Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

EDO EDO!!! GIA SOU NANSY PERIMENO KAI EGO DIDUMAKIA KAI EIMAI POLU EUTUXISMENI :) EXOUME PERIPOU MIA EBDOMADA DIAFORA. EKANA AUXENIKI PRIN LIGES MERES KAI BGIKE KALI! ESU EKANES?

NA EXOUME MIA UPEROXI EGKUMOSUNI EUXOMAI KAI ME TO KALO NA GENISOUME GERA MORAKIA :ymparty::ymparty::ymparty::ymparty:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι εκανα στις 6 φλεβαρη.ολα καλα το ενα ειναι κοριτσακι το αλλο δε μας τα εδειξε.εχω ηδη ενα κοριτσακι 2 ετων.ειναι σε διαφορετικο σακο εσενα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο τα παιδακια σας

να ειναι παντα γεματα υγεια

και να εχετε υπομονη λιγο τον πρωτο καιρο :D

εγω εχω 2 τερατοαγοραρους!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια με το καλο, καλη υπομονη και καλα θρεμματα. Εχω αγορι-κοριτσι και βοηθεια απο τη μαμα μου τον πρωτο χρονο. Τωρα [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] κανεναν!!!!!!!!!

Δεν πειραζει, καλα να ειναι. Θα μεγαλωσουν που θα παει!!!!!!!!!!!!!!Ειναι σχεδον 22 μηνων.

Σας ευχομαι με εναν πονο τωρα και με πολλα κουραγια αργοτερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ απο μενα διδυμομανουλες!Καλη εγκυμοσυνη τωρα ευχομαι κ πολυ πολυ υπομονη μετα!!! Αν κ ειναι νωρις ακομη,προσπαθειστε να εχετε οσο το δυνατον περισσοτερη βοηθεια.Εγω εχω δυο κοριτσακια σχεδον 9 μηνων κ δυστυχως καθολου βοηθεια εκτος απο το πρωτο διμηνο... Καλο κουραγιο λοιπον κ με το καλο τα ζουζουνακια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas k apo mena etoimn va gevvnsw egw exw mpei sto mnva m me 2 koritsakia!!!!!!

egw exw pei stnv arxn va er8ei na meinei n mama m mazi mas gia na von8aei estw sto spiti wste egw n'anallavw ta ninakia m ma edw vlepw oti n von8eia mas xreiazetai gia polu kairoooooooo????????????????

nansy m polu kaln kivnsn gia oles tis didumomanoules oles na eiste kala na xaireste ta mwrakia sas k oi egkuoules na exete mia teleia egkumosuvn

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euxaristoume polu koritsia, na xaireste ta didumakia sas :) :)

evatsi me to kalo koritsi mou se liges meres tha deis ta koritsakia sou :)

ego apo tin mama mou den tha exo megali boitheia giati einai megali kai exei polla problimata!! i pethera mou pali pisteuo pos tha me boithisei an kai den tis exo polu empistosuni :?:? den ksero tha deiksei...

pos itan meta tin genna? duskoleutikate polu? kamia sumbouli???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια οι πρωτες μερες ενταξυ δεν ειναι οι καλυτερες γιατι θηλαζεις - ταιζεις ξεσκατιζεις και νανουριζεις ολη την ωρα και εχεις και την τομη ναφροντιζεις

αλλα ενταξυ εισαι τοσο ενθουσιασμενη με τα μωρακια που τα ξεχνας με τη μια

οσο για την βοηθεια - μην φανταστειτε οτι ειναι τελειως απαραιτητη

αλλα για μενα καλο ειναι να συνηθιζετε και λιγο μονες σας γιατι θα σας φανουν παλουκια μετα

ολα γινονται να εμπιστευεστε τις δυναμεις σας -ολα τα μπορειτε

αυτο φυσικα για την καθεμια ειναι ξεχωριστο γιατι η καθε οικογενεια εχει τους δικους της ρυθμους

μην ακουσετε κανεναν και να κανετε μονο αυτο που το ενστικος θεωρει οτι ειναι σωστο - γιατι θα ακουτε πολλα κουλα απο δω και εκει και θα πελαγωνετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ παλι!Μπεμπουλα τι εννοεις μετα τη γεννα?Αναλογως πως θα γεννησετε αλλα με καισαρικη ειναι δυσκολες οι πρωτες μερες γιατι πονας αρκετα.Κ αν δεν ξεκουραστεις κ το παιξεις υπερηρωας (οπως εγω που εκανα σχεδον τα παντα μονη μου) η αναρρωση αργει πολυ.Να καταλαβεις οτι τουλαχιστον 1 μηνα μετα κ δεν μπορουσα να περπατησω καλα καλα απο τους πονους στην κοιλια.

