Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2024❤️❤️


Recommended Posts

@ditakiεκανα κ εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη νιπτ μετά την αυχενική γιατί μας βγήκε πολύ ψηλή πιθανότητα για τρισωμια 18. Κάναμε κ εμεις το μεσαίο πακέτο αυτό π λέει η Αποστολία πάνω. Πριν 2 χρόνια ήταν 500 ευρώ! Εννοείται δε το σκέφτηκα καν εκείνη την ώρα αλλά για να είμαστε 99% σίγουροι το κάναμε! Η γιατρος κ η γυναικολόγος αλλά κ η άλλη με την αυχενική μ είχαν πει βλέπουν ένα υγιέστατο μωρό με εξαίρεση τους παλμούς της καρδιάς π ήταν παρά μα παρά πολύ ψηλοί κ μας αύξησε τις πιθανότητες, μ είπαν κ αυτες λόγο κ μόνο πιθανοτήτων να το κάνω! Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα είχα σκάσει βέβαια όποτε αυτό π έκανε η Αποστολία είναι ότι σε βγάζει από το άγχος μέχρι την αυχενική αλλά κ από την άλλη μεγάλο κόστος αν δεν υπάρχει λόγος να την κανεις τελικά την εξέταση! 
 

εγω επειδή είμαι από Κύπρο την εκνα στη Κύπρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έκανα αυχενική!! Μοντέλο το παιδάκι μου , άψογο για την εξέταση η γιατρός ενθουσιαστηκε όλο φώτο το έβγαζε!🤩! Όλα τέλεια τα βρήκε δεν είχε να πει κάτι. Αύριο θα βγουν τα τελικά αποτελέσματα μαζί με τις αίματος!! 

Μου την έφερε το άτιμο το λακτάκι μου, αγόρι...😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Pinacolada είπε:

Κορίτσια έκανα αυχενική!! Μοντέλο το παιδάκι μου , άψογο για την εξέταση η γιατρός ενθουσιαστηκε όλο φώτο το έβγαζε!🤩! Όλα τέλεια τα βρήκε δεν είχε να πει κάτι. Αύριο θα βγουν τα τελικά αποτελέσματα μαζί με τις αίματος!! 

Μου την έφερε το άτιμο το λακτάκι μου, αγόρι...😅

Α τι ωραία νέα εχεις κορίτσι μου!!! Μπράβο όλα καλά θα είναι!!! Κ εσυ αγόρι;;;; Μέχρι τώρα έχουμε 2 αγοράκια;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Α τι ωραία νέα εχεις κορίτσι μου!!! Μπράβο όλα καλά θα είναι!!! Κ εσυ αγόρι;;;; Μέχρι τώρα έχουμε 2 αγοράκια;;;;

Έτσι φαίνεται!!!! Και ΠΗΤ 18/10! Μια βδομάδα μεγαλύτερο το βγάζει οπότε σήμερα είμαι 12&3

Με το καλό και οι δικές σας εξετάσεις κορίτσια! Όλα τέλεια εύχομαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί καλά @Pinacolada :)  φίλος μας 💙

Έκανα κι εγώ αυχενική σήμερα. Όλα καλά, όλα φυσιολογικά. Περιμένουμε και την αίματος την Πέμπτη αλλά ως τώρα όλα φαίνονται μια χαρά. Μεγαλ΄΄υτερο το έβγαλε και εμένα 13&3 οπότε μας έδωσε ΠΗΤ 12/10 αντί 16/10 που ήταν η ημερολογιακή. 

Παιδιά συγκινήθηκα..αλλά κρατήθηκα εκείνη την ώρα γιατί αν άνοιγαν οι βρύσεις πάει.. εκεί που έβλεπες στον προηγούμενο υπέρηχο ένα φασολάκι, τώρα είναι ανθρωπάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Apostolia88 είπε:

Τί καλά @Pinacolada :)  φίλος μας 💙

Έκανα κι εγώ αυχενική σήμερα. Όλα καλά, όλα φυσιολογικά. Περιμένουμε και την αίματος την Πέμπτη αλλά ως τώρα όλα φαίνονται μια χαρά. Μεγαλ΄΄υτερο το έβγαλε και εμένα 13&3 οπότε μας έδωσε ΠΗΤ 12/10 αντί 16/10 που ήταν η ημερολογιακή. 

