Μετάβαση σε περιεχόμενο

επαναγαλακτισμός


Recommended Posts

γειά σας, έχω μια κορούλα 2 1/2 μηνών και απο την αρχή επειδή δεν είχα απο κανέναν υποστήριξη, ούτε απο τη μαία μου, ούτε απο τον παιδίατρο αλλα αντιθέτως την παρότρυνση, θηλάζω, μα δίνω και ξένο γάλα. πλέον η μικρή μου δεν κάθεται πολύ στο στήθος και ξεκίνησα να αντλώ γάλα έτσι ώστε να μην χάνει γεύματα και εγώ θηλασμό.

έχω μερικές απορίες: είναι αργά να προκαλέσω επαναγαλακτισμό;υπάρχει περίπτωση να καταφέρω αποκλειστικό θηλασμό και με ποιόν τρόπο;( θα το επιτύχω δηλαδή με 8 10λεπτες αντλήσεις την ημέρα;) και τέλος υπάρχει ιδιαίτερος τρόπος να αντλώ με το θήλαστρο ( κάπου διάβασα κάτι για πρώτη σκάλα στην αρχή κ μετά στην τελευταία)

επισης όταν αντλώ γάλα αντλώ μεχρι 70ml είναι θετικό;

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σου.

70ml και με ξένο γάλα;

Νομίζω ότι είσαι πολύ καλά.

Εγώ στους 2,5 μήνες έβγάζα 10ml και αυτό επειδή έδινα και ξένο.

Δεν είναι αργά.

Απλά βάζε το μωρό στο στήθος όποτε αυτό πεινάει.

Εκ των υστέρων έμαθα ότι μόνο τα νοσοκομειακά θήλαστρα είναι αυτά που βοηθούν στη παραγωγή γάλακτος.

Οπότε μόνο η κίνηση του μωρού μπορεί να σε βοηθήσει.

Έτσι την πάτησα και εγώ. Γέννησα με καισαρική και από την πολύ κούραση και την αυπνία έδινα ξένο γιατί ο μάγκας μου ήθελε στήθος κάθε μισή ώρα.

Μη το βάζεις κάτω.

Εγώ αισθάνθηκα πάρα πολύ άσχημα που δεν προσπάθησα παραπάνω.

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς όταν βγήκαμε απο το μαιευτήριο τρώγαμε μόνο ξένο και το στήθος μου δεν το έπιανε καθόλου, ούτε τώρα το πιάνει, αλλά πήρα νοσοκομειακό θήλαστρο και την ταίζω τώρα αποκλειστικά με το δικό μου γάλα. Θέλει λίγο υπομονή γιατί στην αρχή δεν έβγαζα πολύ αλλά όσο περνούν οι ημέρες όλο και περισσότερο βγάζω, κάνω αντλήσεις κάθε 2-3 ώρες (αυστηρά) και ξεκίνησα απο 40-60 ml και τώρα βγάζω 90-130 ml που είναι υπεραρκετά για την μικρούλα μου! Είναι λίγο βάσανο με τις αποστειρώσεις και όλα αυτά αλλά αξίζει τον κόπο, προσπάθησε το και μέρα με την μέρα θα αυξηθεί η παραγωγή;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να διαβάσεις καλά τα αρθα της κ.Παπαδήμα και να μαθεις το πρωτοκολο :)

Αν ήδη βγαζεις 70μλ την φορα εισαι σε παρα πολυ καλό δρομο !

Υπάρχει και αλλη κοπελα που κανει επαναγαλακτισμό , ενωθειτε να τα λετε και να εμψυχωνεται η μια την αλλη . Παιζει πολυ μεγαλο ρολο η υποστήριξη !

