Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λιγη Βοηθεια Κοριτσια


zoi1983

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια οπως και εσεις ετσι και εγω προσπαθω για ενα μωρακι. ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα καποια να με βοηθησει .

εδω και τρεις μηνες προσπαθω με τον αντρα μου για μωρακι. εχω αστατο κυκλο λογω πολυκυστικων ωοθηκων αλλα σε ελαφρια μορφη. ουτε τριχοφυια ουτε παραπανω κιλα. μονο  αστατο κυκλο. αφου ειδα απο μονη μου οτι δε γινεται κατι αποφασησα με τη γιατρο να δοκιμασουμε μια θεραπεια με σερπαφαρ. τα αρχησα τη δευτερη μερα με τρια χαπια. και τα πηρα για μια εβδομαδα. ολα καλα μεχρι εδω....την 6 μερα απο την αρχη της περιοδου ομως ειχα κατι περιεργα συμπτωματα οπως της ωορηξιας. και εκανα τα τεστακια ωπου ηταν θετικα. μιλησα με τη γιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι αξιοπιστα λογω τον χαπιων. εγω παντως επαφες ειχα για τις επομενες μερες. καποια στιγμη την 9η μερα ειχα κατι ροζ υγρα που υποθετω οφειλονται στα χαπια. 

στη 12η μερα που πηγα να με δει στην απιστερη ωοθηκη ειχα ενα μεγαλο ωοθηλακιο που μου ειπε πιθανον να ειναι κενος σακος.και στη δεξια ειχα αλλα 4.μου ειπε να ξαναπαω στη 16η μερα καιδυστυχως μονο ενα ηταν σε καλο μεγεθος τα αλλα δε μεγαλωσαν. μου εκανε την ενεση και μ ειπε να ερθω σε επαφη σε 36ωρες.ολα καλα μεχρι εδω αλλα βρε κοριτσια θα σας πω κατι αλλα μη με πειτε χαζη. εκανα 2 τεστ εγκυμοσυνης και ειχαν τη γραμμη αχνη. λετε λογω της ενεσηςνα βγαινει ετσι?δε μπορω να καταλαβω...απλα μου εκανε τρομερη εντυπωση.

επισης καταφερε καμια να μεινει εγκυος με αυτη τη θεραπεια???

με συγχωρειτε για το μεγαλο κειμενο αλλα δεν εχω ποιον να ρωτησω

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Εγω δεν εχω κανει καμια θεραπεία τέτοιου είδος. Μακαρι να ειναι θετικα τα τεστ...!!!! Και να είσαι λογικα η θεραπεία ειναι για να σε βοηθήσει να μηνεις εγκιουλα γρήγορα σωστά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε ξερω κοριτσια μακαρι γιατι τι θελουμε πολυ..αλλα αν ξερει καποια ας μου πει.

εκανα την ενεση δευτερα και σημερα που ειναι πεμπτη εχω ακομη ωορηξια..τουλαχιστον αυτο δειχνει το τεστ. ειναι λογικο??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα , δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλα διάβασα οτι τα τεστ ωορηξιας επηρεάζονται απο τέτοιες θεραπείες κ μπορεί να φαίνεται ψευδώς θετικο . Βασικά διάβασε τις οδηγιες του τεστ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και τες ωορηξιας και εγκυμοσυνης θετικα ειχαν βγει...λογικα απο τα φαρμακα.. εχω μερες ακομη μπροστα μου φιλη...τουλαχιστον 8!!! απλα εχω αγωνια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω κάνει θεραπεία , αλλα μακάρι στο εύχομαι. Κάνε και μια χοριαλη στην τελική και βλεπεις. Η γιατι δεν πας και σε κάποιο αλλο γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πιστεύω να μιλήσεις με την γιατρό σου, να της πεις τα συμπτώματα και να σου εξηγήσει αν προκαλούνται από την θεραπεία ή......! 

ότι και να είναι, εγώ σου εύχομαι με το καλό και γρήγορα, να μας πεις ευχάριστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω παρα παρα πολυ κοριτσια..αλλα αδιαθετησα σημερα...8 μερες πιο νωρις...οχι πολυ αιμα,αλλα ποναω πολυ...τηλεφωνησα στη γιατρο μου και μου ειπε απο τη 3η μερα θα αρχισουμε παλι τη θεραπεια.

τι να πω..ειχα πολυ χαρα οταν ξεκινησα και τωρα απογοητευτηκα....τι να κανουμε...τον αλλο μηνα  τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απογοητεύεσαι, αν έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις και όντως υπάρχει θέμα καλά,πρέπει να κάνεις θεραπεία τότε ακου τον γιατρο σου και με υπομονή και πολύ ...... , που θα πάει θα γινει.

