Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2021


Recommended Posts

Τι κάνει η παρέα; Πώς πάτε από συμπτώματα; Ακούσατε καρδούλες;

Εγώ χτες πήγα στον γιατρό για να μετρήσουμε το μήκος του εμβρύου ώστε να δούμε πότε θα πρέπει να κάνω την αυχενική. Υπομονή λίγο καιρό ακόμη και θα ξαναπάω. Εσείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 23/2/2021 at 3:37 ΜΜ, ο/η MeL2021 είπε:

Καλησπέρα!! εγώ είμαι 4 εβδομάδων και 2 ημερών. Εκανα μεταφορα 2 βλαστοκύστες 5 ημερών 12/02 και είχα χοριακή 21/02  100! Αυριο θα κάνω ξανά!

Κορίτσι μου πόσο σας σκέφτομαι εσας με την εξωσωματική! Κι εμείς περιμένουμε το πρώτο από σπερματέγχυση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Mariloo είπε:

Τι κάνει η παρέα; Πώς πάτε από συμπτώματα; Ακούσατε καρδούλες;

Εγώ χτες πήγα στον γιατρό για να μετρήσουμε το μήκος του εμβρύου ώστε να δούμε πότε θα πρέπει να κάνω την αυχενική. Υπομονή λίγο καιρό ακόμη και θα ξαναπάω. Εσείς; 

Καλημερα!!!!! Δόξα το θεό..από συμπτώματα η μέση πονάει αρκετά και κάτι πόνους που κ που χαμηλά   Καρδούλα στις 8 του μήνα θα πάνε να ακούσουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maroulli Πονάκια έχω κι εγώ χαμηλά που και που. Αλλά ευτυχώς δεν έχω καθόλου εμετούς και τα συναφή. Μέχρι στιγμής μόνο μερικές ανακατωσούρες πολύ αραιά όμως και ελπίζω έτσι και να συνεχίσει! Α, επίσης δεν ξέρω αν το έχει και καμία άλλη, το τελευταίο διάστημα έχω φαγούρα στις θηλές. Βάζω γενικά κεραλοιφή για ενυδάτωση και στο στήθος και στην κοιλιά ,για να προλάβω τις ραγάδες , αλλά το στήθος συνεχίζει και τσιμπάει. Ειδικά μετά από μπάνιο που μάλλον αφυδατώνονται από το ζεστό νερό, είναι αρκετά ενοχλητικό. Έχει καμία ήδη μανούλα κανένα tip για να "ανακουφιστώ" κάπως;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και εμεις 8 μαρτιου θα παμε για καρδουλα, λογικα θα μπορουσσαμε να παμε και νωριτερα αλλα με τον ιο εχει λιγα ραντεβου και για να ειμαστε σιγουροι κλεισαμε 8 του μηνα!

Για το στηθος που λες εβαζα μια της φρεζυντερμ στη πρωτη εγκυμοσθνη, και για ραγγαδες εβαζα στην αρχη αλλα μετα βαριομουν και την ξεχνουσα ενω ειχα φαγουρα και στη κοιλια, βεβαια αν και ειχα ραγαδες απο εφηβη και ελεγα οτι εγκυμοσηνη θα γεμισω δεν εβγαλα ουτε μια! παντως η φαγουρα εχει να κανει με το οτι μεγαλωνει η επιφανεια του δερματοσ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Κορίτσι μου πόσο σας σκέφτομαι εσας με την εξωσωματική! Κι εμείς περιμένουμε το πρώτο από σπερματέγχυση

τέλεια με το καλο!!!η πρώτη σπερματέγχυση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη για τις ραγάδες στην αρχή έβαζα bio oil  όχι συνέχεια γτ βαριομουν κ το ξεχνουσα..σε όλη την εγκυμοσύνη δεν έβγαλα ραγαδες παρα μόνο όταν γεννησα τότε εμφανίστηκαν..και με το μωρό και όλη την κούραση δεν έβαλα ποτε τίποτα.. τώρα λέω να ξεκινήσω να βάζω εντατικά μπας κ φύγουν κ αυτές που έχω.