Απο μας εχεις τις ευχες μας και ολη μας την θετική ενέργεια :) Καλη επιτυχια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θήλαστρο δεν το πήρα, το νοίκιασα απο κάποια εταιρεία, η οποία μας είχε μοιράσει τα φυλλάδια όσο ήμουν στο Ιασώ, αλλά και στο Ιασώ αυτό μου είχαν δώσει όταν χρειάστηκε να βγάλω λίγο γάλα γιατί δεν έπιανε εύκολα η μικρή, της ίδιας εταιρείας, είναι της Ameda, αν θες να σου στείλω τηλ της εταιρείας πες μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenh mou prospathise oso mporeis na bazeis thn mikrh sto stithos kai as mhn to thelei.prepei na sinithisei kai prepei na kanei authn tis kiniseis tis thilastikes ,to mwro mporei na paragei polu perissotero gala apo to thilastro.piase kala ton masto (san na pianeis xampourker kai prepei na to patiseis gia na to fas)kai prospathise ksana kai ksana.kalh epitixia kai upomonh .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH μου δυστυχώς δεν το πιάνει, πλαντάζει στο κλάμμα όση ώρα προσπαθώ να την ταίσω και έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους, ακόμα και αν δεν κλαίει κάθεται με το στήθος μέσα στο στόμα για ώρα χωρίς να κάνει καμιά κίνηση...

Ηδη έχω φέρει 2 μαίες στο σπίτι να με βοηθήσουν αλλά καμιά δεν τα κατάφερε και ο παιδίατρος προσπαθούσε να μας βοηθήσει και αυτός τίποτα και ο γυναικολόγος (αυτόν δεν το έφερα σπίτι:laugh: ) μου πρότεινε διάφορα που ούτε αυτά έπιασαν...

Ετσι λοιπόν το πήρα απόφαση και όσο καταφέρω θα την θηλάσω με το θήλαστρο...:dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αν με μπορεί κάποια να με βοηθήσει...

Οπως έγραψα και πιο κάτω η μπέμπα μου δεν ήθελε με τίποτα στήθος και έτσι έβγαζα γάλα κάθε 2 ώρες με νοσοκομειακό θήλαστρο. Ακολουθώ όμως όλες αυτέ τις ημέρες τη συμβουλή του παιδιάτρου, ο οποίος μου είπε να προσπαθώ να την βάζω κάθε μέρα στο στήθος και κάποια στιγμή θα πιάσει!!

Κορίτσια έτσι έγινε!!!!! Απο εχθές θηλάζει κανονικά:laugh: :laugh: :laugh: , μου φαίνεται απίστευτο, είχα στενογχωρηθεί πάρα πολύ τόσες μέρες! Αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

Το γάλα το έβγαζα κάθε 2 ώρες, ενώ η μπέμπα απο εχθές που ξεκίνησε να θηλάζει, θήλασε 4 φορές μέχρι σήμερα αλλά μεσολαβούν 4 και 5 ώρες ύπνου κάθε φορά!!! Φοβάμαι μήπως μου μειωθεί το γάλα, μήπως πρέπει να βγάζω και με το θήλαστρο στο ενδιάμεσο??? Είδα και έπαθα να το αυξήσω με το θήλαστρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mprabo maraki mou.ase tora to mhxanima kai mhn fobase h korh sou thaa auksisei thn paragogh sou to0ra oso thelei ekinh (kserei auth)eides sto eipa balthn sto stithos kai pou tha paei tha thilasei.

egw ti na pw pou den ksekolaei apo to stithos mou eimai aupnh edw kai 2 meres kai thilazw astamatita .einai trela auto pou pernaw.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni_dms έγραψε:

Κορίτσια αν με μπορεί κάποια να με βοηθήσει...

Οπως έγραψα και πιο κάτω η μπέμπα μου δεν ήθελε με τίποτα στήθος και έτσι έβγαζα γάλα κάθε 2 ώρες με νοσοκομειακό θήλαστρο. Ακολουθώ όμως όλες αυτέ τις ημέρες τη συμβουλή του παιδιάτρου, ο οποίος μου είπε να προσπαθώ να την βάζω κάθε μέρα στο στήθος και κάποια στιγμή θα πιάσει!!

Κορίτσια έτσι έγινε!!!!! Απο εχθές θηλάζει κανονικά:laugh: :laugh: :laugh: , μου φαίνεται απίστευτο, είχα στενογχωρηθεί πάρα πολύ τόσες μέρες! Αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

Το γάλα το έβγαζα κάθε 2 ώρες, ενώ η μπέμπα απο εχθές που ξεκίνησε να θηλάζει, θήλασε 4 φορές μέχρι σήμερα αλλά μεσολαβούν 4 και 5 ώρες ύπνου κάθε φορά!!! Φοβάμαι μήπως μου μειωθεί το γάλα, μήπως πρέπει να βγάζω και με το θήλαστρο στο ενδιάμεσο??? Είδα και έπαθα να το αυξήσω με το θήλαστρο!

