείται για αποβολές β τριμήνου και συνιστάται η λήψη αντιβίωσης.. όπως και ο σταφυλόκοκκος που είχα στο α' τρίμηνο και δύο διαφορετικοί γιατροί τότε (δημοσίου & ιδιώτης) μου είπαν ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρω αντιβίωση και να μην το αφήσω γιατί προκαλεί αποβολές β τριμήνου.. και για να μου δίνει ο γιατρός μου αντιβίωση, δεν το διαπραγματεύομαι κάν..! Γαλακτοβακιλοι δεν βρέθηκαν σε εμένα τις 2 από τις 3 φορές που εξετάστηκα.. δεν ξέρω όμως αν αυτό είναι κάτι που επιρρεαζει την απόφαση του γιατρού... Όπως και να έχει και οι δύο μας θα κάνουμε αυτό που μας συστήνουν οι γιατροί που εμπιστευόμαστε!! Βέβαια θα σου πρότεινα να επανεξεταστείς άμεσα κάπου πιο αξιόπιστα και αν βρεθεί πάλι να το συζητήσεις με το γιατρό σου και ότι σου πει..! Εμένα με είχαν τρομάξει πολύ με το σταφυλόκοκκο.. 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Δράττομαι της ευκαιρίας να πω ότι δυστυχώς πολλές γυναίκες λόγω λανθασμένων οδηγιών δεν κάνουν μαστογραφία ενώ θηλάζουν. Πράγμα που είναι εσφαλμένο. Ειδικά οι μακροχρόνια θηλάζουσες. Όπως κ οι ακτινογραφίες που είναι συμβατές. 
 

Η μαστογραφία είναι συμβατή με τον θηλασμο θα σας βάλω κ λινκ από το e-lactancia που προτείνεται σε όλους τους επαγγελματίες υγείας (από τον ΠΟΥ παγκοσμίως κ από το Υπουργείο της Ελλάδας στην Ελλάδα) 

https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/mammography/product/
 

Ευτυχώς έχουμε εργαλεία όπως κ στην εγκυμοσύνη για να μπορούμε να ξέρουμε τι επιτρέπεται και τι όχι.

 

ωστοσο ο μαστός της θηλαζουσας είναι πυκνός κ σε κάθε επόμενο παιδί που θηλάζει μια θηλάζουσα πυκνώνει όλο και πιο πολύ γι αυτό κ η μαστογραφία πρέπει να «διαβάζεται» από μαστολογο που γνωρίζει την φυσιολογία του θηλασμού και του μαστικου αδένα! (Είναι δυσεύρετοι). 
Οι πιο πολλοί γιατροί ακριβώς γιατί δεν έχουν διαβάσει το αναλυτικό εγχειρίδιο που τους στέλνεται από το υπουργείο δεν ξέρουν που να ψάχνουν για συμβατότητα στον θηλασμό κ δευτερευόντως δεν γνωρίζουν να μελετάνε ένα μαστό σε γαλακτοφορία γι αυτό κ προτείνουν μαστογραφία με τον αποθηλασμο (πάνε κ οι γυναίκες όταν αποθηλάζουν και ωωωω βρίσκονται προ εκπλήξεως οι γιατροί γιατί εντοπίζουν σταγόνες γαλακτοφοριας σε κάποιες γυναίκες ακόμα και 1-2 χρόνια μετά τον αποθηλασμο, πράγμα εντελώς φυσιολογικό κ οι γυναίκες αυτές τρέχουν κ δεν φτάνουν μέχρι να πάρουν μια απάντηση) 

Αυτα λίγο πολύ για την μαστογραφία που αποτελεί ένα κομμάτι που «ποναει» τις θηλάζουσες όπως πολλά άλλα. 

Σε ευχαριστούμε θερμά για την ενημέρωση κοριτσάκι μου!! Είναι καλό να το γνωρίζουμε κάτι τέτοιο..!! Φαντάζομαι εξαρτάται και από το ιστορικό και την ηλικία για το αν χρειάζεται να γίνει μαστογραφία κατά το θηλασμό..;! Όπως ισχύει ούτως ή άλλως δηλαδή και εκτός θηλασμού..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

 

