Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προλακτινη και φυσική συλληψη


Recommended Posts

στις On 20/11/2023 at 5:13 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου εγω με ανεβασμένη προλακτινη πήρα αγωγή και έμεινα εγκυος… 

στην δεύτερη εγκυμοσύνη θηλαζα έκανα προσπαθείες κανονικά με τεστ ωορρηξιας και ενώ πάλι η προλακτινη ήταν φουλ ανεβασμένη στην δεύτερη εγκυμοσύνη έμεινα εγκυος χωρίς να παρω χάπι .. έμεινα εύκολα εγκυος δεν το περίμενα..  αν και 2 μηνών δυστηχως παλινδρόμησε

οι γιατροί (2 γυναικολόγους ρώτησα ) μου είπαν δεν φταίει η προλακτινη για την παλινδρόμηση.. αν έφταιγε η προλακτινη θα είχα αποβολή με αίμα πόνο και συσπάσεις της μυτρας η παλινδρόμηση οφείλετε αλλου..

 5 βδομαδες μετά απο την αποξεση μου ήρθε περιοδος σταμάτησα τον θηλασμό πήρα Inofert plus και άρχισα ξανά προσπάθειες με τεστ ωορρηξιας.. ελπίζω να τα καταφέρω χωρίς να παρω ξανά χάπι για την προλακτινη.. θα δώσω 4 μήνες διορία σε προσπαθείες μόνη μου και αν δεν τα καταφέρω θα επισκεφτώ ενδοκρινολόγο..  

Δεν εχω εμπειρια με αυξημενη προλακτινη.

ωστοσο νομιζω οτι οταν εχεις το δωρο της επιστημης ειναι καλο να το εκμεταλλευεσαι. Ισως η επισκεψη στον ενδοκρινολογο σου να σου στειλει πιο ευκολα και πιο ασφαλεστερα το 2ο δωρο που περιμενετε  με το συζυγο σας απο το να προσπαθειτε τυχαια μονοι σας.

Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η mariza85 είπε:

Δεν εχω εμπειρια με αυξημενη προλακτινη.

ωστοσο νομιζω οτι οταν εχεις το δωρο της επιστημης ειναι καλο να το εκμεταλλευεσαι. Ισως η επισκεψη στον ενδοκρινολογο σου να σου στειλει πιο ευκολα και πιο ασφαλεστερα το 2ο δωρο που περιμενετε  με το συζυγο σας απο το να προσπαθειτε τυχαια μονοι σας.

Καλη επιτυχια!

ο λόγος που το τρενάρω λίγο είναι επειδή αυτό το χάπι είναι αρκετα βαρύ δεν είναι και ότι καλύτερο για να το παίρνεις όποτε ειπα μήπως το αποφύγω αφού κατάφερα να μεινω εγκυος και χωρίς αυτό 

τωρα βέβαια αν περάσει ενα  διάστημα και δεν έρχεται τότε θα αναγκαστώ να το παρω ξανά 

ευχαριστώ !😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Elk είπε:

ο λόγος που το τρενάρω λίγο είναι επειδή αυτό το χάπι είναι αρκετα βαρύ δεν είναι και ότι καλύτερο για να το παίρνεις όποτε ειπα μήπως το αποφύγω αφού κατάφερα να μεινω εγκυος και χωρίς αυτό 

τωρα βέβαια αν περάσει ενα  διάστημα και δεν έρχεται τότε θα αναγκαστώ να το παρω ξανά 

ευχαριστώ !😊

Αν ομως η αυξημενη προλακτινη επηρεαζει την ποιοτητα του ωαριου και οδηγησει σε μια περιπετειωδη επομενη εγκυμοσυνη?

Δεν ξερω. Ειναι μια σκεψη.

Αφου το εχεις ξαναπαρει το χαπι ισως ειναι καλυτερα να ακολουθησεις τα ιδια βηματα που ακολουθησες και στην 1η εγκυμοσυνη σου που πηγαν ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η mariza85 είπε:

Αν ομως η αυξημενη προλακτινη επηρεαζει την ποιοτητα του ωαριου και οδηγησει σε μια περιπετειωδη επομενη εγκυμοσυνη?

Δεν ξερω. Ειναι μια σκεψη.

Αφου το εχεις ξαναπαρει το χαπι ισως ειναι καλυτερα να ακολουθησεις τα ιδια βηματα που ακολουθησες και στην 1η εγκυμοσυνη σου που πηγαν ολα καλα!