πάντως 3 μήνες,είναι πολύ λίγος καιρός για να,ανησυχείς. Καλές,προσπάθειες,σε 10 μερούλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ευχαριστω πολυ που μου αλλαζετε τη διαθεση..χαχα!! σημερα αρχισα τα σερπαφαρ για 5 μερες απο 2 χαπια και την αλλη εβδομαδα παω για υπερηχο...τουλαχιστον μπηκα σε μια σειρα με τη περιοδο γιατι ο προηγουμενος γιατρος που ειχα τοσα χρονια πριμολουτκαι αντισσυλιπτικα μου εδινε...anyway...εμενα οι εξετασεις γενικα καλες ειναι μονο η προγεστερονη μου δεν ηταν στις τιμες που εδινε το μικροβιολογικο..συμφωνησα με τον αντρα μου   να βγει και αυτος ο μηνας να παει κ αυτος για εξετασεις. λογο δουλειας και πιεσης ειχαμε πει πριν μηνες απο σεπτεμβριο θα κανει και αυτος οτι πρεπει..αντε να δουμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω τριανταφυλλο.πηγα χθες στο γιατρο με βρηκε πολυ καλητερα απο τη προηγουμενη φορα, με 6 ωοθηλακια που μεγαλωνουν τα 4!! αυριο θα  παω παλιγια υπερηχο. αυτη τη φορα πηρα αλλη ενεση. την otrivelle . ειναι καλυτερη απο την pregnyl? εχει κανει καποια θεραπεια με σερπαφαρ  otrivelle?? ειχε δει αποτελεσμα???

συγνωμη που σας ζαλιζω αλλα εχω αγχος και φοβαμαι μην αδιαθετησω παλι πολυ νωρις.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Ζωη, 

Εχω κι εγω πολυκυστικες και παιρνω glucophase. Δεν σου εχει μιλησει κανεις γιαυτα τα χαπια; Βοηθανε πολυ στις πολυκυστικες. Ρωτα τη γιατρο σου και ξεκινα μη χανεις χρονο. 

Σε οτι αφορα τα seprafar ειχα κανει κι εγω θεραπεια αλλα δε με βοηθησε. 

Ευχομαι πραγματικα να εισαι εσυ η τυχερη. 

Φανταζομαι οτι η γιατρος σου εχει πει οτι δεν κανει να κανεις πανω απο 2 κυκλους. 

Καλη επιτυχια και καλη δυναμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ο κυκλος ειναι αστατος 35-40 μερες. συμφωνα με αυτο το κυκλο ξεκινησαμε με τη γιατρο.τον προηγουμενο μηνα αφου εκενα την ενεση ηρθα σε επαφη οπως μου ειπε  γιατρος. ολα καλα μεχρι εδω. η ενεση εγινε την 16 μερα. ακριβως 6 μερες μετα με επιασε πονος και αδιαθετησα χωριςαλλα συμπτωματα. γι αυτο αγχωθηκα τωρα.

οσο για τα glucophase ο προηγουμενος γιατρος μου ειχε δωσει με ταχιλια ζορια αλλα επειδη ηταν αδιαφορος πααααρα πολυ και δε μου εξηγουσε καν το λογο που δεν επρεπε να τα παρω αποφασησα και πηγα σε αυτη που ειμαι τωρα.μου ειπε οτι δεν εχω το συνδρομο πολυκυστικων απλα λιγες κυστεις στις ωοθηκες. εσυπου παιρνες glucopahse φανταζομαι δε  προσπαθεις για εγκυμοσυνη???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικα και προσπαθω. Εδω καο τεσσερα χρονια. Εχω πολυκυστικες οχι κυστες. Τα glucophase ειναι φαρμακο που χρησιμοποιουν οι διαβητικοι αλλα εδω και αρκετα χρονια εχουν δειξει ερευνες οτι βοηθαει στις πολυκυστικες. Εμενα μου τα ειχε προτεινει αρχικα ενδοκρινολογος και ειχε συμφωνησει και η γυναικολογος που με παρακολουθουσε τοτε. Τοτε με ειχαν βοηθησει σε βαθμο που ειχαν φυγει οι πολυκυστικες για ενα διαστημα. Ο κυκλος μου εχει φτιαξει απο τοτε παρα πολυ.   Οσους γυναικολογους εχω επισκεφτει ειναι στο μονο που εχουν συμφωνησει ολοι να τα παιρνω ανελλειπως. Τωρα εκανα την πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης, δεν πετυχε αλλα το φαρμακο αυτο με βοηθαει πολυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σου ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου η επομενη φορα να ειναι και η τυχερη!!! 

εμενα ο προηγουμενος γυναικολογος που με παρακολουθουσε χρονια επεμεινε να μη τα παρω καθολου. και οταν μου τα εγραψε σου ειπα κ πιο πανω με τα χιλια ζορια.μισο χαπακι την ημερα. 

ελεγε οτι δε θα με βοηθουσε καθολου!

αν και εχω διαβασει οτι βοηθαει οπως ειπες και εσυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σευχαριστω κοριτσι μου, το ιδιο για σενα και για ολα τα κοριτσια που προσπαθουν να αποκτησουν παιδακι. 

Ευχομαι αυτη η φορα να ειναι η τυχερη σου και να πανε ολα καλα. 

Φιλιαααα

Επεξεργάστηκε από wanabemom
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα..πηγα χθες στο γιατρο που ειχαμε ραντεβου και απο τα 8 ωοθηλακια το ενα μεγαλωσε τελικα μονο..17mm μου ειπε.

τεσπα..ενω ξεκιναω καλα στη πορεια δε μεγαλωνουν.καναμε και την ovitrelle και αν μεχρι  9/9 δεν αδιαθετησω να παω για χωριακη.. πραγματικα δε ξερω καμια που να εμεινε εγκυος με αυτη τη θεραπεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απογοητευεσαι, μια χαρα μεγαλωνει το ωοθηλακιο. Την ενεση δεν την ξερω αλλα αυτο που εχω καταλαβει απο προσωπικη εμπειρια εκει γυρω στα 22 με 24 χιλιοστα το πολυ σπανε. Απο δω και περα  επαφες βουρ...

Σου ευχομαι μια τεραστια χοριακη.

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...