Κορίτσια μου όλα πολύ καλά με την Β επιπέδου!! Το μωρό μεγαλώνει σταθερά, το βρήκε 2 μέρες μικρότερο αλλά μας είπε ότι δεν είναι κάτι που μας ανησυχεί ούτε αλλάζει ΠΗΤ. Γενικά οι μετρήσεις του ήταν πάνω στο 50%. Ο τράχηλος είναι 33 χιλιοστά και ο πλακούντας ανέβηκε σχετικά, οριακά χαμηλό τον χαρακτήρισε. 28 χιλιοστά λέει είναι τώρα. Τον θέλουμε τουλάχιστον πάνω από 20 χιλιοστά αλλά είμαστε ήσυχοι με έναν πλακούντα 35 χιλιοστά μακριά από τον τράχηλο. Είπε βέβαια ότι θα ανέβει σίγουρα βέβαια και δε θα έχω πρόβλημα με φυσιολογικό τοκετό... Άντε να δούμε τώρα στο Doppler τι θα μας πει. 

Κατά τα άλλα ο μπέμπης είχε γυρίσει μπρούμυτα με τα μούτρα κάτω, είχε βάλει και το χέρι του μπροστά στα μούτρα, κουνιόταν κιόλας και το 3D τον έδειχνε σα πατσαβούρι, αλλά νταξει μια φωτογραφία σε το περίπου την έχουμε 😁. Εμένα μου φάνηκε γλυκούλι, του άντρα μου σαν καμμένη πλαστελίνη 😅

Περιμένουμε την @Kallia.Geoτώρα και τα υπόλοιπα κορίτσια από τον άλλο μήνα!! ❤️

Χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχ άκου σαν πατσαβούρι! :) Γέλασα πάρα πολύ, ευχαριστώ! :) κι εμένα Άλιεν τον έλεγαν τον κούκλο μου :) Συγχαρητήρια για τα καλά νέα και με το καλό να το δεις το πατσαβουράκι σου και από κοντά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Σε ευχαριστούμε θερμά για την ενημέρωση κοριτσάκι μου!! Είναι καλό να το γνωρίζουμε κάτι τέτοιο..!! Φαντάζομαι εξαρτάται και από το ιστορικό και την ηλικία για το αν χρειάζεται να γίνει μαστογραφία κατά το θηλασμό..;! Όπως ισχύει ούτως ή άλλως δηλαδή και εκτός θηλασμού..

Ναι ισχύει ανάλογα την ηλικία , το ιστορικό ή κάποια πάθηση. Απλά δεν είναι τροχοπέδη ο θηλασμός όπως μπορεί να ακούσετε!
Ωστόσο  ισως με τον θηλασμο πονάει παραπάνω η εξέταση γιατί το στήθος είναι ευαίσθητο (αλλά πιο πολύ πονάει όταν σε δαγκώνει το μωρό πίστεψε με 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Θέτις Κ., εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις με τον γιατρο που νιωθεις πιο ανετα ! Εγω το μετανιωσα πολυ που ντραπηκα να αλλαξω την πρωτη φορα γιατρο. 

Σε αυτη την εγκυμοσύνη πηγα σε αλλους 3 για να καταληξω τελικα και αν δεν μου έκανε κ ο τελευταίος θα συνέχιζα να ψάχνω. 

Να επιλέξεις τον καλύτερο για εσένα κ το σύζυγο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Δράττομαι της ευκαιρίας να πω ότι δυστυχώς πολλές γυναίκες λόγω λανθασμένων οδηγιών δεν κάνουν μαστογραφία ενώ θηλάζουν. Πράγμα που είναι εσφαλμένο. Ειδικά οι μακροχρόνια θηλάζουσες. Όπως κ οι ακτινογραφίες που είναι συμβατές. 
 

Η μαστογραφία είναι συμβατή με τον θηλασμο θα σας βάλω κ λινκ από το e-lactancia που προτείνεται σε όλους τους επαγγελματίες υγείας (από τον ΠΟΥ παγκοσμίως κ από το Υπουργείο της Ελλάδας στην Ελλάδα) 

https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/mammography/product/
 

Ευτυχώς έχουμε εργαλεία όπως κ στην εγκυμοσύνη για να μπορούμε να ξέρουμε τι επιτρέπεται και τι όχι.

