Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΥΙΟΘΕΣΙΑ


theano

Recommended Posts

Η αληθεια ειναι οτι προβληματιστηκα αρκετα μεχρι να αποφασισω ποια ειναι η καταλληλη ενοτητα για να δημοσιευσω αυτο το ποστ.Ελπιζω να ειμαι στη σωστη...

Χθες βγηκαμε μια βολτα με τον αντρα μου κ τη μικρη μας να παρουμε μια γευση απο Χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα.Συναντησα λοιπον μια γνωστη μου, που λογω συγκυριων, ειχα πανω απο 1 χρονο να δω.Η πρωτη κουβεντα που μου ειπε οταν τη ρωτησα τι κανει ηταν η εξης:"Ειμαι πολυ καλα.Υιοθετησα..."

Γνωριζα απο παλια οτι εξαιτιας ενος προβληματος υγειας που την ταλαιπωρουσε ηταν εξαιρετικα δυσκολο να συλλαβει αλλα ακομη κ αν τα καταφερνε ηταν επικινδυνο να κυοφορησει παιδι.Ηξερα καλα ομως κ ποσο πολυ ηθελε ενα παιδι.

Απ'οτι μου ειπε το εψαξε παρα πολυ το θεμα.Και μεσω της ευθειας οδου (απιστευτη γραφειοκρατια!) αλλα κυριως μεσω της πλαγιας...Μαλιστα πριν λιγα χρονια ειχε φτασει παλι πολυ κοντα στο να παρει ενα παιδακι αλλα στο τελος καπου στραβωσε το πραγμα.

Ωσπου πριν 6 μηνες τα καταφερε (δεν ξερω με ποιο τροπο κ δε με νοιαζει κιολας!).Αυτη τη στιγμη εχει στο σπιτι της ενα μπεμπουλη 6 μηνων...Ειδα μια γυναικα εντελως αλλαγμενη...Τοσο χαρουμενη,τοσο ανανεωμενη..."Τωρα εχω ενα λογο να σηκωνομαι απο το κρεβατι μου το πρωι,εχω ενα λογο να προσπαθω να ειμαι καλα,εχω ενα λογο να ζω..." μου ειπε.

Συγκινηθηκα τοσο πολυ που απο χθες τη σκεφτομαι συνεχεια.Τελικα ενα παιδι αλλαζει τη ζωη μας ειτε προερχεται απο την κοιλια μας ειτε απο την καρδια μας.

Αυτη η γυναικα μου απεδειξε οτι η ζωη δεν τελειωνει αν δεν μπορεις να κανεις παιδια...Υπαρχουν τοσα παιδια εκει εξω που περιμενουν καποιον να τα αγαπησει...

Καλες γιορτες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

theano έγραψε:

Η αληθεια ειναι οτι προβληματιστηκα αρκετα μεχρι να αποφασισω ποια ειναι η καταλληλη ενοτητα για να δημοσιευσω αυτο το ποστ.Ελπιζω να ειμαι στη σωστη...

Χθες βγηκαμε μια βολτα με τον αντρα μου κ τη μικρη μας να παρουμε μια γευση απο Χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα.Συναντησα λοιπον μια γνωστη μου, που λογω συγκυριων, ειχα πανω απο 1 χρονο να δω.Η πρωτη κουβεντα που μου ειπε οταν τη ρωτησα τι κανει ηταν η εξης:"Ειμαι πολυ καλα.Υιοθετησα..."

Γνωριζα απο παλια οτι εξαιτιας ενος προβληματος υγειας που την ταλαιπωρουσε ηταν εξαιρετικα δυσκολο να συλλαβει αλλα ακομη κ αν τα καταφερνε ηταν επικινδυνο να κυοφορησει παιδι.Ηξερα καλα ομως κ ποσο πολυ ηθελε ενα παιδι.

Απ'οτι μου ειπε το εψαξε παρα πολυ το θεμα.Και μεσω της ευθειας οδου (απιστευτη γραφειοκρατια!) αλλα κυριως μεσω της πλαγιας...Μαλιστα πριν λιγα χρονια ειχε φτασει παλι πολυ κοντα στο να παρει ενα παιδακι αλλα στο τελος καπου στραβωσε το πραγμα.

Ωσπου πριν 6 μηνες τα καταφερε (δεν ξερω με ποιο τροπο κ δε με νοιαζει κιολας!).Αυτη τη στιγμη εχει στο σπιτι της ενα μπεμπουλη 6 μηνων...Ειδα μια γυναικα εντελως αλλαγμενη...Τοσο χαρουμενη,τοσο ανανεωμενη..."Τωρα εχω ενα λογο να σηκωνωμαι απο το κρεβατι μου το πρωι,εχω ενα λογο να προσπαθω να ειμαι καλα,εχω ενα λογο να ζω..." μου ειπε.

Συγκινηθηκα τοσο πολυ που απο χθες τη σκεφτομαι συνεχεια.Τελικα ενα παιδι αλλαζει τη ζωη μας ειτε προερχεται απο την κοιλια μας ειτε απο την καρδια μας.

Αυτη η γυναικα μου απεδειξε οτι η ζωη δεν τελειωνει αν δεν μπορεις να κανεις παιδια...Υπαρχουν τοσα παιδια εκει εξω που περιμενουν καποιον να τα αγαπησει...

Καλες γιορτες...