Κοριτσακια δυστυχως ή ευτυχως ειναι πολυ δυσκολα με δυο μωρακια αλλα αν υπαρχει υπομονη κ καλη θεληση ολα γινονται.Κ οσο θα μεγαλωνουν κ θα αλλαζουν καθε δυσκολια θα φαινεται μακρινη.Εμεις περασαμε φριχτους κολικους για 4 ολοκληρους μηνες κ τωρα αν με ρωτησετε δεν τους θυμαμαι καν...

Αχ Μπεμπουλα μου γλυκια,εμενα η πεθερα μου μενει διπλα κ ποτε δε σηκωσε τον κ..... της να βοηθησει,αλλα να χτυπαει καθε τρεις κ λιγο κ να ενοχλει,δηθεν για να δει τα μωρα,μπορει :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα!

Οντως ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα με 2 μωρα αν δεν εχεις βοηθεια (εγω τουλαχιστον δυσκολευτηκα κ εξακολουθω να δυσκολευομαι) και δεν σας κρυβω οτι πολλες φορες εχω τοση κουραση και τοσα νευρα που καθομαι κ κλαιω.....

Εχει τυχει να τα εχω και τα 2 να ουρλιαζουν και να μην ξερω τι να κανω...να καθομαι απλα να τα κοιταω που κλαινε και να κλαιω κι εγω...!ποιο να παρω και ποιο να αφησω;

Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη...οι δικες μου ειναι δυσκολα μωρα (συγκρινοντας τες με αλλα μωρα της ιδιας ηλικιας)...εχουν δυσκολο υπνο,κολικους τρελλους,μεγαλο θεμα με τα δοντια κτλ.

Αχ Μπεμπουλα μου γλυκια,εμενα η πεθερα μου μενει διπλα κ ποτε δε σηκωσε τον κ..... της να βοηθησει,αλλα να χτυπαει καθε τρεις κ λιγο κ να ενοχλει,δηθεν για να δει τα μωρα,μπορει :evil:

:lol::lol::lol: ΣΟΦΙΤΣΑ ιδια περιπτωση με την δικια μου!!!!!! ΠΕΡΙΠΤΩΣΑΡΑ! :lol::lol::lol: Η δικια μου εφτασε σε σημειο να μου πει : το ξερω οτι σε ενοχλω αλλα εγω θα ερχομαι!!!! Καθε τρεις και λιγο βαρουσε τα κουδουνια.....ή μου τα ξυπναγε ή τα ξεσηκωνε και μετα εφευγε αφηνοντας τα να κλαινε!!!!!

Στον αντρα μου βεβαια ελεγε οτι βοηθαει....και σε μενα ελεγε οτι δεν ξερει να βοηθησει!!!! Μετα απο ομηρικους καβγαδες αλλαξαμε σπιτι και ηρεμισα απο αυτην!

Παντως κοριτσια οσες εχετε βοηθεια εκμεταλλευτειτε την!!!!!

Οσες δεν εχετε ξεκουραστειτε οσο μπορειτε και οπλιστειτε με υπομονη και καλη διαθεση!

Οσο για την καισαρικη,προσωπικα δεν ειχα καμια ενοχληση (ειναι κι αυτο θεμα ανθρωπου-οργανισμου-ψυχολογιας).

Μετο καλο να ερθουν τα διδυμοπαιδακια σας κ να τα χαιρεστε οι υπολοιπες! :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalnmera se oles pws eiste snmera ola kala????

egw oso plnsiazei n wra toso upoferw apo fagoura se olo m t swma....t eixe pa8ei kamia???ksisimo trelo stnv koilia sta podia sta xeria sto stn8os exw trela8ei d 3erw ti na kanw......afou ap't ksisimo exw vgalei mikra mikra spirakia.....helpppppp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα διδυμομανουλες!