 

ωστοσο ο μαστός της θηλαζουσας είναι πυκνός κ σε κάθε επόμενο παιδί που θηλάζει μια θηλάζουσα πυκνώνει όλο και πιο πολύ γι αυτό κ η μαστογραφία πρέπει να «διαβάζεται» από μαστολογο που γνωρίζει την φυσιολογία του θηλασμού και του μαστικου αδένα! (Είναι δυσεύρετοι). 
Οι πιο πολλοί γιατροί ακριβώς γιατί δεν έχουν διαβάσει το αναλυτικό εγχειρίδιο που τους στέλνεται από το υπουργείο δεν ξέρουν που να ψάχνουν για συμβατότητα στον θηλασμό κ δευτερευόντως δεν γνωρίζουν να μελετάνε ένα μαστό σε γαλακτοφορία γι αυτό κ προτείνουν μαστογραφία με τον αποθηλασμο (πάνε κ οι γυναίκες όταν αποθηλάζουν και ωωωω βρίσκονται προ εκπλήξεως οι γιατροί γιατί εντοπίζουν σταγόνες γαλακτοφοριας σε κάποιες γυναίκες ακόμα και 1-2 χρόνια μετά τον αποθηλασμο, πράγμα εντελώς φυσιολογικό κ οι γυναίκες αυτές τρέχουν κ δεν φτάνουν μέχρι να πάρουν μια απάντηση) 

Αυτα λίγο πολύ για την μαστογραφία που αποτελεί ένα κομμάτι που «ποναει» τις θηλάζουσες όπως πολλά άλλα. 

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Ναι ισχύει ανάλογα την ηλικία , το ιστορικό ή κάποια πάθηση. Απλά δεν είναι τροχοπέδη ο θηλασμός όπως μπορεί να ακούσετε!
Ωστόσο  ισως με τον θηλασμο πονάει παραπάνω η εξέταση γιατί το στήθος είναι ευαίσθητο (αλλά πιο πολύ πονάει όταν σε δαγκώνει το μωρό πίστεψε με 😂😂😂

Καλημέρα κοπέλα μου κι ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Έχεις πολύ δίκιο στο ότι μπορεί να μην ξέρουν να διαβάζουν τις απεικονίσεις όταν η γυναίκα θηλάζει και για αυτό να λένε μετά το θηλασμό. Κι εγώ επαναπαυτηκα με το τι μου είχαν πει και δεν το έψαξα καθόλου το θέμα. Γενικά οι περισσότεροι και κυρίως οι παλιοί (όπως είπε και η @Kiddo κάπου αλλού) ειναι ανενημερωτοι ή δεν ενδιαφέρονται να ενημερωθούν και να αλλάξουν τον τρόπο που ξέρουν και λειτουργούν... Θα είχαν γλιτώσει και πολλές κοπέλες με παρόμοιες καταστάσεις της κολλητής της @Θέτις Κ. που ευτυχώς στάθηκε πολύ τυχερή!! 

Είναι πολύ σημαντικό να είμαστε ενημερωμένες από πριν και να μην ακούμε τυφλά συμβουλές γιατρών, αλλά να ξεσκαρταρουμε και να ψάχνουμε καταρτισμένους κι εξειδικευμένους επαγγελματίες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

P.S. Νομίζω ότι το ένοιωσα το μωράκι.. προχθές το βράδυ και χθες το μεσημέρι.... Να είναι όμως αυτό;;;;; Αχχχχχ και ήθελα να σας το γράψω αλλά μέσα σε όλα ξεχάστηκα!!! Δεν είμαι σίγουρη.... Δεν ξέρω πως θα έπρεπε να νοιώσω.... Προχθές το βράδυ μάλιστα χαζευα στο κινητό ξαπλωμένη στο πλάι με προς τα πάνω το σημείο που είναι το μωράκι (λόγο Doppler το λέω γιατί εκεί βρίσκουμε τη καρδούλα συνήθως, χαμηλά αριστερά) και τη πρώτη φορά σαστισα.. μετά από λίγο πάλι το ίδιο... το ένοιωσα 3 φορές σχεδόν συνεχόμενα και τέλος.. χθες το μεσημέρι λιγότερο έντονα αλλά ίδια αίσθηση ακριβώς.. βρε κορίτσια μου λέτε να ένοιωσα όντως το μωράκι;;;;; 🙆🙆🙆

Το ένιωσες γλυκού μου το μωράκι σου ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Πίστεψε το !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

χαχαχα μα κι εγώ στεναχωριέμαι κάπως να την αφήσω την άλλη, αλλά η αλήθεια είναι ότι δε τη βλέπω και συχνά και κάπως δέθηκα μ αυτόν τώρα 🤣🤣🤣🤣 δλδ αυτή σκεφτείτε έχει να δει το μωρό από 8+5, έπειτα όλο τις τυχαιναν γέννες ή τώρα που είναι σε άδεια και με βλέπει ο άλλος ο νέος. Και την αυχενική σαν follow-up ραντεβού δεν κατάφερα να έχω μαζί της δια ζώσης, κάναμε τηλεραντεβού όπου συζητήσαμε τα αποτελέσματα της αυχενικής και μου έδωσε οδηγίες κτλ...

