Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προγενετικός και εξετάσεις μετά από παλίνδρομη


Recommended Posts

Καλησπέρα! Πρόσφατα είχα μια παλινδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα , είχε σχηματιστεί μόνο ο σάκος και δεν φάνηκε ποτέ έμβρυο. Έκανα αποξεση και περιμένω την ιστολογική, ενώ ο γιατρός μου ανέφερε ότι με μια πρώτη εντύπωση το αποδίδει σε χρώμοσωμαμικη ανωμαλία του εμβρύου και με συμβούλεψε να το ξεχάσω καθώς το θεωρεί τυχαίο γεγονός. Ηθελα να ρωτήσω αν σας έχει συμβεί και πως εξελίχθηκαν οι επόμενες κυήσεις? Προχωρήσατε μετα σε εξετάσεις ή κάνατε τον προγενετικό έλεγχο? Ο γυναικολόγος μου ανέφερε ότι συνήθως το ψάχνουν μετά τις 3 αποβολές, αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή σαν άνθρωπος δεν θέλω να αφήνω τπτ στην τύχη του (όσο περνάει από το χέρι μου φυσικά) θα ήθελα να μάθω πως το χειρίστηκε κάποια που της συνέβη. Ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Nadia13 είπε:

Καλησπέρα! Πρόσφατα είχα μια παλινδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα , είχε σχηματιστεί μόνο ο σάκος και δεν φάνηκε ποτέ έμβρυο. Έκανα αποξεση και περιμένω την ιστολογική, ενώ ο γιατρός μου ανέφερε ότι με μια πρώτη εντύπωση το αποδίδει σε χρώμοσωμαμικη ανωμαλία του εμβρύου και με συμβούλεψε να το ξεχάσω καθώς το θεωρεί τυχαίο γεγονός. Ηθελα να ρωτήσω αν σας έχει συμβεί και πως εξελίχθηκαν οι επόμενες κυήσεις? Προχωρήσατε μετα σε εξετάσεις ή κάνατε τον προγενετικό έλεγχο? Ο γυναικολόγος μου ανέφερε ότι συνήθως το ψάχνουν μετά τις 3 αποβολές, αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή σαν άνθρωπος δεν θέλω να αφήνω τπτ στην τύχη του (όσο περνάει από το χέρι μου φυσικά) θα ήθελα να μάθω πως το χειρίστηκε κάποια που της συνέβη. Ευχαριστώ πολύ! 

Καλησπέρα.. Εγώ τον προηγούμενο μήνα είχα μια βιοχημικη κύηση.. Μετά από αυτό έκανα έλεγχο θρομβοφιλιας όπου και έχω.. Ο γυναικολος μου λόγο ιστορικό της οικογένειας μου που είχε θρομβοφιλια (1ου βαθμού συγγενιας) με είχε παροτρύνει να κάνω πιο νωρίς τις εξετάσεις.. Δηλαδη πριν καν κάνω προσπάθεια για παιδάκι. Βέβαια θεωρώ ότι ήταν τυχαίο γεγονός γτ εκείνος μου είχε δώσει σαλοσπιρ με το που είδα θετικό τεστακι προληπτικά λόγο του ιστορικου. Δεν ξέρω πως θα το αντιμετώπιζε αν δεν ξέραμε ότι έχει άτομο στην οικογένεια. Συνήθως αφήνουν 3 αποβολές.. Εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω και να το άφηνα στην τύχη του... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nadia13 είπε:

Καλησπέρα! Πρόσφατα είχα μια παλινδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα , είχε σχηματιστεί μόνο ο σάκος και δεν φάνηκε ποτέ έμβρυο. Έκανα αποξεση και περιμένω την ιστολογική, ενώ ο γιατρός μου ανέφερε ότι με μια πρώτη εντύπωση το αποδίδει σε χρώμοσωμαμικη ανωμαλία του εμβρύου και με συμβούλεψε να το ξεχάσω καθώς το θεωρεί τυχαίο γεγονός. Ηθελα να ρωτήσω αν σας έχει συμβεί και πως εξελίχθηκαν οι επόμενες κυήσεις? Προχωρήσατε μετα σε εξετάσεις ή κάνατε τον προγενετικό έλεγχο? Ο γυναικολόγος μου ανέφερε ότι συνήθως το ψάχνουν μετά τις 3 αποβολές, αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή σαν άνθρωπος δεν θέλω να αφήνω τπτ στην τύχη του (όσο περνάει από το χέρι μου φυσικά) θα ήθελα να μάθω πως το χειρίστηκε κάποια που της συνέβη. Ευχαριστώ πολύ! 

