Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2022❤️💙❤️💙


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mary.Ger είπε:

Εγώ δεν έχω σχεδόν καθόλου συμπτώματα. Μόνο υπνηλία, πρήξιμο στο στήθος και  όταν περπατάω νιώθω καμία φορά κάτι σαν τράβηγμα χαμηλά. Γι αυτό κι αγχώνομαι. Δεν θα έπρεπε να νιώθω κάτι?! Τι να κάνω για να ησυχάσω...λέω μέσα μου 10 μέρες μείνανε να κάνω υπομονή μέχρι τον υπέρηχο. 

Δεν χρειάζεται να νιώθεις κάτι συνέχεια. Μην ανησυχείς για αυτό. Εμένα το στήθος μου και η κοιλιά μου ξεπρηστηκε εντελώς. Μόνο τα τσιμπήματα χαμηλά έχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια καλή χρονιά σε όλες!!! 

Εμένα ξεκίνησε χθες επιτέλους να πονάει το στήθος μου που μπήκα στην 6η εβδομάδα..Είχα αγχωθεί που δεν πονούσε καθόλου.. Και έχουν αρχίσει κάτι περίεργες καούρες το πρωί αλλά και μετά το φαγητό, σαν να με καίει κάτι στο στομάχι μέχρι τον λαιμό..Διάβασα ότι είναι σαν παλινδρόμηση και ότι φταίει η προγεστερόνη .. Το έχει νιώσει αυτό καμία? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Maggy22 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια καλή χρονιά σε όλες!!! 

Εμένα ξεκίνησε χθες επιτέλους να πονάει το στήθος μου που μπήκα στην 6η εβδομάδα..Είχα αγχωθεί που δεν πονούσε καθόλου.. Και έχουν αρχίσει κάτι περίεργες καούρες το πρωί αλλά και μετά το φαγητό, σαν να με καίει κάτι στο στομάχι μέχρι τον λαιμό..Διάβασα ότι είναι σαν παλινδρόμηση και ότι φταίει η προγεστερόνη .. Το έχει νιώσει αυτό καμία? 

Καλημέρα! Είμαι κι εγώ στην 6η εβδομάδα. Δεν έχω ναυτίες, καούρες και τα λοιπά. Πονοκέφαλο έχω σήμερα και επειδή υποφέρω χρόνια από ημικρανίες φοβάμαι ότι τζάμπα θα πάρω ντεπον γιατί δεν θα με πιάσει όπως συνήθως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Καλημέρα! Είμαι κι εγώ στην 6η εβδομάδα. Δεν έχω ναυτίες, καούρες και τα λοιπά. Πονοκέφαλο έχω σήμερα και επειδή υποφέρω χρόνια από ημικρανίες φοβάμαι ότι τζάμπα θα πάρω ντεπον γιατί δεν θα με πιάσει όπως συνήθως. 

Ειδικά την ημικρανία δε νομίζω να την πιάσει... Τώρα αν επιτρέπεται να πάρεις κάτι πιο ισχυρό δεν ξέρω. Δεν καθεσαι καλύτερα κουκουλωμενη στο κρεβατάκι σου μπας και περάσει σιγά σιγά.. 

Απο συμπτώματα κι εγώ σχεδόν τίποτα..σήμερα νιώθω ένα ήπιο πόνο χαμηλά, σαν βαθύ τράβηγμα και διάβασα ότι είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα. 

Κορίτσια καρδούλες ακούσατε??? Εγώ έχω την Δευτέρα υπέρηχο, θα μαι στην έκτη εβδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Ειδικά την ημικρανία δε νομίζω να την πιάσει... Τώρα αν επιτρέπεται να πάρεις κάτι πιο ισχυρό δεν ξέρω. Δεν καθεσαι καλύτερα κουκουλωμενη στο κρεβατάκι σου μπας και περάσει σιγά σιγά.. 