Πφφ δε ξέρω... δεν είναι ότι μου έχει κάνει κάτι, απλά μάτια που δε βλέπονται, γρήγορα ξεχνιούνται θα πω εγώ!  🤣🤣🤣🤣 

Άμα είναι έτσι κι έχει χάσει τη μισή εγκυμοσύνη, τότε να το σκεφτείτε να αλλάξετε... Όπως λέει και η @Kallia.Geo να μην ντραπεις! 😊 Και 7 χρόνια εμπειρίας είναι αρκετά για να μην νιώθεις ανασφάλεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

P.S. Νομίζω ότι το ένοιωσα το μωράκι.. προχθές το βράδυ και χθες το μεσημέρι.... Να είναι όμως αυτό;;;;; Αχχχχχ και ήθελα να σας το γράψω αλλά μέσα σε όλα ξεχάστηκα!!! Δεν είμαι σίγουρη.... Δεν ξέρω πως θα έπρεπε να νοιώσω.... Προχθές το βράδυ μάλιστα χαζευα στο κινητό ξαπλωμένη στο πλάι με προς τα πάνω το σημείο που είναι το μωράκι (λόγο Doppler το λέω γιατί εκεί βρίσκουμε τη καρδούλα συνήθως, χαμηλά αριστερά) και τη πρώτη φορά σαστισα.. μετά από λίγο πάλι το ίδιο... το ένοιωσα 3 φορές σχεδόν συνεχόμενα και τέλος.. χθες το μεσημέρι λιγότερο έντονα αλλά ίδια αίσθηση ακριβώς.. βρε κορίτσια μου λέτε να ένοιωσα όντως το μωράκι;;;;; 🙆🙆🙆

Το μωράκι θα είναι!!! 🥰🥰🥰 Όσο θα περνάνε οι μέρες θα γίνει όλο και πιο ξεκάθαρο!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

 

Κορίτσια μου όλα πολύ καλά με την Β επιπέδου!! Το μωρό μεγαλώνει σταθερά, το βρήκε 2 μέρες μικρότερο αλλά μας είπε ότι δεν είναι κάτι που μας ανησυχεί ούτε αλλάζει ΠΗΤ. Γενικά οι μετρήσεις του ήταν πάνω στο 50%. Ο τράχηλος είναι 33 χιλιοστά και ο πλακούντας ανέβηκε σχετικά, οριακά χαμηλό τον χαρακτήρισε. 28 χιλιοστά λέει είναι τώρα. Τον θέλουμε τουλάχιστον πάνω από 20 χιλιοστά αλλά είμαστε ήσυχοι με έναν πλακούντα 35 χιλιοστά μακριά από τον τράχηλο. Είπε βέβαια ότι θα ανέβει σίγουρα βέβαια και δε θα έχω πρόβλημα με φυσιολογικό τοκετό... Άντε να δούμε τώρα στο Doppler τι θα μας πει. 

Κατά τα άλλα ο μπέμπης είχε γυρίσει μπρούμυτα με τα μούτρα κάτω, είχε βάλει και το χέρι του μπροστά στα μούτρα, κουνιόταν κιόλας και το 3D τον έδειχνε σα πατσαβούρι, αλλά νταξει μια φωτογραφία σε το περίπου την έχουμε 😁. Εμένα μου φάνηκε γλυκούλι, του άντρα μου σαν καμμένη πλαστελίνη 😅

Περιμένουμε την @Kallia.Geoτώρα και τα υπόλοιπα κορίτσια από τον άλλο μήνα!! ❤️

Τι τέλεια νέααααα 🥰🥰

Μπράβο το μωράκι μας 🥰🥰🥰🥰

Με το καλό στη Doppler να πάνε όλα τεεεελεια😍❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η _piripiri_ είπε:

Άμα είναι έτσι κι έχει χάσει τη μισή εγκυμοσύνη, τότε να το σκεφτείτε να αλλάξετε... Όπως λέει και η @Kallia.Geo να μην ντραπεις! 😊 Και 7 χρόνια εμπειρίας είναι αρκετά για να μην νιώθεις ανασφάλεια. 