Αχ Λολιποπακι μου,θυμαμαι πριν γεννησω που ελεγες σε καποιο ποστ οτι δεν εχεις βοηθεια κ ελεγα πως τα βγαζει περα αυτη η κοπελα?Τελικα ηρθε κ η δικη μου σειρα..Κ ποσες φορες ακριβως οπως τα λες,κλαιγανε κ εκλαιγα κι εγω μαζι τους.Δεν σας κρυβω οτι παραλιγο να παω κ σε ψυχολογο,τοσο χαλια ημουν σε καποια φαση.Κι εγω επιμενω,οσες εχετε βοηθεια εκμεταλλευτειτε το κ μη ντραπειτε να τη ζητησετε.Ομως ο,τι κ να γινει καθε προβλημα ξεπερνιεται κ στο τελος τιποτα δε θυμομαστε ;) Εμεις ευτυχως ειμαστε ησυχα κοριτσια κ με τον υπνο μας καλα τα παμε,αν εξαιρεσουμε κατι θεματακια που η μικρη μου εχει κατα καιρους.Πιστευω ομως οτι σε αυτο βοηθησε οτι απο την αρχη ακολουθησα πιστα τα ωραρια κ μαθανε κι αυτες.Γι'αυτο και συμβουλη μου ειναι απο την αρχη να βαλετε τα μωρακια σας σε ενα προγραμμα κ σε αυτο να επιμειενετε χωρις πολλες πολλες αλλαγες.Ετσι κ αυτα θα ξερουν τις ωρες υπνου,φαγητου,παιχνιδιου κτλ κ εσεις θα εχετε περισσοτερο χρονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω φαγουρες νοιζω ειχα συνεχεια,αλλα θυμαμαι μια μερα πριν γεννησω προγραμματισμενα ειχα πρηστει αρκετα,ειχα μικρα πονακια κ διαροια(συγνωμη κιολας :oops: ) κ νομιζα οτι ηταν απο το αγχος μου επειδη την επομενη γεννουσα.Τελικα ηταν ετοιμες να βγουν οι ζουζουνες μου κ απ'οτι ειπε κ ο γιατρος ημουν τυχερη που δεν εσπασαν μες τη νυχτα τα νερα,ειχαν παρει θεση κ οι δυο κ μαλιστα της μιας το κεφαλακι ηταν σε θεση για την μεγαλη εξοδο!!!Αλλα δυστυχως εδω κανενας δεν αναλαμβανει να ξεγεννησει διδυμα με φυσιολογικο τοκετο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evatsi φαγουρες ειχα κι εγω αλλα το εριχνα στο ψυχολογικο,επειδη απο τον 3ο μεχρι που γεννησα ημουν καθισμενη σε εναν καναπε,κλεισμενη σε ενα σπιτι,ακολουθουσα αυστηρη διατροφη (πειναααααα) κ.α.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.Και γω διδυμομανούλα δυο υπέροχων κοριτσιών 17 μηνών σήμερα.Εγώ γέννησα φυσιολογικά ,δεν είχα θέμα με πόνους μετά τη γέννα ,ανέλαβα δράση μόνη μου αμέσως . εντάξει οι πρώτοι 2 μήνες είναι δύσκολοι,θηλασμοί ξενύχτι και ξεσκατίσματα που λέει και η marker.Εγω τα απέκτησα με κόπο και δε βαρυγκώμισα μια μέρα.Τώρα έχουν μπει σε πρόγραμμα και θα θελα πολύ μια νέα εγκυμοσύνη.Βοηθεια από τους συζύγους θελει,να τους στρώσετε αμέσως.Καλή εγκυμοσύνη σε όσες είναι εγκυούλες.Περνάτε απίστευτες στιγμές και σας περιμένουν ακόμα καλύτερες.Στις διδυμομανούλες να αφιερώσω ένα τραγούδι μόνο:Δες τη φωτεινή πλευρά της ζωής σφύριξε χαρούμενα μπορείς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια ..