Απο συμπτώματα κι εγώ σχεδόν τίποτα..σήμερα νιώθω ένα ήπιο πόνο χαμηλά, σαν βαθύ τράβηγμα και διάβασα ότι είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα. 

Κορίτσια καρδούλες ακούσατε??? Εγώ έχω την Δευτέρα υπέρηχο, θα μαι στην έκτη εβδομάδα.

Καλησπερα εγώ είμαι στην 6 εβδομάδα και κάτι μέρες απο συμπτώματα δεν έχω και παρά πολλα το στήθος με ποναει λίγα πονακια στην κοιλιά έχω και ρίγος  αλλά δεν με πιανει κάθε μέρα.. Καρδούλα δεν άκουσα ακόμα 17/1 έχω ραντεβου.. Μόνο σάκο εχω δει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Maggy22 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια καλή χρονιά σε όλες!!! 

Εμένα ξεκίνησε χθες επιτέλους να πονάει το στήθος μου που μπήκα στην 6η εβδομάδα..Είχα αγχωθεί που δεν πονούσε καθόλου.. Και έχουν αρχίσει κάτι περίεργες καούρες το πρωί αλλά και μετά το φαγητό, σαν να με καίει κάτι στο στομάχι μέχρι τον λαιμό..Διάβασα ότι είναι σαν παλινδρόμηση και ότι φταίει η προγεστερόνη .. Το έχει νιώσει αυτό καμία? 

Καλησπερα Προγεστερονη πίνω και εγώ ένα χάπι το βράδυ πριν κοιμηθώ, κανα 2 φορές έτυχε να ξυπνήσω το πρωί και να έχω καούρες δεν ξέρω αν φταίει το χάπι γιατί δεν το έχω συνέχεια.. 6 εβδομάδα και κάτι μέρες είμαι και εγω.. 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mary.Ger είπε:

Ειδικά την ημικρανία δε νομίζω να την πιάσει... Τώρα αν επιτρέπεται να πάρεις κάτι πιο ισχυρό δεν ξέρω. Δεν καθεσαι καλύτερα κουκουλωμενη στο κρεβατάκι σου μπας και περάσει σιγά σιγά.. 

Απο συμπτώματα κι εγώ σχεδόν τίποτα..σήμερα νιώθω ένα ήπιο πόνο χαμηλά, σαν βαθύ τράβηγμα και διάβασα ότι είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα. 

Κορίτσια καρδούλες ακούσατε??? Εγώ έχω την Δευτέρα υπέρηχο, θα μαι στην έκτη εβδομάδα.

Δεν έχω πάει ακόμη στο γιατρό γιατί ήμουν διακοπές και έλειπα. Έτσι κι αλλιώς  μου έβαλε ραντεβού την Παρασκευή - όχι νωρίτερα- και περιμένω πώς και πώς. Άρα δεν έχω δει/ακούσει τίποτα. Έχω αγωνία γιατί μόνο μια χοριακη τις πρώτες μέρες έκανα. Αλλά νιώθω ότι κυλάει καλά αφού έχω φυσιολογικά συμπτώματα και καθόλου αίμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας!!

Χθες είχα το προγραμματισμένο ραντεβού με τον γιατρό..Ήμουν 6 εβδ και μια μέρα και ακούσαμε καρδούλα!! Ήταν πλ συγκινητικό!! Το εύχομαι σε όλες!!! Το έμβρυο ήταν 0,5cm..Το άγχος μου έφυγε για λίγο αλλα πάλι ξύπνησα με άγχος για το αν θα  συνεχείσει καλα!! Μάλλον θα πηγαίνω κάθε βδομάδα στο γιατρό για να ηρεμώ γιατί θα τρελαθώ..