Παιδιά συγκινήθηκα..αλλά κρατήθηκα εκείνη την ώρα γιατί αν άνοιγαν οι βρύσεις πάει.. εκεί που έβλεπες στον προηγούμενο υπέρηχο ένα φασολάκι, τώρα είναι ανθρωπάκι.

Μπράβο Αποστολια!!! Ναι ρε συ τι όμορφο συναίσθημα να το βλέπεις! Πόση χαρά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

Τί καλά @Pinacolada :)  φίλος μας 💙

Έκανα κι εγώ αυχενική σήμερα. Όλα καλά, όλα φυσιολογικά. Περιμένουμε και την αίματος την Πέμπτη αλλά ως τώρα όλα φαίνονται μια χαρά. Μεγαλ΄΄υτερο το έβγαλε και εμένα 13&3 οπότε μας έδωσε ΠΗΤ 12/10 αντί 16/10 που ήταν η ημερολογιακή. 

Παιδιά συγκινήθηκα..αλλά κρατήθηκα εκείνη την ώρα γιατί αν άνοιγαν οι βρύσεις πάει.. εκεί που έβλεπες στον προηγούμενο υπέρηχο ένα φασολάκι, τώρα είναι ανθρωπάκι.

μπραβο κορίτσι μου τι ωραία νέα είναι αυτά. είναι απίστευτο το πόσο μεγαλώνουν σε μερικέσ ημέρεσ μόνο!! 

ωσ τώρα μόνο ζυγούσ έχουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι :)

Κορίτσια, να κάνω μια ερώτηση πρακτικής φύσης όντας πρωτάρα...? Ρούχα εγκυμοσύνης απ΄ο πού ψωνίζετε? Γιατί ό,τι ψάχνω είναι για κλάματα. Αν και τώρα που έρχεται καλοκαίρι, φαντάζομαι θα βολέψουν τα αέρινα φορέματα που καλύπτουν τα πάντα-όλα 😛 Ήθελα πιο πολύ κάτι σε κολάν - παντελόνι για την ώρα γιατί έχουν αρχίσει και πιέζουν τα πράγματα προς τα κάτω..με μέτρησαν χθες..εντάξει 3 μήνες 3 κιλά...δεν ξέρω πως θα καταλήξει αυτό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι όμορφα νέα....

Εγώ αύριο έχω αυχενική...μέχρι τώρα ΠΗΤ μου έχει δώσει 17/10 για να δούμε!

Για τη NIPT αν χρειαστεί φυσικά και θα την κάνω αλλά όντως έχει αρκετό κόστος. 

@Apostolia88 εγώ από ΗΜ και Sinsay πήρα αυτή την φορά τζιν και κολαν γιατί η κοιλιά μου είναι ήδη αρκετά φουσκωμένη δεδομένου ότι είμαι στην 3η εγκυμοσύνη. Βέβαια τώρα το καλοκαίρι με αέρινα φορέματα θα είσαι τζετ...και σορτς εγκυμοσύνης. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που γέννησα τέλος Ιουλίου, καταβολέυτηκα σορτς εγκυμοσύνης από HM και φορέματα κανονικά αέρινα. Τα φορούσα και μετά στην λοχεία που ήθελα άνεση και δεν είχε φύγει φυσικά και όλη η κοιλιά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

ναι :)

Κορίτσια, να κάνω μια ερώτηση πρακτικής φύσης όντας πρωτάρα...? Ρούχα εγκυμοσύνης απ΄ο πού ψωνίζετε? Γιατί ό,τι ψάχνω είναι για κλάματα. Αν και τώρα που έρχεται καλοκαίρι, φαντάζομαι θα βολέψουν τα αέρινα φορέματα που καλύπτουν τα πάντα-όλα 😛 Ήθελα πιο πολύ κάτι σε κολάν - παντελόνι για την ώρα γιατί έχουν αρχίσει και πιέζουν τα πράγματα προς τα κάτω..με μέτρησαν χθες..εντάξει 3 μήνες 3 κιλά...δεν ξέρω πως θα καταλήξει αυτό..

Στην πρώτη μιυ εγκυμοσύνη παραγγελα από σειν μερικά πράγματα κ λεω τβρα να παραγγείλω κ μαγιό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια την έκανα την αυχενική και όλα φαίνονταν καλά!