Μπράβο που τα καταφέρατε :) Για την ηλικία που ειναι το μωρο σου 4-5 θηλασμοί την ημερα ειναι πολυ λιγοι . Να προσπαθεις να μην περναν 3 ωρες την ημερα και πανω απο 4 ωρες την νυχτα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχίζω και απογοητεύομαι πολύ με το θέμα, είμαι πάρα πολύ στενογχωρημένη, η μπέμπα ρίχνει 5 ωρα ύπνου και όταν σηκώνεται την θηλάζω 2-3 φορές κάθε φορά απο 20 λεπτά στο ένα στήθος και 20 λεπτά στο άλλο, δεν χορταίνει όμως με αποτέλεσμα να πλαντάζει στο κλάμμα για 2-3 ώρες ώσπου να την πάρει ο ύπνος...

Φυσικά βάρος δεν έχει πάρει μια εβδ τώρα, είναι 4300. Ο παιδίατρος μου είπε να της δίνω συμπλήρωμα, αυτή την λύση την ξέρω και εγώ, το γάλα δεν γίνεται με τίποτα να της φτάνει το δικό μου???

LaLa όταν λες να μην περνούν 3 ώρες την ημέρα, τι ακριβώς εννοείς? Δηλ αν φάει πχ στις 13:00, αλλά φυσικά δεν χορταίνει, εγώ την ξαναταίζω μέχρι να χορτάσει? Και όταν χορτάσει μετά απο 3 ώρες θα την ξαναταίσω? Και αν κοιμάται εκείνη την ώρα( πολύ πιθανό) να την ξυπνάω? Μου φαίνονται όλα βουνό:huh:

Να σας δώσω ένα παράδειγμα τραβηγμένο μεν, αλλά έγινε εχθές! Την θήλαζα 80 λεπτά, σπασμένα σε εικοσάλπτα όπως μου είπε ο παιδίατρος! Οταν τελείωσα το γάλα έτρεχε ακόμα, που σημαίνει οτι είχα γάλα, μετά έκλαιγε σπαρακτικά δαγκώνοντας δάχτυλα, φορμάκια και ότι άλλο έβρισκε και της έδωσα συμπλήρωμα. Ξέρετε πόσο έφαγε???

140ml!!! Μα καλά τόση ώρα τι βύζαινε???:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη , καταρχήν ηρέμησε :)

Εχω την εντυπωση οτι εχεις παρει λαθος συμβουλες ! Γιατι θηλάζεις το μωρο ανα 20λεπτο ? :blink:

Οταν το μωρο σου πεινάει , πριν ακόμα κλάψει το κλάμμα ειναι δειγμα εντονης πεινας , θα το βάζεις στο στηθος . Θα την αφηνεις ΟΣΗ ΩΡΑ ΘΕΛΕΙ στο ενα στηθος , θα προσεχεις να καταπίνει και να μην κοιμάται και οταν χασει το ενδιαφέρον της , θα την ρευεις και θα την βαζεις και στο αλλο στηθος . Αν θελει θα συνεχίσει και απο εκει .

Το οτι εφαγε 140 μλ ισως να λεει κατι αλλα το πιο πιθανον ειναι ομως να μην λεει τιποτα . Τα μωρα σ΄αυτη την ηλικια πινουν οτι και να τους δώσεις ειδικά αν ρεει ευκολα μεσα απο το μπουκάλι . Μην το ξανακάνεις αν θελεις να θηλάσεις αποκλειστικά . ΑΦου ετρεχε γαλα απο το στηθος σου θα επρεπε να την βαλεις ξανά στο στηθος και να επιμείνεις να πιει το γαλατάκι σου :)

Νομιζω οι 5 ωρες ειναι μεγαλο διαστημα ειδικά την διαρκεια της μερας να κοιμάται ενα μωρο .

Θελω να σε ρωτησω ποσες πανες βρεχει την ημέρα και σε ποσες κανει κακάκια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο παιδίατρος μου είπε να την ταίζω όταν πεινάει εννοείται αλλά σε κάθε στήθος μόνο 20 λεπτά και μάλιστα μου είπε χαρακτηριστικά "αυστηρά 20 λεπτά, όχι παραπάνω".

