Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

στις πριν 56 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Να ξέρεις έκανα google translate to " restriction fetal growth"!!!!!

Δεν έχω μιλήσει ακόμα με τον γιατρό μου, απλά επειδή τον είχα πάρει πριν τις αιματολογικές γι αυτό το θέμα μου είχε πει ότι αν δεν αλλάξει κάτι μετά θα πάρω ασπιρίνη. 

Αυτό το  restriction fetal growth...εμένα δεν μου το γράφει!!!!!

Ααα οκ εμένα πιο πολύ για την υπολειπόμενη ανάπτυξη μ την έδωσε  κ το ποσοστό προεκλαμψιας  μειώθηκε στην β επιπέδου… αλλά την συνέχισα μέχρι 36 εβ γιατί κ το μωρό μ δεν έβαζε πολύ βάρος γενικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η ditaki είπε:

@Raf123 Στον υπέρηχο μου έβγαζε πιθανότητα για προεκλαμψία 1:89 και με τις αιματολογικές πήγε 1:147 που είναι πολύ καλή τιμή δεδομένου του διαβήτη. Μου έφυγε μεγάλο άγχος! 
@Pinacoladaνα πας αύριο και να ρωτήσεις ότι σε απασχολεί για να είσαι πιο ήρεμη εσυ πρώτα απ όλα. 

@Nicol🦩 καλώς ήρθες στην παρέα μας και με το καλό το μωράκι σου!!! Είναι παρά πολύ καλές οι τιμές σου…

Ποτε σου έχει δώσει ΠΗΤ; 

Σε ευχαριστω πολυ @ditakiμ! Να μας πανε ολα καλα κ να παρουμε τα μωράκια μας στην αγκαλία μας🤰✌️🐣

Βαση ΕΤ εχω ΠΗΤ 29/10. Μ είπε πως αφου είμαι με ΕΤ θα αφησει αυτήν την ημερομηνία. Κ θα το δουμε παλι στην Β επιπέδου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι αν επιτρέπεται όταν λες η χοριακη ήταν μεγάλη ; Ποσο ήταν ; 

26η μέρα τ κύκλου 496

28η 1327

35η 15740

Ωστόσο σήμερα που μίλησα με τη γιατρο μου είπε πως είναι άλλη χοριακη η μία άλλη η άλλη. Αυτή που κάνουμε για την αυχενική είναι η ελεύθερη χοριακη. Οπότε το ότι έχω υψηλή χοριακη τώρα στην αυχενική (3,1 MoM)  δεν συσχετίζεται με την χοριακη επιβεβαίωσης εγκυμοσύνης. 

Κατά τα άλλα η γιατρός μου ήταν πολύ χαλαρή ότι δεν συμβαίνει κάτι, μου είπε ότι το 1/1800 είναι καλό ποσοστό,  ότι με τέτοιο ποσοστό  60-70% των γυναικών δεν προχωράνε σε νιπτ και ότι μπορώ να περιμένω μέχρι τη β επιπέδου.  Μη σας τα πολυλογώ , εν τέλει έδωσα αίμα, πλήρωσα τα πεντακό και από βδομάδα θα έχουμε τα αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μιλησα με τον γυναικολόγο μ μ ειπε πως τα αποτελέσματα της αυχενικής ειναι παρα πολύ καλά. Αλλα λόγω ηλικίας (35ετων ) λεει να κανω κ νιπτ. Οσες ειστε 35+ παρόλο που είχατε καλη αυχενική κανατε κ νιπτ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pinacolada είπε:

26η μέρα τ κύκλου 496

28η 1327

35η 15740

Ωστόσο σήμερα που μίλησα με τη γιατρο μου είπε πως είναι άλλη χοριακη η μία άλλη η άλλη. Αυτή που κάνουμε για την αυχενική είναι η ελεύθερη χοριακη. Οπότε το ότι έχω υψηλή χοριακη τώρα στην αυχενική (3,1 MoM)  δεν συσχετίζεται με την χοριακη επιβεβαίωσης εγκυμοσύνης. 

Κατά τα άλλα η γιατρός μου ήταν πολύ χαλαρή ότι δεν συμβαίνει κάτι, μου είπε ότι το 1/1800 είναι καλό ποσοστό,  ότι με τέτοιο ποσοστό  60-70% των γυναικών δεν προχωράνε σε νιπτ και ότι μπορώ να περιμένω μέχρι τη β επιπέδου.  Μη σας τα πολυλογώ , εν τέλει έδωσα αίμα, πλήρωσα τα πεντακό και από βδομάδα θα έχουμε τα αποτελέσματα. 