Το μπεμπέ ήταν σούπερ δραστήριο...κουνιόνταν συνέχεια!!!

Πραγματικά όσες φορές και να το δω...δεν το χορταίνω!

Φύλλο δεν είδαμε αλλά τουλάχιστον μου έφυγε το άγχος αν είναι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Αχ τι όμορφα νέα....

Εγώ αύριο έχω αυχενική...μέχρι τώρα ΠΗΤ μου έχει δώσει 17/10 για να δούμε!

Για τη NIPT αν χρειαστεί φυσικά και θα την κάνω αλλά όντως έχει αρκετό κόστος. 

@Apostolia88 εγώ από ΗΜ και Sinsay πήρα αυτή την φορά τζιν και κολαν γιατί η κοιλιά μου είναι ήδη αρκετά φουσκωμένη δεδομένου ότι είμαι στην 3η εγκυμοσύνη. Βέβαια τώρα το καλοκαίρι με αέρινα φορέματα θα είσαι τζετ...και σορτς εγκυμοσύνης. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που γέννησα τέλος Ιουλίου, καταβολέυτηκα σορτς εγκυμοσύνης από HM και φορέματα κανονικά αέρινα. Τα φορούσα και μετά στην λοχεία που ήθελα άνεση και δεν είχε φύγει φυσικά και όλη η κοιλιά.  

Συμφωνώ κ ΗΜ πήρα κ εγώ κ επίσης πήρα κ κανονικά ρουχα λίγο μεγαλύτερα. Αλλά επειδή θα περάσουμε όλο το καλοκαίρι θα είσαι οκ με τα φορέματα @Apostolia88εγω έχασα ένα κιλό αλλά πιστεύω το έβαλα πίσω γιατί το τελευταίο 1-2 εβδομαδες τρώω καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσια την έκανα την αυχενική και όλα φαίνονταν καλά!

Το μπεμπέ ήταν σούπερ δραστήριο...κουνιόνταν συνέχεια!!!

Πραγματικά όσες φορές και να το δω...δεν το χορταίνω!

Φύλλο δεν είδαμε αλλά τουλάχιστον μου έφυγε το άγχος αν είναι καλά!

Αχ τι ωραία νέα κοριτσάκι μου!!! 
 

μακαρι κ εμένα αύριο να είναι όλα καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ditaki είπε:

Κορίτσια την έκανα την αυχενική και όλα φαίνονταν καλά!

Το μπεμπέ ήταν σούπερ δραστήριο...κουνιόνταν συνέχεια!!!

Πραγματικά όσες φορές και να το δω...δεν το χορταίνω!

Φύλλο δεν είδαμε αλλά τουλάχιστον μου έφυγε το άγχος αν είναι καλά!

Τέλεια!!! Ναι, δε χορταινεται.. κοιτας μυτουλα κεφαλακι..άσε

Μπραβο όλα καλα για ολες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ!

Ναι ξέχασα να σας πω για την ημερομηνία.

Ο γιατρός μου υπερηχογραφηκά πάντα με έβγαζε 3 μέρες μπροστά αλλά αυτός σήμερα με έβγαλε ακριβώς στην ημέρα βάση περιόδου και μου έχει ΠΗΤ 16/10

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Σας ευχαριστώ!

Ναι ξέχασα να σας πω για την ημερομηνία.

Ο γιατρός μου υπερηχογραφηκά πάντα με έβγαζε 3 μέρες μπροστά αλλά αυτός σήμερα με έβγαλε ακριβώς στην ημέρα βάση περιόδου και μου έχει ΠΗΤ 16/10

μια χαρα κοριτσι μου!!! αντε πηρατε μια ανασα!!!! 

να ρωτησω απο συμπτωματα πως είστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Raf123 εσύ πότε έχεις αυχενική?

Από συμπτώματα προσωπικά τίποτα.. εσύ @Raf123? Eίναι πιο ήπιες οι αναγούλες? Εγώ κανένα τραβηγματάκι που και που, η κοιλιά που μεγαλώνει και λίγο μια δυσκολία να βολευτώ στον ύπνο. Αυτά.. Ο γιατρός εντωμεταξύ μου είπε ότι η εξέταση που είχα κάνει για την κυστική ίνωση δε φτάνει (είχα κανει για τη μετάλλαξη ΔF508) και πρέπει να κάνω για το 90% των μεταλλάξεων της κυστικής που δεν την κάνουν παντού. Γνωρίζει καμία κάτι σχετικά? 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι ζαλάδες που είχα, έχουν υποχωρήσει σε μεγάλο βαθμό...οπότε μια χαρά!