Σήμερα το πρωί ξύπνησα χάλια με πολύ ανακατωσούρα..μου πήρε δύο ώρες να συνέλθω..Εσείς πως είστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/12/2021 at 10:51 ΠΜ, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια εγώ έγραφα στα μωράκια Ιουλίου 2022 γιατί δεν είχε ανοίξει ακόμα το θέμα εδώ. Είμαι πλέον 8 εβδομάδων και πάμε για ΠΗΤ 13.08.2022. Έχω ακούσει καρδούλα και έχουμε δει τον λεκιθικο και το σάκο κύησης. Από συμπτώματα καούρες, αέρια, ναυτιες, ζαλάδες, δυσκοιλιοτητα /διαρροια εναλλάξ! 

Καλημέρα καλή χρονιά!!!

Εγω χθές είδα θετικό τεστ κ σύμφωνα με την τεπ έχω κ εγώ 13/8 Πητ. Άργησα να το καταλάβω γιατί γενικά δεν έχω σταθερό κύκλο κ επειδή είχα όλα τα συμπτώματα περιόδου περίμενα από μέρα σε μέρα κ θεωρούσα απίθανο να είμαι 🥳🥰όμως να που έγινε το θαύμα...για δεύτερη φορά δηλαδή!!Έχω σήμερα ραντεβού για υπέρηχο!!Εύχομαι να ακούσω κ εγώ καρδούλα!!Νομίζω την πρώτη φορά κάπου στην 9η την ακούσαμε..!!!Με το καλό όλες μας να έχουμε όμορφες εγκυμοσύνες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Καλημέρα καλή χρονιά!!!

Εγω χθές είδα θετικό τεστ κ σύμφωνα με την τεπ έχω κ εγώ 13/8 Πητ. Άργησα να το καταλάβω γιατί γενικά δεν έχω σταθερό κύκλο κ επειδή είχα όλα τα συμπτώματα περιόδου περίμενα από μέρα σε μέρα κ θεωρούσα απίθανο να είμαι 🥳🥰όμως να που έγινε το θαύμα...για δεύτερη φορά δηλαδή!!Έχω σήμερα ραντεβού για υπέρηχο!!Εύχομαι να ακούσω κ εγώ καρδούλα!!Νομίζω την πρώτη φορά κάπου στην 9η την ακούσαμε..!!!Με το καλό όλες μας να έχουμε όμορφες εγκυμοσύνες!!!

Συγχαρητήρια!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Καλημέρα καλή χρονιά!!!

Εγω χθές είδα θετικό τεστ κ σύμφωνα με την τεπ έχω κ εγώ 13/8 Πητ. Άργησα να το καταλάβω γιατί γενικά δεν έχω σταθερό κύκλο κ επειδή είχα όλα τα συμπτώματα περιόδου περίμενα από μέρα σε μέρα κ θεωρούσα απίθανο να είμαι 🥳🥰όμως να που έγινε το θαύμα...για δεύτερη φορά δηλαδή!!Έχω σήμερα ραντεβού για υπέρηχο!!Εύχομαι να ακούσω κ εγώ καρδούλα!!Νομίζω την πρώτη φορά κάπου στην 9η την ακούσαμε..!!!Με το καλό όλες μας να έχουμε όμορφες εγκυμοσύνες!!!

Οοοο συγχαρητήρια κορίτσι μου! Είμαστε όλες κοντά!  Από συμπτώματα πως είσαι ; Εγώ είμαι 7η εβδομάδα κ πέρα από πρησμένο στήθος κλ έχουν ξεκινήσει οι αναγούλες κυρίως το πρωί…. 10.01 έχω υπέρηχο για να ακούσουμε καρδούλα! 🙏 χαίρομαι που μαζευόμαστε πολλές 💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Riaki2022 είπε:

Οοοο συγχαρητήρια κορίτσι μου! Είμαστε όλες κοντά!  Από συμπτώματα πως είσαι ; Εγώ είμαι 7η εβδομάδα κ πέρα από πρησμένο στήθος κλ έχουν ξεκινήσει οι αναγούλες κυρίως το πρωί…. 10.01 έχω υπέρηχο για να ακούσουμε καρδούλα! 🙏 χαίρομαι που μαζευόμαστε πολλές 💖💖💖