Νομίζω ότι έχει δίκιο κ η @Kiddoκαι για τους νέους γιατρούς! Το είδα κ εγώ με τον δικό μου που είναι πιο νέος από τους άλλους

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Πως να με προλάβεις αγαπητή μου;!!! 😅😅 Αν καθοσουν και εσύ καναπεδιά όλη μέρα να τετραγωνιζεις κ@λο, να δείς πως θα με προλαβαινες!!! 🤣🤣🤣 Αν και πολύ ζηλεύω που δουλεύεις...😕 Αλήθεια αυτό πως πάει; Σε βλέπω λίγο πιο ενεργή.. ηρέμησαν τα projects και τα meetings στη δουλειά; 

Καλά μη σκας! Και εμένα δεν μου είπε μήκος εμβρύου.. και δεν σκέφτηκα να ρωτήσω γιατί χαζευα το μουρλοκομειο που έκανε κ@λοτουμπες!! 🤣🤣 Μετά που είδα τις φωτογραφίες μάλλον δεν μου μέτρησε.. μέτρησε όλα τα υπόλοιπα (μήκος χεριών/ποδαριων, κοιλιάς, κεφαλής, σπονδυλικής στήλης, χτύπους, βάρος).. το ποίο μεγάλο σε μέτρηση που βλέπω κοιτώντας τους υπερήχους είναι το AC (το οποίο δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι είναι!!) το οποίο είναι 97,4.. θυμάμαι όμως μήκος εμβρύου είναι το CRL αν το λέω σωστά οπότε μάλλον δεν το μέτρησε..

Θα σου πω την άποψη μου με βάση την εμπειρία των τελευταίων ετών που τρέχουμε σε γιατρούς.. και δεν σου μιλάω για 1-2 γιατρούς.. σου μιλάω για δεκάδες++ γιατρούς... Εγώ προσωπικά προτιμώ τους νέους γιατρούς! Είναι περισσότερο ευαισθητοποιημένοι και διαθέσιμοι να ασχοληθούν προσωποποιημένα μαζί σου γιατί ακόμα προσπαθούν να εδραιωθούν και να "χτίσουν" όνομα. Επίσης είναι περισσότερο ενημερωμένοι σε νέες ιατρικές έρευνες και μελέτες και είναι περισσότερο διαθέσιμοι να σε ακούσουν σοβαρά στο κάθε τι που μπορεί να σκέφτεσαι ή αισθάνεσαι. Οι παλιότεροι γιατροί αν και έχουν εμπειρία, σπάνια θα ασχοληθούν με νέες ιατρικές έρευνες και θα παρατηρήσεις ότι μένουν και εμμένουν σε αυτά που ήξεραν..! Αν δη είναι και "όνομα" συμπεριφέρονται ότι σου κάνουν και χάρη που ασχολούνται..! Φυσικά δεν είναι καθολικά αυτά που λέω για όλους, απλά στη πλειοψηφία όσων γνώρισα, αυτό εισέπραξα.. Από εκεί και πέρα, το συζητάς σοβαρά με τον άντρα σου και εφόσον το αποφασίσετε να πάτε στο νέο γιατρό, εγώ δεν θα το φοβόμουν στο ελάχιστο το ότι είναι μικρότερος ηλικιακά και εμπειρικά..

Όσον αφορά το μέγεθος του μωρού, εμένα πλέον δεν μου βγάζει μήκος. Μου είχε πει ότι θα μετράμε πλέον μόνο κεφάλι, κοιλιά και πόδια και με βάση αυτό απλά θα υπολογίζουμε το βάρος. Θεωρώ ότι θα υπάρχει τρόπος να μετράς και το μήκος, αλλά δεν νομίζω να το κάνουν τώρα που μεγαλώνει το μωράκι και δεν φαίνεται ολόκληρο στην οθόνη... Τουλάχιστον, εγώ δεν είχα κάποιο γιατρό να μου μετράει το μήκος μετά τον 4ο μήνα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η MinaSam είπε:

Χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχ άκου σαν πατσαβούρι! :) Γέλασα πάρα πολύ, ευχαριστώ! :) κι εμένα Άλιεν τον έλεγαν τον κούκλο μου :) Συγχαρητήρια για τα καλά νέα και με το καλό να το δεις το πατσαβουράκι σου και από κοντά :)

Χαχαχα αμάν μωρέ κι αυτος Άλιεν... 😆 Τι περιμένουν να δουν από ένα μικρακι ούτε μισό κιλό;; 

Σε ευχαριστώ πολύ κι εσύ να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου!! 🩵🩵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Τι τέλεια νέααααα 🥰🥰