@manoula84 πόσο είναι το πρώτο σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MeL2021 είπε:

τέλεια με το καλο!!!η πρώτη σπερματέγχυση?

Πρώτη και τυχερή! Εννοείται ότι ήδη συζητούσαμε τα επόμενα βήματα μιας και δεν το πιστεάμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@manoula84 αυτή εννοείς; https://www.frezyderm.gr/proionta-egkumosunhs/kremes-gia-thiles/nipple-care-malaktikh-krema-gia-thhles/  είδες διαφορά; Λέω να το δοκιμάσω! Το bio oil αν και πολυδιαφημισμένο, δεν ξέρω αν θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω, είχα διαβάσει διάφορα για τα συστατικά του παλαιότερα. Προτιμώ να συνεχίσω με την κεραλοιφή που την φτιάχνω και μόνη μου και είναι πιο αγνή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η manoula84 είπε:

16 μηνων!!!!! Καναμε και εμβολιο σημερα της ανεμοβλογιας και ειχαμε γκρινιες!!! Το δικο σου??

 

Σχεδόν 15 μηνων είναι ο δικος μου!!!το κάναμε κ εμεις πριν 2 εβδομάδες..πολύ γκρίνια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Γειά σας κορίτσια!! Τελευταία περίοδο και εγω στις 13/1/2021!! Έχετε συμπτώματα εσεις?

Καλησπέρα !τελευταία περίοδος 15/01.Εκτός από το στήθος μου που είναι πρησμένο δεν νιώθω τίποτα άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εχει καμιά σας βλεννες?

 

Κοίτα εγώ δεν είχα ποτέ αλλά θα μπορούσε να φυσιολογικό γιατί αυξάνονται τα υγρά στην εγκυμοσύνη,  αλλά ρώτα τον γιατρό ειδικά αν μυρίζουν ή έχουν περίεργο χρώμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Γειά σας κορίτσια!! Τελευταία περίοδο και εγω στις 13/1/2021!! Έχετε συμπτώματα εσεις?

Μαζί είμαστε εμείς και εγώ 13/1 τελ περιοδ   . Τα υγρά απο όσο ξέρω με αυτά που έχω διαβάσει είναι φυσιολογικά τα δημιουργεί ο τράχηλος για να προστατεύσει το έμβρυο να μην περάσουν μέσα μικρόβια..δημιουργεί κάτι σαν μεμβράνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Συμπτώματα έχετε? Εγω αναγούλες κ πόνο στην κοιλιά κάποιες φορές. Στις 8/3 έχω ραντεβού 

Αναγούλες δεν έχω κάποιους πόνους στο στομάχι είναι και μερικές κράμπες στις ωοθήκες αλλά είναι φυσιολογικό αυτό γιατί τώρα αυτά όλα υπέρλειτουργούν!! 😁

12/3 έχω εγώ ραντεβου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια πως είστε;,,Εγώ έχω λίγες ζαλάδες και μόλις φάω οτιδήποτε με πιάνει μια δυσπνοια ένα φούσκωμα άλλο πράγμα.. 

Χτες πήρα τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις που είχα κάνει..όλα καλά το σάκχαρο ήταν λίγο πάνω από το όριο αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα..ξεκίνησα να μετριέται στο σπίτι το πρωί να δω πως θα πάει. 

Περιμένω πως κ πως να έρθει η Δευτέρα να ακούσω την καρδούλα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Καλημέρα κοριτσια πως είστε;,,Εγώ έχω λίγες ζαλάδες και μόλις φάω οτιδήποτε με πιάνει μια δυσπνοια ένα φούσκωμα άλλο πράγμα.. 

Χτες πήρα τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις που είχα κάνει..όλα καλά το σάκχαρο ήταν λίγο πάνω από το όριο αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα..ξεκίνησα να μετριέται στο σπίτι το πρωί να δω πως θα πάει. 

Περιμένω πως κ πως να έρθει η Δευτέρα να ακούσω την καρδούλα του.