Οντως είναι μεγάλο ποσοστό, εγώ εκανα την νιπτ σε ποσοστό τύπου 1:200 αν θυμάμαι καλά! 
 

αλλα τεσπα καλά έκανες από το να το σκέφτεσαι κ να αγχώνεσαι καλύτερα να είσαι ξέγνοιαστη!!! Άντε θα περιμένουμε τα αποτελέσματα π είμαι σίγουρη θα είναι πολύ καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pinacolada είπε:

26η μέρα τ κύκλου 496

28η 1327

35η 15740

Ωστόσο σήμερα που μίλησα με τη γιατρο μου είπε πως είναι άλλη χοριακη η μία άλλη η άλλη. Αυτή που κάνουμε για την αυχενική είναι η ελεύθερη χοριακη. Οπότε το ότι έχω υψηλή χοριακη τώρα στην αυχενική (3,1 MoM)  δεν συσχετίζεται με την χοριακη επιβεβαίωσης εγκυμοσύνης. 

Κατά τα άλλα η γιατρός μου ήταν πολύ χαλαρή ότι δεν συμβαίνει κάτι, μου είπε ότι το 1/1800 είναι καλό ποσοστό,  ότι με τέτοιο ποσοστό  60-70% των γυναικών δεν προχωράνε σε νιπτ και ότι μπορώ να περιμένω μέχρι τη β επιπέδου.  Μη σας τα πολυλογώ , εν τέλει έδωσα αίμα, πλήρωσα τα πεντακό και από βδομάδα θα έχουμε τα αποτελέσματα. 

Δεν το γνώριζα καθόλου αυτό πως είναι διαφορετικες η χοριακες 

Είναι ακριβή η εξέταση αλλά από το να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο καλύτερα που την εκανες και εγω στην θέση σου το ίδιο θα έκανα εύχομαι να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κοριτσια μιλησα με τον γυναικολόγο μ μ ειπε πως τα αποτελέσματα της αυχενικής ειναι παρα πολύ καλά. Αλλα λόγω ηλικίας (35ετων ) λεει να κανω κ νιπτ. Οσες ειστε 35+ παρόλο που είχατε καλη αυχενική κανατε κ νιπτ;

Εγω γίνομαι 35 σε μερικές μερες έκανα την αυχενική τον Φεβρουάριο μου είπε πως είναι εντάξει δεν μου ζήτησαν κάτι παρά πάνω λόγο ηλικίας τα αποτελέσματα τα ειδαν εμβρυολογος γυναικολογος 

τωρα βέβαια πήγα σε άλλον γυναικολόγο στο δημόσιο γιατί πριν ήμουν σε ιδιώτη δεν ξέρω αν έχει διαφορετική άποψη εκεινος και ζητήσει κάτι παρά πάνω..σε 5 μερες πάω για β επιπέδου 

εμενα πάνω στο χαρτι της αυχενικής λέει μετά τα 38 ζητάνε ντιπ 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κοριτσια μιλησα με τον γυναικολόγο μ μ ειπε πως τα αποτελέσματα της αυχενικής ειναι παρα πολύ καλά. Αλλα λόγω ηλικίας (35ετων ) λεει να κανω κ νιπτ. Οσες ειστε 35+ παρόλο που είχατε καλη αυχενική κανατε κ νιπτ;

Έχεις πολύ καλά αποτελέσματα νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να κάνεις μονο και μονο για την ηλικία.  Οι τιμές σου είναι παρά πολύ καλές. Ενώ μόλις έκανα νιπτ, στη θέση σου δεν θα έκανα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Pinacolada να ξέρεις γέλασα πολύ όπως τα έγραψες...να είσαι καλά και συ και το μωράκι σου!!!

@Nicol🦩 εγώ είμαι 37, του είχα πει για ΝΙΡΤ λόγω ηλικίας, μου είπε να περιμένουμε τα αποτελέσματα τις αυχενικής και αφού βγήκαν τα ποσοστά πολύ χαμηλά δεν μου ανέφερε κάτι. 

@Raf123ανυπομονούμε για τα νέα σου!!!!