Μπράβο το μωράκι μας 🥰🥰🥰🥰

Με το καλό στη Doppler να πάνε όλα τεεεελεια😍❤️

Ναι ναι!! Όλα καλά! 😁

Εύχομαι να έχεις κι εσύ πολύ καλά νέα με το δικό σου σήμερα!! ❤️ Και με το καλό να δειτε και φύλο!!! Τι ώρα έχεις την εξέταση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Ναι ναι!! Όλα καλά! 😁

Εύχομαι να έχεις κι εσύ πολύ καλά νέα με το δικό σου σήμερα!! ❤️ Και με το καλό να δειτε και φύλο!!! Τι ώρα έχεις την εξέταση; 

Μακάρι να πάνε όλα καλά,  ναι !! 

Στις 4 είναι το ραντεβού! 

Θα πάμε κ από τη μαμά μου σήμερα να φάμε κ το μουσακά μας πριν το γιατρό 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Kallia.Geo είπε:

Το ένιωσες γλυκού μου το μωράκι σου ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Πίστεψε το !!!! 

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

Το μωράκι θα είναι!!! 🥰🥰🥰 Όσο θα περνάνε οι μέρες θα γίνει όλο και πιο ξεκάθαρο!! ❤️

Καλησπέρα και καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε!!

Αχχ λέτε βρε κορίτσια μου;;;!!! Μακάρι να ήταν αυτό... Χθες ήμουν σχεδόν όλη μέρα ξαπλωμένη έτσι στο πλάι αλλά τίποτα... Περίμενα πως και πως μήπως το ξανανοιωσω αλλά τίποτα... Μετά άθελά μου άρχισα να σκέφτομαι μήπως έπαθε κάτι.. και αποφάσισα να καταλήξω στο ότι θα ήταν η ιδέα μου ή το έντερο.. δεν ξέρω..🤷 θα βάλω το doppleraki όταν γυρίσει ο σύζυγος για να μου φύγει η ιδέα του ότι μπορεί να έπαθε κάτι..🙊😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Kallia.Geo είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά,  ναι !! 

Στις 4 είναι το ραντεβού! 

Θα πάμε κ από τη μαμά μου σήμερα να φάμε κ το μουσακά μας πριν το γιατρό 😂😂😂

Με το καλό γλυκιά μου!!! Όλα να πάνε κατ'ευχήν!!! Περιμένουμε τα ευχάριστα!!! 🙏🙏🙏🙏😍😍😍😍❤️❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η _piripiri_ είπε:

 

Καλημέρα κοπέλα μου κι ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! Έχεις πολύ δίκιο στο ότι μπορεί να μην ξέρουν να διαβάζουν τις απεικονίσεις όταν η γυναίκα θηλάζει και για αυτό να λένε μετά το θηλασμό. Κι εγώ επαναπαυτηκα με το τι μου είχαν πει και δεν το έψαξα καθόλου το θέμα. Γενικά οι περισσότεροι και κυρίως οι παλιοί (όπως είπε και η @Kiddo κάπου αλλού) ειναι ανενημερωτοι ή δεν ενδιαφέρονται να ενημερωθούν και να αλλάξουν τον τρόπο που ξέρουν και λειτουργούν... Θα είχαν γλιτώσει και πολλές κοπέλες με παρόμοιες καταστάσεις της κολλητής της @Θέτις Κ. που ευτυχώς στάθηκε πολύ τυχερή!! 

Είναι πολύ σημαντικό να είμαστε ενημερωμένες από πριν και να μην ακούμε τυφλά συμβουλές γιατρών, αλλά να ξεσκαρταρουμε και να ψάχνουμε καταρτισμένους κι εξειδικευμένους επαγγελματίες. 

"Είναι πολύ σημαντικό να είμαστε ενημερωμένες από πριν και να μην ακούμε τυφλά συμβουλές γιατρών, αλλά να ξεσκαρταρουμε και να ψάχνουμε καταρτισμένους κι εξειδικευμένους επαγγελματίες. "

Είπες τη μαγική και πιο σωστή φράση... Και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί επικίνδυνοι "επιστήμονες" εκεί έξω... Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!!!! 

Οοοολα τέλεια από εμάς! Ο πλακουντας είναι πάνω αρκετά,  οπότε μου είπε ότι μάλλον έγινε σύσπαση εκείνη την ώρα και είχαμε λάθος διάγνωση! 

Γύρω στα 400γραμμαρια είναι η μικρούλα μας ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...