Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2021


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η IOANNAKEL είπε:

Από συμπτώματα μέχρι την 7η πως ήσουν ;

Η μέση μου πονουσε παρα πολύ, το στήθος δεν μπορώ ακόμα να το ακουμπήσω..και γενικά ένιωθα κουρασμένη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η manoula84 είπε:

Παιδιά να προσέχετε πολύ το σάκχαρο είναι πολύ σημαντικό Επίσης δεν είναι καλό να σας βάλουν σε διαδικασία να μετράτε με μετρητή το σάκχαρο είναι δύσκολο και επίπονο, το ξέρω και από εμπειρία λόγο δουλειάς αλλά και επειδή λίγο στο τέλος της εγκυμοσύνης τσίμπησε κάπως και έπρεπε να το ελέγξω αλλά είναι και ακριβή διαδικασία περα της ψυχολογίας οπότε αρχίστε να διαβάζετε τι κανει καλύτερο γλυκαιμικό έλεγχο 

@manoula84  Για πες εσύ που είσαι έμπειρη.  Εκτός από το να προσέχουμε και να μην τρώμε γλυκά τι άλλο πρέπει να προσέχουμε για το σάκχαρο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα να δεις στην εγκυμοσηνη γενικα το σακχαρο και το παγκρεας τα παιζει λιγο αλλα ειναι γονιδιακο δηλαδη εγω εχω 6 κιλα παραπανω απο το κανονικο σκεψου απλα παρατηρησα κατι στον 9 μηνα φιλη μου που ειναι στεκα εκανε απο την αρχη. μπορει να τρωσ γλυκα και να μην κανεις τιποτα απλα αν τσιμπαει απο τοσο νωρις το πρωινο της νηστειας εχεις θεματακι αλλα μην κανατε εξετασεις και ειχατε φαει κατι θελει να εισαι νυστικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/2/2021 at 10:39 ΠΜ, ο/η Maroulli είπε:

Εγώ είμαι 5 εβδ και 6 ημερών κ έχω μέχρι 18 /10 αλλά θα παει λογικά νωρίτερα γτ είμαι καισαρική..είναι το 2 παιδάκι μου το πρώτο είναι 14 μηνών!!! Έκανα τον πρώτο υπερηχο την Παρασκευή..είδαμε το σακουλάκι μας!!!και 8 του μήνα θα πάμε να ακούσουμε καρδούλα!!!!

Τι κάνεις? Πήγες για υπέρηχο? Εγω σήμερα κ ακούστηκε καρδια!! 13/1/21  τελευταία περίοδο. Απορώ πως στις 22/2 που πήγα ήμουν 5κ5 κ σήμερα με εβγαλε 6κ6. Εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια τι κάνετε;;; πήγα το πρωί για υπέρηχο ακούσαμε καρδούλα...τι ωραία που χτυπούσε!!!!

Ολα καλα μου είπε ο γιατρός προχωράμε κανονικά...7 και 6 με βάση υπερηχου. @Ρουλ@@ και εγώ 13/1 έχω τελευταία περίοδο. 

Έχασα και 2 κιλά...δυστυχώς ξεκίνησα όπως κ στην πρώτη μ εγκυμοσύνη να μην μπορώ να φάω τίποτα..το στομάχι μου είναι χάλια..και έχω και κάθε απόγευμα πονοκεφάλους...είμαι πολύ χάλια πραγματικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Καλησπέρα κοριτσια τι κάνετε;;; πήγα το πρωί για υπέρηχο ακούσαμε καρδούλα...τι ωραία που χτυπούσε!!!!

Ολα καλα μου είπε ο γιατρός προχωράμε κανονικά...7 και 6 με βάση υπερηχου. @Ρουλ@@ και εγώ 13/1 έχω τελευταία περίοδο. 

Έχασα και 2 κιλά...δυστυχώς ξεκίνησα όπως κ στην πρώτη μ εγκυμοσύνη να μην μπορώ να φάω τίποτα..το στομάχι μου είναι χάλια..και έχω και κάθε απόγευμα πονοκεφάλους...είμαι πολύ χάλια πραγματικά..