@Elk είσαι Αθήνα ή επαρχεία;;; Λογικά αφού είσαι για Β επιπέδου δεν νομίζω να ζητήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

@Pinacolada να ξέρεις γέλασα πολύ όπως τα έγραψες...να είσαι καλά και συ και το μωράκι σου!!!

@Nicol🦩 εγώ είμαι 37, του είχα πει για ΝΙΡΤ λόγω ηλικίας, μου είπε να περιμένουμε τα αποτελέσματα τις αυχενικής και αφού βγήκαν τα ποσοστά πολύ χαμηλά δεν μου ανέφερε κάτι. 

@Raf123ανυπομονούμε για τα νέα σου!!!!

@Elk είσαι Αθήνα ή επαρχεία;;; Λογικά αφού είσαι για Β επιπέδου δεν νομίζω να ζητήσει. 

Επαρχια είμαι εγω ναι πιστεύω πως αφού δεν μου είπαν κάτι μέχρι τώρα φαντάζομαι πως δεν θα χρειαστεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κοριτσια μιλησα με τον γυναικολόγο μ μ ειπε πως τα αποτελέσματα της αυχενικής ειναι παρα πολύ καλά. Αλλα λόγω ηλικίας (35ετων ) λεει να κανω κ νιπτ. Οσες ειστε 35+ παρόλο που είχατε καλη αυχενική κανατε κ νιπτ;

Κι εγώ είμαι 36. Την έκανα πριν την αυχενική ουσιαστικά γιατί μου είπε ο γιατρός ότι προτιμά να την κάνω..τώρα κακά τα ψέματα είναι και ψιλοσυμφέροντα..φοβάμαι. Αλλά δε το ρισκάρεις όταν σου λένε κάντην.

Την έκανα στο Karyo και κόστισε 550

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κορίτσια μου 

ολα ήταν μια χαρά οι μετρήσεις πολύ καλύτερες από την πρώτη μου εγκυμοσύνη!!! 
 

απλα λόγο ότι έκανα πίεση στην πρώτη εγκυμοσύνη αυξήθηκαν οι πιθανότητες να πάθω κ τώρα όποτε θα αρχίσω μάλλον ασπιρίνη προληπτικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κοριτσια μιλησα με τον γυναικολόγο μ μ ειπε πως τα αποτελέσματα της αυχενικής ειναι παρα πολύ καλά. Αλλα λόγω ηλικίας (35ετων ) λεει να κανω κ νιπτ. Οσες ειστε 35+ παρόλο που είχατε καλη αυχενική κανατε κ νιπτ;

Αυτή σήμερα μου είπε ότι αν ήμουν 35+ θα μου πρότεινε να έκανα ή αν έβλεπε κάτι περίεργο κ τα στατιστικά επίσης δεν ήταν πολύ καλά. Επειδή αυτή είναι του εξωτερικού Αγγλίας Αυστραλίας μ είπε ότι εκεί ολες σχεδόν κάνουν είτε έχουν κάποιο θέμα είτε όχι…τώρα μ είπε αν θέλω προαιρετικά δεν υπάρχει μ λέει κάποια ένδειξη για να κάνω κ αν δούμε κάτι στην β επιπέδου τότε να κανω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Μπράβο κοριτσάκι μου!!!! 

Όλα καλά λοιπόν....πολύ χαίρομαι!!!

Σας είπε φύλλο ή ούτε το δικό σας φαίνονταν;;;

Μας είπε είναι με επιφύλαξη 60% μας το εγραψε σε φάκελο να το δώσουμε στη γιατρο για να το επιβεβαιώσει αλλά επειδή δε θελουμε να ξέρουμε προς το παρών μας τον σφράγισε κιολας 😜😂 

στο πρώτο παιδί κάναμε πάρτυ φύλου κ ενώ ελεγα σε αυτό να μην κάνουμε νιώθω καπως περίεργα να μην κάνω κ σε αυτό 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

γεια σας κορίτσια μου 

ολα ήταν μια χαρά οι μετρήσεις πολύ καλύτερες από την πρώτη μου εγκυμοσύνη!!! 
 

απλα λόγο ότι έκανα πίεση στην πρώτη εγκυμοσύνη αυξήθηκαν οι πιθανότητες να πάθω κ τώρα όποτε θα αρχίσω μάλλον ασπιρίνη προληπτικά 

Μπράβο Ραφ! Έτσι όλα καλά να μας πηγαινο να είμαστε γουρλούδες!! 