διδυμομανα κ γω ..τα κοριτσουδια μου ειναι τεσσερων κ κατι ετων μεγαλες μπουμπουδες πλεον .. :mrgreen: Εχουμε κ ενα φραντζολακι λιγο μικροτερο ..

Με το καλο τα μωρακια σας ..ξεκουραστειτε τωρα οσο μπορειτε γιατι οταν με το καλο σκασουν μυτη τα μπεμπιδια θα εχετε τρεξιμο ..Χαρες πολλες αλλα κ κουραση ..ομως θα δειτε θα σας γελανε κ θα γεμιζει ο κοσμος ..

Σιγουρα ο πρωτος καιρος ειναι αρκετα δυσκολος αλλα οπως λεει κ η MARDIO , βαλτε κ τους μπαμπαδες στο παιχνιδι να συμμετεχουν κ αυτοι οσο μπορουν κ οπως μπορουν ..

Ευχομαι καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης κ με το καλο να παρετε τα διδυμακια σας αγκαλια !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια κι από μένα...διδυμα κι εγώ...μερικών μηνών...

Τα δικά μου είναι πολύ εύκολα μωρά οπότε δεν χρειάστηκα ιδιαίτερη βοήθεια για να μπούμε σε πρόγραμμα. Στην αρχή είχα τη μαμά μου για κανένα μήνα και κάτι για τις δουλειές του σπιτιόύ και μετά μόνη με το σύζυγο αλλά όταν ξανάρχισα τη δουλειά αναγκαστικά έπρεπε να είναι κάποιος στο σπίτι οπότε έρχονται άλλοτε οι γονείς μου κι άλλοτε τα πεθερικά μου (ευτυχώς είναι μικροί σε ηλικία και πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν σε όλα).Το θέμα είναι οτι επειδή δεν μένουμε κοντά (ούτε καν στην ίδια πόλη ούτε με τους μεν ούτε με τους δε) έρχονται εναλλάξ και μένουν για μεγάλα διαστήματα. Ενίοτε έρχονται και συγχρόνως για κάποιες μέρες... οπότε το σπίτι μας έχει μετατραπεί σε κέντρο διερχομένων!

Παράπονο δεν έχω βέβαια... έχω πολύ χρόνο να κάνω τις δουλειές μου αλλά έχω κουραστεί με όλη αυτή την κατάσταση. Αισθάνομαι οτι από εκεί που ήμασταν 2 άτομα στο σπίτι τώρα γίναμε μια "πολύ μεγάλη οικογένεια"...σαν να είμαι πολύτεκνη νιώθω.

Θα προτιμούσα να τα είχα μόνη μου με τον άντρα μου μιας κι αυτός βοηθάει πάρα πολύ αλλά δεν γίνεται λόγω δουλειάς. Από τότε που γεννησα είναι ελάχιστα τα ΣΚ που περάσαμε μόνοι μας με σύζυγο και παιδιά μόνο! Ας μην είμαι όμως αχάριστη. Όλα καλά.

Γνώμη μου... αν δεν δουλεύεις είναι εύκολο να τα καταφέρεις και μόνος σου (με τη βοήθεια του συζύγου πάντα). Μπαίνεις σε μια σειρά κι εσύ και τα παιδιά. Χρειάζεσαι βέβαια και κάποιες μέρες (κάποιες ώρες για την ακρίβεια) βοήθεια έτσι για να ξεσκάσεις και να κάνεις τις εξωτερικές δουλειές (είναι οι απαραίτητες τονοτικές ενέσεις) αλλά 1000 φορές μόνος-μόνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια οπως βλεπετε η καθε οικογενεια τα δικα της

ελινα εχω να πω οτι ενθουσιαστηκα

πραγματικα ειναι λες και περιγραφεις κολαση σε μενα αληθεια :lol:

προτιμω οπως ημουν να τα ακουω ολη μερα να κλαινε παρα να εχω τη μανα μου ή την πεθερα μου ολη μερα μεσα στο σπιτι