Κ εγώ τα ίδια πρησμένο στήθος κ ευαισθησία στις θηλές...πριν κάνα δύο εβδομάδες είχα κάτι πονακια χαμηλά....κ μια μικρή κούραση κ δύσπνοια όταν κουράζομαι!!!γενικά κ η πρώτη μου εγκυμοσύνη έτσι κύλησε...κ πολύ γρήγορα σταμάτησαν κ αυτά τα συμπτώματα κ δεν είχα απολύτως τίποτα...αν δεν φούσκωνε η κοιλιά κ αν δεν κουνιόταν κ το μωρό δεν θα καταλάβαινα ότι ήμουν έγκυος 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημένες μου εγώ σήμερα δυστυχώς είδα αίμα. Έπεσε πολύ η προγεστερόνη μου...να δούμε πως θα πάει. Έχω υπέρηχο την Δευτέρα οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή και ξεκούραση. Εκεί που ήλπιζα να ακούσω τις καρδούλες τους, τώρα το μόνο που σκέφτομαι είναι απλά να υπάρχουν ακόμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mary.Ger είπε:

Αγαπημένες μου εγώ σήμερα δυστυχώς είδα αίμα. Έπεσε πολύ η προγεστερόνη μου...να δούμε πως θα πάει. Έχω υπέρηχο την Δευτέρα οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή και ξεκούραση. Εκεί που ήλπιζα να ακούσω τις καρδούλες τους, τώρα το μόνο που σκέφτομαι είναι απλά να υπάρχουν ακόμη.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! 

Μόλις επιστρέψαμε από το νοσοκομείο. Επειδή είχα πόνο δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα που μας είπε ο γιατρός.

Πάρα πολύ εξυπηρετικοι και αναλυτικοί στο πανεπιστήμιακο της πόλης μας. Είδανε όλο το φάκελο και τους επέβλεπε κι ο καθηγητης.

Τα έμβρυακια είναι στη θέση τους και είδαμε και τους λεκιθικους ασκούς. Η αιμορραγία ανεξήγητη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Μόλις επιστρέψαμε από το νοσοκομείο. Επειδή είχα πόνο δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα που μας είπε ο γιατρός.

Πάρα πολύ εξυπηρετικοι και αναλυτικοί στο πανεπιστήμιακο της πόλης μας. Είδανε όλο το φάκελο και τους επέβλεπε κι ο καθηγητης.

Τα έμβρυακια είναι στη θέση τους και είδαμε και τους λεκιθικους ασκούς. Η αιμορραγία ανεξήγητη...

Καλημέρα!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Ο γιατρός μου μου λέει κάθε φορά ότι μπορεί να δούμε πλημμύρα αίμα αλλά να πάρουμε υγιέστατο μωρό!!

Μην απελπίζεσαι σκέψου θετικά και ξεκουράσου, μην κάνεισ τίποτα..Σου δώσανε προγεστερόνη ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maggy22 είπε:

Καλημέρα!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Ο γιατρός μου μου λέει κάθε φορά ότι μπορεί να δούμε πλημμύρα αίμα αλλά να πάρουμε υγιέστατο μωρό!!

Μην απελπίζεσαι σκέψου θετικά και ξεκουράσου, μην κάνεισ τίποτα..Σου δώσανε προγεστερόνη ? 

Μου είπανε ότι ήδη παίρνω το μέγιστο απο προγεστερόνη! Απο χτες κάνω δυο prolutex (αντι για μια που έκανα), βάζω vasclor gel (απαισιο - και αμφιβαλλω αν απορροφάται) και κάνω και μία ένεση lentogest κάθε 4 μέρες. Ευτυχώς δεν ξαναείδα κόκκινο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Μόλις επιστρέψαμε από το νοσοκομείο. Επειδή είχα πόνο δεν μπορούσα να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα που μας είπε ο γιατρός.