Θεανώ μου με συγκίνησες κ εμένα με αυτά που έγραψες.....Τι δύναμη ψυχής που θέλει όμως για να φτάσει μια γυναίκα κ κατ'επέκταση ένα ζευγάρι, ώστε να αποδεχτούν το ότι δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν να συνεχίσουν να είναι αγαπημένοι κ να συνειδητοποιήσουν εν τέλει ότι υπάχουν κ άλλα πλασματάκια στα οποία μπορούν να δόσουν τα τεράστια αποθέματα αγάπης που έχουν.

Μπράβο της της κοπέλα κ μπράβο στην μεγαλοψυχία της. Μακάρι να το μεγαλώσει σωστά κ με πολλή αγάπη. Τα λόγια της μόνο ασυγκίνητο δεν μπορουν να αφήσουν κάποιον.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ποσο δικιο εχεις...ειναι πολλα τα παιδακια που περιμενουν μια ζεστη αγκαλια....δεν ξερω τι κανει τους ανθρωπους να μην παιρνουν την αποφαση να υιοθετησουν....ισωσ η απιστευτη γραφειοκρατεια ....ισως ο εγωισμος τους.......νιωθω ευλογημενη που ο θεος μου εχει δωσει ενα παιδακι μεχρι τωρα...νομιζω πως αν δεν μπορουσα να κανω θα υιοθετουσα σιγουρα....γιατι γονεις δεν ειναι αυτοι που γεννανε αλλα αυτοι που μεγαλωνουν ενα παιδι....φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΦΙΛΗ ΣΟΥ..

ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΑΞΙΑ..

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ

ΚΑΙ ΥΙΟΘΕΤΗΣΑΝ ΤΕΛΙΚΑ..

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ!!!!

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ

ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!!!

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΤΟ

ΠΑΡΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΕΛΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ;;;;;;;

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο για το θεματακι η φιλη σου ειναι πραγματικα αξιεπαινη. Μακαρι να το σκεφτοταν πολλοι οτι ειναι τοσα παιδακια που εχουν αναγκη απο αγαπη. Εγώ εκανα πρακτικη στο Μητερα και δουλευα στα περιπτερα με τα παιδακια κ υπεφερα που τα εβλεπα. Και το χειροτερο ειναι οτι ενω ειναι τοσα πολλα κολλαει η γ......η η γραφειοκρατια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρω και εγώ δύο οικογένειες που έχουν υοθετήσει παιδάκια και πραγματικά κάνουν κατέθεση ψυχής για να τα μεγαλώσουν! Μακάρι κάποια στιγμή η γραφειοκρατία να λιγόστευε... και να μπορέσουν περισσότερα παιδάκια να νιώσουν την αγάπη και τη ζεστασιά της οικογένειας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΘΕΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΩΒΟΥΛΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΜΟΣΙΕΥΣΗ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΤΩΧΟ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΣ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΟΥ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΦΙΛΗ ΣΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΗΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΤΕΚΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΙΣΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΜΕ ΨΥΧΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΜΙΑ ΖΕΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΦΙΛΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΓΕΝΝΗΣΕ. ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΓΕΥΤΗ ΤΗΝ ΘΑΛΠΩΡΗ ΜΙΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΆΥΤΟ. ΕΛΕΟΣ......................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΑΝΑΓΚΗ!ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ ΠΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ.ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΣΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΕΠΑΙΝΗ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΗΣ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oti prepei theanw gia na mas sigkiniseis xristougenniatika....i alitheia einai oti pisteyw oti o perisooteros kosmos kolaei stin grafeiokratia...eixa mia gnwsti pou epeidi apo edw den mporouse na uiothetisei (5 xronia perimenane)pige stin roumania na parei ena agoraki...an san pw oti ayto to agoraki einai idio me authn...kai an to proseksete...polla uiothetimena moiazoun stous goneis pou ta pernoun....kales giortes koritsia kai as ksipnisei epitelous ayto to g...o kratos pou exoume

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ontos theano simfono..pos ena moro sou allazei to moro..

de to xo biosei akoma mias k se 2 mines tha erthei to moraki mou all paidi sou einai otan to megaloseis me tin kardia sou k oxi mono na to genniseis..

makari ola ta morakia st idrimata na pane se oikogeneies pou pragmatika to theloun..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το να μπορεσεις να προσφερεις αγαπη στο παιδι που εχεις γεννησει ειναι αναμενομενο , το να χαιρεσε με καθε τι που κανει και να στεναχωριεσε καθε φορα που εκεινο ειναι στεναχωρημενο και αυτο ειναι μεσα στο προγραμμα , αλλα πραγματικα θεωρω πολυ βαθια ψαγμενους τους ανθρωπους που γινονται γονεις και δινουν την αγαπη τους και τη στοργη τοπυς σε παιδακια τα οποια δεν ειναι βιολογικα δικα τους. Οταν μια γυναικα γεννα αυτο ειναι το παιδι της βιολογικα οταν υιοθετεις αυτο ειναι το παιδι της καρδιας . Αυτες τις ημερες οσες φιλες επιθυμουν μπορουν εστω για λιγες μερες να απευθυνθουν στο κεντρο βρεφων μητερα η σε αλλα ιδρυματα να φιλοξενησουν παιδακια μαζι με τα δικα μας να τους προσφερουμε λιγες μερες αγαπης και βεβαια ολες μπορουμε να γινουμε αναδοχοι γονεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...