απαπα οποτε ερχοταν καποιος να βοηθησει πραγματικα τα νευρα μου γινονταν χειροτερο τσανταλια

μαλλον παραδειγμα προς αποφυγην ειμαι αλλα κοριτσια εγω τουλαχιστον ηθελα παρα πολυ να φυγω απο το σπιτι και να μεινω μονη μου

οχι να φορτωθω και καμια 3-4 νοματαιους μεσα

μου προκαλει πονοκεφαλο και δεν νιωθω ανετα με πολυ κοσμο σπιτι

δουλεια πηγα οταν τα παιδια ηταν 11 μηνων και ενω τα πεθερικα μου ειχαν ολη την καλη διαθεση να τα κρατησουν - τα πηγα παιδικο μονο και μονον γιατι δεν μπορουσα στην ιδεα οτι υπαρχει καποιος ανθρωπος μεσα στο σπιτι και μου ψαχουλευει τα πραγματα ή μου κανει κουμπαντο στο νοικοκυριο και τα παιδια μου

μια χαρα τα πηγαν στον παιδικο παντως - φτου φτου δεν ειχα παραπονο μονο οτι κρυωσαν πολυ την πρωτη φορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο εμενα και εγω διδδυμομανουλα με 2 αγορια 5,5 χρονων και εχουμε και ενα ζουζουνι 2 χρονων επισης αγορι. Τι να σαας πω εγω εχω βοηθεια και τους γονεις μου και μια γυναικα που τα κραταει οταν δουλευω. ο πρωτος καιρος ηταν δραματικος και δεν μπορω να πω πως τον θυμαμαι με νοσταλγια. Ξενυχτι, κουραση, νευρα , απελπισια. Ο ενας ειχε απιστευτους κολικους και καθε βραδυ ειχα μεταμεσονυχτιο ξενυχτι και προσπαθουσα να μην ξυπνησω και τον αλλο. Ο υπνος μας επισης ηταν δραμα. Μονο οταν πηγαιναμε βολτα βρισκαμε λιγη υσηχια. βεβαια εχουν και τις χαρες τους και δεν βαριγκομω , τωρα ειναι πολυ καλυτερα δεν ξερω του χρονου που θα παμε σχολειο τι θα γινει αλλα θελω να σκεφτομαι θετικα. Γεννησα με καισαρικη και ηταν δυσκολα μετα αν και η δευτερη καισαρικη ηταν πολυ καλυτερη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalnmera se oles pws eiste snmera ola kala????

egw oso plnsiazei n wra toso upoferw apo fagoura se olo m t swma....t eixe pa8ei kamia???ksisimo trelo stnv koilia sta podia sta xeria sto stn8os exw trela8ei d 3erw ti na kanw......afou ap't ksisimo exw vgalei mikra mikra spirakia.....helpppppp

Πωπω διαβάζω και φούντωσα πάλι.

Το πέρασα κι εγώ αυτό. ένα βασανιστήριο...

Είναι από τις ορμόνες της εγκυμοσύνης και δυστυχώς εκτός από υπομονή δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Τα σπυράκια είναι εκζέματα. Εμένα μέσα σε μια νύχτα όλα αυτά τα σπυράκι ενώθηκαν με γραμμές και γέμισα και ραγάδες.

Μόλις γένησα η κατάσταση έγινε απελπιστική. Ξυνόμουν παντού. Είχα εκζέματα ακόμα και μέσα στις παλάμες. Από το ξύσιμο το δέρμα άνοιγε.

Μου είπαν να πάρω αντισταμινικά αλλά θήλαζα και δεν πήρα.

Έκαναν να φύγουν 2 μήνες εφιαλτικούς.... και τώρα μου έχει μείνει μια ευαισθησία στο δέρμα.

από τη ζώνη, το ρολόι, κοσμήματα, σουτιέν....όλα με ενοχλούν.

Το καλό είναι πώς μόλις δεις τα μωράκια σου δεν θα σε πειράζει τόσο.

Α ναι μου είχαν φτιάξει μια κρέμα που έβαζα πάνω. Και δεν θέλει να πλένεσαι με κοινά αφροντούζ.

Χρησιμοποίησε των μωρων κι εσυ΄.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...