Είναι φυσιολογικό που έχουνε την ίδια τελευταία περίοδο αλλά εσυ είσαι 7κ6 κ εγω 6κ6? Έχω αγχωθεί. Ενω η γιατρός μου μ είπε όλα καλά κ η καρδούλα μια χαρα ακουγόταν. 174σφιγμοι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Είναι φυσιολογικό που έχουνε την ίδια τελευταία περίοδο αλλά εσυ είσαι 7κ6 κ εγω 6κ6? Έχω αγχωθεί. Ενω η γιατρός μου μ είπε όλα καλά κ η καρδούλα μια χαρα ακουγόταν. 174σφιγμοι 

Τι να σου πω βρε κορίτσι μου μήπως εσύ έκανες πιο μετα σύλληψη;

158 σφυγμους είχε εμένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η manoula84 είπε:

Για πες λιγα πραγματα για τον κυκλο σου?? μηπως εκανες αργα ωορρηξια?? ξερεις ποτε εγινε η συλληψη??

Είχα άστατο κύκλο. Πότε στις 24 μερες κ Πότε στις 29. 18η μερα νομίζω έγινε η συλληψη. Να παίζει ρόλο αυτό λες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα η σύλληψη πρέπει να έγινε μάλλον την 10η μέρα εκςινη την ημέρα ένιωσα πόνους ωορρηξιας νωρίτερα από κάθε άλλη φορά...και την 25η μέρα ειχα καφέ και υπέθεσα ότι ήρθε η περίοδος και ότι όντως έκανα ωορρηξια τόσο νωρίς ωστόσο μάλλον ήταν η εμφύτευση..τώρα δεν ξέρω κατά πόσο στέκουν όλα αυτά που λέω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικα εγω που εχω την εφαρμογη αμα βαλεις ημερομηνια τελευταιας περιοδου βγαζει αλλες μερες απο οταν βαζεις την ημερα συλληψης.

Εμενα ο υπερηχος εδειξε 7 και σε καποιες μετρησεις 7 και 1 και συμπιπτει με την εφαρμογη και ημερα συλληψης. οποτε παιζει να εκανες πιο μετα ωορρηξια και για αυτο? ο γιατρος τι σου ειπε οι μετησεις του εμβρυου ηταν οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η manoula84 είπε:

Γενικα εγω που εχω την εφαρμογη αμα βαλεις ημερομηνια τελευταιας περιοδου βγαζει αλλες μερες απο οταν βαζεις την ημερα συλληψης.

Εμενα ο υπερηχος εδειξε 7 και σε καποιες μετρησεις 7 και 1 και συμπιπτει με την εφαρμογη και ημερα συλληψης. οποτε παιζει να εκανες πιο μετα ωορρηξια και για αυτο? ο γιατρος τι σου ειπε οι μετησεις του εμβρυου ηταν οκ!

Ναι όλα φυσιολογικά ειπε.  Κ όταν την ρωτησα γιατι 2 εβδομαδες πριν έδειξε 5μιση εβδομάδες κ τωρα 6μιση μ ειπε τοτε μετρούσαμε σάκο τωρα ομως ηλικία εμβρύου. Απλά εμενα μ έκατσε στο μυαλό στραβά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ναι όλα φυσιολογικά ειπε.  Κ όταν την ρωτησα γιατι 2 εβδομαδες πριν έδειξε 5μιση εβδομάδες κ τωρα 6μιση μ ειπε τοτε μετρούσαμε σάκο τωρα ομως ηλικία εμβρύου. Απλά εμενα μ έκατσε στο μυαλό στραβά. 

Κορίτσια εμένα που είχε 181 παλμούς πιστεύετε ότι είναι πρόβλημα;; Δεν μου είπε κάτι αλλά διαβάζω πιο μικρά νούμερα εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Όχι καλέ μην ανχωνεσαι μια χαρά είναι εμένα στο μπέμπη ήταν 125 την πρώτη φορά και κάθε εβδομάδα αυξανόταν μέχρι που έκανε πλατό. Τώρα είχα 152 αλλά είναι τελείως τυπικό γιατί για να πετύχουν την καρδιά που είναι ας πούμε σαν σπόρος παπαρούνας και μικρότερη και να γυρίσει ο ήχος πίσω στο μηχάνημα έχει διαφορά από μέτρηση σε μετρηση,  θέλω να πω ότι αν ξανά κάνεις σε 10λεπτά θα είναι άλλο μην ανχωνεσαι,  αλλά γενικά και 180 είναι πολύ καλό νούμερο παίζει να είναι και κορίτσι λένε αν έχει πολύ δυνατό χτύπο!! Όλα καλά μην ανχωνεσαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Κορίτσια εμένα που είχε 181 παλμούς πιστεύετε ότι είναι πρόβλημα;; Δεν μου είπε κάτι αλλά διαβάζω πιο μικρά νούμερα εδώ!