Εγώ θα σου πω μόνο κορίτσι μου να το ψάξεις! Τουλάχιστον να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλια. Κι αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις και πλήρη έλεγχο ακόμα καλύτερα. Προσωπικά αυτό που λένε ότι πρέπει να χάσεις 3 παιδιά και μετά να το ψάξεις πολύ με στεναχωρεί. Λες και μιλάμε για στραγάλια. Υπάρχουν κοπέλες που προσπαθούν χρόνια για ένα παιδί και όταν το καταφέρνουν το χάνουν. Μην σου πω ότι κατά την γνώμη μου σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να ενημερώνουν από την πρώτη κιόλας κύηση τις γυναίκες. Όταν έχασα το πρώτο μου παιδί παράλληλα το έχασε και η φίλη μου και η συνάδελφος μου. Και οι δύο από θρομβοφιλια. Να είναι καλά ο γιατρός μας που στέλνει τις γυναίκες για εξετάσεις από την πρώτη ατυχία. Το πιθανότερο είναι ότι θα έχαναν και τα επόμενα. Γιατί;;;; Σε εμένα δεν βρήκαμε κάτι και στην επόμενη κύηση πήγαν όλα καλά. Δεν το μετάνιωσα όμως στιγμή που το έψαξα. Δεν θεωρώ ότι πέταξα τα λεφτά μου ούτε ότι έχασα τον χρόνο μου. Για εμένα είναι πολύ σημαντική η πρόληψη.💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Εγώ θα σου πω μόνο κορίτσι μου να το ψάξεις! Τουλάχιστον να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλια. Κι αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις και πλήρη έλεγχο ακόμα καλύτερα. Προσωπικά αυτό που λένε ότι πρέπει να χάσεις 3 παιδιά και μετά να το ψάξεις πολύ με στεναχωρεί. Λες και μιλάμε για στραγάλια. Υπάρχουν κοπέλες που προσπαθούν χρόνια για ένα παιδί και όταν το καταφέρνουν το χάνουν. Μην σου πω ότι κατά την γνώμη μου σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να ενημερώνουν από την πρώτη κιόλας κύηση τις γυναίκες. Όταν έχασα το πρώτο μου παιδί παράλληλα το έχασε και η φίλη μου και η συνάδελφος μου. Και οι δύο από θρομβοφιλια. Να είναι καλά ο γιατρός μας που στέλνει τις γυναίκες για εξετάσεις από την πρώτη ατυχία. Το πιθανότερο είναι ότι θα έχαναν και τα επόμενα. Γιατί;;;; Σε εμένα δεν βρήκαμε κάτι και στην επόμενη κύηση πήγαν όλα καλά. Δεν το μετάνιωσα όμως στιγμή που το έψαξα. Δεν θεωρώ ότι πέταξα τα λεφτά μου ούτε ότι έχασα τον χρόνο μου. Για εμένα είναι πολύ σημαντική η πρόληψη.💗

Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι... Είναι πολύ ψυχοθφορα διαδικασία για να μην κάνεις ότι μπορείς όσο περνάει τλχ από το χέρι σου να μην τη ξαναζήσεις. Εκανα κάρυοτυπο (νομίζω έτσι λέγεται) με την αποξεση και έδειξε όντως κάποιο πρόβλημα στο σάκο χρωμοσωμικο. Αλλά λέω εστω θρομβοφιλια να κάνω..αυτες τις εξετάσεις τις γράφει ο γυναικολόγος? Θέλω να προσπαθήσω ξανά άμεσα η αλήθεια είναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nadia13 είπε:

Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι... Είναι πολύ ψυχοθφορα διαδικασία για να μην κάνεις ότι μπορείς όσο περνάει τλχ από το χέρι σου να μην τη ξαναζήσεις. Εκανα κάρυοτυπο (νομίζω έτσι λέγεται) με την αποξεση και έδειξε όντως κάποιο πρόβλημα στο σάκο χρωμοσωμικο. Αλλά λέω εστω θρομβοφιλια να κάνω..αυτες τις εξετάσεις τις γράφει ο γυναικολόγος? Θέλω να προσπαθήσω ξανά άμεσα η αλήθεια είναι...

Καλύτερα να πας σε αιματολογο γτ μπορεί να σου γράψει εξετάσεις που άλλες ειδικότητες δες τις καλύπτουν.. Και γενικά μετά αν τυχόν κάτι έχεις να σε καθοδηγεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nadia13 είπε:

Καλησπέρα! Πρόσφατα είχα μια παλινδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα , είχε σχηματιστεί μόνο ο σάκος και δεν φάνηκε ποτέ έμβρυο. Έκανα αποξεση και περιμένω την ιστολογική, ενώ ο γιατρός μου ανέφερε ότι με μια πρώτη εντύπωση το αποδίδει σε χρώμοσωμαμικη ανωμαλία του εμβρύου και με συμβούλεψε να το ξεχάσω καθώς το θεωρεί τυχαίο γεγονός. Ηθελα να ρωτήσω αν σας έχει συμβεί και πως εξελίχθηκαν οι επόμενες κυήσεις? Προχωρήσατε μετα σε εξετάσεις ή κάνατε τον προγενετικό έλεγχο? Ο γυναικολόγος μου ανέφερε ότι συνήθως το ψάχνουν μετά τις 3 αποβολές, αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή σαν άνθρωπος δεν θέλω να αφήνω τπτ στην τύχη του (όσο περνάει από το χέρι μου φυσικά) θα ήθελα να μάθω πως το χειρίστηκε κάποια που της συνέβη. Ευχαριστώ πολύ! 

Να το ψάξεις!!! Ορθά κοφτά!!! Σου εύχομαι να ήταν όντως τυχαίο γεγονός και να έρθει γρήγορα το επόμενο χαρμόσυνο νέο! Αν όμως δεν ήταν τυχαίο καλό είναι να το ξέρεις και να μπορείς να προστατευτείς και εσύ αλλά και το μωράκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Nadia13 είπε:

Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι... Είναι πολύ ψυχοθφορα διαδικασία για να μην κάνεις ότι μπορείς όσο περνάει τλχ από το χέρι σου να μην τη ξαναζήσεις. Εκανα κάρυοτυπο (νομίζω έτσι λέγεται) με την αποξεση και έδειξε όντως κάποιο πρόβλημα στο σάκο χρωμοσωμικο. Αλλά λέω εστω θρομβοφιλια να κάνω..αυτες τις εξετάσεις τις γράφει ο γυναικολόγος? Θέλω να προσπαθήσω ξανά άμεσα η αλήθεια είναι...

Εγώ τις έκανα σε αιματολογο όμως δεν θυμάμαι δυστυχώς ποιες γράφονται. Ίσως μια κοπέλα που τις έκανε πιο πρόσφατα να ξέρει.💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...