Το ζάχαρο μου αρρύθμιστο και με ινσουλίνη...αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά!

Για τον ύπνο δουλεύω κλασικά το σύστημα μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια, γιατί η κοιλιά μου είναι αρκετά φουσκωμένη και μόνο έτσι βολεύομαι!

Για κυστική ίνωση είχα κάνει στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά δεν θυμάμαι τι περιλάμβανε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τελικά μας το ακύρωσε η γιατρος γιατί το παιδάκι της ήταν άρρωστο κ θα πάμε την επόμενη Πέμπτη! Μας το ακύρωσε ενώ ήμασταν στον δρόμο! Τώρα υπομονή ακόμα μια εβδομάδα! Τότε θα είμαι 13&3 θα είναι οκ λετε για αυχενική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ από συμπτώματα υποχώρησαν οι αναγούλες αλλά έχω που και που σήμερα είχα ας πούμε που μου έδωσε πάλι μια άσχημη μυρωδιά! Μόνο σε μυρωδιές πλέον έχω αναγούλες αλλά σήμερα μ κακοφάνηκε γιατί είχα 3 μερες σερί να μην έχω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/4/2024 at 2:54 ΜΜ, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια τελικά μας το ακύρωσε η γιατρος γιατί το παιδάκι της ήταν άρρωστο κ θα πάμε την επόμενη Πέμπτη! Μας το ακύρωσε ενώ ήμασταν στον δρόμο! Τώρα υπομονή ακόμα μια εβδομάδα! Τότε θα είμαι 13&3 θα είναι οκ λετε για αυχενική; 

@Raf123μην ανησυχείς. Μια χαρά θα είναι. Κι εγώ ήμουν 12 & 6 όταν την έκανα. Ήταν οκ. Κι επίσης βάσει ανάπτυξης με βρήκε 13&3, όσο θα είσαι κ εσύ την επόμενη εβδομάδα. Όλα καλά θα είναι, θα δεις. Και τα συμπτώματα είναι λογικό τώρα που μπήκαμε 2ο τρίμηνο να υποχωρούν. Υπομονή ως την Πέμπτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Apostolia88 είπε:

@Raf123μην ανησυχείς. Μια χαρά θα είναι. Κι εγώ ήμουν 12 & 6 όταν την έκανα. Ήταν οκ. Κι επίσης βάσει ανάπτυξης με βρήκε 13&3, όσο θα είσαι κ εσύ την επόμενη εβδομάδα. Όλα καλά θα είναι, θα δεις. Και τα συμπτώματα είναι λογικό τώρα που μπήκαμε 2ο τρίμηνο να υποχωρούν. Υπομονή ως την Πέμπτη!

Υπομονή δε μπορώ να κάνω αλλιως…εμένα μέχρι τώρα στον υπέρηχο πάντα με έβγαζε η το ίδιο με την ημερομηνία περιόδου ή μικρότερο, την τελευταία φορά με έβγαλε 2 μερες μεγαλύτερο όποτε πιστεύω θα είμαι εντάξει… για να δούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέχρι και την 14 ή 15 εβδομάδα γίνεται κανονικά η Α επιπέδου. Εξάλλου αν υπήρχε τέτοιο ζήτημα θα σε είχε παραπέμψει σε συνάδελφο για να την κάνεις, οπότε δεν πιστέψω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. 

Άντε ανυπομονούμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.  Εγώ ήμουν άρρωστη με μπούκωμα , πονοκέφαλο, λαιμο, βήχα ατονία  και πιάσιμο στον αυχένα και αναγκαστικά παίρνω αντιβίωση.  Ευτυχώς έχω συνέλθει.  Όπως έγραψα κ στο τοπικ του Απριλίου οι αίματος από την αυχενική δεν ήταν καλές κ έριξε το ποσοστό για νταουν 1/1800. Και τώρα πρέπει να αποφασίσω εάν θα κάνω νιπτ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...