Δεν κάνω καλή ωορρηξία αυτό είναι το πρόβλημα μου και το γνωριζω 

Η προλακτινη μου είπαν ότι εμποδιζει στην σύλληψη και στην εμφύτευση όχι στην παλινδρόμηση που είχα ( έτσι μου είπαν )

Η λογική λέει να κάνω αυτό που λες να ακολουθήσω τα βήματα που έκανα και την πρώτη φορά 

απλα επειδή έχω 1,5 μήνα που έκοψα τον θηλασμό και από την αποξεση (γιατί αυτά εγιναν μαζί ) και θέλω να αφήσω λίγο τις ορμόνες μου να επανέλθουν να δω σε τι κατάσταση θα είναι τώρα μετά από μια γεννά.. ειπα να δώσω λίγο χρόνο στο σώμα μου να δω πως θα αντίδραση.. 

Τώρα αν πάω σε μια ενδοκρινολόγο και με ρωτήσει τι κύκλο έχω.. δεν ξέρω να την απαντήσω.. 🤷‍♀️

για αυτό θέλω να περιμένω 3-4 μήνες να δω πως θα είναι ο κύκλος μου για αρχή και μετά βλέπω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Δεν κάνω καλή ωορρηξία αυτό είναι το πρόβλημα μου και το γνωριζω 

Η προλακτινη μου είπαν ότι εμποδιζει στην σύλληψη και στην εμφύτευση όχι στην παλινδρόμηση που είχα ( έτσι μου είπαν )

Η λογική λέει να κάνω αυτό που λες να ακολουθήσω τα βήματα που έκανα και την πρώτη φορά 

απλα επειδή έχω 1,5 μήνα που έκοψα τον θηλασμό και από την αποξεση (γιατί αυτά εγιναν μαζί ) και θέλω να αφήσω λίγο τις ορμόνες μου να επανέλθουν να δω σε τι κατάσταση θα είναι τώρα μετά από μια γεννά.. ειπα να δώσω λίγο χρόνο στο σώμα μου να δω πως θα αντίδραση.. 

Τώρα αν πάω σε μια ενδοκρινολόγο και με ρωτήσει τι κύκλο έχω.. δεν ξέρω να την απαντήσω.. 🤷‍♀️

για αυτό θέλω να περιμένω 3-4 μήνες να δω πως θα είναι ο κύκλος μου για αρχή και μετά βλέπω 

Σιγουρα.

Μετα απο μια αποβολη ή παλινδρομηση λενε να αδιαθετησεις 3 φορες. Και στον κυκλο της 3ης περιοδου που θα ερθει να ξαναπροσπαθησεις για μωρο. Νωριτερα δεν τον προτεινουν οι περισσοτεροι γυναικολογοι που εχω ακουσει απο διαφορες τετοιες περιπτωσεις. Μπορεις ομως οταν θα πλησιαζει η 2η ή 3η περιοδος να εχεις κλεισει ραντεβου με ενδοκρινολογο που να σου γραψει εξετασεις να τις κανεις οταν αδιαθετησεις 2η ή 3η φορα για να μην εχει ληξει το παραπεμπτικο. Και μετα να ξεκινησεις αγωγη πριν την επομενη προσπαθεια.

Εχω περασει πολλα και σε νιωθω.

Ολα θα πανε καλα στο τελος!

Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η mariza85 είπε:

Σιγουρα.

Μετα απο μια αποβολη ή παλινδρομηση λενε να αδιαθετησεις 3 φορες. Και στον κυκλο της 3ης περιοδου που θα ερθει να ξαναπροσπαθησεις για μωρο. Νωριτερα δεν τον προτεινουν οι περισσοτεροι γυναικολογοι που εχω ακουσει απο διαφορες τετοιες περιπτωσεις. Μπορεις ομως οταν θα πλησιαζει η 2η ή 3η περιοδος να εχεις κλεισει ραντεβου με ενδοκρινολογο που να σου γραψει εξετασεις να τις κανεις οταν αδιαθετησεις 2η ή 3η φορα για να μην εχει ληξει το παραπεμπτικο. Και μετα να ξεκινησεις αγωγη πριν την επομενη προσπαθεια.

Εχω περασει πολλα και σε νιωθω.

Ολα θα πανε καλα στο τελος!

Καλη επιτυχια!

Εγω που ρώτησα μου είπαν ότι μπορω να αρχίσω κανονικά προσπάθειες με το που έρθει η πρώτη περιοδος μετα από την αποξεση και ότι το θεωρουν τυχαίο γεγονος από την στιγμή που έχω είδη ένα παιδάκι 🤷‍♀️

ευχαριστώ! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...