Καλημέρα, κι εγώ δεν έχω όρεξη για τίποτα ακόμα και για πράγματα που τρελαινόμουν. Είμαι ήδη τρία κιλά κάτω χωρίς εμετούς. Η κούραση και η ατονία έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο! Επίσης περιμένω τη Δευτέρα για τον υπέρηχο αλλά νιώθω και ένα μικρό φόβο καθώς μετά τον πρώτο στις 5Ε4Η είχα αίμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Καλημέρα κοριτσια πως είστε;,,Εγώ έχω λίγες ζαλάδες και μόλις φάω οτιδήποτε με πιάνει μια δυσπνοια ένα φούσκωμα άλλο πράγμα.. 

Χτες πήρα τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις που είχα κάνει..όλα καλά το σάκχαρο ήταν λίγο πάνω από το όριο αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα..ξεκίνησα να μετριέται στο σπίτι το πρωί να δω πως θα πάει. 

Περιμένω πως κ πως να έρθει η Δευτέρα να ακούσω την καρδούλα του.

Καλημέρα ! Τι εβδομάδα εισαι ; Εγώ 7η & δεν καταλαβαίνω τίποτα . & εγώ είχα αυξημένο ζάχαρο & με έβαλε σε διατροφή με 6 γέυματα / μέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά να προσέχετε πολύ το σάκχαρο είναι πολύ σημαντικό Επίσης δεν είναι καλό να σας βάλουν σε διαδικασία να μετράτε με μετρητή το σάκχαρο είναι δύσκολο και επίπονο, το ξέρω και από εμπειρία λόγο δουλειάς αλλά και επειδή λίγο στο τέλος της εγκυμοσύνης τσίμπησε κάπως και έπρεπε να το ελέγξω αλλά είναι και ακριβή διαδικασία περα της ψυχολογίας οπότε αρχίστε να διαβάζετε τι κανει καλύτερο γλυκαιμικό έλεγχο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η IOANNAKEL είπε:

Καλημέρα ! Τι εβδομάδα εισαι ; Εγώ 7η & δεν καταλαβαίνω τίποτα . & εγώ είχα αυξημένο ζάχαρο & με έβαλε σε διατροφή με 6 γέυματα / μέρα 

7 και 3 ειμαι μόνο αυτό δεν θέλω να με βάλει σε διατροφή..δεν τα πάω καλά με αυτά..ειμαι άνθρωπος που αν μ πεις δεν πρέπει να το φας...δεν ξερω τι με πιάνει κ να μην το θέλω  αν δεν το φάω θα σκάσω μονο κ μόνο γτ μ το απαγορεύεις..(ειμαι τρελή το ξέρω!)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Thaumataki2021 είπε:

Καλημέρα, κι εγώ δεν έχω όρεξη για τίποτα ακόμα και για πράγματα που τρελαινόμουν. Είμαι ήδη τρία κιλά κάτω χωρίς εμετούς. Η κούραση και η ατονία έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο! Επίσης περιμένω τη Δευτέρα για τον υπέρηχο αλλά νιώθω και ένα μικρό φόβο καθώς μετά τον πρώτο στις 5Ε4Η είχα αίμα. 

Στην πρώτη μ εγκυμοσύνη μέχρι τον 7 περίπου είχα χάσει 6-7 κιλα..δεν έτρωγα τίποτα..δεν πεινούσα δεν ςιχα όρεξη για τίποτα..μο ο φέτα αγγούρι λ γιαούρτι..βέβαια στους 2 τελευταίους μήνες τα πήρα ολα..🙄..

Να μη φοβάσαι το αίμα δεν είναι απαραίτητο κακό..σου έχει δώσει προγεστερονη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

7 και 3 ειμαι μόνο αυτό δεν θέλω να με βάλει σε διατροφή..δεν τα πάω καλά με αυτά..ειμαι άνθρωπος που αν μ πεις δεν πρέπει να το φας...δεν ξερω τι με πιάνει κ να μην το θέλω  αν δεν το φάω θα σκάσω μονο κ μόνο γτ μ το απαγορεύεις..(ειμαι τρελή το ξέρω!)

 

Από συμπτώματα μέχρι την 7η πως ήσουν ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...