Καλά την παίρνει και ο ύπνος, αλλά προς το τέλος του 20λέπτου, μέχρι τότε τρώει λαίμαργαB)

Κοιμάμαι τουλάχιστον 3 ώρες κάθε φορά αλλά κατα μέσο όρο 4 ώρες

Οσο για τις πάνες δεν έχω μετρήσει αλλά την αλλάζω τουλάχιστον 6-7 φορές την ημέρα και είναι πάντα βρεγμένες και τις περισσότερες φορές με κακάκια;)

Με το θήλαστρο που έβγαζα έτρωγε όλη μέρα η μικρή μόνο το δικό μου γάλα, τώρα γιατί δεν της φτάνει? Φοβάμαι μήπως έχει κάνει πιπίλα το στήθος αντί να τρώει:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni_dms έγραψε:

Ο παιδίατρος μου είπε να την ταίζω όταν πεινάει εννοείται αλλά σε κάθε στήθος μόνο 20 λεπτά και μάλιστα μου είπε χαρακτηριστικά "αυστηρά 20 λεπτά, όχι παραπάνω".

Γιατιιιιιι??????????:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο παιδιατρος σου μαλλον ειναι εντελως ασχετος!ο θηλασμος δεν εχει ωραριο! ειναι πολυ μωρο ακομα,δεν πρεπει να ξεπερνας το 3ωρο σε μεσοδιαστημα θηλασμου, ναι να την ξυπνας να την ταισεις και οσο φαει! Εκεινη ξερει ποσο θελει να φαει και για ποση ωρα! ο θηλασμος ειναι ελευθερος και ανεμποδιστος!

φοβαμαι οτι μαλλον το μωρο δεν θηλαζει αλλα πιπιλαει, θηλαζει απο το σκουρο μερος της θηλης, απο την θηλαια αλω, οχι απο την θηλη!οταν αποκοιμιεται στο στηθος να την ξυπνας , να της γαργαλας την πατουσιτσα , να της τριβεις το αυτακι η την πλατουλα!

δεν πρεπει να την αφηνεις να κλαιει... ειναι ενδειξη μεγαλης πεινας και μετα δυσκολευεσαι να την ηρεμησεις ποσο μαλλον να πιασει το στηθος μετα αο το μπουκαλι.... κατα την γνωμη μου μην δινεις συμπληρωμα.... εχεις γαλα! το οτι δεν πηρε βαρος για 1 εβδομαδα δεν λεει κατι!

το γαλα σου φτανει , το μωρο ρυθμιζει την ποσοτητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το λιγότερο είναι 20 λεπτά, μετά τα 20 λεπτά το γάλα αρχίζει και γίνεται χορταστικό με πολλά λιπαρά. Στα 15 λεπτά το γάλα είναι light! είναι κρίμα να της διακόπτεις το φαγητό αφού η καημενούλα θέλει να συνεχίσει.

τελικά οι παιδίατροι είναι λίγο άσχετοι με το θέμα "θηλασμός"!

γράφω και με δυσκολία, έχω το μπουμποουκάκι αγκαλιά και ο γιος μου γκρινιάζει από δίπλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, το ξέρω σας έπρηξα, αλλά θέλω πάλι τα φώτα σας...

λοιπόν, κοιμήθηκε στις 17:30 μετά απο θηλασμό περίπου μιας ώρας και ξύπνησε στις 21:30, θήλασε μετά για 2,5 ώρες:huh: (πολύ δεν είναι???), κοιμήθηκε στις 1:00 (δηλ ήταν ξύπνια απο 21:30-01:00) και μετά ξύπνησε..... 06:30!!!! Μεσολαβούν άπειρες ώρες αφαγίας, που να βρω τα τρίωρα που μου λέτε???

Μπορείτε να μου πείτε με βάση τις ώρες που έγραψα πως θα μπορούσα να την ξυπνάω, εννοώ κάθε πότε? 3 ώρες αφού τελειώσει ο θηλασμός? Η κορούλα μου θέλει κ άλλες 1-2 ώρες να χαζεύει γύρω γύρω μέχρι να κοιμηθεί...