Πάρα πολύ εξυπηρετικοι και αναλυτικοί στο πανεπιστήμιακο της πόλης μας. Είδανε όλο το φάκελο και τους επέβλεπε κι ο καθηγητης.

Τα έμβρυακια είναι στη θέση τους και είδαμε και τους λεκιθικους ασκούς. Η αιμορραγία ανεξήγητη...

Αχ!!! Δεν φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι!!! Μπράβο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αύριο πρωι θα πάω να κάνω πάλι εξέταση προγεστερόνης για να δούμε αν ανέβηκε.

Μήπως είχε κάνει καποια από εσάς μέτρηση τωρα τελευταία και θυμάται τι τιμή είχε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Κορίτσια αύριο πρωι θα πάω να κάνω πάλι εξέταση προγεστερόνης για να δούμε αν ανέβηκε.

Μήπως είχε κάνει καποια από εσάς μέτρηση τωρα τελευταία και θυμάται τι τιμή είχε? 

Καλησπέρα! Εγώ δεν γνωρίζω για την τιμή. Αύριο έχω την πρώτη μου συνάντηση με τον γιατρό και τον υπέρηχο! Έχω πολύ αγωνία, ανυπομονησία, άγχος .... απ'ολα!!!! Είμαι πλέον 6 μισή  εβδομάδες. Μακάρι να πάει καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Καλησπέρα! Εγώ δεν γνωρίζω για την τιμή. Αύριο έχω την πρώτη μου συνάντηση με τον γιατρό και τον υπέρηχο! Έχω πολύ αγωνία, ανυπομονησία, άγχος .... απ'ολα!!!! Είμαι πλέον 6 μισή  εβδομάδες. Μακάρι να πάει καλά!!!

Τέλεια!! Ξέρεις ότι μπορεί να ακούσεις και την καρδιά του!? Να έχεις έτοιμο το κινητό για ηχογράφηση ή βίντεο 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Τέλεια!! Ξέρεις ότι μπορεί να ακούσεις και την καρδιά του!? Να έχεις έτοιμο το κινητό για ηχογράφηση ή βίντεο 🥰🥰

Να σας ρωτήσω...Εσείς πήγατε με τους άνδρες σας ή μόνες; Θα είναι πρόβλημα να τον πάρω μαζί μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Να σας ρωτήσω...Εσείς πήγατε με τους άνδρες σας ή μόνες; Θα είναι πρόβλημα να τον πάρω μαζί μου;

Εμείς στον πρώτο υπέρηχο μπήκαμε και οι δύο.  Ητανε να μην έρθει αλλά τελικά μπόρεσε και πετάχτηκε λίγο από το γραφείο και τελικά καλά έκανε γιατί πρώτη φορά ένιωσε πραγματικά τι γίνεται μέσα μου. Νομίζω είναι σημαντικό γιατί αρχίζει και δένεται και ο άντρας με τα εμβρυακια. Άσε που έκανε και πολλές ερωτήσεις😅 δεν το περίμενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Να σας ρωτήσω...Εσείς πήγατε με τους άνδρες σας ή μόνες; Θα είναι πρόβλημα να τον πάρω μαζί μου;

Καλημέρα!! Εγώ πήγα με τον άντρα μου!! Αν μπορεί να έρθει να πάτε μαζί θα είναι μαγικά όταν θα ακούσετε τη καρδιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Καλησπέρα! Εγώ δεν γνωρίζω για την τιμή. Αύριο έχω την πρώτη μου συνάντηση με τον γιατρό και τον υπέρηχο! Έχω πολύ αγωνία, ανυπομονησία, άγχος .... απ'ολα!!!! Είμαι πλέον 6 μισή  εβδομάδες. Μακάρι να πάει καλά!!!

Καλημέρα! Αχ και εγώ σήμερα έχω την πρώτη μου επίσκεψη στο γιατρό με απίστευτα συμπτώματα να μην μπορώ να φάω τίποτα. Ελπίζω όλα να μας πάνε καλά σε όλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...