Σε ποια εβδομάδα σε έβγαλε εσένα ο υπέρηχος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Σε ποια εβδομάδα σε έβγαλε εσένα ο υπέρηχος?

Εγώ είμαι με σπερματέγχυση οπότε ξέρω και την ώρα της σύλληψης. ΤΕΡ 6/01/21- Σπερματέγχυση 20/01/21 άρα  8 εβδομάδων και 5 ημερών

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Εγώ είμαι με σπερματέγχυση οπότε ξέρω και την ώρα της σύλληψης. ΤΕΡ 6/01/21- Σπερματέγχυση 20/01/21 άρα  8 εβδομάδων και 5 ημερών

Το έχεις ακούσει εσυ ότι άλλη η μέτρηση σάκου κ άλλη του εμβρύου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/3/2021 at 8:21 ΜΜ, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Το έχεις ακούσει εσυ ότι άλλη η μέτρηση σάκου κ άλλη του εμβρύου?

Κορίτσι μου η αλήθεια είναι ότι το έχω ακούσει σε φίλη που νόμιζε ότι ήταν 6και4 και τελικά ήταν καθυστέρημενη η σύλληψη και το μωράκι πάντα έβγαινε μικρότερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Κορίτσι μου η αλήθεια είναι ότι το έχω ακούσει σε φίλη που νόμιζε ότι ήταν 6και4 και τελικά ήταν καθυστέρημενη η σύλληψη και το μωράκι πάντα έβγαινε μικρότερο. 

Κ πήγαν όλα καλά δλδ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγαν όλα κατ'ευχήν! Μια τελειόμηνη και καλή εγκυμοσύνη. Από τη στιγμή που ακούς την καρδούλα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλα αν ανχονεσαι βρε τοσο γιατι δεν τον ρωτας δεν κανει καλο να ανχονεσαι( εχεις δικιο που ανχονεσαι απλα ρωτα τον να ηρεμησεις) πηγαινε να σε ξαναδει να σου φυγει το ανχος.

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι το μηχανημα μετραει σακο εμβρυο το ιδιο ειναι δεν εχει να κανει αλλα μετραει τις παραμετρους που το δειχνει ο γιατρος, γενικα να μη φευγεις απο τον γιατρο αν εχεις αποριες, τι τον πληρωνεις και να τον παιρνεις συνεχεια οταν κατι θελεις εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη τον ειχα πρηξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η manoula84 είπε:

Ρουλα αν ανχονεσαι βρε τοσο γιατι δεν τον ρωτας δεν κανει καλο να ανχονεσαι( εχεις δικιο που ανχονεσαι απλα ρωτα τον να ηρεμησεις) πηγαινε να σε ξαναδει να σου φυγει το ανχος.

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι το μηχανημα μετραει σακο εμβρυο το ιδιο ειναι δεν εχει να κανει αλλα μετραει τις παραμετρους που το δειχνει ο γιατρος, γενικα να μη φευγεις απο τον γιατρο αν εχεις αποριες, τι τον πληρωνεις και να τον παιρνεις συνεχεια οταν κατι θελεις εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη τον ειχα πρηξει.

Ρώτησα εκείνη την ώρα κ μ είπε είναι όλα μια χαρά. Θα πάω την αλλη εβδομάδα να μου γράψει εξετάσεις αίματος κ να μ ειπε ποτε θα κάνω την αυχενική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Ρώτησα εκείνη την ώρα κ μ είπε είναι όλα μια χαρά. Θα πάω την αλλη εβδομάδα να μου γράψει εξετάσεις αίματος κ να μ ειπε ποτε θα κάνω την αυχενική. 

Εγώ κάνω αυχενική τη Δευτέρα ενώ χτες επανήλθαν και τα καφέ υγρά και πολύ πολύ άγχος.....Ρούλα όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Εγώ κάνω αυχενική τη Δευτέρα ενώ χτες επανήλθαν και τα καφέ υγρά και πολύ πολύ άγχος.....Ρούλα όλα καλά!

Σ έδωσε κανένα χαπακι? Εγω στη 1η εγκυμοσύνη στην 7η εβδομάδα είχα καφέ υγρα Κ ξεκίνησα κολπικά utragestan. Μ σταμάτησαν κατευθείαν. Κ πήγαν όλα καλά μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...