Οι 2,5 ώρες που την θήλαζα δεν είναι πολλές??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, αυτό το παιδί δεν χορταίνει με τίποτα, θηλάζει κανονικά για ώρα και μετά πλαντάζει στο κλάμμα γιατί δεν χορταίνει με το γάλα. Αναγκαστικά την ξεκίνησα με συμπλήρωμα και τουλάχιστον έχει σταματήσει να κλαίει το καημένο. Μάλλον δεν ισχύει αυτό που λένε οτι φτάνει το γάλα της μάνας για το παιδί, δεν ξέρω ίσως φταίει που είναι μεγάλο το παιδί ή τουλάχιστον έτσι μου είπε ο παιδίατρος... Το δοκίμασα και αυτό με τα τρίωρα που γράψαμε παρακάτω, την σηκώνω να φάει, αλλά και πάλι δεν της φτάνει, κρίμα...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΗ μου ο θηλασμος δεν εχει ωραριο,τα μωρα αποφασιζουν,τρωνε οποτε θελουν και οσο θελουν αυτα,δηλ μ αλλα λογια ειμαστε με το β... στο χερι ολη την ωρα, τουλαχιστον τον πρωτο καιρο!!!οι περισσοτεροι παιδιατροι δυστυχως δεν ενθαρρυνουν τις μαννουλες να θηλασουν,κανε αυτα που λενε τα κοριτσια παρακατω:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni_dms έγραψε:

Κορίτσια, αυτό το παιδί δεν χορταίνει με τίποτα, θηλάζει κανονικά για ώρα και μετά πλαντάζει στο κλάμμα γιατί δεν χορταίνει με το γάλα. Αναγκαστικά την ξεκίνησα με συμπλήρωμα και τουλάχιστον έχει σταματήσει να κλαίει το καημένο. Μάλλον δεν ισχύει αυτό που λένε οτι φτάνει το γάλα της μάνας για το παιδί, δεν ξέρω ίσως φταίει που είναι μεγάλο το παιδί ή τουλάχιστον έτσι μου είπε ο παιδίατρος... Το δοκίμασα και αυτό με τα τρίωρα που γράψαμε παρακάτω, την σηκώνω να φάει, αλλά και πάλι δεν της φτάνει, κρίμα...:(

Με ολο το θάρρος και συγνώμη αλλα απορώ ποτε θα παρεις αποφαση να αλλαξεις παιδιατρο . ΑΣΧΕΤΟΣ !!!!!!

Ελενη η φυση εχει προνοήσει για τα μωρά μας και σκεψου οτι υπάρχουν μητέρες που θηλάζουν διδυμα :)

Το μωρο σου ειναι ΠΟΛΥ μικρο και οι θηλασμοι πολυ λιγοι . Πιθανον αυτη τη στιγμη δεν εχεις αρκετό γαλα γιατι το μωρο δεν θηλάζει αποτελεσματικά και συχνα . Θα σου προτεινα να βρεις μια συμβουλο θηλασμού να σε βοηθήσει αποτελεσματικά και απο κοντα . Αν θελεις επισης στειλε πμ στην Αγλαια να σε βοηθήσει γιατι οπως βλεπω σε λιγες μερες δεν θα εχεις καθολου γαλα :(

Στη θέση σου θα εβαζα το μωρο στο στηθος και μετά θα εκανα αντλήσεις . Θα εδινα συμπλήρωμα στο μωρο το δικο μου γαλά και οχι ξένο . Αφου εχεις το θηλαστρο θα μπορουσες να δοκιμάσεις αυτη τη λυση αλλα σιγουρα να παρεις βοηθεια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε LaLa είναι που είναι η ψυχολογία μου χάλια, με έκανες ακόμα χειρότερα! Παίζει και να σταματήσει το γάλα???? Θα τρελαθώ:huh::dry::blink::unsure: !!!

Που μπορώ να βρώ μια σύμβουλο θηλασμού?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι συμβουλοι της LLL .

Ενημερωθείτε από την

Info line 210-600 3249

υπάρχει ηχογραφημένο μύνημα που ενημερώνει τις μέρες που είναι διαθέσιμες οι σύμβουλοι καθως και τα τηλέφωνά τους (που αναγράφονται παρακάτω).