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από την πρόληψη! Όλα για καλό λοιπόν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Μας είπε είναι με επιφύλαξη 60% μας το εγραψε σε φάκελο να το δώσουμε στη γιατρο για να το επιβεβαιώσει αλλά επειδή δε θελουμε να ξέρουμε προς το παρών μας τον σφράγισε κιολας 😜😂 

στο πρώτο παιδί κάναμε πάρτυ φύλου κ ενώ ελεγα σε αυτό να μην κάνουμε νιώθω καπως περίεργα να μην κάνω κ σε αυτό 😂 

Πως αντέχεις να μην ξερεις!?!?!? Εγώ θα είχα σκάσει από την περιέργεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Μας είπε είναι με επιφύλαξη 60% μας το εγραψε σε φάκελο να το δώσουμε στη γιατρο για να το επιβεβαιώσει αλλά επειδή δε θελουμε να ξέρουμε προς το παρών μας τον σφράγισε κιολας 😜😂 

στο πρώτο παιδί κάναμε πάρτυ φύλου κ ενώ ελεγα σε αυτό να μην κάνουμε νιώθω καπως περίεργα να μην κάνω κ σε αυτό 😂 

Καλά...χαλάλι σου...να έχεις το χαρτί και να μην το κοιτάς!!!!

Εγώ στα άλλα δεν έκανα γιατί τότε δεν τα ξέραμε αυτά...τώρα θέλει η μικρή να κάνουμε γιατί το είδε σε βιντεάκια και θα κάνουμε αλλά εγώ και ο άντρας μου θα το ξέρουμε. Ουσιαστικά θα γίνει για τα παιδιά και για το τζέρτζελο και το πείραγμα σε συγγενής και φίλους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Pinacolada είπε:

Πως αντέχεις να μην ξερεις!?!?!? Εγώ θα είχα σκάσει από την περιέργεια!!! 

Εγώ ήθελα να μάθω στην γεννα αλλά όλοι μας τρέλαναν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ditaki είπε:

Καλά...χαλάλι σου...να έχεις το χαρτί και να μην το κοιτάς!!!!

Εγώ στα άλλα δεν έκανα γιατί τότε δεν τα ξέραμε αυτά...τώρα θέλει η μικρή να κάνουμε γιατί το είδε σε βιντεάκια και θα κάνουμε αλλά εγώ και ο άντρας μου θα το ξέρουμε. Ουσιαστικά θα γίνει για τα παιδιά και για το τζέρτζελο και το πείραγμα σε συγγενής και φίλους. 

Εγώ δεν αποφάσισα αν θα το ξέρω εγώ ή κανεις! Μάλλον κανένας μόνο αυτή π θα μου την ετοιμάσει αποκαλυψη π δε ξέρω ακόμη αν θα κάνουμε μπαλόνι ή τίποτα αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τηλεφώνησε η γυναικολόγος μου είπε να αρχίσω ασπιρίνη λόγο του ρίσκου προεκλαμψιας όποτε από σήμερα αρχίζω κ ασπιρίνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/4/2024 at 9:34 ΜΜ, ο/η Raf123 είπε:

γεια σας κορίτσια μου 

ολα ήταν μια χαρά οι μετρήσεις πολύ καλύτερες από την πρώτη μου εγκυμοσύνη!!! 
 

απλα λόγο ότι έκανα πίεση στην πρώτη εγκυμοσύνη αυξήθηκαν οι πιθανότητες να πάθω κ τώρα όποτε θα αρχίσω μάλλον ασπιρίνη προληπτικά 

Όλα καλά :)  Μπράβο @Raf123. Δυνατούλικα όλα τα μωράκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια 

ηθελα να σας ρωτήσω ποσό βρήκανε τον τράχηλο σας στην αυχενική. Εμένα τον βρήκε 36.5mm κ μ είπε θα ήθελε να είναι πάνω από 40 αλλά βρίσκεται στα φυσιολογικα mm για την εβδομάδα. Κ μου εγραψε στο ριπορτ να με ελέγξει η γιατρος ξανά κολπικά στις 16εβ για να έχουμε μια τιμή μέχρι να πάω για αυχενική στις 20εβ. Εσας ποσό το βρήκε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...