Αθήνα/Athens

•Aντα Παλαντζιάν

Τηλ/Tel: 210 6208151

Email: palart@hol.gr

•Κλεοπάτρα Ρούτση

Τηλ/Tel: 210 5781411

Email: cleoroutsi@yahoo.com

•Χρυσάνθη Σίβρη

Τηλ/Tel: 210 8956189

Email: chrisivri@yahoo.com

•Πάνια Λασκαράτου (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 6140819

Email:pania@ad-systems.gr

•Πηνελόπη Καραγκούνη (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 3456037

Email: raffael@otenet.gr

•Λίλια Γκατζόλη (Ελληνικά)

Τηλ/Tel: 210 9832824

•Κατερίνα Μιχαηλίδου (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 5819265

Email: katerinamich@gmail.com

•Στέλλα Σκαλιδάκη (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 5316877

Email: Stella.Skalidaki@gmail.com

•Μαρία Φερτάκη (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 8035152

Email: maria.fertaki@hol.gr

•Βίλλυ Κάλτσα (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2102435165

Email: villykalt@hol.gr

•Μόνικα Φραγκούλη (Ελληνικά/Αγγλικά/Γαλλικά/Ολλανδικά)

Τηλ/Tel: 22960 63222

•Katelena Out-Christodoulou (Μόνο Ολλανδικά)

Τηλ/Tel: 210 4119136

Email: cat-out@freemail.gr

•Gabi Kanellopoulou (Ελληνικά /Γερμανικά/ Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 8131033

Email: gabi@welfareaction.org

•Patty Dulligan-Varelas (Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2102435036

Email:pattyvarelas@yahoo.com

•Kathy Dounouli (Αγγλικά/ Ελληνικά)

Τηλ/Tel:2299027378

Email:kathy2@junior.gr

•Laura Foti-Liverakοs (Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 210 6232527

Email: laura@liverakos.info

Θεσσαλονίκη/Thessaloniki

•Νατάσσα Καψάλη (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2310 345707

Email: nkapsali@gmail.com

•Ελένη Μπακοπούλου (Ελληνικά/Γερμανικά)

Τηλ/Tel: 23920 62817

Email: mouta-la@otenet.gr

•Νόπη Πετρίδου (Ελληνικά)

Τηλ/Τel:2310 608 469

Email: petrinopi@yahoo.gr

•Άννα Beavan-Παπαδοπούλου (Ελληνικά/Αγγλικά/Γερμανικά))

Τηλ/Tel: 2310 346537

Email: dimpapab@otenet.gr

•Μαρία Νικολαΐδου (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2310 345378

Email: mnikolaidou@gmail.com

Βόλος/Volos

•Σοφία Μαυροπούλου (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 24210 48192

Email: smavrop@uth.gr

•Μυρτώ Χρονάκη (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Τel: 24210 30758

Email: m.chronaki@yahoo.gr

Λάρισα/Larissa

•Πέγκυ Πηλίτση (Ελληνικά/Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 2410 751323

Email:peggy_pilitsi@yahoo.gr

Μυτιλήνη/Mytilini

•Μαργαρίτα Βουλγαροπούλου (Ελληνικά /Αγγλικά)

Τηλ/Tel: 22510 41812

Email: margaritavlg@yahoo.com

Fax Συνδέσμου: 22960 64392

Ελληνίδα Σύμβουλος Θηλασμού στο εξωτερικό

•Φλωρεντία Χρυσικού, Bristol, UK

Τηλ/Tel:0044 117 9240661

email:floredia@worsnops.com

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni_dms έγραψε:

Βρε LaLa είναι που είναι η ψυχολογία μου χάλια, με έκανες ακόμα χειρότερα! Παίζει και να σταματήσει το γάλα???? Θα τρελαθώ:huh::dry::blink::unsure: !!!

Που μπορώ να βρώ μια σύμβουλο θηλασμού?

Λυπαμαι δνε ηθελα να σε στεναχωρήσω αλλα ειναι η αληθεια ! Αν το μωρό δεν θηλάζει σωστά και συχνα , ο εγκεφαλος σου παιρνει σημα να μην παράγει γαλα και δινοντας και συμπληρωμα το γαλα σου κοβεται και καποια στιγμη σταματάει τελειως !

Σου αντεγραψα τις συμβουλους της La Leche ειναι μητέρες που μπορουν να σε βοηθήσουν τηλεφωνικά . Στειλε και πμ στην Αγλαία να σου πει μια πιο ειδική γνωμη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...